Προς το περιεχόμενο

Entry level job σε μια από τις Big4


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, archer100 είπε

Αυτές οι θέσεις αφορούν κυρίως νεαρά παιδιά κάτω των 30 που μένουν με τους γονείς τους στην Αθήνα. Κακώς βέβαια, αλλά έτσι είναι. Κάποιος από επαρχία είναι αδύνατο να επιβιώσει μόνο με αυτόν τον μισθό νοικιάζοντας. 

Ξεκινούν από εκεί, κάθονται 2-3 χρόνια και μετά ανεβαίνουν πηγαίνοντας σε άλλες εταιρίες ή γίνονται senior-manager, κλπ πιάνουν τα 1000+ και κατά τα 32-35 παντρεύονται κάποια επίσης μισθωτή με άλλα 1000+ και ανοίγουν δικό τους σπίτι.

Οι 9/10 αυτό το μονοπάτι ζωής ακολουθούν. 

Έτσι όπως πάει η ζωή στην Ελλάδα ούτε 2000+ δεν θα φτάνουν για να ζεις αξιοπρεπώς, αν κάνεις και παιδί καληνύχτα...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 172
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, godfather0991 είπε

Έτσι όπως πάει η ζωή στην Ελλάδα ούτε 2000+ δεν θα φτάνουν για να ζεις αξιοπρεπώς, αν κάνεις και παιδί καληνύχτα...

Με μέσο μισθό κάτω από 1000 ευρώ και με παραγωγικό μοντέλο που βασίζεται στη χαμηλόμισθη εργασία τα 2000 (θα) είναι ανέφικτα για τα περισσότερα ζευγάρια.

Και μετά διερωτούνται ορισμένοι γιατί υπάρχει πρόβλημα υπογεννητικότητας στη χώρα, λες και δεν είναι προφανές!

Τέλοσπάντων...ξεφύγαμε από το θέμα!

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, godfather0991 είπε

Έτσι όπως πάει η ζωή στην Ελλάδα ούτε 2000+ δεν θα φτάνουν για να ζεις αξιοπρεπώς, αν κάνεις και παιδί καληνύχτα...

με παιδιά τα 2000 το μηνα ισα που φτανουν να ζεις αξιοπρεπως (εννοειται χωρις επιδόματα ή βοηθεια από γονείς). βλεπω συχνα ζευγαρια που παιρνουν παγματικά μισθους πεινας και κανουν ζωαρα και ψαχνω να βρω που κάνω λάθος και δεν μας μένουν να παμε ενα ταξιδι ή να αλλαξουμε στρωμα στα κρεβατια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, nik_90_5 είπε

την τελευταία παρατήρηση φίλε την έγραψα πάνω κάτω και εγώ, μιας και με τα λεφτά που σου δίνουν δεν βγαίνεις ουστιαστικά πρέπει εσύ και οι δικοί σου να ρίξουν λεφτά. και αν δεις και τι απιτήσεις έχουν τον ουρανό και τα άστρα ζητούν.

Φίλε μου για να μάθεις 5-10 πράγματα και να βγεις μετά να τα πουλήσεις στον επόμενο πρέπει να στήσεις κάποιο κωλο, εκτός αν έχει βύσμα και ξεκινήσεις να δουλεύεις με χιλιάρικο+

Αν δεν έχεις βύσμα δυστυχώς η φάση του να παίρνεις κάπως αξιοπρεπή χρήματα στην Ελλάδα με το καλημέρα δεν παίζει τόσο εύκολα. Δεν ειναι αδύνατο αλλά και τα αξιοπρεπή χρήματα είναι σχετικό, όπως είναι και σχετικό το τι είναι η προσωπική ζωή (πχ αναφορικά με τα ωράρια που άκουγα μια κουβέντα και τι προσωπική ζωή μπορείς να έχεις αν παίρνεις 800€..)

Κοίτα τα πρώτα χρόνια σου να χτίσεις τον εαυτό σου και πιο μετά έρχονται και τα λεφτά.

Δεν πιστεύω ότι όποιος έχει όρεξη να μάθει πράγματα και να βγάλει δουλειά πάει χαμένος, αλλά μέχρι να φτάσεις στο επιθυμητό (να διαλέγεις δουλειές, όχι να περιμένεις να σε διαλέξουν) θα πρέπει να έχεις κάτι να πουλήσεις.

Το πτυχίο και μεταπτυχιακό είναι για να ξεκινήσει να σου μιλάει σοβαρά κάποιος, υπάρχουν και περιπτώσεις που δεν τους νοιάζει καν. Αλλά σε βάθος χρόνου θα το βρεις και αυτό μπροστά σου.. όλα μετράνε στο τελικό σύνολο αν θελήσεις ποτέ να ξεχωρίσεις από τη μάζα. Στη δική μου περίπτωση οι σπουδές μου εκτιμήθηκαν στον τέταρτο εργοδότη για να επενδύσει επάνω μου επιπλέον πράγματα (και να πληρώνει αυτός τα χιλιάρικα της επιπλέον εκπαίδευσης μου*) αλλά είχα και κάποια χρόνια εμπειρίας να επιδείξω, εμπειρία που την πλήρωνα και από την τσέπη μου όταν κυνηγούσα να πάρω και το 500αρικο

Και μην κοιτάς τα 800 ευρώ και χίλια ευρώ που ενδεχομένως μπορείς να πάρεις τώρα, σκέψου σε 10 και 20 χρόνια πώς θα είναι να παίρνεις μόνο τόσα.

Φρόντισε στα πρώτα σου χρόνια να μάθεις όσο πιο πολλά μπορείς, όχι μόνο να γράφεις προϋπηρεσία σε καλή εταιρεία ούτε τα φραγκοδιφραγκα που εκ των πραγμάτων θα πάρεις. Έχε στο νου σου να γίνεις όσο πιο γαμάτος μπορείς, γιατί αν θες την άποψη μου πτυχιούχοι υπάρχουν, άνεργοι υπάρχουν, άτομα που να την παλεύουν σε πιο προχωρημένο επίπεδο δεν υπάρχουν πολλά.

Αλλά όσοι έφτασαν να τη παλεύουν έφαγαν κάποιο σκατό.

Αν θες να φτάσεις σε ένα επίπεδο που δεν θα φοβάσαι την ανεργία, δεν θα συζητάς για κάτω από κάποιο συγκεκριμένο ποσό (αναλόγως προσόντων) και εν τέλει θα έχεις τη δυνατότητα να επιλέγεις τι θες να κάνεις στη ζωή σου, πρέπει να κοιτάς πέρα από τους αρχικούς σου μισθούς.

Αυτή βέβαια είναι η άποψη μου, δεν σημαίνει ότι είναι θέσφατο. Αλλά σε γενικές γραμμές αυτό έχω δει να συμβαίνει. Στις αρχές κάποιοι έχουν υπάρξει πιο τυχεροί από άλλους, σε βάθος χρόνου όμως έμειναν στάσιμοι. Και αν τύχει και χάσουν τις καλές ευκαιρίες που τους δόθηκαν και μπαστακώθηκαν σχεδόν ως "δημόσιοι υπάλληλοι" θα είναι στα ασυζητητα αν γίνει καμιά στραβή και βγουν να βρουν δουλειά στα 40+ τους.

Υπάρχουν ένα σωρό περιπτώσεις κάποιοι μπορεί σε αρκετά νεαρή ηλικία να βγάζουν πολύ καλά λεφτά, αλλά πέρα από τυχεροί και κάποιοι άνθρωποι είναι και ιδιαίτερα έξυπνοι ή χαρισματικοί. Σε καμία περίπτωση πάντως εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω άτομο που να βγάζει έναν ικανοποιητικό ελληνικό μισθό και να μην έχει μαμηθει με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.

Ξέρω όμως και άτομα που ξεκίνησαν από σχετικά ψηλά, πήγαν σε κάτι μέτριο και έμειναν εκεί δεν είχαν την εξέλιξη άλλων ανθρώπων που ήθελαν να συνεχίσουν να μαθαίνουν και να γίνονται πιο ανταγωνιστικοί

Μια μεγάλη παγίδα στον εργασιακό βίο είναι η στασιμότητα και πολλές φορές ένας καλουτσικος μισθός οδηγεί εκεί (αν και τις περισσότερες φορές είναι περισσότερο ψυχολογικό το θέμα το να μην πιστεύεις τόσο στον εαυτό σσου

*Σχετικά με την εκπαίδευση μιας και είναι λεφτά, αυτά μπορεί να μην τα βλέπω στη τσέπη μου, από την άλλη όμως είναι πράγματα που αν τα πλήρωνα εγώ θα ήταν ακόμα πιο δύσκολη η φάση και πιθανώς και δεν θα τα έκανα. Πχ φέτος είχα εκπαίδευση που ήταν το 1/3 του μισθό μου ή ένα επιπλέον 1/4 στο κόστος μου. Αν σκεφτόμουν κοντόφθαλμα θα ήθελα να έχω αυτό το επιπλέον 1/3 στην τσέπη μου (και να είχα και περισσότερο ελεύθερο χρόνο) αλλά προσπαθώ να μην σκέφτομαι το φέτος αλλά τα επόμενα 30+ χρόνια που έχω μπροστά μου. Κάποια πράγματα τα κουβαλάς μαζί σου για χρόνια ή και για πάντα με πρώτο και καλύτερο τις σπουδές σου αλλά σίγουρα και την εμπειρία σου

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, velociraptoras είπε

με παιδιά τα 2000 το μηνα ισα που φτανουν να ζεις αξιοπρεπως (εννοειται χωρις επιδόματα ή βοηθεια από γονείς). βλεπω συχνα ζευγαρια που παιρνουν παγματικά μισθους πεινας και κανουν ζωαρα και ψαχνω να βρω που κάνω λάθος και δεν μας μένουν να παμε ενα ταξιδι ή να αλλαξουμε στρωμα στα κρεβατια

2 σεναρια παιζουν

1) οι γονεις τους καβατζωνουν καθε μηνα

2) η ζωαρα που κανουν, ειναι απλα οι γκλαμουρατες φοτο του ινσταγκραμ

7 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Με μέσο μισθό κάτω από 1000 ευρώ και με παραγωγικό μοντέλο που βασίζεται στη χαμηλόμισθη εργασία τα 2000 (θα) είναι ανέφικτα για τα περισσότερα ζευγάρια.

Και μετά διερωτούνται ορισμένοι γιατί υπάρχει πρόβλημα υπογεννητικότητας στη χώρα, λες και δεν είναι προφανές!

Τέλοσπάντων...ξεφύγαμε από το θέμα!

η υπογεννητικοτητα αρχιζει στην ελλαδα το 2000. Οταν ειχαμε τα απειρα δανεικα λεφτα , και μαθαμε απο ταξιδια και καλη ζωη, μπουζουκια, αμαξια και λουσα

. Τωρα φυσικα σου κακοφαινετε να κανεις παιδακια και να φευγει ο ηδη μικρος σου μισθος στο παιδι. Ο πακιστανος ομως που ζει με αλλους 2, θα κανει 3 και 4 παιδια. Γιατι εκει βρισκει την ευτυχια του, οχι στα facebook και στα γουστα. Οταν η αλλη θελει να ζει σαν την Τουνη, τι να της πεις?

Επεξ/σία από Xejolontas
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Xejolontas είπε

2 σεναρια παιζουν

1) οι γονεις τους καβατζωνουν καθε μηνα

2) η ζωαρα που κανουν, ειναι απλα οι γκλαμουρατες φοτο του ινσταγκραμ

η υπογεννητικοτητα αρχιζει στην ελλαδα το 2000. Οταν ειχαμε τα απειρα δανεικα λεφτα , και μαθαμε απο ταξιδια και καλη ζωη, μπουζουκια, αμαξια και λουσα

. Τωρα φυσικα σου κακοφαινετε να κανεις παιδακια και να φευγει ο ηδη μικρος σου μισθος στο παιδι. Ο πακιστανος ομως που ζει με αλλους 2, θα κανει 3 και 4 παιδια. Γιατι εκει βρισκει την ευτυχια του, οχι στα facebook και στα γουστα. Οταν η αλλη θελει να ζει σαν την Τουνη, τι να της πεις?

Σίγουρα υπάρχουν πολλοί που σπαταλάνε σε λούσα κλπ αλλά από την άλλη το να χρειάζεται να μένεις σε κοινόβιο με άλλους 20 (όπως κάνουν οι Πακιστανοί που λες) προκειμένου να μπορείς να συντηρήσεις ένα παιδί δεν είναι λύση.

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

When you are young, work to learn, not to earn.

Το παραπάνω ισχύει για κάνα 2 χρόνια (αν θέλεις να εργαστείς ως υπάλληλος και δεν έχεις σκοπό να κάνεις δική σου επιχείρηση), όπου θα πρέπει να τα δώσεις όλα εργασιακά για να μάθεις και να ρουφήξεις όσα περισσότερα πράγματα μπορείς!
Σε αυτή την ηλικία έχεις πολύ όρεξη και ενέργεια!
Και μετά αρχίζεις και ψάχνεσαι και τους χαιρετάς αμέσως με την πρώτη καλή περίπτωση που θα βρεις.

Τώρα αν θα είναι στο αντικείμενο που σπούδασες, κάποιο άλλο αντικείμενο, στις Big4, Big3, Ελλάδα, εξωτερικό ή οτιδήποτε άλλο, εξαρτάται από τους βραχυπρόθεσμους, μεσοπρόθεσμους και μακροπρόθεσμους στόχους σου.

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Xejolontas είπε

[...]

η υπογεννητικοτητα αρχιζει στην ελλαδα το 2000. Οταν ειχαμε τα απειρα δανεικα λεφτα , και μαθαμε απο ταξιδια και καλη ζωη, μπουζουκια, αμαξια και λουσα

[...]

Όχι!

Μη γράφουμε ότι μας κατεβαίνει. Αρκετά χρόνια πριν το 2000 υπήρχε ήδη στην Αθήνα Ίδρυμα για την αντιμετώπιση του Δημογραφικού Προβλήματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Xejolontas είπε

2 σεναρια παιζουν

1) οι γονεις τους καβατζωνουν καθε μηνα

2) η ζωαρα που κανουν, ειναι απλα οι γκλαμουρατες φοτο του ινσταγκραμ

η υπογεννητικοτητα αρχιζει στην ελλαδα το 2000. Οταν ειχαμε τα απειρα δανεικα λεφτα , και μαθαμε απο ταξιδια και καλη ζωη, μπουζουκια, αμαξια και λουσα

. Τωρα φυσικα σου κακοφαινετε να κανεις παιδακια και να φευγει ο ηδη μικρος σου μισθος στο παιδι. Ο πακιστανος ομως που ζει με αλλους 2, θα κανει 3 και 4 παιδια. Γιατι εκει βρισκει την ευτυχια του, οχι στα facebook και στα γουστα. Οταν η αλλη θελει να ζει σαν την Τουνη, τι να της πεις?

το πρωτο μαλλον ή παιρνουν επιδόματα από χιλιες δυο μεριες, ή και τα δυο. μιλάμε για τροπο ζωης που δε δικαιολογείται από εσοδα κατω των 1000 ευρω το μηνα, από λουσα και μπουκαλια στα πανηγυρια μεχρι ταξιδια, αμαξια που καινε τα αντερα τους, κλπ.  με ινσταγκραμ δεν ασχολουμαι ουτε πιστευω ο,τι γραφει ο καθενας στα σοσιαλ.

Τωρα για το θέμα της υπογεννητικότητας που βασικά δεν πρόκειται για υπογεννητικότητα αλλά για δημογραφικό πρόβλημα. μεχρι το 50-60 ο κόσμος έκανε πολλά παιδια και λόγο της αναβαθμσης του βιωτικού επιπέδου, τις προοδους της ιατρικής κλπ αρχισαν να επιζουν σχεδον όλα, και όχι δεν εκαναν παιδια για την ευτυχία, εκαναν παιδιά γατι αυτό πρόσταζαν η θρησκεία και οι κοινωνικές συνθηκες της εποχής, ηθελαν αγόρια για να τους αφησουν την περιουσία και για να δουλευουν στα χωράφια ή στα μαγαζιά τους, τα μεγαλύτερα παιδια μεγαλωναν τα μικρότερα, πολλά δεν πηγαιναν καν γυμνάσιο. Ετσι για χρονια αυτες οι γενιες εργαζονταν και δεν φαινοταν καποιο πρόβλημα, τωρα όμως απο το 1990-2000 και μετά με την καταρευση της εγχωριας παραγωγής και τη σταδιακή συνταξιοδότηση των ηλικιων αυτων σε συνδυασμό με την οικονομική κρίση και τη λεηλάτηση των ασφαλιστικών ταμείων βρεθηκαμε οι συνταξιούχοι να είναι πολλοί αναλογικά με το εργατικό δυναμικό και γενικά τον πληθυσμό.

οι πιο νέοι δεν κάνουμε πολλά παιδιά όχι γιατι δεν τα αγαπάμε αλλά γιατι δε μπορουμε οικονομικά και ψυχολογικά. η συγχρονη γυναίκα πρέπει να ειναι μανα, εργαζόμενη, νοικοκυρα, συζυγος, να εχει κοινωνική ζωή, να ασχολείται με τα κοινα. ελάχιστοι αντρες συμμετέχουν ισότιμα στη φροντιδα σπιτιού και οικογένειας, ολο το βαρος πέφτει στη γυναίκα ποσσες λοιπον μπορουν να ανταποκριθουν σε ολους αυτούς τους ρόλους χωρις να κλαταρουν? και από οικονομικής πλευρας οχι δε μπορω να αφησω το παιδι μου αγραμματο ή να μην έχει τα βασικά για να βρω μια υποτιθεμενη ευτυχια σε ενα λόχο από παιδιά. 

Επίσης υπάρχει κόσμος που ΔΕ ΘΕΛΕΙ να κανει καθόλου παιδιά, ειτε γιατι δεν εχει το χρόνο,ειτε γιατι πιστευει οτι δε θα τα καταφέριε είτε γιατι απλά προτιμα να αφοσιωθεί στην καριέρα, την επιστημη ή να περνάει καλά χωρις ευθυνες. δεν είναι κακό. κακό ειναι να κάνεις παιδια και να μην τα θες, να πεινανε και να αναγκαζονται να παρατησουν το σχολείο για να ικανοποιησεις μια εγωιστική ανάγκη για πολλά παιδιά. ο κοσμος ειναι σκληρος και ανταγωνιστικός και στα παιδιά μας πρέπει να δωσουμε εφόδια, δεν αρκει απλά να τα γεννησουμε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Aurumnus είπε

When you are young, work to learn, not to earn.

Το παραπάνω ισχύει για κάνα 2 χρόνια (αν θέλεις να εργαστείς ως υπάλληλος και δεν έχεις σκοπό να κάνεις δική σου επιχείρηση), όπου θα πρέπει να τα δώσεις όλα εργασιακά για να μάθεις και να ρουφήξεις όσα περισσότερα πράγματα μπορείς!
Σε αυτή την ηλικία έχεις πολύ όρεξη και ενέργεια!
Και μετά αρχίζεις και ψάχνεσαι και τους χαιρετάς αμέσως με την πρώτη καλή περίπτωση που θα βρεις.

Τώρα αν θα είναι στο αντικείμενο που σπούδασες, κάποιο άλλο αντικείμενο, στις Big4, Big3, Ελλάδα, εξωτερικό ή οτιδήποτε άλλο, εξαρτάται από τους βραχυπρόθεσμους, μεσοπρόθεσμους και μακροπρόθεσμους στόχους σου.

Μα έτσι και αλλιώς, η πρώτη σου δουλειά συνήθως σου δίνει πεντοδιφραγκα σε σχέση με τις επόμενες, και όχι μόνο στην Ελλάδα, και εξωτερικό αν είσαι το ίδιο συμβαίνει. Το πεντοδιφραγκα σε αμοιβές δυτικής Ευρώπης είναι προφανώς αρκετά πάνω από τα πεντοδιφραγκα Ελλάδας, αλλα μικρή σημασία έχει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας εργαστεί σε μια εκ των big 4 λέω μετά σιγουριάς μακρυά , ο μισθός που σου είπαν είναι χώμα εκτός και εάν συνυπολογίζουν να πάρεις τα acca certified ή charted με δίδακτρα απ' αυτούς. Χρονοδιαγράμματα και πίεση στο τέλος της μέρας δεν αξίζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Dinos1973 είπε

Οταν ανοιξεις δικια σου επιχειρηση μπορεις να δίνεις τον διπλασιο μισθο σε νέους εργαζομενους.....

Είχα επιχείρηση αγαπητέ και δεν έδινα χαρτζιλίκι στον εργαζόμενο που απασχολούσα...επιχειρήματα έχεις? Από εξυπνάδες είμαστε όλοι χορτάτοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έλεγα πάνε, αλλά παράλληλα να κοιτάς εξωτερικό. Πολύ ευκολότερο να βρεις δουλειά εάν παράλληλα δουλεύεις. 
Θα σε πιούν το αίμα, αλλά θα κάνεις την δουλειά σου.
Δυστυχώς στην Ελλάδα περιμένουν απ' έξω άλλοι τριάντα, στο εξωτερικό αρκετά καλύτερα (ανάλογα την χώρα), αλλά με μόνο προσόν το πτυχίο (από μη-τοπικό πανεπιστήμιο) είναι αρκετά δύσκολα τα πράματα.
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Όσον αφορά τα ψέματα στα βιογραφικά. 
ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ. 
Μην ακούς ότι βλακεία γράφεται εδώ, εάν υπάρξει θέμα και το ερευνήσουν, πολύ εύκολα σε πατάει κάτω το νομικό τμήμα σαν σκουλήκι και πληρώνεις ότι έκανες και δεν έκανες. Ακόμη και εάν έχεις (ή προσπαθείς) να φύγεις από την θέση.
Άλλο η λίγη σάλτσα για να εμπλουτιστεί το βιογραφικό, άλλο το ψέμα.


BTW: Οι μπιγκ φορ στην Ελλάδα, από όσο έχω καταλάβει, είναι μπιγκ μόνο σε ότι αφορά την εκμετάλλευση. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, golden33 είπε

Είχα επιχείρηση αγαπητέ και δεν έδινα χαρτζιλίκι στον εργαζόμενο που απασχολούσα...επιχειρήματα έχεις? Από εξυπνάδες είμαστε όλοι χορτάτοι...

μαλλον γιαυτο είχες και όχι εχεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...