Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, Herald said:

  Δεν έχω 13700k αλλά έχω τον χειρότερο 12900k, αν θες μπορούμε να συγκρίνουμε το efficiency που λές με τον 7700x σου ;) 
 

Γιατί να συγκρίνεις τον 13700/Κ με τον 7700Χ ??? ούτε την ίδια τιμή έχουν ούτε τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι εφάμιλλα. Με τον 7900/Χ πρέπει να συγκρίνεις που έχουν ίδια τιμή και παρεμφερή τεχνικά χαρακτηριστικά.

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 minutes ago, Aten-Ra said:

Γιατί να συγκρίνεις τον 13700/Κ με τον 7700Χ ??? ούτε την ίδια τιμή έχουν ούτε τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι εφάμιλλα. Με τον 7900/Χ πρέπει να συγκρίνεις που έχουν ίδια τιμή και παρεμφερή τεχνικά χαρακτηριστικά.

Στην ίδια τιμή βγήκαν, ίδια ονομασία έχουν (R7 / i7), αλλα έχεις δίκιο, πρέπει πλέον να συγκριθεί με τον αντικατάστατη του R7 7700x, τον 7800x 3d που κοστίζουν το ίδιο. 

Όπως και να έχει, για να είναι ο 7950x 2 φορές πιο γρήγορος από τον 12900k στα ίδια watt (έτσι είπε ο νικολής), ε άρα ο 7700x θα είναι στα ίδια. Αυτό περιμένω να δώ αλλά δεν νομίζω να δούμε αποτελέσματα. Οι Ryzen είναι effiicent μόνο σε forum posts, όταν έρθει η ώρα να ανέβουν τα αποτέλεσματα τους ψάχνουμε στους θάμνους. Πρέπει να αγοράσω εγώ έναν να τεστάρω αλλιώς νούμερα δεν θα δούμε :P 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 minutes ago, Herald said:

Στην ίδια τιμή βγήκαν, ίδια ονομασία έχουν (R7 / i7), αλλα έχεις δίκιο, πρέπει πλέον να συγκριθεί με τον αντικατάστατη του R7 7700x, τον 7800x 3d που κοστίζουν το ίδιο. 

 

Σήμερα ο 7700/Χ είναι στα 300/330 ευρώ και ο 13700/Κ στα 400-430 ευρώ.

Στην ίδια τιμή με τον 13700/Κ είναι σήμερα ο 7900/Χ , δεν έχει καμία ελπίδα σε efficiency o 13700/K εναντίον του 7900/Χ σε MT loads.

Ιδιαίτερα ο 7900 (non Χ) σήμερα είναι το ποιο efficient CPU στην κατηγορία του.

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, Herald said:

είναι ο 7950x 2 φορές πιο γρήγορος από τον 12900k στα ίδια watt (έτσι είπε ο νικολής)

Όχι εγώ το youtube.

 

56 minutes ago, Herald said:

τα αποτέλεσματα τους ψάχνουμε στους θάμνους. Πρέπει να αγοράσω εγώ έναν να τεστάρω αλλιώς νούμερα δεν θα δούμε  :P

Αν είναι είναι σαν τα 2W τα αποτελέσματα σου, άστα στους θάμνους :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 minutes ago, Aten-Ra said:

Σήμερα ο 7700/Χ είναι στα 300/330 ευρώ και ο 13700/Κ στα 400-430 ευρώ.

Στην ίδια τιμή με τον 13700/Κ είναι σήμερα ο 7900/Χ , δεν έχει καμία ελπίδα σε efficiency o 13700/K εναντίον του 7900/Χ σε MT loads.

Ιδιαίτερα ο 7900 (non Χ) σήμερα είναι το ποιο efficient CPU στην κατηγορία του.

Άρα συμφωνούμε ότι τον 7700x / 7800x 3d τον ξεπατώνει σε efficiency? Αν ναί πάμε να τον συγκρίνουμε και με τον 7900x κανένα πρόβλημα, αλλά να συμφωνήσουμε στο πρώτο σκέλος πρώτα 

To πιο efficient CPU στην κατηγορία αυτή - αφού όπως κατάλαβα συγκρίνεις out of the box είναι ο 13700t και μετά ο 12900t. Δεν έχει απολύτως καμία ελπίδα ο 7900 ο οποίος τραβάει 3 φορές παραπάνω ρεύμα.

26 minutes ago, nick0lis said:

Όχι εγώ το youtube.

 

Αν είναι είναι σαν τα 2W τα αποτελέσματα σου, άστα στους θάμνους :P

Έχεις το CPU στα χέρια σου και κοιτάς το youtube? Γιατί δεν μας ανεβάζεις ένα run σου στου cbr23 να το δούμε στην πράξη ρε αδερφέ. 

Εγώ είδα το corona που ανέβασες, ποιος 13700k, ο i5 στα 77w ήταν 2 λεπτά πιο γρήγορος :D

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, Herald said:

Άρα συμφωνούμε ότι τον 7700x / 7800x 3d τον ξεπατώνει σε efficiency? Αν ναί πάμε να τον συγκρίνουμε και με τον 7900x κανένα πρόβλημα, αλλά να συμφωνήσουμε στο πρώτο σκέλος πρώτα 

Από το παρακάτω δεν βλέπω κάτι τέτοιο

efficiency-multithread.png

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Herald said:

είναι ο 7950x 2 φορές πιο γρήγορος από τον 12900k στα ίδια watt (έτσι είπε ο νικολής),

 

1 hour ago, nick0lis said:

Όχι εγώ το youtube.

 

40 minutes ago, Herald said:

Έχεις το CPU στα χέρια σου και κοιτάς το youtube?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, Aten-Ra said:

Από το παρακάτω δεν βλέπω κάτι τέτοιο

 

 

Tέλεια, άρα ορθά κάνουμε και τον συγκρίνουμε, αφού κερδίζει. Περιμένω αποτέλεσματα 7700x / 7800x 3d στα 125w λοιπόν. Στα review τους βλέπω 25% πιο αργούς από ότι το run μου αλλά δεν εμπιστεύομαι τα review οπότε περιμένω τα δικά σας νουμεράκια. 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, nick0lis said:

🤣

241pts max ο δικός με under volt, CO -5, u12a. 

Τέλεια, στα πόσα Watt μέτρησες να μετρήσω και εγώ. Δεν θα κάνω undervolt καν, default ρεύματα. Αντε επιτέλους να δούμε το efficiency γιατί μέχρι τώρα μόνο post βλέπουμε 😁

Δεν ξέρω σε πόσα Watt τρέχεις, έτρεξα στα 35 w, 434pts/watt. 80% καλύτερο efficiency από τον 7700x. Πάω να πάρω κάναν i3 να έχει νόημα η σύγκριση 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο i5 του akoinonitos στα 77w σου έριξε 30% στο corona. Κάτσε καλά, ο r7 με i3 σύγκρινεται στο efficiency. 

 

Βασικά o i5 13600k στα 77w είναι πιο γρήγορος από τον γρηγορότερο 7700x στον πλανήτη, 1oς στο corona leader board με delid liquid metal και chiller στα 200watt 😂

Επεξ/σία από Herald
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Aten-Ra said:

LOL το έχεις πάει σε άλλο επίπεδο 

Aφού ρε συ στο corona leaderboard ο πιο γρήγορος 7700x στον πλανήτη, στα 5.6ghz all core, με chiller στα 200w χάνει από τον 13600k στα 77w. Μακάρι να μην ίσχυε και να το έβγαζα απτό μυαλό μου αλλά έτσι είναι, 1:05 ο γρηγορότερος 7700x, 1:00 ο 13600k στα 77w επαναλαμβάνω. Δεν υπάρχει επαφή με τον 13700k που πάτε να συγκρίνεται, μην λέμε χαζομάρες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπό το στόμα του λύκου, stock vs stock συγκρίσεις, ο 12700 ο σκέτος έχει ακριβώς ίδιο efficiency με τον 7700x, ίδιο ακριβώς score στα ίδια watt (άντε τράβηξε 10 παραπάνω ο 7700x, είναι αδηφάγος), μετρήμενα απο μπρίζα. Οπότε με την προηγούμενη γενιά παλεύουν σε efficiency τα zen4. 

 

CB23-1.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...