Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, Herald είπε

Yπερβάλλω προφανώς, αλλά στο συγκεκριμένο game θα πάρει 5fps ξερώ γώ στα 60-65. 

Δες ας πούμε αυτό το video 

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

Ο τύπος χάνει και τα 50 fps (1440p / RT Ultra / DLSS Balanced) με το GPU usage στο 80%. Kαι γενικά δυσκολευέται να ξεπεράσει τα 60. Οπότε ποια 3090 μου λές εσύ...

Μας δείχνεις video με την 3070 και βγάζεις συμπέρασμα ότι με την 3090 δεν θα πάρει παραπάνω επειδή δεν βγάζει 60 fps με την 3070 ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Μας δείχνεις video με την 3070 και βγάζεις συμπέρασμα ότι με την 3090 δεν θα πάρει παραπάνω επειδή δεν βγάζει 60 fps με την 3070 ???

Eντάξει, η δεν ξέρεις η κάνεις ότι δεν ξέρεις. Ο τύπος πέφτει μέχρι και στα 40fps με DLSS Ultra performance σε 1080p (320p render resolution δηλαδή) και 31% GPU usage, αλλά άμα βάλει 3090 πάνω θα βγάλει παραπάνω fps. Σταματάω, δεν έχει νόημα. 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Μας δείχνεις video με την 3070 και βγάζεις συμπέρασμα ότι με την 3090 δεν θα πάρει παραπάνω επειδή δεν βγάζει 60 fps με την 3070 ???

Ρε bro, έχεις ιδέα τι είναι cpu bound; 

Αν βλέπεις στο youtube σώθηκες, εδώ το μπαρμπάδι από NF δείχνει 52fps με τον 5900x, ο 3700x δεν θα πέφτει στα 50 και 40 και 30 ακόμα στα κατάλληλα χέρια.

Από κάτω και δύο δικά μου, με την 3080ti undervolted στα 2GHz, 1440 ultra/rt/dlss performance/quality, 60αρι δεν βλέπεις ούτε με αίτηση που λέει και ο herald, σε performance ούτε 80αρι.

Αν την δώσεις βέβαια στον nvidia foundry σε συνδυασμό με zen 3 cpu μπορεί να σου βγάλει και 30fps αν προσπαθήσει αρκετά, θα βρει κάποιο board που κάνει training subs στο θεό, έχει μαλακίες να φάνε και οι κότες αν θέλεις να βγάλεις τον ένα ή τον άλλο πάνω.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Ρε bro, έχεις ιδέα τι είναι cpu bound; 

Αν βλέπεις στο youtube σώθηκες, εδώ το μπαρμπάδι από NF δείχνει 52fps με τον 5900x, ο 3700x δεν θα πέφτει στα 50 και 40 και 30 ακόμα στα κατάλληλα χέρια.

Από κάτω και δύο δικά μου, με την 3080ti undervolted στα 2GHz, 1440 ultra/rt/dlss performance/quality, 60αρι δεν βλέπεις ούτε με αίτηση που λέει και ο herald, σε performance ούτε 80αρι.

Αν την δώσεις βέβαια στον nvidia foundry σε συνδυασμό με zen 3 cpu μπορεί να σου βγάλει και 30fps αν προσπαθήσει αρκετά, θα βρει κάποιο board που κάνει training subs στο θεό, έχει μαλακίες να φάνε και οι κότες αν θέλεις να βγάλεις τον ένα ή τον άλλο πάνω.

 

Tο πάει τάπα ο 5950x πάντως. Ο 600ας μου είναι scrub. Το average στο γράφημα τι είναι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Tο πάει τάπα ο 5950x πάντως. Ο 600ας μου είναι scrub. Το average στο γράφημα τι είναι?

Δεν έχω καταλάβει πως βγάζει avg το CapFrameX, μάλλον είναι το avg από x sec πιο πριν, σίγουρα δεν είναι γενικό avg.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα μοιραστώ και εγώ μερικές διαφάνειες από 3080Ti/3080 με 5800X και 11700Κ (και τα δύο CPU απέδωσαν το ίδιο). 
To DLSS είναι στο χαμηλότερο setting (most graphically intensive) και η σκηνή είναι στην αρχή, που ο Jackie μας οδηγεί μέσα από την βροχή στο σπίτι, που σκάνε και οι MaxTac. 

Ίδιο σημείο ακριβώς που τεστάρει ο HUB.

Spoiler

Slide68.JPG.6e9c8abaa2481f215564eaf9b9dada73.JPGSlide67.JPG.9d1c3890849b9d328730a0926d067e58.JPGSlide66.JPG.8a0cf16a00c6ae1927d8b2a267e7c22d.JPGSlide65.JPG.aa005c5759720bd0856791bf8d8685ef.JPGSlide64.JPG.fd90a3175f4daed7e4f3c1ff2bd0e0e8.JPG

 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, d4ydr33m3r είπε

Παντως μια cpu δεν ειναι μονο για gaming και benchmarks.. Just sayin.. Συνεχιστε.. :D

Αυτό λέει και η intel σε βιντεοπαρουσίαση. 30% ταχύτερη εκτέλεση σε συγκεκριμένο megatasking με video και εικόνες από τον 5950X. Σίγουρα κάποια-μεγάλη;-δόση αλήθειας θα έχουν όλα αυτά. Σίγουρα εδώ δεν έπαιξαν ρόλο οι κακές επιλογές σε RAM για τα Ryzen, που ακούμε συνέχεια αλλού.

 

1 ώρα πριν, Fulgore είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

Ολα αυτά που αναφέρεις είναι γνωστά εδώ και ποσους μήνες(2ετών cpu γαρ)πχ απόδοση σε 1440p με high end κάρτα,και προφανώς την κάρτα των 3000ευρώ δεν την πήρες για να την συνδιάσεις με τον 3700x από την αρχή.

Τα γνώριζες και ο ίδιος πολύ καλά πριν κάνεις την αγορά σου,αλλά παρόλα αυτά επέλεξες για δικούς σου λόγους να κάνεις αυτή την αγορά.

Αρα όχι δεν είναι ιδανικό για να καταλάβεις κάτι,γιατί αν υπάρχουν πραγματικά τεράστιες διαφορές σε 1080p,θα υπάρχουν ανάλογες(της ανάλυσης)και σε 1440p.

To 720p και 1080p σε high end hardware τύπου 3090,είναι κάτι σαν το Antutu στα κινητά. Για να βλέπει ο άλλος τα μεγάλα νούμερα και να χαίρεται.

 

Βέβαια η Intel και η Amd καλά κάνουν και δείχνουν 1080p benchmarks στους επεξεργαστές,γιατί κάπως πρέπει να σε πείσουν να αγοράσεις το προιον τους,όπως γίνεται κάθε χρόνο και στα κινητά.

Θα σου αποκαλύψω ότι υπάρχουν και άνθρωποι που αλλάζουν GPU και παίζουν νεότερα games, προσπαθώντας να καθυστερήσουν όσο γίνεται και την αλλαγή CPU. Γιατί εκεί ένα αξιόλογο upgrade σημαίνει ξήλωμα των πάντων.

Με 6700K ήμουν καλύτερα στα χειρότερα areas των χειρότερων SP games(βλέπε UBI) ακόμα και από 3700X που βγήκε τρία χρόνια μετά. Χωρίς να ρισκάρω αφανές data corruption από τσίτωμα της RAM.  Κάνοντας και βαρύ transcoding σε λογικούς χρόνους(<6 ώρες) λόγω AVX2(πρακτικά όσο ο stock R7 1700 με τις κομμένες AVX). Αυτό μου αρκεί. Το σίγουρο είναι ότι οι ανάγκες μας διαφέρουν και ότι ελάχιστοι home users νοιάζονται για Blender, CB κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τον ίδιο που ανέβασε το Video που έκανε post ο  Herald παραπάνω.

RTX3070 + 3700X  1400p DLSS Quality – RT ON

RTX3070 + 5800X  1400p DLSS Quality – RT ON

Guess what, ίδια fps βγάζουν.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Από τον ίδιο που ανέβασε το Video που έκανε post ο  Herald παραπάνω.

RTX3070 + 3700X  1400p DLSS Quality – RT ON

RTX3070 + 5800X  1400p DLSS Quality – RT ON

Guess what, ίδια fps βγάζουν.

Ναι απλά αν βάλεις 3090 δεν θα βγάζου ίδια fps, ο 3700x θα πάρει 5 και ο 5800x θα πάρει 30. Αυτό δεν συζητάμε τόση ώρα η κατάλαβα λάθος? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

προφανως και θα παρει παραπάνω 

άμα κόβει το cpu πως θα πάρει παραπάνω με άλλη κάρτα; Τα ίδια fps θα βγάζει και η 3090 απλά με χαμηλότερο usage επειδή είναι δυνατότερη. Αν ο cpu σε ένα συγκεκριμένο game σε ένα συγκεκριμένο σημείο μπορεί να "ταίσει" με 40fps την κάρτα τότε όποια και να βάλεις 40fps θα βγάζει (εκτός προφανώς αν βάλεις πολύ αδύναμη και δεν μπορεί η ίδια η κάρτα να βγάλει τόσα). Αλλά νομίζω αυτά είναι γνωστά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Από τον ίδιο που ανέβασε το Video που έκανε post ο  Herald παραπάνω.

RTX3070 + 3700X  1400p DLSS Quality – RT ON

RTX3070 + 5800X  1400p DLSS Quality – RT ON

Guess what, ίδια fps βγάζουν.

 

 

 

 

Τεχνικά μιλώντας, θα μπορούσα να ξηλώσω τον 3700Χ της αδερφής μου να σου πω τι βγάζει με 3080 vs 5800X, αλλά θα πρέπει να μην χρειάζεται το PC για να μπορέσω να το τεστάρω. 

Επεξ/σία από kostas_anes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

άμα κόβει το cpu πως θα πάρει παραπάνω με άλλη κάρτα; Τα ίδια fps θα βγάζει και η 3090 απλά με χαμηλότερο usage επειδή είναι δυνατότερη. Αν ο cpu σε ένα συγκεκριμένο game σε ένα συγκεκριμένο σημείο μπορεί να "ταίσει" με 40fps την κάρτα τότε όποια και να βάλεις 40fps θα βγάζει (εκτός προφανώς αν βάλεις πολύ αδύναμη και δεν μπορεί η ίδια η κάρτα να βγάλει τόσα). Αλλά νομίζω αυτά είναι γνωστά..

Δεν ξέρεις εσύ. 31% GPU usage σε 1080p DLSS Ultra performance με 3070, αλλά άμα βάλεις 3090 πάνω θα βγάζει φωτιές :P 

1 λεπτό πριν, kostas_anes είπε

Τεχνικά μιλώντας, θα μπορούσα να ξηλώσω τον 3700Χ της αδερφής μου να σου πω τι βγάζει με 3080 vs 5800X, αλλά θα πρέπει να μην χρειάζεται το PC για να μπορέσω να το τεστάρω. 

Να σου στείλω τον δικό μου? :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostas_anes είπε

Τεχνικά μιλώντας, θα μπορούσα να ξηλώσω τον 3700Χ της αδερφής μου να σου πω τι βγάζει με 3080 vs 5800X, αλλά θα πρέπει να μην χρειάζεται το PC για να μπορέσω να το τεστάρω. 

γιατί δεν βάζεις την 3080 στο pc της που είναι πιο απλό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

άμα κόβει το cpu πως θα πάρει παραπάνω με άλλη κάρτα; Τα ίδια fps θα βγάζει και η 3090 απλά με χαμηλότερο usage επειδή είναι δυνατότερη. Αν ο cpu σε ένα συγκεκριμένο game σε ένα συγκεκριμένο σημείο μπορεί να "ταίσει" με 40fps την κάρτα τότε όποια και να βάλεις 40fps θα βγάζει (εκτός προφανώς αν βάλεις πολύ αδύναμη και δεν μπορεί η ίδια η κάρτα να βγάλει τόσα). Αλλά νομίζω αυτά είναι γνωστά..

Με την RTX3070 στα 1440p DLSS Quality RT ON είσαι GPU limited και όχι CPU limited με τον 3700Χ, αυτό φαίνεται από τα παραπάνω video.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...