Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Herald είπε

Στο desktop μου έβγαζε 107w με το CPU στα 2w. Έτρεξα cinbench με 50w power limit και έγραψε 165w ο μετρητής, που βγάζει νόημα γιατί τα VRMS γράφανε 58 και φαντάζομαι τα υπόλοιπα 7w είναι οι απώλειες του τροφοδοτικού.


Η 4090 27-32w δεέιχνει το hwinfo σε idle.


Μπορεί να πήρα για πέταμα power meter γιατί το έχω στο laptop τώρα και δείχνει 92 watt :P 

Αρα ΑΝ ειναι καλος ο μετρητης σωστα δεν λεγαμε πιο πισω οτι το cpu δεν τραβαει μονο οσο ρευμα γραφει το hwinfo? Δηλαδη πες 30 η 4090 που ειναι αρκετα 6 7 watt εχω στην 4070ti σε τελειως idle δεν επρεπε να ειναι στα ιδια οι 2 καρτες? πες και 10watt απο το τροφοδοτικο παμε 40 και ποσο ειναι τα fans ram 2-3watt και μενει για το cpu κοντα 25-30watt για να βγουν τα 107. Πρακτικα το + στο ρευμα που βλεπω στο δικο σου build βγαινει απο την 4090 που καιει τοσο πολυ εγω πχ ειμαι στα 65 σε idle εσυ 105 οποτε υπαρχει μια διαφορα 40watt[βαλε τα +20 απο 4090 και ισως αν εχεις παραπανω fans] οποτε cpu τραβαει και αυτο κοντα στα 30 αλλιως δεν βγαινουν τα νουμερα με το 2.5 που γραφει. Τωρα αν φταιει ο μετρητης ειναι αλλο αν το υποθετεις εκει περνεις και ενα δευτερο για να σιγουρευτεις καλυτερα. Εχω τον παρακατω εγω εχω μετρησει τα παντα στο σπιτι και ειναι 100% ακριβες σε ολες τις συσκευες. Αν εχεις σωστο μετρητη ειναι ιδιο efficiency σε idle με zen 3 οπως λεγαμε χθες ας γραφει 2.5watt στο hwinfo. 

https://www.skroutz.gr/s/10590594/LogiLink-Logilight-Μετρητής-Κατανάλωσης-Ρεύματος-EM0003.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, Arkin said:

Αρα ΑΝ ειναι καλος ο μετρητης σωστα δεν λεγαμε πιο πισω οτι το cpu δεν τραβαει μονο οσο ρευμα γραφει το hwinfo? Δηλαδη πες 30 η 4090 που ειναι αρκετα 6 7 watt εχω στην 4070ti σε τελειως idle δεν επρεπε να ειναι στα ιδια οι 2 καρτες? πες και 10watt απο το τροφοδοτικο παμε 40 και ποσο ειναι τα fans ram 2-3watt και μενει για το cpu κοντα 25-30watt για να βγουν τα 107. Πρακτικα το + στο ρευμα που βλεπω στο δικο σου build βγαινει απο την 4090 που καιει τοσο πολυ εγω πχ ειμαι στα 65 σε idle εσυ 105 οποτε υπαρχει μια διαφορα 40watt[βαλε τα +20 απο 4090 και ισως αν εχεις παραπανω fans] οποτε cpu τραβαει και αυτο κοντα στα 30 αλλιως δεν βγαινουν τα νουμερα με το 2.5 που γραφει. Τωρα αν φταιει ο μετρητης ειναι αλλο αν το υποθετεις εκει περνεις και ενα δευτερο για να σιγουρευτεις καλυτερα. Εχω τον παρακατω εγω εχω μετρησει τα παντα στο σπιτι και ειναι 100% ακριβες σε ολες τις συσκευες. Αν εχεις σωστο μετρητη ειναι ιδιο efficiency σε idle με zen 3 οπως λεγαμε χθες ας γραφει 2.5watt στο hwinfo. 

https://www.skroutz.gr/s/10590594/LogiLink-Logilight-Μετρητής-Κατανάλωσης-Ρεύματος-EM0003.html

Σε εμένα τα fans από 0% στο 100% καίνει μόνα τους 36 watt. Δεν ξέρω αν στέκει το νούμερο αλλά τόσο μου δείχνει, δηλαδή εντελώς idle το PC αν ανοίξω τα fans τέρμα φτάνω κάπου 140w.

Τέσπα, δοκιμάσε να κάνεις sleep την οθόνη και δες τι γράφει. Εμένα εκεί πέφτιε 62-67, δηλαδή με την 4090 ουσιαστικά κλειστή. 

 

Βασικά πάω να το δοκιμάσω στον 3700x τώρα, επανέρχομαι 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Σε εμένα τα fans από 0% στο 100% καίνει μόνα τους 36 watt. Δεν ξέρω αν στέκει το νούμερο αλλά τόσο μου δείχνει, δηλαδή εντελώς idle το PC αν ανοίξω τα fans τέρμα φτάνω κάπου 140w.

Τέσπα, δοκιμάσε να κάνεις sleep την οθόνη και δες τι γράφει. Εμένα εκεί πέφτιε 62-67, δηλαδή με την 4090 ουσιαστικά κλειστή. 

Κατσε στα 105watt εισαι με τα fans 0%? Πριν εβαλα και τα fans μεσα στα 105 αν ειναι 105 με 0% fans τοτε μιλαμε για παραπανω ρευμα απο cpu η board/vrms γιατι δεν βγαινουν τα νουμερα. 

Εχω δοκιμασει και με sleep την οθονη ιδιο ρευμα εχω ακριβως δηλαδη με ανοιχτο monitor 5-6watt εχω στην καρτα και με κλειστο παλι εκει ειναι δεν αλλαζει δηλαδη το power meter. 

Εδω με ανοιχτη οθονη βλεπω και youtube σε 1080p. 7.7watt gpu power. Κατι συμβαινει με την 4090 και τραβαει τοσο πολυ

Screenshot-1.png

 

Βλεπω παρομοιο idle και απο techpower στις 2 καρτες 6watt διαφορα. 

Screenshot-2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα στον 3700x, 108w με κλειστή την κάρτα, 127w με ανοιχτή την κάρτα σε idle. Είναι 40w πάνω από τον 12900k με κλειστές τις κάρτες, 20w παραπάνω με ανοιχτές. Δεν ξέρω αν είναι σωστές οι μετρήσεις - αυτά βγάζω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Herald είπε

Δοκίμασα στον 3700x, 108w με κλειστή την κάρτα, 127w με ανοιχτή την κάρτα σε idle. Είναι 40w πάνω από τον 12900k με κλειστές τις κάρτες, 20w παραπάνω με ανοιχτές. Δεν ξέρω αν είναι σωστές οι μετρήσεις - αυτά βγάζω 

Ακριβως ιδιο build με μονη αλλαγη mobo και cpu?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Arkin said:

Ακριβως ιδιο build με μονη αλλαγη mobo και cpu?

E όχι ρε, έχω 3060ti. Και δεν έχω καθολου ανεμιστήρες στον 3700x, μόνο 1 της u12s, 1 nvme αντί για 2 στον 12900k. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Herald είπε

Είναι δύσκολο να μετρήσω σωστά γιατί είναι μούφα ο μετρητής, ανανεώνει μια φορά το δευτερόλεπτο ξερώ γώ. 

19 ώρες πριν, Herald είπε

Μπορεί να πήρα για πέταμα power meter γιατί το έχω στο laptop τώρα και δείχνει 92 watt :P 

Ποιο μετρητή πήρες;

Γιατί δεν πήρες ένα Tapo που σου ειπα ότι είναι καλοί;

19 ώρες πριν, Herald είπε

Η 4090 27-32w δεέιχνει το hwinfo σε idle.

19 ώρες πριν, Herald είπε

Αυτά όσο είμαι στο desktop, με κλειστή την GPU πάει στα 65

Με οθόνη κλειστή σε idle φάση  πόσα W σου λέει για τη GPU το HWInfo; Εκεί δηλαδή που το power meter γράφει 65 πόσο έχει μετρήσει το HWinfo; Στο system tray να το έχεις και μετά το άναμα της οθόνης να δεις το minimum.

-------------

Κανε το πειραμα με τ φορτιστη κινητου για να δεις αν μετραει σωστα το power meter

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, kkatzos said:

Ποιο μετρητή πήρες;

Γιατί δεν πήρες ένα Tapo που σου ειπα ότι είναι καλοί;

Γιατί τον είχα ήδη παραγγείλει όταν μου είπες. Θα πάρω και 2ο της προκοπής απλά βιαζόμουνα τώρα και πήρα ότι βρήκα για να σε βγάλω λάθος :P 

4 minutes ago, kkatzos said:

Με οθόνη κλειστή σε idle φάση  πόσα W σου λέει για τη GPU το HWInfo; Εκεί δηλαδή που το power meter γράφει 65 πόσο έχει μετρήσει το HWinfo; Στο system tray να το έχεις και μετά το άναμα της οθόνης να δεις το minimum.

-------------

Κανε το πειραμα με τ φορτιστη κινητου για να δεις αν μετραει σωστα το power meter

Tώρα βαριέμαι, μπορεί μετά να τεστάρω. Πάντως και με ανοιχτή την 4090 πιο πολλά τραβάει ο 3700x με την 3060ti και μόλις 1 fan σε ολόκληρο το build!

Τέσταρα το TLOU, στα 230w η κάρτα, 110w το CPU, system power 480 από μπρίζα. Τώρα σωστό ή λάθος, τόσο έδειξε. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kkatzos

Θυμάσαι που σου έλεγα ότι ο 12900k stock βγάλει καλύτερα lows από τον 7950x 3d στο warzone 2? Εντάξει, το φτιάξανε.

Δοκίμασα να παίξω σήμερα, από τα 280fps πλέον βγάζω 140. Έψαξα στο internet να δώ τι παίζει, πριν κανά μήνα βγάλανε ένα patch που γκρεμοτσακίζει τα Intel στα τάρταρα, 13900κ @ 5.8ghz = 140 fps 

Ο 3d του ltmatt βγάζει 350+. ΑΜD sponsored, the way it's meant to be played :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάνω σε αυτό που είχα υποσχεθεί, πρώτη ενδεικτική μέτρηση με πολύμετρο, ο 11500 σε idle βγάζει 9.3W σε idle στο EPS connector. 

Μέσα στο Σ/Κ - επόμενη εβδομάδα θα μετρήσω με παλμογράφο αναλυτικά και τα δύο συστήματα (5800Χ, 11500). 

Σόρρυ για το offtopic btw

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 minutes ago, kostas_anes said:

Πάνω σε αυτό που είχα υποσχεθεί, πρώτη ενδεικτική μέτρηση με πολύμετρο, ο 11500 σε idle βγάζει 9.3W σε idle στο EPS connector. 

Μέσα στο Σ/Κ - επόμενη εβδομάδα θα μετρήσω με παλμογράφο αναλυτικά και τα δύο συστήματα (5800Χ, 11500). 

Σόρρυ για το offtopic btw

Ban, μην ξαναγίνει 😂

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

warzone 2 τελευταία έκδοση, 12900k vs 7950x 3d. Πάνω από διπλάσια fps ο 3d - αλλά  ρουφάει παραπάνω watt! Ίδια ακριβώς κάρτα (gamerock 4090) - ίδια ακριβώς settings - μοιραζόμαστε το config file. 

ΥΓ. Άκυρο άλλαξε κάρτα ο ltmatt, suprim x έχει πλέον

Spoiler

 

Spoiler

 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, nick0lis said:

Και στις εφαρμογές στα ίδια W ή 10W λιγότερα ο 7950x ρίχνει Χ2 ή σχεδόν Χ2 στον 12900κ. 

Με 100€ μειών θα ήταν δελεαστικός ο 12900Κ

 

Δεν έχει  νοημα ο 12900k  πλέον, αφού ο 13700k είναι και πιο γρήγορος και φθηνότερος. Σύγκρινε τον με τον 7700x / 7800x 3d (i7 vs R7) και πες πόση χλαπάτσα τρώνε τα R7 ;) 

Μην αρχίσουμε πάλι τα ίδια, σε efficiency μόνο ο 7950x έχει 10-15% προβάδισμα σε σχέση με τον 13900k (iso wattage συγκρίσεις), τα μικρά Ryzen (7600x / 7700x / 7800x 3d) κλπα είναι για πέταμα σε efficiency γιατί απλά δεν έχουν cores.  Δεν έχω 13700k αλλά έχω τον χειρότερο 12900k, αν θες μπορούμε να συγκρίνουμε το efficiency που λές με τον 7700x σου ;) 

Προβλέπω 25-30% καλύτερες επιδόσεις στα  ίδια watt σε οποιοδήποτε MT σενάριο. Ιδού η Ρόδος, κάνω  την αρχή, 125w cbr23, άνοιξε μας τα μάτια

 

Spoiler

125w.jpg

 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...