Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 1 μήνα μετά...
On 31/03/2023 at 10:06, Herald said:

Πάντως το hwinfo φαίνεται να μετράει απόλυτα σωστά σε εσένα. Με τι μετράς από την πρίζα; Υπάρχει κάτι ποιοτικό να δοκιμάσω και εγώ να σιγουρευτώ; 

Βέβαια το ερώτημα είναι πάλι, πως θα δω πόσο πραγματικά τραβάει το CPU? Αν το hwinfo κάνει λάθος όπως λέει ο kkatzos, δεν μπορώ να συγκρινώ idle vs cinebench για να βγάλω συμπέρασμα αφού και στις 2 περιπτώσεις η μέτρηση του hwinfo θα είναι λάθος

Ο @kostas_anes μπορεί να μας διαφωτίσει. Στις μητρικές που έχουν τηλεμετρία κατευθείαν απτά VRM με τα πάντα (current in / out - voltage in / out κλπα) πόσο απέχουν τα νούμερα αυτά από την πραγματικότητα; 

 

Δεν έγινε λόγω πίεσης. Η ήρθε στραβωμένη και δεν το πρόσεξες, ή έγινε στην εγκατάσταση. Ανάλογα από που την αγόρασες μπορεί και να μιλάμε για ανοιγμένη μητρική από επιστροφή

@kkatzos Για το hwinfo είχες ένα (μικρό) δίκιο. Το package power που κάνει report μετράει πυρήνες + igpu + cache, αλλά τον IMC τον κάνει estimate, δεν μετράει απευθείας. Παραύτα όμως, η τηλεμετρία των VRMs μετράει τα πάντα, και η απόκλιση είναι ελάχιστη, δηλαδή σε idle ενώ το package γράφει 1.7-2.2 watt, τα vrms δείχνουν 2.2-2.8 watts. Η διαφορά αυτή κατά πάσα πιθανότητα είναι ο IMC, δεν είναι καν κοντά όμως στα 6w που είπες.

το σιγουρο ειναι οτι αυτο το σοκετ ειναι προβλημα μεγαλο και δημιουργει τεραστιες χασουρες στη τσεπη μασ απο εποχη 775... ΠΡΕΠΕΙ να το αλλαξουν γιατι μπορει στο πρωτο σεταπ να ειναι ενταξει με ολη τη προσοχη που δινουμε αλλα αν βγαλεις cpu για οποιοδηποτε λογο ειναι πολυ επιφοβο μετα με το παραμικρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TROIDX είπε

το σιγουρο ειναι οτι αυτο το σοκετ ειναι προβλημα μεγαλο και δημιουργει τεραστιες χασουρες στη τσεπη μασ απο εποχη 775... ΠΡΕΠΕΙ να το αλλαξουν γιατι μπορει στο πρωτο σεταπ να ειναι ενταξει με ολη τη προσοχη που δινουμε αλλα αν βγαλεις cpu για οποιοδηποτε λογο ειναι πολυ επιφοβο μετα με το παραμικρο...

Eγώ βγάλει το CPU 5-6 φορές μέχρι στιγμής (μπορεί και παραπάνω), δεν είχα κάποιο θέμα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, TROIDX είπε

το σιγουρο ειναι οτι αυτο το σοκετ ειναι προβλημα μεγαλο και δημιουργει τεραστιες χασουρες στη τσεπη μασ απο εποχη 775... ΠΡΕΠΕΙ να το αλλαξουν γιατι μπορει στο πρωτο σεταπ να ειναι ενταξει με ολη τη προσοχη που δινουμε αλλα αν βγαλεις cpu για οποιοδηποτε λογο ειναι πολυ επιφοβο μετα με το παραμικρο...

Εχω μιά ιδέα... Να φτιάξουν ένα σόκετ όπου τα πινς δεν θα είναι πιά πάνω στο σόκετ ωστε να ακουμπάει σε υποδοxές στην cpu, αλλά να είναι πάνω στην cpu και να μπαίνουν μέσα σε υποδοχές στο σόκετ...

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, Eloy said:

Εχω μιά ιδέα... Να φτιάξουν ένα σόκετ όπου τα πινς δεν θα είναι πιά πάνω στο σόκετ ωστε να ακουμπάει σε υποδοxές στην cpu, αλλά να είναι πάνω στην cpu και να μπαίνουν μέσα σε υποδοχές στο σόκετ...

Το προβλημα ειναι οτι μικρυναν τα die και αυξηθηκαν τα pin μεσα σε πολυ μικρη επιφανεια και ετσι ειναι να μη σου κατσει η στραβη.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/5/2023 στις 9:32 ΜΜ, TROIDX είπε

Το προβλημα ειναι οτι μικρυναν τα die και αυξηθηκαν τα pin μεσα σε πολυ μικρη επιφανεια και ετσι ειναι να μη σου κατσει η στραβη.....

Ρε συ... Λίγη προσοχή χρειάζεται μόνο... Και την μητρική, και την ψύκτρα, οταν τις βιδώνεις,  λίγο να σου φύγει το κατσαβίδι, τήν έκατσες την βάρκα... Εχω κατσαβιδιάσει παλιά, μια ΑΜ2 μητρική και της αχρήστευσα το audio. Moυ έχει μείνει τραύμα.

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@kkatzos Για να σου λυθεί η απορία του τι τεστάρουν οι reviewers, έκανα reset to defauls το bios και high performance power plan, με απλά τον browser ανοιχτό 40-45w

 

Spoiler

image_2023-06-22_101511743.png.b3189498e8cc7005561197b0eae2a7a8.png

 

 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, kkatzos said:

@Herald Γιατι να βαλουν High Performance; Γιατι να μπουν στη διαδικασια να αλλαξουν power plan και ειχαν συμφωνησει να το κανουν ολοι; Δε γινονται αυτα.

Δεν ξέρω ποιο είναι το default Power plan στα windows. Αλλά τι με ρωτάς γιατί, ο hwunboxed γιατί μέτρησε 270w στο tlou? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@kkatzos Πήρα power meter, σωστά φαίνονται τα νούμερα. Με 50w power limit, 58w τραβάνε τα VRMs βλέπω μια αύξηση 65w στο power meter μεταξύ cinbench R23 και idle 

 

1080p ultra TLOU = 491w peak, 480w average χοντρικά. Περίμενα 450 να πώ  την αλήθεια αλλά και πάλι, καμία επαφή με τον hwunboxed

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Herald είπε

@kkatzos Πήρα power meter, σωστά φαίνονται τα νούμερα. Με 50w power limit, 58w τραβάνε τα VRMs βλέπω μια αύξηση 65w στο power meter μεταξύ cinbench R23 και idle 

 

1080p ultra TLOU = 491w peak, 480w average χοντρικά. Περίμενα 450 να πώ  την αλήθεια αλλά και πάλι, καμία επαφή με τον hwunboxed

Σε τελειως idle τι εχεις στον μετρητη με το hwinfo να γραφει 5w πχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Arkin said:

Σε τελειως idle τι εχεις στον μετρητη με το hwinfo να γραφει 5w πχ

Aν έχω καταλάβει καλά τα νούμερα τραβαέι ακριβώς 105w το PC χωρίς το CPU, και από εκεί και πάνω ανεβαίνει όσο ανεβαίνει και το CPU. Tα FANS παραδοξώς τραβάνε 36 watts, δεν ξέρω πως γίνεται αυτό. Αυτά όσο είμαι στο desktop, με κλειστή την GPU πάει στα 65

Είναι δύσκολο να μετρήσω σωστά γιατί είναι μούφα ο μετρητής, ανανεώνει μια φορά το δευτερόλεπτο ξερώ γώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Aν έχω καταλάβει καλά τα νούμερα τραβαέι ακριβώς 105w το PC χωρίς το CPU, και από εκεί και πάνω ανεβαίνει όσο ανεβαίνει και το CPU. Tα FANS παραδοξώς τραβάνε 36 watts, δεν ξέρω πως γίνεται αυτό. Αυτά όσο είμαι στο desktop, με κλειστή την GPU πάει στα 65

Είναι δύσκολο να μετρήσω σωστά γιατί είναι μούφα ο μετρητής, ανανεώνει μια φορά το δευτερόλεπτο ξερώ γώ. 

Μπερδευτηκα τωρα. Απο τα νουμερα που βλεπεις σε hwinfo δηλαδη cpu package gpu vrms κτλ ποσο κοντα εισαι με τον μετρητη? Εγω δηλαδη βλεπω 27 watt package σε idle 6 7 watt 4070ti παμε 35 και συνολο απο πριζα εχω ακριβως 65watt ολος ο πυργος με τα fans aio. Εσυ σκετο πυργο δηλαδη στην πριζα χωρις να τρεχει προγραμμα ποσο εισαι πριζα? 105? Γιατι η 4090 σε idle ποσο να τραβαει 10watt max? Συν fans aio ram nvme οτι εχεις βγαλε και το efficiency απο το psu και θα βρεις μεσες ακρες τι ρευμα τραβαει cpu+motherboard. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Arkin said:

Μπερδευτηκα τωρα. Απο τα νουμερα που βλεπεις σε hwinfo δηλαδη cpu package gpu vrms κτλ ποσο κοντα εισαι με τον μετρητη? Εγω δηλαδη βλεπω 27 watt package σε idle 6 7 watt 4070ti παμε 35 και συνολο απο πριζα εχω ακριβως 65watt ολος ο πυργος με τα fans aio. Εσυ σκετο πυργο δηλαδη στην πριζα χωρις να τρεχει προγραμμα ποσο εισαι πριζα? 105? Γιατι η 4090 σε idle ποσο να τραβαει 10watt max? Συν fans aio ram nvme οτι εχεις βγαλε και το efficiency απο το psu και θα βρεις μεσες ακρες τι ρευμα τραβαει cpu+motherboard. 

Στο desktop μου έβγαζε 107w με το CPU στα 2w. Έτρεξα cinbench με 50w power limit και έγραψε 165w ο μετρητής, που βγάζει νόημα γιατί τα VRMS γράφανε 58 και φαντάζομαι τα υπόλοιπα 7w είναι οι απώλειες του τροφοδοτικού.


Η 4090 27-32w δεέιχνει το hwinfo σε idle.


Μπορεί να πήρα για πέταμα power meter γιατί το έχω στο laptop τώρα και δείχνει 92 watt :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...