Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ππφφφ παίζει να είχε κάτσει σκ@τά η πάστα και να μην το πήρα πρέφα τόσο καιρό?!

( στοκ cpu, xmp on, και επιλογή στο bios water cooling )

https://ibb.co/VQ66fzW

Screenshot-2022-05-19

 

( Arctic Liquid 280 )

( msi pro z690 - a ddr4 )

Case Coolermaster TD500 Mesh

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

Ππφφφ παίζει να είχε κάτσει σκ@τά η πάστα και να μην το πήρα πρέφα τόσο καιρό?!

( στοκ cpu, xmp on, και επιλογή στο bios water cooling )

https://ibb.co/VQ66fzW

Screenshot-2022-05-19

 

( Arctic Liquid 280 )

( msi pro z690 - a ddr4 )

Ζεστανε ο καιρός ρε μαν, και εγω σχεδον 80αρια βαραω πλέον σε cbr23. Ποσα watt τραβαει στο run? 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Herald είπε

Ζεστανε ο καιρός ρε μαν, και εγω σχεδον 80αρια βαραω πλέον σε cbr23. Ποσα watt τραβαει στο run? 

Είχα να αράξω λίγο στο pc, καμια εβδομάδα λόγω υποχρεώσεων ( &λόγω καλοκαιριού είμαστε περισσότερο έξω ) και μου έκανε εντύπωση. Θα το τσεκάρω ξανά αύριο και θα σου πω, γιατί έβγαλε ζεστό αεράκι μες το δωμάτιο και θα τη πέσω για ύπνο τώρα. :P 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Ππφφφ παίζει να είχε κάτσει σκ@τά η πάστα και να μην το πήρα πρέφα τόσο καιρό?!

( στοκ cpu, xmp on, και επιλογή στο bios water cooling )

https://ibb.co/VQ66fzW

Screenshot-2022-05-19

 

( Arctic Liquid 280 )

( msi pro z690 - a ddr4 )

για στοκ cpu είσαι πολύ ψηλά σε temps

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Ππφφφ παίζει να είχε κάτσει σκ@τά η πάστα και να μην το πήρα πρέφα τόσο καιρό?!

( στοκ cpu, xmp on, και επιλογή στο bios water cooling )

https://ibb.co/VQ66fzW

Screenshot-2022-05-19

 

( Arctic Liquid 280 )

( msi pro z690 - a ddr4 )

Όταν στο τεστ βλέπεις να βαράει 90άρια + μη περιμένεις να τελειώσει το τεστ..... το σταματάς και ψάχνεσαι να δεις φταίει . Το ότι τα αντέχει η cpu, δεν υπάρχει λόγος να τρώει τα αδέσποτα σκαμπίλια ο nvme που ενδεχομένως κάθεται δίπλα.... και ανυποψίαστος .......

Επεξ/σία από CODEC
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@7nisiotis Δοκίμασα σήμερα στα 200w που τρέχεις και εσύ (αν και έχω 12900k), στους 75 κάνει peak. Βέβαια έχω τα t30 εγώ :P 

35 λεπτά πριν, CODEC είπε

Όταν στο τεστ βλέπεις να βαράει 90άρια + μη περιμένεις να τελειώσει το τεστ..... το σταματάς και ψάχνεσαι να δεις φταίει . Το ότι τα αντέχει η cpu, δεν υπάρχει λόγος να τρώει τα αδέσποτα σκαμπίλια ο nvme που ενδεχομένως κάθεται δίπλα.... και ανυποψίαστος .......

Ο nvme δεν ενδιαφερεται αν το cpu είναι στους 70 η στους 270 βαθμούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

@7nisiotis Δοκίμασα σήμερα στα 200w που τρέχεις και εσύ (αν και έχω 12900k), στους 75 κάνει peak. Βέβαια έχω τα t30 εγώ :P 

Ο nvme δεν ενδιαφερεται αν το cpu είναι στους 70 η στους 270 βαθμούς. 

Μπορείς να το διαπιστώσεις και μόνος σου όταν κάνεις stress test και παρακολουθώντας τα temps για παράδειγμα του nvme που κάθεται λίγα εκατοστά από τη cpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, CODEC είπε

Μπορείς να το διαπιστώσεις και μόνος σου όταν κάνεις stress test και παρακολουθώντας τα temps για παράδειγμα του nvme που κάθεται λίγα εκατοστά από τη cpu.

Η θερμοκρασία του nvme εξαρταται απο την θερμοτητα που παραγει το cpu ρε μαν, οχι απο την θερμοκρασία του. Ειτε στους 70 είτε στους 99 δουλέψει το cpu το ιδιο θα ζεστάνει ο nvme

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Herald είπε

Η θερμοκρασία του nvme εξαρταται απο την θερμοτητα που παραγει το cpu ρε μαν, οχι απο την θερμοκρασία του. Ειτε στους 70 είτε στους 99 δουλέψει το cpu το ιδιο θα ζεστάνει ο nvme

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω ότι σε πολλούς συνδυασμούς κουτιού / CPU cooler μετά από κάποια ώρα full load η εσωτερική θερμοκρασία θα ανέβει. Αυτό φυσικά θα επηρεάσει και την θερμοκρασία του NVME. Το παρατηρώ έντονα στο NR200 ενώ δεν συμβαίνει στο κανονικό μου tower.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Herald είπε

Η θερμοκρασία του nvme εξαρταται απο την θερμοτητα που παραγει το cpu ρε μαν, οχι απο την θερμοκρασία του. Ειτε στους 70 είτε στους 99 δουλέψει το cpu το ιδιο θα ζεστάνει ο nvme

Έφαγε σκάλωμα ο CODEC. 🤣

Για συμπληρώσω αυτά που λες ... για την ακρίβεια αν έχει χειρότερη ψύξη η CPU σημαίνει ότι διώχνει λιγότερη θερμότητα προς το περιβάλλον (RAM, NVMe) άρα υψηλότερη θερμοκρασία στη CPU σημαίνει χαμηλότερη θερμοκρασία στον NVMe. 😲

(Στα ίδια W πάντα)

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, BabisTs είπε

για στοκ cpu είσαι πολύ ψηλά σε temps

δίνει πολλά voltage για στοκ η pro σε σχέση με την edge 121,7v δίνει σε μένα 182watt και του παιδιού στην φωτογραφία δείχνει 198watt και 127.8ν σε cinebench R23, γι'αυτό βλέπει τόσο ψηλές θερμοκρασίες, ίσως να πρέπει να κάνει αναβάθμιση το bios με το τελευταίο της συγκεκριμένης μητρικής.

 

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ICE-T είπε

δίνει πολλά voltage για στοκ η pro σε σχέση με την edge 121,7v δίνει σε μένα 182watt και του παιδιού στην φωτογραφία δείχνει 198watt και 127.8ν σε cinebench R23, γι'αυτό βλέπει τόσο ψηλές θερμοκρασίες, ίσως να πρέπει να κάνει αναβάθμιση το bios με το τελευταίο της συγκεκριμένης μητρικής.

 

Πέρα από την μητρική,μπορεί να παιζει ρόλο και το κομμάτι στα auto ρεύματα.Εγώ προτείνω offset ρευματακι και χαμηλό llc και γίνεται ψυγείο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, CODEC είπε

Όταν στο τεστ βλέπεις να βαράει 90άρια + μη περιμένεις να τελειώσει το τεστ..... το σταματάς και ψάχνεσαι να δεις φταίει . Το ότι τα αντέχει η cpu, δεν υπάρχει λόγος να τρώει τα αδέσποτα σκαμπίλια ο nvme που ενδεχομένως κάθεται δίπλα.... και ανυποψίαστος .......

Δεν έχει ξεπεράσει τους 48c σε χρήση ( λειτουργικό και μερικά παιχνίδια έχει ) - φοράει την ψυκτρα του πάνω. Ο controller του +~10C [ Samsung 980 Pro ]

image.png.d12ec9c132577d27897d2e2e41b71ac9.png

6 ώρες πριν, BabisTs είπε

για στοκ cpu είσαι πολύ ψηλά σε temps

Παίζει ή να μην έχει καθίσει καλά η μ@λακία το μπλοκ ή να μην την έσφιξα τέρμα ή να έχω τοποθετήσει λίγη πάστα ( της συσκευασίας έβαλα mx4 ) ... 

Εκτός και έχω πέσει σε cpu λυγισμένο όπως έτυχε σε μερικούς και κάνει σαν μικρό βαθούλωμα και δεν πατάει καλά η ψύκτρα. 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

Δεν έχει ξεπεράσει τους 48c σε χρήση ( λειτουργικό και μερικά παιχνίδια έχει ) - φοράει την ψυκτρα του πάνω. Ο controller του +~10C [ Samsung 980 Pro ]

image.png.d12ec9c132577d27897d2e2e41b71ac9.png

Παίζει ή να μην έχει καθίσει καλά η μ@λακία το μπλοκ ή να μην την έσφιξα τέρμα ή να έχω τοποθετήσει λίγη πάστα ( της συσκευασίας έβαλα mx4 ) ... 

Εκτός και έχω πέσει σε cpu λυγισμένο όπως έτυχε σε μερικούς και κάνει σαν μικρό βαθούλωμα και δεν πατάει καλά η ψύκτρα. 

Δεν ειναι το cpu λυγισμένο, ειναι το lga bracket που ασκει πολυ δυναμη στις ακρες με αποτελεσμα να λυγιζει το cpu. Αν βγαλεις τη ψυκτρα δες την κατανομη της παστας πανω στο cpu, αν εχει κενα σημεια στο κεντρο μαλλον εχεις θεμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...