Προς το περιεχόμενο

Steam Deck - Το νέο φορητό PC gaming system της Valve


chek2fire
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από vaggos88,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
12 minutes ago, naruto14 said:

Οποιοδήποτε παιχνίδι μπορείς να το στιμάρεις από το PC και να το παίξεις πχ στα 90fps μαξαρισμένο, ενώ αντίθετα θα πρέπει να κάνεις υποχωρήσεις στο Deck. Παίζω αυτή τη περίοδο το Mirage και δεν θα με χαλούσε να το παίξω έτσι αντί για να το βάλω να τρέχει στα 30 fps. Επιπλέον, είναι ένας πολύ εύκολος τρόπος να παίξεις τα παιχνίδια του Game Pass εφόσον είσαι μέσα στο σπίτι χωρίς να κάνεις dual boot σε Windows. Και φυσικά χωρίς το αργό Xbox Cloud Gaming.

Ναι, τα ξέρω και τα κατανοώ όλα αυτά, Moonlight συγκεκριμένα δεν κατάλαβα γιατί έβαλες. Τι περισσότερο σου προσφέρει από το build-in streaming feature;

Νομίζω ότι δεν κερδίζεις κάτι, αντίθετα χάνεις κιόλας τραβώντας πόρους και μπαταρία χωρίς λόγο. Γνώμη μου καλύτερα να χρησιμοποιείς το streaming service του Steam, που δουλεύει άψογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Malthador είπε

Ναι, τα ξέρω και τα κατανοώ όλα αυτά, Moonlight συγκεκριμένα δεν κατάλαβα γιατί έβαλες. Τι περισσότερο σου προσφέρει από το build-in streaming feature.

Νομίζω ότι δεν κερδίζεις κάτι, αντίθετα χάνεις κιόλας τραβώντας πόρους και μπαταρία χωρίς λόγο. Γνώμη μου καλύτερα να χρησιμοποιείς το streaming service του Steam, που δουλεύει άψογα.

Έχω την εντύπωση πως δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα παιχνίδια του Game Pass μέσω του Steam Remote Play. Ωστόσο δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα και ευκαιρία που μου το θύμησες να πειραματιστώ λίγο σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 hours ago, naruto14 said:

Έχω την εντύπωση πως δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα παιχνίδια του Game Pass μέσω του Steam Remote Play. Ωστόσο δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα και ευκαιρία που μου το θύμησες να πειραματιστώ λίγο σήμερα.

Πηγαίνεις στον τίτλο που σε ενδιαφέρει στο Deck και δίπλα από το κουμπάκι Install/Play έχει ένα βελάκι, το πατάς, επιλέγεις το PC σου και streamάρεις.

Θα τσεκάρω κι εγώ για το Game Pass, νομίζω γίνεται, αλλά θέλει δοκιμή. Θα ενημερώσω σχετικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα με το dual monitor το είχε από παλιά το moonlight, αν θυμάμαι καλά θα πρέπει να βρεις ποια θύρα της κάρτα γραφικών θεωρεί το p.c σαν την primary και εκεί να συνδέσεις την κεντρική σου οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 minutes ago, Xvipes said:

Ενδιαφέρον, δεν ήξερα ότι έχει τόσο κακό compression το Steam Link, οπότε υπάρχει λόγος για να προτιμάται το Moonlight. Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με PC streaming, πιο πολύ στις κονσόλες έχω δώσει βάση.

Μου έδωσες ιδέα για το επόμενο guide. :)

32 minutes ago, naruto14 said:

Έχω την εντύπωση πως δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα παιχνίδια του Game Pass μέσω του Steam Remote Play. Ωστόσο δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα και ευκαιρία που μου το θύμησες να πειραματιστώ λίγο σήμερα.

Λοιπόν το θυμήθηκα, υπάρχει ένα app που λέγεται GlosSI, με αυτό προσθέτεις Game Pass games στο Steam και ρυθμίζεις τα controls.

Μάλιστα μπορείς να προσθέσεις ολόκληρο το XBOX app και να γίνεται launch μέσω του Steam.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι όντως ανώτερο το sunshine σε επιδόσεις. Κάπως τυχαία κατάφερα και έφτιαξα το θέμα του ήχου. Πολύ καλύτερη εικόνα από remote play και πιο άμεσο. Καταναλώνει μόλις 7W, και από 85% που είμαι τώρα μου λεει πως έχω άλλες 7 ώρες έτσι. 

39 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

moonlight μαζι με sunshine ειναι οτι καλυτερο υπαρχει για streaming . 

Αv1 150mbps και ειναι σχεδον σαν να παιζεις native . 

Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τρόπος για να ενεργοποιήσω το av1 ή το επιλέγει αυτόματα; 

EDIT: Ήταν απλά στις ρυθμίσεις του moonlight τελικά. Δουλεύει δουλεύει εξαιρετικά πάλι παρόλο που το ρουτερ είναι και σε άλλο δωμάτιο. Απλά έριξα το bitrate στα 100mbps μιας και στα 150 μου έκανε κάτι χαζοdrops. Ίσως θέλει να πειραματιστώ λίγο ακόμα. 

Επεξ/σία από naruto14
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, noFEARgr είπε

moonlight μαζι με sunshine ειναι οτι καλυτερο υπαρχει για streaming . 

Αv1 150mbps και ειναι σχεδον σαν να παιζεις native . 

Με 34 ultra wide monitor εμενα κανει μαυρες μπαρες πανω κατω. βαρεθηκα να το ψαξω και ετσι δεν ασχοληθηκα. (δεν θελω να αλλαζω αναλυση στο pc). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, vaggos88 said:

Με 34 ultra wide monitor εμενα κανει μαυρες μπαρες πανω κατω. βαρεθηκα να το ψαξω και ετσι δεν ασχοληθηκα. (δεν θελω να αλλαζω αναλυση στο pc). 

Βαλε script να αλλάζει η ανάλυση όταν αρχίζει το stream και να επιστρέφει στην αρχική όταν τελειώνει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζει κανεις αν υπαρχει dock που να υποστηριζει freesync(vrr)για συνδεση σε τηλεοραση oled με hdmi 2.1?

Η oled οθονη του steam deck δεν υποστηριζει vrr αλλα αν συνδεθει με εξωτερικη υποστηριζει .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, Panag1970 said:

Γνωριζει κανεις αν υπαρχει dock που να υποστηριζει freesync(vrr)για συνδεση σε τηλεοραση oled με hdmi 2.1?

Η oled οθονη του steam deck δεν υποστηριζει vrr αλλα αν συνδεθει με εξωτερικη υποστηριζει .

 

Το official υποστηρίζει VRR νομίζω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/1/2024 στις 5:15 ΜΜ, labros1995 είπε

Χαχα ναι, κόλλημα ετών!
Λοιπόν, και δε το έχω πολύ με αυτά, ήταν σχετικά εύκολο.
Πρώτη φορά ηταν που έβαλα skin.
Ειναι κομμένο στα μέτρα του.
Απλα το ευθυγραμίζεις και ξεκινάς να κολλάς κομμάτι κομμάτι.
Στις γωνίες και σε καμπύλες για να μην κάνει κενά, χρησιμοποιείς ενα πιστολάκι με ζεστο αέρα και όταν ζεσταθεί το τεντώνεις, με αποτέλεσμα να παίρνει το σχήμα που θέλεις.

Είναι καθαρά αυτοκόλλητα δηλαδη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ποση εγγυηση δινει η valve για το steamdeck ?

Αν το δωσεις σε αλλον, μεταφερεται η εγγυηση ?

Υπαρχει τροπος να δεις αν ειναι ακομα εντος εγγυησης με το σειριακο ?

Επεξ/σία από toxotis70
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, toxotis70 είπε

ποση εγγυηση δινει η valve για το steamdeck ?

Αν το δωσεις σε αλλον, μεταφερεται η εγγυηση ?

Υπαρχει τροπος να δεις αν ειναι ακομα εντος εγγυησης με το σειριακο ?

1 χρόνο εγγύηση και θα πρεπει να δωσεις τον αριθμο συναλλαγης στον αγοραστη για τυχών χρήση RMA. Φανταζομαι θες να αποδείξεις οτι εχει Χ υπολοιπο εγγύηση. θα βαλεις στην αγγελια screenshot ημερομηνια αγορας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...