Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, godslayerxp είπε

19+2 power phases;;;
Τι έγινε ρε παιδιά;
Για manual OC να πρέπει να δώσεις +200-400€ παραπάνω είναι τρελό σκότωμα.
Ευτυχώς δεν έχει νόημα σε καθημερινή χρήση... δεν είναι όπως τα ωραία χρόνια του 2600k που στην ουσία είχαμε έναν άλλον επεξεργαστή όταν τον κλοκάραμε. Τώρα μόνο για άνοιγμα σε κανά φανάρι χρειάζεται το manual OC 😬

Καλά κ εκεί τι κομμάτι θα σου κάτσει ήταν. 2600Κ αγορά τέλη 2011, πάνω από 4.4 δε τραβούσε. Ζητούσε κάτι ρεύματα 1.35+ και βαρουσε 80αρια

Πάντα αυτό ίσχυε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2021-10-29_1-52-06-740x417.png

Και ένα repost τα power phase- vrm 

webp

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

2021-10-29_1-50-57.png 

MSI also unveiled its brand new PCIe Gen 5 AIC card for next-generation M.2 SSDs. The new AIC M.2 XPANDER-Z Gen 5 card will feature a dual-slot single-fan design with a single PCIe 5.0 slot & support one Gen 5 M.2 SSD through x4 lanes. This will offer up to 64 GB/s of transfer speeds & will be powered by a single 6-pin connector interface. Do note that the Intel 12th Gen Alder Lake CPUs only provide Gen 5 PCIe lanes to the expansion slots and not the M.2 slots so this is a very useful feature once the Gen 5 SSDs hit the market.

https://wccftech.com/msi-talks-intel-12th-gen-alder-lake-cpu-dies-hot-spots-best-cooling-configurations-ddr5-temperatures-power-cost-more/

 

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα χρήματα που παίρνεις την x570 Unify παίρνεις την z690 Tomahawk και η z690 Unify κοστίζει τα διπλά!
Θα έρθουν και οι μητρικές για zen4 του χρόνου στα 300€ η φθηνότερη...
Δεν το καταλαβαίνω αυτό το πράγμα με τις μητρικές

Ευτυχώς που υπάρχει ανταγωνισμός 🙃

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

Στα χρήματα που παίρνεις την x570 Unify παίρνεις την z690 Tomahawk και η z690 Unify κοστίζει τα διπλά!
Θα έρθουν και οι μητρικές για zen4 του χρόνου στα 300€ η φθηνότερη...
Δεν το καταλαβαίνω αυτό το πράγμα με τις μητρικές

Ευτυχώς που υπάρχει ανταγωνισμός 🙃

ευτυχώς στο ΑΜ4 υπάρχει και το ΒX50 chipset που είναι μια χαρά. Στην intel στο "μικρό" chipset έχουν ακόμη περιορισμούς στο ram oc κτλ;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100€ παραπάνω η μικρή Msi z690i Unify από ότι υπολόγιζα. Φακ

21 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

ανταγωνισμός

Ανταγωνισμός είναι fake news πλέον. Ο καθένας χρεώνει ότι γουστάρει. Υπάρχει δίψα σου λέει, το γνωρίζουν πολύ καλά!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να γλιτώσω τον κοσμο απο την ερευνα ( που πρεπει να κανετε αλλα σας τα λεω ως επαληθευση) εχω να σας πω τα εξής:

1. ΜΗΝ πάτε στις DDR5 μητρικές εκτός εάν τα μοντέλα που έχουν DDR4 δεν σας καλυπτουν σαν feature set ή εκτός εαν είστε βαθυπλουτοι... Είναι πολυ απλο και βγαινει με την απλη λογική βάση των specs οτι δεν υπάρχει περιπτωση οι ξεχυλωμένες DDR5 5200 C38 να έχουν ομοια απόδοση με high end DDR4 B DIE KITS. YOU HAVE BEEN WARNED μετα οταν βγουν τα benchmarks και δείτε οτι πληρώσατε διπλα λεφτα για πιο αργες μνήμες μην κλαιτε.

2. Οσοι πάτε για value (σε εισαγωγικα παντα, AL+ value= χλωμο) έχετε πολλες επιλογες σε μητρικές με DDR4 με ξεχωριστές προτάσεις τις MSI Tomahawk και ASUS TUF. Όσοι είστε οπως εγώ (εννοώ σαν mindset, βαση των οσων μαθαινω θα μείνω με Ryzen thanks) και πατε για μια κατηγορια πιο δυνατη και πλουσια σε OC χαρακτηριστικα , η καλύτερη (και μοναδικη οσον αφορα debug led) είναι η Gigabyte Aorus Pro DDR4.

3. Οσοι πάτε against all odds και παρετε DDR5 μητρικές με κατω απο 7400ΜΤ/s μνήμες, μπορειτε να βρειτε παρηγορια στο οτι θα έιστε πίσω (σχετικα παντα έτσι, μην ξεχναμε οτι οι RAM δεν επηρεάζουν το ιδιο ολα τα workloads) για κανα χρόνο σε σχέση με τους DDR4αδες αλλα θα βγουνε αναποφεκτα καποια στιγμή DDR5 kits που θα ρίχνουν στα ddr4 και στα οποια θα μπορειτε τοτε να αναβαθμίσετε χωρίς αλλαγη μητρικής.

Αυτα απο μενα, ο νοών νοείτω

Επεξ/σία από MikeGR7
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, MikeGR7 είπε

Για να γλιτώσω τον κοσμο απο την ερευνα ( που πρεπει να κανετε αλλα σας τα λεω ως επαληθευση) εχω να σας πω τα εξής:

1. ΜΗΝ πάτε στις DDR5 μητρικές εκτός εάν τα μοντέλα που έχουν DDR4 δεν σας καλυπτουν σαν feature set ή εκτός εαν είστε βαθυπλουτοι... Είναι πολυ απλο και βγαινει με την απλη λογική βάση των specs οτι δεν υπάρχει περιπτωση οι ξεχυλωμένες DDR5 5200 C38 να έχουν ομοια απόδοση με high end DDR4 B DIE KITS. YOU HAVE BEEN WARNED μετα οταν βγουν τα benchmarks και δείτε οτι πληρώσατε διπλα λεφτα για πιο αργες μνήμες μην κλαιτε.

2. Οσοι πάτε για value (σε εισαγωγικα παντα, AL+ value= χλωμο) έχετε πολλες επιλογες σε μητρικές με DDR4 με ξεχωριστές προτάσεις τις MSI Tomahawk και ASUS TUF. Όσοι είστε οπως εγώ (εννοώ σαν mindset, βαση των οσων μαθαινω θα μείνω με Ryzen thanks) και πατε για μια κατηγορια πιο δυνατη και πλουσια σε OC χαρακτηριστικα , η καλύτερη (και μοναδικη οσον αφορα debug led) είναι η Gigabyte Aorus Pro DDR4.

3. Οσοι πάτε against all odds και παρετε DDR5 μητρικές με κατω απο 7400ΜΤ/s μνήμες, μπορειτε να βρειτε παρηγορια στο οτι θα έιστε πίσω (σχετικα παντα έτσι, μην ξεχναμε οτι οι RAM δεν επηρεάζουν το ιδιο ολα τα workloads) για κανα χρόνο σε σχέση με τους DDR4αδες αλλα θα βγουνε αναποφεκτα καποια στιγμή DDR5 kits που θα ρίχνουν στα ddr4 και στα οποια θα μπορειτε τοτε να αναβαθμίσετε χωρίς αλλαγη μητρικής.

Αυτα απο μενα, ο νοών νοείτω

Mike με όλο το σεβασμό αλλά αυτά που γράφεις είναι αλλά λόγια να αγαπιόμαστε! Ποια ουσία να αλλάξεις τη γνώμη κάποιου που ήδη έχει πάρει την απόφαση να μεταβεί σε ddr5 και Alder? Γνωμουλα μου θα μου πεις!  και θα έχεις και δίκιο αλλά το να το παίζουμε <<έξυπνοι>> μέσα σε εισαγωγικά να μην αγοράσει κάποιος κάτι για να ικανοποιήσουμε τελικά τον εαυτό μας που δεν θα το αγοράσει…Εγώ το χαρακτηρίζω χάσιμο χρόνου! Οποίος θέλει κάνει τις επιλογές του τώρα να το παίζουμε φιλόσοφοι του Hardware δεν οδηγεί πουθενά και το φόρουμ μ αυτό το θέμα χάνει το νόημα του! Εσυ να φανταστώ έχεις κάνει ήδη την επιλογή σου ζήσε μ αυτήν λοιπόν και ας αφήσουμε τις συμβουλές για κάποια άλλη στιγμή! Αυτός που γουστάρει θα τα δώσει και τέλος! Κάποιοι εδώ μέσα θέλουν ddr5 και καλά θα κάνουν! Γιατί κυνηγάν την ματαιοδοξία τους( όπως θες πες το) μέσα από το hobby τους….Φιλικά παντα και με όλο το σεβασμό!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, DukeOfDream είπε

Ευτυχώς που δεν τα έσκασα σε 5800Χ γιατί θα έκλαιγα ακόμα περισσότερα χρήματα με τα ίδια ακριβώς θέματα. Θα είχα ίσως λίγο πιο ευχάριστο overclocking time και καλύτερα FPS σε όσα παιχνίδια είναι favorable στους amd... Στο ark πχ που έχω 2.500 ώρες, κανένας πυρήνας δεν πήγε ποτέ 100% και η gpu ποτέ δεν πήγε πάνω από 80%.

Είπαμε, να εκφραζόμαστε ελεύθερα αλλά να μην τρολάρουμε κιόλας.

Στο παρακάτω βίντεο βλέπω ο 5800Χ και την πάει τρένο την RTX 3090. Κάτω από 97% usage δεν πέφτει. Και σε 1080p κιόλας...

Κάτι δεν πάει  καλά σε όσα μας λες...

(Και μας λες ότι  με τον 3700Χ σε 3440x1440p δεν πήγαινε πάνω από 80% το usage;;;)

Από την άλλη βλέπω σε άλλο βίντεο ένας 10900Κ στα 5,2GHz και πέφτει χαμηλά το GPU Load της 3090 σε 1080p.

Προφανώς το παιχνίδι είναι προβληματικό και σε κάποια σημεία, ότι CPU και να έχεις δεν παίζει καλά. Δε σου φταίει λοιπόν ο 3700Χ σε αυτό...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Είπαμε, να εκφραζόμαστε ελεύθερα αλλά να μην τρολάρουμε κιόλας.

Στο παρακάτω βίντεο βλέπω ο 5800Χ και την πάει τρένο την RTX 3090. Κάτω από 97% usage δεν πέφτει. Και σε 1080p κιόλας...

Κάτι δεν πάει  καλά σε όσα μας λες...

(Και μας λες ότι  με τον 3700Χ σε 3440x1440p δεν πήγαινε πάνω από 80% το usage;;;)

Από την άλλη βλέπω σε άλλο βίντεο ένας 10900Κ στα 5,2GHz και πέφτει χαμηλά το GPU Load της 3090 σε 1080p.

Προφανώς το παιχνίδι είναι προβληματικό και σε κάποια σημεία, ότι CPU και να έχεις δεν παίζει καλά. Δε σου φταίει λοιπόν ο 3700Χ σε αυτό...

Δεν ξέρω τι λένε τα bench στο youtube, μιλάω για real world.... Τώρα αν λένε ψέμματα οι υπόλοιποι για τα fps που βγάζουν, ψέμματα λέω κι εγώ με την σειρά μου πως οι intel είναι καλύτεροι στο Ark... Μιλάμε για 2.500 ώρες εμπειρίας in-game... Οσο για το αν είναι προβληματικό, δεν είπε κανείς το αντίθετο, θα έπρεπε να λέγεται Ark LagVival evolved... Αν όμως όσα γνωρίζω ισχύουν, είναι καλύτερα optimized σε intel και από εκεί και πέρα το γιατί δεν με απασχολεί :)

7 ώρες πριν, Crus είπε

Το AGP δεν ήταν ποτέ να παίξει σε PCIe. Οι ελάχιστες λύσεις που είχαν βγει τότε για να υποστηρίξουν την επικοινωνία είχαν τρομερά θέματα ασυμβατότητας με πολλές mobo της εποχής ανεξαρτήτου chipset.

Θυμάμαι και εγώ μια της Albatros που είχα αγοράσει για να κουμπώσω agp κάρτα γραφικών σε 1151 socket (αν θυμάμαι καλά) και έτρωγα συνέχεια bsod. 

Μιλάμε για λαχείο πραγματικά πριν 10-15 χρόνια, πόσο μάλλον σήμερα που έχει πεθάνει τελείως το interface. 

 

Εγώ αυτό δεν το φοβάμαι. Όχι ότι δεν θα παίξουν αρκετά θέματα στην αρχή, η ίδια η Intel στην παρουσίαση της είπε ότι ακόμα πολλά games δεν δουλεύουν καν με τους μικρούς πυρήνες λόγω denuvo, drms κλπ. Το ίδιο φαντάζομαι ότι θα παίξει και με άλλα προγράμματα και tasks. 

Τα ίδια τα Windows όμως δεν τα φοβάμαι, διότι η ίδια η MS δούλεψε με την Intel έτσι ώστε τα 11 ουσιαστικά να είναι φτιαγμένα για να δουλεύουν με big little συνδιαστικα. 

Απλά θα παίξουν πολλές παιδικές ασθένειες τα πρώτα 1-2 χρόνια και ουσιαστική εκμετάλλευση των Little cores θα δούμε στην δεύτερη γενιά της Intel. 

Με μπερδεύεις, που μίλησα για AGP? 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@MikeGR7 αυτά που γράφεις έχουν μία λογική, αλλά δυστυχώς δε γνωρίζουμε ακόμα πως θα αποδίδουν με DDR4 οι Alder Lake. Αυτό που ξέρουμε είναι πως πάνω από 3600 θα πέφτει σε Gear 2 (2:1 bus speed) και πως με αυξημένο uncore voltage θα μπορεί μέχρι 3866 - αλλά δε ξέρουμε αν αυτό θα ισχύει μόνο για τον 12900K ή για όλους. Κι εγώ πιστεύω πως ένα kit 3600 CL14 ή 3800 CL15 σε games θα είναι καλύτερο από τα mainstream DDR5.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, godslayerxp είπε

Στα χρήματα που παίρνεις την x570 Unify παίρνεις την z690 Tomahawk και η z690 Unify κοστίζει τα διπλά!
Θα έρθουν και οι μητρικές για zen4 του χρόνου στα 300€ η φθηνότερη...
Δεν το καταλαβαίνω αυτό το πράγμα με τις μητρικές

Ευτυχώς που υπάρχει ανταγωνισμός 🙃

Είναι όντως τραγικό και όπως λες πολύ φοβάμαι ότι και η AMD θα ακολουθήσει τον ίδιο δρόμο με το AM5 και Ryzen 7k series.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Pantaz είπε

Mike με όλο το σεβασμό αλλά αυτά που γράφεις είναι αλλά λόγια να αγαπιόμαστε! Ποια ουσία να αλλάξεις τη γνώμη κάποιου που ήδη έχει πάρει την απόφαση να μεταβεί σε ddr5 και Alder? Γνωμουλα μου θα μου πεις!  και θα έχεις και δίκιο αλλά το να το παίζουμε <<έξυπνοι>> μέσα σε εισαγωγικά να μην αγοράσει κάποιος κάτι για να ικανοποιήσουμε τελικά τον εαυτό μας που δεν θα το αγοράσει…Εγώ το χαρακτηρίζω χάσιμο χρόνου! Οποίος θέλει κάνει τις επιλογές του τώρα να το παίζουμε φιλόσοφοι του Hardware δεν οδηγεί πουθενά και το φόρουμ μ αυτό το θέμα χάνει το νόημα του! Εσυ να φανταστώ έχεις κάνει ήδη την επιλογή σου ζήσε μ αυτήν λοιπόν και ας αφήσουμε τις συμβουλές για κάποια άλλη στιγμή! Αυτός που γουστάρει θα τα δώσει και τέλος! Κάποιοι εδώ μέσα θέλουν ddr5 και καλά θα κάνουν! Γιατί κυνηγάν την ματαιοδοξία τους( όπως θες πες το) μέσα από το hobby τους….Φιλικά παντα και με όλο το σεβασμό!

Δε ξερω ποιος εισαι και απο που εβγαλες το συμπερασμα οτι παω να το παιξω "εξυπνος" αλλα σε διαβεβαιώνω οτι αυτα που εγραψα ειναι πληροφοριακα για ανθρωπους που αυτη τη στιγμή αποφασιζουν πως θα κινηθούν και πως θα επενδυσουν χρηματα τα οποια βγαζουν με κοπο.

Το αν εσυ θεωρείς οτι για να δώσει καποιος μια αυτονοητη κατευθυνση που προκύπτει απο τα spec sheets πρεπει να ειναι "Φιλόσοφος του Hardware" ίσως σχετίζετε με την δικη σου εμπειρια σε οτι αφορα το hardware.

Επισης σχετικα με το να μην αγορασει καποιος κατι επειδη του το εγραψα εγώ εδώ, δεν νομίζω οτι ποτε καν θα το μαθω, ποσο μαλλον να "ικανοποιηθω" μεσα απο αυτη του την επιλογη... έχεις πολυ φαντασια.

Τέλος, τον "σεβασμο" σου προς εμενα καλυτερα να τον κατευθύνεις προς το site που μας φιλοξενεί προσθέτοντας κατι εποικοδομητικο στην συζήτηση αντι να επιπλητεις ανθρώπους που "εχασαν το χρόνο" τους προσπαθοντας να βοηθησουν τους συμφορουμίτες τους...

22 λεπτά πριν, Crus είπε

Είναι όντως τραγικό και όπως λες πολύ φοβάμαι ότι και η AMD θα ακολουθήσει τον ίδιο δρόμο με το AM5 και Ryzen 7k series.. 

Ειναι σίγουρο αυτο παιδια δυστυχώς.

Άλλωστε προκύπτει και απο τα τωρινα δεδομενα αυτη τη στιγμη.

Θυμάμαι ετσι προχειρα που ειχε 330 ευρω η MSI X570 ACE (την ειχα παρει) και τωρα τσακ MSI X570S ACE MAX 460 ευρω...

Απλο refresh φαντασου νεο chipset...

1 ώρα πριν, malakudi είπε

@MikeGR7 αυτά που γράφεις έχουν μία λογική, αλλά δυστυχώς δε γνωρίζουμε ακόμα πως θα αποδίδουν με DDR4 οι Alder Lake. Αυτό που ξέρουμε είναι πως πάνω από 3600 θα πέφτει σε Gear 2 (2:1 bus speed) και πως με αυξημένο uncore voltage θα μπορεί μέχρι 3866 - αλλά δε ξέρουμε αν αυτό θα ισχύει μόνο για τον 12900K ή για όλους. Κι εγώ πιστεύω πως ένα kit 3600 CL14 ή 3800 CL15 σε games θα είναι καλύτερο από τα mainstream DDR5.

Ακριβως ετσι που το λες ειναι.

Η μόνη περιπτωση να μην ισχύσει αυτο ειναι αν για καποιο λόγο η αρχιτεκτονικη του AL ειναι bandwidth limited που θα ειναι κατι τελειως απροσδόκιτο μιας και ακόμα και οι HEDT πλατφορμες που έχουν memory bandwidth με την σεσουλα ξερουμε ολοι πως στο gaming δεν...

Για το Gaming Latency is King

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...