Προς το περιεχόμενο

Entry level job σε μια από τις Big4


Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, redcha0s7 είπε

Καλησπέρα ,

 

Αν και είμαι μόλις λίγους μήνες σε εταιρεία Big 4 παραθέτω την εμπειρία μου.

 

Προφίλ μου: μεταπτυχιακό Αγγλία προϋπηρεσία 1 χρόνου και 2 μήνες στο εξωτερικό πριν με πάρει η ελληνική Big 4.

 

 

 

Είχα αφήσει το βιογραφικό μου και με κάλεσαν για συνέντευξη. Η πρόταση που μου έγινε ήταν να μπω ως ιντερν με 6μηνη ορισμένου χρόνου 643 καθαρά (μετά από διαπραγμάτευση (!), ήθελαν να μου δώσουν βασικό. Η λογική διαπραγμάτευσης ήταν ότι θα αξιολογηθω στους 6 μήνες για να μου δώσουν σύμβαση αορίστου.

 

 

 

Λέω οκ θα το πάρω το ρίσκο..  το πολύ πολύ 6 μήνες σε big 4 δεν εβλαψαν το cv κανενός.

 

 

 

Αρχικά τα πράγματα ήταν φυσιολογικά, αρκετός φόρτος εργασίας αλλά διαχειρισιμος. Οι συνάδελφοι επίσης εξαιρετικοί και συνεργασιμοι. 

 

 

 

Ωστόσο όλος ο εφιάλτης ξεκινάει όταν σκάει η πολύ δουλειά.  Προσωπικά άμα με αφήσεις σήμερα έχω να βγάλω σερί κάνα 15ρι 8ωρα για να βγάλω ότι υπάρχει.

 

 

 

Οι ώρες meeting ατελείωτες που σημαίνει πολύ λιγότερος χρόνος για να βγάλεις την πραγματική δουλειά.

 

 

 

Αυτό σημαίνει ότι πρακτικά να βγάλεις αυτά που πρέπει βάσει deadline είναι ακατόρθωτο και αν δε γίνει ΦΤΑΙΣ. Όταν ένας συνάδελφος σε μια κλήση ανέφερε ότι δε προλαβαίνουμε η απάντηση ήταν "εγώ θα κρίνω τι προλαβαίνουμε και τι όχι." Γενικά καταλαβαίνω ότι αν κάποιος δεν έχει θέμα να δουλεύει 10 ώρες την ημέρα. Σε αυτή τη περίπτωση είναι το μέρος για σένα. 

 

 

 

Ωστόσο όλο αυτό είναι ατελείωτο και γίνεται ένα με τη ζωή σου για 643 ευρώ ρε φίλε.

 

 

 

Δηλαδή γυρνάω από εξωτερικό μετά από 3 χρόνια. Και η απάντηση της χώρας είναι σε μια από τις μεγαλύτερες εταιρείες να σου λένε δούλεψε ατελείωτα πάρε 643 ευρώ και πες και ευχαριστώ.

 

 

 

Όπως καταλαβαίνετε ήδη ψάχνω δουλειά εξωτερικό να φύγω από αυτή τη χώρα για μια 2η και τελευταία φορά.

 

 

 

Greece you failed us twice (or maybe more)

 

Επεξ/σία μόλις από redcha0s7

Δεν ξέρω τον τομέα σου και κατά πόσο ανθίζει στην Ελλάδα, αλλά και τι προϋπηρεσία έχεις. Ωστόσο με ένα συναφές μεταπτυχιακό και με 1,5 χρόνο προϋπηρεσία μπορεί να διεκδικήσεις θέσεις και "βιώσιμο" μισθό με αξιώσεις σε εταιρίες που σέβονται τον άνθρωπο και όχι σε αυτές τις κρεατομηχανες. 

Imo , ερεύνησε ενεργητικά για άλλη εργασία. LinkedIn και Glassdoor, δυνατοί σύμμαχοι. 

Αν δεν σε πειράζει φυσικά να φύγεις από την Ελλάδα και δεν έχεις κάτι να σε δένει εδώ, το εξωτερικό φαντάζει καλύτερη επιλογή.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 172
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τα έχουμε ξαναπει πολλάκις για τις Big4. Δεν είναι καλά ούτε στην Ελλάδα ούτε στο Εξωτερικό. Ειναι καλά να πας για 1 χρόνο να το βάλεις στο βιογραφικό. Κατά τα αλλα μακρυά και αγαπημένοι. 15ωρα και δεν συμμαζεύεται, χωρις προσωπική ζωή με το burnout stress να κυριεύει, και το job satisfaction, να εδρεύει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/10/2021 στις 5:30 ΜΜ, redcha0s7 είπε

Καλησπέρα ,

 

Αν και είμαι μόλις λίγους μήνες σε εταιρεία Big 4 παραθέτω την εμπειρία μου.

 

Προφίλ μου: μεταπτυχιακό Αγγλία προϋπηρεσία 1 χρόνου και 2 μήνες στο εξωτερικό πριν με πάρει η ελληνική Big 4.

 

 

 

Είχα αφήσει το βιογραφικό μου και με κάλεσαν για συνέντευξη. Η πρόταση που μου έγινε ήταν να μπω ως ιντερν με 6μηνη ορισμένου χρόνου 643 καθαρά (μετά από διαπραγμάτευση (!), ήθελαν να μου δώσουν βασικό. Η λογική διαπραγμάτευσης ήταν ότι θα αξιολογηθω στους 6 μήνες για να μου δώσουν σύμβαση αορίστου.

 

 

 

Λέω οκ θα το πάρω το ρίσκο..  το πολύ πολύ 6 μήνες σε big 4 δεν εβλαψαν το cv κανενός.

 

 

 

Αρχικά τα πράγματα ήταν φυσιολογικά, αρκετός φόρτος εργασίας αλλά διαχειρισιμος. Οι συνάδελφοι επίσης εξαιρετικοί και συνεργασιμοι. 

 

 

 

Ωστόσο όλος ο εφιάλτης ξεκινάει όταν σκάει η πολύ δουλειά.  Προσωπικά άμα με αφήσεις σήμερα έχω να βγάλω σερί κάνα 15ρι 8ωρα για να βγάλω ότι υπάρχει.

 

 

 

Οι ώρες meeting ατελείωτες που σημαίνει πολύ λιγότερος χρόνος για να βγάλεις την πραγματική δουλειά.

 

 

 

Αυτό σημαίνει ότι πρακτικά να βγάλεις αυτά που πρέπει βάσει deadline είναι ακατόρθωτο και αν δε γίνει ΦΤΑΙΣ. Όταν ένας συνάδελφος σε μια κλήση ανέφερε ότι δε προλαβαίνουμε η απάντηση ήταν "εγώ θα κρίνω τι προλαβαίνουμε και τι όχι." Γενικά καταλαβαίνω ότι αν κάποιος δεν έχει θέμα να δουλεύει 10 ώρες την ημέρα. Σε αυτή τη περίπτωση είναι το μέρος για σένα. 

 

 

 

Ωστόσο όλο αυτό είναι ατελείωτο και γίνεται ένα με τη ζωή σου για 643 ευρώ ρε φίλε.

 

 

 

Δηλαδή γυρνάω από εξωτερικό μετά από 3 χρόνια. Και η απάντηση της χώρας είναι σε μια από τις μεγαλύτερες εταιρείες να σου λένε δούλεψε ατελείωτα πάρε 643 ευρώ και πες και ευχαριστώ.

 

 

 

Όπως καταλαβαίνετε ήδη ψάχνω δουλειά εξωτερικό να φύγω από αυτή τη χώρα για μια 2η και τελευταία φορά.

 

 

 

Greece you failed us twice (or maybe more)

 

Επεξ/σία μόλις από redcha0s7

κατσε να δεις τι σφαλιαρες εχεις να φας και εξω. Πριν πεις τιποτα, τις εφαγα εγω για σενα. Τα ιδια σκατα ειναι και εχω εμπειρια απο 4 χωρες, και η αδελφη μου εχει εμπειρια απο αλλες 2 (διαφορετικες). Ολες στην ΕΕ. Και με πτυχιο οικονομικων σε πολυεθνικες. Μιλαμε για μισθο καπου στο χιλιαρικο, με ενοικια 350+ ΜΕ 1 ή 2 συγκατικους. Και φυσικα στην δουλεια πιεση οχι αστεια. Ποναει το κεφαλι σου για 3 ωρες αφου τελειωσεις την δουλεια.

Εγω προσωπικα στα 30+, νιώθω πολυ χαζος γιατι με κοροιδεψαν τα πανεπιστήμια με αυτα που μου εταξαν. Τα πτυχια, τα μεταπτυχιακα, ξενες γλωσσες, πιστοποιησεις κλπ και μετα μιλαμε για μισθους που ο σερβιτορος στο νησάκι το καλοκαιρι βγαζει πιο πολλα... 

Ειμαστε white collars αλλα πληρωνόμαστε λιγοτερο απο ολους. Πιο λιγο απο τον ελ.επαγγ., πιο λιγο απο τον blue collar....και δουλευουμε σα σκυλια δεν τα ξινουμε σαν τον δημ.υπ. που μπορει να παιρνει τα ιδια με μας, αλλα εχει την σιγουρια οτι κανεις δεν τον κουναει...

Επεξ/σία από Land-decked
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Land-decked είπε

κατσε να δεις τι σφαλιαρες εχεις να φας και εξω. Πριν πεις τιποτα, τις εφαγα εγω για σενα. Τα ιδια σκατα ειναι και εχω εμπειρια απο 4 χωρες, και η αδελφη μου εχει εμπειρια απο αλλες 2 (διαφορετικες). Ολες στην ΕΕ. Και με πτυχιο οικονομικων σε πολυεθνικες. Μιλαμε για μισθο καπου στο χιλιαρικο, με ενοικια 350+ ΜΕ 1 ή 2 συγκατικους. Και φυσικα στην δουλεια πιεση οχι αστεια. Ποναει το κεφαλι σου για 3 ωρες αφου τελειωσεις την δουλεια.

Εγω προσωπικα στα 30+, νιώθω πολυ χαζος γιατι με κοροιδεψαν τα πανεπιστήμια με αυτα που μου εταξαν. Τα πτυχια, τα μεταπτυχιακα, ξενες γλωσσες, πιστοποιησεις κλπ και μετα μιλαμε για μισθους που ο σερβιτορος στο νησάκι το καλοκαιρι βγαζει πιο πολλα... 

Ειμαστε white collars αλλα πληρωνόμαστε λιγοτερο απο ολους. Πιο λιγο απο τον ελ.επαγγ., πιο λιγο απο τον blue collar....και δουλευουμε σα σκυλια δεν τα ξινουμε σαν τον δημ.υπ. που μπορει να παιρνει τα ιδια με μας, αλλα εχει την σιγουρια οτι κανεις δεν τον κουναει...

Μεγάλες αλήθειες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Land-decked είπε

κατσε να δεις τι σφαλιαρες εχεις να φας και εξω. Πριν πεις τιποτα, τις εφαγα εγω για σενα. Τα ιδια σκατα ειναι και εχω εμπειρια απο 4 χωρες, και η αδελφη μου εχει εμπειρια απο αλλες 2 (διαφορετικες). Ολες στην ΕΕ. Και με πτυχιο οικονομικων σε πολυεθνικες. Μιλαμε για μισθο καπου στο χιλιαρικο, με ενοικια 350+ ΜΕ 1 ή 2 συγκατικους. Και φυσικα στην δουλεια πιεση οχι αστεια. Ποναει το κεφαλι σου για 3 ωρες αφου τελειωσεις την δουλεια.

Εγω προσωπικα στα 30+, νιώθω πολυ χαζος γιατι με κοροιδεψαν τα πανεπιστήμια με αυτα που μου εταξαν. Τα πτυχια, τα μεταπτυχιακα, ξενες γλωσσες, πιστοποιησεις κλπ και μετα μιλαμε για μισθους που ο σερβιτορος στο νησάκι το καλοκαιρι βγαζει πιο πολλα... 

Ειμαστε white collars αλλα πληρωνόμαστε λιγοτερο απο ολους. Πιο λιγο απο τον ελ.επαγγ., πιο λιγο απο τον blue collar....και δουλευουμε σα σκυλια δεν τα ξινουμε σαν τον δημ.υπ. που μπορει να παιρνει τα ιδια με μας, αλλα εχει την σιγουρια οτι κανεις δεν τον κουναει...

Σε ποια δυτική χώρα της ΕΕ full-time πληρώνεσαι "κάπου στο χιλιάρικο"; Δηλαδή κάτω απο το βασικό. Εκτός αν μιλάμε για internship...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Land-decked είπε

κατσε να δεις τι σφαλιαρες εχεις να φας και εξω. Πριν πεις τιποτα, τις εφαγα εγω για σενα. Τα ιδια σκατα ειναι και εχω εμπειρια απο 4 χωρες, και η αδελφη μου εχει εμπειρια απο αλλες 2 (διαφορετικες). Ολες στην ΕΕ. Και με πτυχιο οικονομικων σε πολυεθνικες. Μιλαμε για μισθο καπου στο χιλιαρικο, με ενοικια 350+ ΜΕ 1 ή 2 συγκατικους. Και φυσικα στην δουλεια πιεση οχι αστεια. Ποναει το κεφαλι σου για 3 ωρες αφου τελειωσεις την δουλεια.

Εγω προσωπικα στα 30+, νιώθω πολυ χαζος γιατι με κοροιδεψαν τα πανεπιστήμια με αυτα που μου εταξαν. Τα πτυχια, τα μεταπτυχιακα, ξενες γλωσσες, πιστοποιησεις κλπ και μετα μιλαμε για μισθους που ο σερβιτορος στο νησάκι το καλοκαιρι βγαζει πιο πολλα... 

Ειμαστε white collars αλλα πληρωνόμαστε λιγοτερο απο ολους. Πιο λιγο απο τον ελ.επαγγ., πιο λιγο απο τον blue collar....και δουλευουμε σα σκυλια δεν τα ξινουμε σαν τον δημ.υπ. που μπορει να παιρνει τα ιδια με μας, αλλα εχει την σιγουρια οτι κανεις δεν τον κουναει...

Δηλαδή σηκώθηκες και πήγες εξωτερικό για ένα χιλιάρικο; Και για αυτή σου την επιλογή ευθύνεται το πανεπιστήμιο που σε "κορόιδεψε";

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ProponitisTouKanape είπε

Σε ποια δυτική χώρα της ΕΕ full-time πληρώνεσαι "κάπου στο χιλιάρικο"; Δηλαδή κάτω απο το βασικό. Εκτός αν μιλάμε για internship...

Για τέτοιες entry level jobs σε αρκετές, είτε μιλάμε για Τσεχία και Πολωνία είτε για Ισπανία, Πορτογαλία και Ιταλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Για τέτοιες entry level jobs σε αρκετές, είτε μιλάμε για Τσεχία και Πολωνία είτε για Ισπανία, Πορτογαλία και Ιταλία.

Αν μιλούσε για Πολωνία ή Τσεχία, δε νομίζω πως θα ανέφερε τέτοια νοίκια με συγκατοίκηση μάλιστα. Για Ν. Ευρώπη το δέχομαι, βέβαια εκτός ειδικών περιπτώσεων δε καταλαβαίνω τον λόγο να φύγεις απο την Ελλάδα για να δουλέψεις στην Πορτογαλία ή την Ισπανία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Speculoos είπε

Για τέτοιες entry level jobs σε αρκετές, είτε μιλάμε για Τσεχία και Πολωνία είτε για Ισπανία, Πορτογαλία και Ιταλία.

Νομίζω το να παραπονιέται κάνεις για κακό μισθό και ως βάσει να έχει χώρες που δεν είναι γνωστές για τους καλούς μισθούς, είναι κάπως περίεργο.

Σαν να λέει «πήγα σε σκοτεινό δωμάτιο και δεν έχει φως, με κορόιδεψαν». 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, DrKo είπε

Νομίζω το να παραπονιέται κάνεις για κακό μισθό και ως βάσει να έχει χώρες που δεν είναι γνωστές για τους καλούς μισθούς, είναι κάπως περίεργο.

Σαν να λέει «πήγα σε σκοτεινό δωμάτιο και δεν έχει φως, με κορόιδεψαν». 

Σωστό αν και κανείς δεν μπορεί να γνωρίζει τα κίνητρα ή το σκεπτικό κάποιου που επιλέγει να πάει να δουλέψει και να ζήσει σε χώρα του εξωτερικού.

Το σχόλιο μου πήγαινε στη διαπίστωση ότι δε γίνεται σε δυτική χώρα της ΕΕ να πληρώνεσαι με μισθό κοντά στο χιλιάρικο. Δεν είναι όλες οι χώρες μισθολογικά Σκανδιναβία, benelux και Ιρλανδία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/10/2021 στις 5:30 ΜΜ, redcha0s7 είπε

Ωστόσο όλο αυτό είναι ατελείωτο και γίνεται ένα με τη ζωή σου για 643 ευρώ ρε φίλε.

όλο αυτό για ένα 6μηνο, σωστά? Μετά αφού τους αρέσεις και σε θέλουν, μπορείς να κάνεις διαπραγμάτευση. Εκτός αν δεν θες με τίποτα όλη αυτή την κατάσταση και πας για αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναφέρομαι σε Τσεχία Σλοβακία Πολωνία Ουγγαρία Πορτογαλία Κύπρο συν Ιρλανδία που φυσικά ο μισθός ήταν μεγαλύτερος από χιλιαρικο αλλά με τέτοιες τιμές που έχουν εκεί και με τα ενοίκια στο θεό, δεν άξιζε και πολύ και 2 και 2.5 χιλιαρικα να παίρνεις. 

Το κίνητρο να πας στο εξωτερικό για μια καλύτερη ζωή στο δίνουν πρώτα πρώτα τα πανεπιστήμια που σου φουσκώνουν τα μυαλά.

Πρέπει να δείτε τι γίνεται στις ανατολικές χώρες ... Έχει τόσους πολλούς Ιταλούς Ισπανούς Πορτογάλους Γάλλους, που άφησαν για χώρες τους για το χιλιάρικο...που ακόμα και μάνατζερ να γίνεις ο μισθός άντε να πάει στα 1500-1800 το πολύ και αν! Να μη λέμε ότι μόνο η Ελλάδα έχει κρίση...

 

2 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Αν μιλούσε για Πολωνία ή Τσεχία, δε νομίζω πως θα ανέφερε τέτοια νοίκια με συγκατοίκηση μάλιστα. Για Ν. Ευρώπη το δέχομαι, βέβαια εκτός ειδικών περιπτώσεων δε καταλαβαίνω τον λόγο να φύγεις απο την Ελλάδα για να δουλέψεις στην Πορτογαλία ή την Ισπανία

Τι νομίζεις τα ενοίκια είναι φτηνά? Τιμές Ελλάδος έχουν πλέον, 400+utilities για να ζεις μόνος... Γι'αυτό η συγκατοίκηση είναι διαδεδομένη. Αλλά σούπερ μάρκετ και εστιατόρια και γενικά η ζωή πλην ενοικίασης είναι φθηνή.

Επεξ/σία από Land-decked
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Μάλλον λάθος επάγγελμα διάλεξες

Η δουλειά γραφείου πλέον πληρώνει λίγα. Και μάντεψε, το 50%+ των ΑΕΙ/ΤΕΙ βγάζουν υπαλλήλους γραφείου.

Και φυσικά οι πολυεθνικές κοιτάνε να σε στραγγίξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...