Προς το περιεχόμενο

AIRBNB απορίες?


nick125

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους

Καταρχάς να ζητήσω συγνώμη για τις χαζές απορίες-ερωτήσεις που θα υποβάλλω αλλά επειδή θα μείνω πρώτη φορά σε airbnb , δεν έχω ιδέα τι γίνεται και θέλω σας παρακαλώ πολύ να μου πείτε όσοι γνωρίζετε

Βλέπω στο διαδίκτυο να λένε " Ιδιωτικό δωμάτιο στη Χ περιοχη, 380 ευρώ, κοινοχρηστη κουζινα-μπάνιο κλπ"

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής: ( με συμφέρει να μείνω σε ιδιωτικό δωμάτιο καθώς δεν μπορώ να δωσω παραπάνω χρήαμτα"

1η ερώτηση:

Με δεδομένο ότι θα μένω στο ίδιο ακίνητο με άλλα άτομα, αλλά σε ξεχωριστά δωμάτια, μπορώ να βγαίνω ότι ώρα θέλω από το σπίτι και να επιστρέφω ότι ώρα θελήσω, ή έχει ωραριο που επιβαλλεται να τηρηθει? Πχ εγω πρεπει να σηκωνομαι 6 η ωρα να ετοιμαζομαι για δουλεια, και κατα τις 5 το απογευμα να επιστρεφω

 

2η ερώτηση:

Οι εσωτερικές πόρτες του κάθε δωματίου, έχουν κλειδιά σωστα? Εννοω ο καθενας εχει κλειδι για την εσωτερική πόρτα του δωματίου του?

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Δηλαδή θα μενεις σε ενα δωμάτιο και το μπανιο το ειναι κοινόχρηστο;

Ούτε να μου το χάριζαν

O ανθρωπος εκανε ερωτησεις, και επισης ειπε οτι δεν μπορει να δινει παραπανω χρηματα. Και εσυ για ακομα μια φορα αντι να απαντησεις σοβαρα, τρολαρεις, προσβαλλεις και αλλα πολλα. Δεν ειναι ωραιο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

O ανθρωπος εκανε ερωτησεις, και επισης ειπε οτι δεν μπορει να δινει παραπανω χρηματα. Και εσυ για ακομα μια φορα αντι να απαντησεις σοβαρα, τρολαρεις, προσβαλλεις και αλλα πολλα. Δεν ειναι ωραιο

Δεν τρολαρο καθολου την γνωμη μου ειπα, οπως το καταλαβαίνει ο καθε ένας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, NikosKallithea είπε

Δεν τρολαρο καθολου την γνωμη μου ειπα, οπως το καταλαβαίνει ο καθε ένας

στις ερωτησεις που εκανε ασχετως αν συμφωνεις ή διαφωνεις το οποιο ειναι σεβαστο βαση της γνωμης σου, δεν απαντησες ομως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

στις ερωτησεις που εκανε ασχετως αν συμφωνεις ή διαφωνεις το οποιο ειναι σεβαστο βαση της γνωμης σου, δεν απαντησες ομως

Να στην πω και εγω λοιπον.

Εσυ σε τι απαντησες που που προσπαθείς  να αποδείξεις δεν ξερω τι; στο θεμα του ανθρώπου σπαμαρωντας τις απαντήσεις μου

...καλη συνεχεια, σταματαω εδω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, nick125 είπε

Καλησπέρα σε όλους

Καταρχάς να ζητήσω συγνώμη για τις χαζές απορίες-ερωτήσεις που θα υποβάλλω αλλά επειδή θα μείνω πρώτη φορά σε airbnb , δεν έχω ιδέα τι γίνεται και θέλω σας παρακαλώ πολύ να μου πείτε όσοι γνωρίζετε

Βλέπω στο διαδίκτυο να λένε " Ιδιωτικό δωμάτιο στη Χ περιοχη, 380 ευρώ, κοινοχρηστη κουζινα-μπάνιο κλπ"

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής: ( με συμφέρει να μείνω σε ιδιωτικό δωμάτιο καθώς δεν μπορώ να δωσω παραπάνω χρήαμτα"

1η ερώτηση:

Με δεδομένο ότι θα μένω στο ίδιο ακίνητο με άλλα άτομα, αλλά σε ξεχωριστά δωμάτια, μπορώ να βγαίνω ότι ώρα θέλω από το σπίτι και να επιστρέφω ότι ώρα θελήσω, ή έχει ωραριο που επιβαλλεται να τηρηθει? Πχ εγω πρεπει να σηκωνομαι 6 η ωρα να ετοιμαζομαι για δουλεια, και κατα τις 5 το απογευμα να επιστρεφω

 

2η ερώτηση:

Οι εσωτερικές πόρτες του κάθε δωματίου, έχουν κλειδιά σωστα? Εννοω ο καθενας εχει κλειδι για την εσωτερική πόρτα του δωματίου του?

 

 

 

 

 

Ναι σαν ξενοδοχείο φαντάσου δεν είναι στρατόπεδο , αναφορά και ύπνο :) :) :)   

Επίσης λογικα οι πόρτες εχουν κλειδί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Δηλαδή θα μενεις σε ενα δωμάτιο και το μπανιο το ειναι κοινόχρηστο;

Ούτε να μου το χάριζαν

Ξέρεις τι ωραία που είναι να κάθεσαι σε τουαλέτα που στην έχει ζεστάνει ήδη από πριν ένας άγνωστος? Και με τις ανάλογες μυρωδιές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, nick125 είπε

Καλησπέρα σε όλους

Καταρχάς να ζητήσω συγνώμη για τις χαζές απορίες-ερωτήσεις που θα υποβάλλω αλλά επειδή θα μείνω πρώτη φορά σε airbnb , δεν έχω ιδέα τι γίνεται και θέλω σας παρακαλώ πολύ να μου πείτε όσοι γνωρίζετε

Βλέπω στο διαδίκτυο να λένε " Ιδιωτικό δωμάτιο στη Χ περιοχη, 380 ευρώ, κοινοχρηστη κουζινα-μπάνιο κλπ"

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής: ( με συμφέρει να μείνω σε ιδιωτικό δωμάτιο καθώς δεν μπορώ να δωσω παραπάνω χρήαμτα"

1η ερώτηση:

Με δεδομένο ότι θα μένω στο ίδιο ακίνητο με άλλα άτομα, αλλά σε ξεχωριστά δωμάτια, μπορώ να βγαίνω ότι ώρα θέλω από το σπίτι και να επιστρέφω ότι ώρα θελήσω, ή έχει ωραριο που επιβαλλεται να τηρηθει? Πχ εγω πρεπει να σηκωνομαι 6 η ωρα να ετοιμαζομαι για δουλεια, και κατα τις 5 το απογευμα να επιστρεφω

 

2η ερώτηση:

Οι εσωτερικές πόρτες του κάθε δωματίου, έχουν κλειδιά σωστα? Εννοω ο καθενας εχει κλειδι για την εσωτερική πόρτα του δωματίου του?

Ο μόνος που γνωρίζει να σου απαντήσει σε αυτά που ρωτάς είναι ο host, εμείς δεν μπορούμε να τα γνωρίζουμε αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, nick125 είπε

Καλησπέρα σε όλους

Καταρχάς να ζητήσω συγνώμη για τις χαζές απορίες-ερωτήσεις που θα υποβάλλω αλλά επειδή θα μείνω πρώτη φορά σε airbnb , δεν έχω ιδέα τι γίνεται και θέλω σας παρακαλώ πολύ να μου πείτε όσοι γνωρίζετε

Βλέπω στο διαδίκτυο να λένε " Ιδιωτικό δωμάτιο στη Χ περιοχη, 380 ευρώ, κοινοχρηστη κουζινα-μπάνιο κλπ"

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής: ( με συμφέρει να μείνω σε ιδιωτικό δωμάτιο καθώς δεν μπορώ να δωσω παραπάνω χρήαμτα"

1η ερώτηση:

Με δεδομένο ότι θα μένω στο ίδιο ακίνητο με άλλα άτομα, αλλά σε ξεχωριστά δωμάτια, μπορώ να βγαίνω ότι ώρα θέλω από το σπίτι και να επιστρέφω ότι ώρα θελήσω, ή έχει ωραριο που επιβαλλεται να τηρηθει? Πχ εγω πρεπει να σηκωνομαι 6 η ωρα να ετοιμαζομαι για δουλεια, και κατα τις 5 το απογευμα να επιστρεφω

 

2η ερώτηση:

Οι εσωτερικές πόρτες του κάθε δωματίου, έχουν κλειδιά σωστα? Εννοω ο καθενας εχει κλειδι για την εσωτερική πόρτα του δωματίου του?

 

 

 

 

Όχι δεν σε συμφέρει, κατηγορηματικά, είναι πολύ κακή επιλογή!

1η ερώτηση:

Εδώ είναι το πρώτο μεγάλο πρόβλημα: α) Όλοι θα μπαίνουν και θα βγαίνουν ότι ώρα θελήσουν άρα θα γίνεται φασαρία τις ποιο απίθανες ώρες και θα είναι σχεδόν αδύνατο να έχεις έναν φυσιολογικό ύπνο που είναι απαραίτητος σε όλους που εργάζονται ή σπουδάζουν. β) Αν ξυπνούν και άλλοι την ίδια ώρα μήπως έχεις φαντασθεί τι θα γίνεται στους κοινόχρηστους χώρους;

2η ερώτηση:

Είναι αυτονόητο πως θα έχεις το δικό σου κλειδί, δεν είναι όμως τόσο αυτονόητο πως θα μπαίνεις μόνο εσύ εκεί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Koίτα αν είσαι τπτ συμβασιουχος 8μηνου ή αναπληρωτής, καλύτερα νοίκιασε αν και δεν νομίζω να βρεθεί σπιτονοικοκύρης να σου νοικιάσει το σπίτι για 8 μήνες. Θα είναι και αδικία για τον άνθρωπο,καθώς 2 χρόνια θα το έχει κλειστό. Ξέρω από φίλες μου δασκάλες ότι παραιτούνται μερικές γιατί δεν μπορούν να βρουν σπίτια ως αναπληρώτριες και αναγκαστικά δεν έχουν άλλη επιλογή.

Απλα να εισαι ειλικρινης με τον καθε ιδιοκτήτη που θα νοικιάσεις το σπίτι. Να πεις το θέλω για 8 μήνες. Μη το κλείσεις ένα χρόνο και στο 8μηνο του πεις του ανθρωπου φευγω. Έχει το δικαίωμα να διεκδικήσει το σύνολο των ενοικίων δικαστικώς, άσχετα αν δεν το κανει κανενας.

Δυστυχως πριν 1 χρονο αδίκησα το σπιτονοικοκύρη μου, και επειδή το κατάλαβα, του βρηκα εγω παιδί να μένει μέσα, και έτσι δεν ζημιώθηκε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Xejolontas είπε

Ξέρεις τι ωραία που είναι να κάθεσαι σε τουαλέτα που στην έχει ζεστάνει ήδη από πριν ένας άγνωστος? Και με τις ανάλογες μυρωδιές

οπως οταν ησουν φανταρος και πηγαινες σε καφετερια για να χεσεις ενα πραγμα :) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα ,

 Την βοήθεια σας , πρώτη φορά προσπαθώ να περάσω ακίνητο προς ενοικίαση στην πλατφόρμα...

 Μου εμφανίζει το συγκεκριμένο μνμ σφάλματος κατα την προσπάθεια εγγραφής του ακινήτου στην πλατφόρμα της ΑΑΔΕ

 Τι μπορεί να συμβαίνει ???2000090635_InkedSnap2021-07-25at12_17.16_LI.jpg.f712c65674727bb0c518427521692b37.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, g_kor06 είπε

Καλησπέρα ,

 Την βοήθεια σας , πρώτη φορά προσπαθώ να περάσω ακίνητο προς ενοικίαση στην πλατφόρμα...

 Μου εμφανίζει το συγκεκριμένο μνμ σφάλματος κατα την προσπάθεια εγγραφής του ακινήτου στην πλατφόρμα της ΑΑΔΕ

 Τι μπορεί να συμβαίνει ???2000090635_InkedSnap2021-07-25at12_17.16_LI.jpg.f712c65674727bb0c518427521692b37.jpg

Νομιζω πρεπει να ανοιξεις νεο θέμα, εδω δεν βλεπω καποιον που μπορεί να σου απαντήσει, εξάλλου ειναι άσχετο με το συγκεκριμένο θεμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...