Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, ICE-T είπε

όντως σε MSI Z690 Edge adaptive+offset δουλεύουν κανονικά -0.081 που δοκίμασα από περιέργεια σε stock settings πέρασε όλα τα cinebench από 5 run και έριξε την θερμοκρασία 8 βαθμούς , το ποσό σταθερό είναι σε gaming σενάρια δεν είχα χρόνο να το δοκιμάσω

Nαι βρε, τρέξε με σκέτο offset όμως, εμένα εκεί είναι το πρόβλημα. Με adap + offset όλα κομπλέ και σε μένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Herald είπε

Nαι βρε, τρέξε με σκέτο offset όμως, εμένα εκεί είναι το πρόβλημα. Με adap + offset όλα κομπλέ και σε μένα

δεν έχω πειραματιστεί παραπάνω λογικά από ότι έχω διαβάσει λίγο δύσκολα να δουλεύει σκέτο offset σε MSI και αφού δουλεύει όπως είναι stock μια χαρά δεν έχω όρεξη να ψάχνω μπελάδες και αστάθεια στο σύστημα

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ICE-T είπε

δεν έχω πειραματιστεί παραπάνω λογικά από ότι έχω διαβάσει λίγο δύσκολα να δουλεύει σκέτο offset σε MSI και αφού δουλεύει όπως είναι stock μια χαρά δεν έχω όρεξη να ψάχνω μπελάδες και αστάθεια στο σύστημα

12900 εχεις? Ριχνεις αρκετα τις καταναλωσεις με uv, εγω παιζω 1.25 adaptive με - 0.16 offset, καπου 1.1v σε load με 160w κατανάλωση σε cbr23. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

12900 εχεις? Ριχνεις αρκετα τις καταναλωσεις με uv, εγω παιζω 1.25 adaptive με - 0.16 offset, καπου 1.1v σε load με 160w κατανάλωση σε cbr23. 

Στο 1.1v foul load ; Πόσα ghz ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Στο 1.1v foul load ; Πόσα ghz ;

4.9 ρε, stock ρολογια. 

Αυτα με την unisex, με apex κατω απο 1.16 ήταν instant bsod σε light loads. Δηλαδη εβγαζα cinebench αλλα κρασαρε πχ στο browsing 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, Herald είπε

12900 εχεις? Ριχνεις αρκετα τις καταναλωσεις με uv, εγω παιζω 1.25 adaptive με - 0.16 offset, καπου 1.1v σε load με 160w κατανάλωση σε cbr23. 

12700K εχω,τι καταναλωση ρε μαν στα παιχνιδια λες και καθομαι cinebench 8ωρα, μην αρχιζουμε  τις παραξενιες τωρα αφου πλακα σπανε στις καταναλωση και σε θερμοκρασιες σε gaming σεναρια σε σχεση με 5900Χ πρωην κατοχος ημουν γιαυτο εβαλα τον συγκεκριμενο stock vs stock επειδη σου αρεσουν οι συγκρισεις και αναζητας ευκαιρια παλι😁

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Herald είπε

Δηλαδη εβγαζα cinebench αλλα κρασαρε πχ στο browsing 

νομιζω οτι το offset στα χαμηλα επεφτε πολυ γιάυτο και ετρωγες μπλε οθονη στο σερφαρισμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nick0lis είπε

Στο 1.1v foul load ; Πόσα ghz ;

πολύ χαμηλό ,έχω αμφιβολία αν είναι σταθερό all day στα πάντα ,1.13 που είδα σε full load μου φάνηκε πολύ χαμηλό για πραγματικές συνθήκες και αν κρασαρει μια θα έρθουν και άλλα μαζεμένα αργότερα .

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Δεν έχω ιδέα, και 1.15v αν είναι σταθερό καλό μου φαίνεται.

1.15ν φαίνεται λογικό 1.11ν χλωμό μου φαίνεται,θα κρασαρει σε κάποιο παιχνίδι (Destiny 2) το ποίο εύκολο παιχνίδι είναι ότι πρέπει για δοκιμές undervolting /OC και σε GPU σε CPU

12 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Offset mode

+

0.140

1.25v load στα 5,1ghz all core

με llc5 και rock stable

με το τελευταίο beta version στο bios?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, alexcrx είπε

νομιζω οτι το offset στα χαμηλα επεφτε πολυ γιάυτο και ετρωγες μπλε οθονη στο σερφαρισμα

Ναι το ξέρω, και τώρα με την unify το ίδιο κάνει. Βγαζει cbr23 με - 0.19 offset (δηλαδη 1.05 volt) αλλα σε light loads τρωω random bsods. Μονο 1.1 και πανω ειναι σταθερο και σε light loads. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, ICE-T είπε

1.15ν φαίνεται λογικό 1.11ν χλωμό μου φαίνεται,θα κρασαρει σε κάποιο παιχνίδι (Destiny 2) το ποίο εύκολο παιχνίδι είναι ότι πρέπει για δοκιμές undervolting /OC και σε GPU σε CPU

με το τελευταίο beta version στο bios?

1.22 version είμαι ...μετά δεν ξανα ασχολήθηκα....κομπλέ από daily ram oc , κομπλέ και από daily cpu oc....μου φαίνεται το έχουν κατεβάσει το συγκεκριμένο.....δεν είναι beta...επίσημο είναι

1.jpg

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, BabisTs είπε

1.22 version είμαι ...μετά δεν ξανα ασχολήθηκα....κομπλέ από daily ram oc , κομπλέ και από daily cpu oc....μου φαίνεται το έχουν κατεβάσει το συγκεκριμένο.....δεν είναι beta...επίσημο είναι

την έχω κατεβασμένη την 1.22 σε φάκελο έχω μείνει με την 1.20 προς το παρών

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...