Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 minutes ago, Herald said:

 

Eδώ ποδοπατάέι τον 7900x, τον 7700 τον κάνει κομπολόι. 65w vs 190w :D

 

bench_32723_image001.png?org_if_sml=0

 

 

O 7900 stock βγάζει κοντά στα 25κ στο CB23 MT , είναι ο ποιο efficient από όλα τα CPU  ιδιαίτερα στην κατηγορία του 13700

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Aten-Ra said:

O 7900 stock βγάζει κοντά στα 25κ στο CB23 MT , είναι ο ποιο efficient από όλα τα CPU  ιδιαίτερα στην κατηγορία του 13700

 

 

Βγαζει 25k στα 74w average που δείχνει το techpowerUp? Highly sus, αλλα ας το δεχτούμε. Αν ισχύει είναι όντως εξαιρετικός, το πρώτο amd cpu που μπαίνει στην 10αδα out of the box, κερδίζει επάξια την 5η θέση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, nick0lis said:

Και πάλι αλλού είσαι με το cpu 2w vs amd all system 40w 😀

Nτάξει, μην εξαφανιστείς μόλις έρθουν οι μετρήσεις όμως 🤣

28 minutes ago, Aten-Ra said:

O 7900 stock βγάζει κοντά στα 25κ στο CB23 MT , είναι ο ποιο efficient από όλα τα CPU  ιδιαίτερα στην κατηγορία του 13700

 

 

Εντάξει, τελικά δεν ισχύει. 90w σε stock, όχι 74. Άρα εκτός 10αδας και ο 7900. Παραμένει αρκετά καλός, αλλά intel δεν ακουμπάει

 

https://www.techspot.com/review/2602-amd-ryzen-7600-7700-7900/


Και ο gnexus 87w μετράει

 

 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Ειμαι πολυ σιγουρος οτι ειναι total system power, και ναι, εδω ο 5800X κανει γαργαρα οσα ο 5950X.

Power limit λεγεται και η Λιζα τα βαζει οσο λασκα την παιρνει ή χρειάζεται. 65W SKU's ειναι και τα δυο αλλωστε.

 

11 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

?

image.png.1bbcb29726b74dd5b67dd219a06452f0.pngimage.png.82ca737fabeed6ed6e56e0a157a4abc2.png

Λόγω της αρχικής αναφοράς στους 5χχχ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Λόγω της αρχικής αναφοράς στους 5χχχ.

A ναι 125W είναι και τα δύο parts. Απλώς το ανέφερα για να δείξω το point, ότι ένα CPU με μισούς πυρήνες από το άλλο μπορεί να τραβάει τα ίδια watt. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostas_anes είπε

A ναι 125W είναι και τα δύο parts. Απλώς το ανέφερα για να δείξω το point, ότι ένα CPU με μισούς πυρήνες από το άλλο μπορεί να τραβάει τα ίδια watt. 

Το οποίο είναι γνωστό χρόνια ατελείωτα, αλλά για κάποιο λόγο πρέπει να τονίζουμε τα αυτονόητα και γνωστά ξανά και ξανά.

Δε βαριέσαι, δεν γεμίζουν αλλιώς οι σελίδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Το οποίο είναι γνωστό χρόνια ατελείωτα, αλλά για κάποιο λόγο πρέπει να τονίζουμε τα αυτονόητα και γνωστά ξανά και ξανά.

Δε βαριέσαι, δεν γεμίζουν αλλιώς οι σελίδες.

Ε αφου κανένας δεν προχωράει σε κάτι που να ειναι χειροπιαστό, κύκλους θα κάνει η συζήτηση...

Μην αγχω όμως, το έχω επιληφθεί 😉

 

received_819676145927009.jpeg

received_814415346948718.jpeg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 minutes ago, kostas_anes said:

Ε αφου κανένας δεν προχωράει σε κάτι που να ειναι χειροπιαστό, κύκλους θα κάνει η συζήτηση...

Μην αγχω όμως, το έχω επιληφθεί 😉

 

received_819676145927009.jpeg

received_814415346948718.jpeg

Aν σε πιστέψουν να με .....χαιρετήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να κατευθύνω τυχόν ενδιαφερόμενους στο εν λόγω thread, για να μην γίνουν μπάχαλο τα υπόλοιπα:

https://www.insomnia.gr/forums/topic/813588-μετρήσεις-ισχύος-σε-επίπεδο-hardware-πόσο-λάθος-είναι-το-hwinfo/

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

@Tambas91 Εδώ είσαι, stock όλα τέρμα και οι μπάρες δεξιά. Δείχνω τα settings στο τέλος. Ανάλυση 1440p γιατί σε 4k με έκοβε η κάρτα. Βάλε και το δικό σου run μπας και μας βοηθήσουυν εδώ τα παιδιά @AlexandrosKle και ο kkatzos με κανά fix να πάρεις 80% επιδόσεις να τους τρελάνεις όλους :P 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Herald είπε

@Tambas91 Εδώ είσαι, stock όλα τέρμα και οι μπάρες δεξιά. Δείχνω τα settings στο τέλος. Ανάλυση 1440p γιατί σε 4k με έκοβε η κάρτα. Βάλε και το δικό σου run μπας και μας βοηθήσουυν εδώ τα παιδιά @AlexandrosKle και ο kkatzos με κανά fix να πάρεις 80% επιδόσεις να τους τρελάνεις όλους :P 

 

 

σε 1440p είμαι καμια 10αρια fps κάτω από εσένα ήθελα να τρέξεις όμως για άλλο λόγο βλέπω και στο δικό σου video πέφτει αρκετά χαμηλά σε μερικά σημεία αν πας συγκεκριμένα πίσω από αυτόν με τα μαρούλια και κοιτάξεις το κάστρο και κάτω από το δέντρο όπως έχω πάει εγώ παίζει να μη κρατάς ούτε εσύ 60 για βάλε 4k και δοκίμασε ακριβώς το ίδιο path να μου πεις νούμερα (δε χρειάζεται να τα ανεβάσεις)

αν ρήξεις κάνα 2 settings στο very high στρώνει αλλα και σε 4k η κάρτα ξαφνικά πάει στο 80% άμα δεις στο video

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...