Προς το περιεχόμενο

Steam Deck - Το νέο φορητό PC gaming system της Valve


chek2fire
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από vaggos88,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
14 hours ago, Zus said:

Αντίθετα όμως, για τους ίδιους, η διάρκεια της μπαταρίας είναι σημαντικότερος παράγοντας.

Ψηνόμουν να τσιμπήσω το OLED τόσο για την μπαταρία, όσο και για την οθόνη, αλλά τελικά το άφησα για έναν πολύ συγκεκριμένο λόγο που δεν γίνεται addressed σχεδόν πουθενά: τόσο το OG, όσο και το OLED είναι πολύ βαριές συσκευές. Το ζήτημα δεν είναι αν θα σε φτάσει η μπαταρία να παίζεις δύο και τρεις ώρες, το ζήτημα είναι ότι ακόμα κι εγώ που είμαι μαθημένος και έχω μεγάλα χέρια αρχίζω και έχω ενοχλήσεις από το βάρος, ακόμα και αν φοράω γάντια.

Οπότε το άφησα τελικά, μένω με το OG και θα περιμένω για μελλοντικό iteration, ελπίζω με βάρος κοντά στο μισό κιλό ή και λιγότερο.

13 hours ago, Bourdoulas said:

Ερώτηση για όσους έχουν αυτή την θήκη προστασίας. Χωράει το SD μαζί με αυτή στο Carrying case που έρχεται η κονσόλα;

Ναι χωράει, αλλά το μαμήσιο case είναι για τα μπάζα, πάρε ένα καλύτερο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παρήγγειλα και εγώ χθες το βράδυ το 512GB OLED μοντέλο. Θυμάμαι παλιά έκαναν κάνα 10μερο τα πακέτα να φτάσουν Ελλάδα. Έχει αλλάξει κάτι τελευταία; Γιατί στο site του steam γράφει 3-5 εργάσιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/1/2024 στις 1:40 ΠΜ, chrisgewrgi είπε

Έκανε κανεις μετάβαση στο ολεντ να μας πει εντυπώσεις σε σχέση με το προηγούμενο?

Σκεφτομαι τωρα για ολεντ η για asus ally γιατί με τρωει η τσέπη παλι

Πηγα απο 256GB Steam Deck LCD (απο τα πρωτα μοντελα με την σειρά προτεραιότητας) σε 1tb Oled.

Η οθονη πανεμορφη αλλα απλως εξτρα για εμενα. Ουτως η αλλως μια χαρα μου φαινοταν και η LCD μετα το Steam OS 3.5 και τις ρυθμισεις χρωματος.

Κατα την γνωμη μου πολυ σημαντικότερα ειναι τα 90hz της οθονης και η μεγαλύτερη διαρκεια μπαταριας (πανω απο μια ωρα παραπανω).

Τωρα για τα 90hz εχω να πω οτι ολα τα παιχνιδια που δοκιμασα ενω πανω κατω σε fps ειναι τα ιδια εχουν πολυ καλυτερη αποκριση. Μιλαμε για Death Stranding, Days Gone, The Ascent,  .. δηλαδη βαρια παιχνιδια.

Γενικα παντως μια χαρα ειναι καποιος οποιο απο τα 2 και να εχει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Malthador είπε

Ψηνόμουν να τσιμπήσω το OLED τόσο για την μπαταρία, όσο και για την οθόνη, αλλά τελικά το άφησα για έναν πολύ συγκεκριμένο λόγο που δεν γίνεται addressed σχεδόν πουθενά: τόσο το OG, όσο και το OLED είναι πολύ βαριές συσκευές. Το ζήτημα δεν είναι αν θα σε φτάσει η μπαταρία να παίζεις δύο και τρεις ώρες, το ζήτημα είναι ότι ακόμα κι εγώ που είμαι μαθημένος και έχω μεγάλα χέρια αρχίζω και έχω ενοχλήσεις από το βάρος, ακόμα και αν φοράω γάντια.

Οπότε το άφησα τελικά, μένω με το OG και θα περιμένω για μελλοντικό iteration, ελπίζω με βάρος κοντά στο μισό κιλό ή και λιγότερο.

Ναι χωράει, αλλά το μαμήσιο case είναι για τα μπάζα, πάρε ένα καλύτερο.

Το βάρος με προβληματίζει και εμένα. Μιας και έχεις και SD και απλό Switch, η οθόνη του πρώτου είναι καλύτερη από του δεύτερου; Ή είναι η ίδια μετριότητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 minutes ago, Bourdoulas said:

Το βάρος με προβληματίζει και εμένα. Μιας και έχεις και SD και απλό Switch, η οθόνη του πρώτου είναι καλύτερη από του δεύτερου; Ή είναι η ίδια μετριότητα;

Η οθόνη του OG NSw είναι χειρότερη από την οθόνη του OG Steam Deck (αν και στο OG Switch δεν είχα bleeding). Η οθόνη του OLED NSw είναι πολύ καλύτερη από την οθόνη του OG Steam Dec.

Στο βάρος έχει μεγάλη διαφορά το Switch, είναι πολύ προτιμότερο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Malthador είπε

Η οθόνη του OG NSw είναι χειρότερη από την οθόνη του OG Steam Deck (αν και στο OG Switch δεν είχα bleeding). Η οθόνη του OLED NSw είναι πολύ καλύτερη από την οθόνη του OG Steam Dec.

Στο βάρος έχει μεγάλη διαφορά το Switch, είναι πολύ προτιμότερο.

Η οθόνη του OLED NSw είναι καλύτερη του OLED Steam Deck;

Επίσης πήρα από Jsaux steam deck dock, θήκη και skin

Από την εμπειρία κάποιου που έχει παραγείλει από εκεί, η παράδοση σε 5-7 εργάσιμες που αναφέρει τηρείται;

Το skin αφαιρείται αν δεν το γουστάρω μετά την τοποθέτηση ή το παντρεύομαι;

Επεξ/σία από Zus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας λιώσει το Steam Deck τις γιορτές με πολύωρο gaming, μόνο θετικός μπορώ να είμαι. Προσωπικά λίγο μόνο πιάστηκαν τα χέρια μου, δεν κουράστηκαν τα μάτια καθόλου. Απολαυστικές sessions, και όσοι το είδανε από κοντά, το ζήλευαν :P.

Θα του πάρω και μια θήκη να είναι πένα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, Zus said:

Η οθόνη του OLED NSw είναι καλύτερη του OLED Steam Deck;

Χωρίς να  έχω OLED Deck, το θεωρώ απίθανο.

Του Deck υποστηρίζει 90Hz, HDR, ενώ έχει και μεγαλύτερη φωτεινότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 hours ago, vaggos88 said:

Η αγορα μεγαλωνει, καλο για τον ανταγωνισμο. 

Δυστυχώς η αγορά δεν μεγαλώνει, το αντίθετο θα έλεγα, απλά ανακυκλώνεται για την ώρα. Βγάζουν πανομοιότυπα μηχανάκια, όλα φοράνε ένα OS που δεν είναι φτιαγμένο για φορητές παιχνιδομηχανές, είναι χοντροκομμένα και πολύ βαριά, χωρίς ουσιαστικές διαφορές μεταξύ τους.

Δεν υπάρχει καμία ποικιλία, αν έχεις αγοράσει ένα απ' όλα αυτά, τότε δεν υπάρχει λόγος να αγοράσεις δεύτερο. Ενώ αν έχεις μία κονσόλα, τότε υπάρχουν λόγοι να αγοράσεις και μία δεύτερη (ή ακόμα και τρίτη) άλλης εταιρείας.

Περιμένω να δω στο άμεσο μέλλον προτάσεις που να διαφοροποιούνται, κονσολάκια που να είναι πιο ελαφριά και λεπτά (ακόμα και πιο αδύναμα) που να φοράνε Linux ή Android και να τρέχουν τα games τους μέσω Proton.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι κονσόλες αλλά handheld pc  λογικό να μην έχεις μεγάλες διαφορές. 

Είναι για να συμπληρώνουν/συνοδεύουν τα desktop pc και όχι για να έχουν το δικό τους οικοσύστημα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
34 minutes ago, noFEARgr said:

Δεν είναι κονσόλες αλλά handheld pc  λογικό να μην έχεις μεγάλες διαφορές. 

Είναι για να συμπληρώνουν/συνοδεύουν τα desktop pc και όχι για να έχουν το δικό τους οικοσύστημα.  

Καλά δεν συμφωνώ, μια χαρά στέκονται και μόνες τους ως πισί, δεν χρειάζεται δεύτερο desktop για συμπλήρωμα, αλλά και έτσι να είναι, δεν αλλάζει αυτό που λέω: είτε Legion, είτε Ally, είτε τώρα αυτό της MSI να πάρεις, το ίδιο πράγμα είναι. Στο ένα μπορεί να έχεις περισσότερα Hz, στο άλλο OLED, αλλά ουσιαστικά δεν διαφοροποιείται σε τίποτα η εμπειρία, απλά καταλήγουν να κάνουν fragmented μία ήδη μικρή αγορά.

Ξαναλέω, το πρόβλημα είναι στην μπαταρία, στις θερμοκρασίες και στο βάρος, κανένας δεν εστιάζει εκεί. Προσωπικά θα έβλεπα μία τέτοια συσκευή με ARM, λεπτότερη και ελαφρύτερη, που να τρέχει τα PC games μέσω Proton.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, vaggos88 είπε

Η αγορα μεγαλωνει, καλο για τον ανταγωνισμο. 

Παραμένει πολύ ακριβή η συγκεκριμένη αγορά.

Σκεφτείτε ότι το Rog Ally ας πούμε κοστίζει 700€, όσο ένα αντίστοιχο gaming laptop, με τα ίδια λεφτά αγοράζεις PS5 και γλιτώνεις και γύρω στα 150€, μπορείς αντίστοιχα να πάρεις ένα Nintendo Switch και να γλιτώσεις πολλά περισσότερα.

Έχει δίκαιο συνεπώς ο @Malthador που μιλάει για μία ήδη μικρή αγορά που κατακερματίζεται περαιτέρω.

Το steam deck παίζει μόνο του λόγω της πλατφόρμας και μετά κονταροχτυπιούνται όλοι οι άλλοι μεταξύ τους. 

Οι περισσότεροι από εμάς εδώ μέσα έχουμε ένα καλό PC, ίσως και μία κονσόλα και το handheld το αγοράσαμε για το κέφι μας.

Αμφιβάλλω αν κάποιος που δεν έχει τίποτα από τα παραπάνω θα επένδυε τόσα χρήματα σε ένα handheld εκτός αν είναι συνεχώς στα λεωφορεία, στα τραίνα και στα αεροπλάνα, κοινώς χρειάζεται maximum φορητότητα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...