Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με υπερθέρμανση


nikS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει ξέρω. Καθόλου πρωτότυπο.

Ο επεξεργαστής είναι 8πύρυνος amd και το σύστημα ανεβάζει θερμοκρασία πάνω από 90 βαθμούς όταν πιέζεται (όπου και μπαίνει ο κόφτης και το pc κλείνει).

Το καλοκαίρι, ανάλογα την εξωτερική θερμοκρασία, αυτό μπορεί να γίνει σε 1 λεπτό ή σε 10.

Δεν του κάνω κάποιο stress test για να δω τι θα κάνει. Απλά δοκιμάζω με το avidemux να κάνω convert μια ταινία σε mkv. Εκεί δουλεύουν και τα 8 cores στο φουλ.

Δεν έχω κάνει overclocking.

Ανεβάζω μια φωτό με το εσωτερικό όπου έχω κυκλώσει τους 3 ανεμιστήρες.

Αυτος στ' αριστερά είναι 12 εκ. με 1000 rpm. Μπορώ να βάλω και 15 εκ. με παραπάνω στροφές αλλά δεν ξέρω πόσο καλύτερα θα είναι. Εάν μου δώσει 2-3 βαθμούς κάτω, δε με ενδιαφέρει.

Από την άλλη μήπως να πάω κατευθείαν σε υδρόψυξη? Αλλά δεν ξέρω τίποτα γι' αυτήν.

Γενικά, τι μπορώ να κάνω για να ρίξω τη θερμοκρασία 10 βαθμούς τουλάχιστον όταν δουλεύει στο full?

Ευχαριστώ.

ΣΗΜ1. Δε θα ήθελα παρατήρηση περί αταξίας καλωδίων (ας μείνουμε στο θέμα).

ΣΗΜ2. Στην άλλη φωτό, ένα screenshot από το speedfan. Το οποίο παρατήρησα ότι είναι πολύ σωστό στις μετρήσεις του. Μόλις πάει 90, αρχίζουν τα beep από το BIOS, όπου έχω κι εκεί ορίσει ότι στους 90 βαθμούς θα έχω alerts.

IMG_20210723_234110.jpg

screenshot.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε πρώτη φάση, δωρεάν "λύση" είναι αυτή: Στο Bios έχετε κλείσει το Core Performance Boost; Αν ναι, κλείστε και το APM.

Πάστα έχει αλλαχθεί στον επεξεργαστή (πρόσφατα); Αν ναι, ποια βάλατε;

Spoiler

Για επεξεργαστή έχει τον FX 8350,  ψύκτρα την ZALMAN CNPS5X PERFORMA, μητρική την GA-970A-D3 Rev. 1.4

 

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, η ψύκτρα είναι αδύναμη, θα πρότεινα αυτήν εδώ https://www.skroutz.gr/s/16742465/CoolerMaster-Hyper-212-Black-Edition.html που έχει 12άρι ανεμιστήρα. Σίγουρα όμως υπάρχει και κάποιο θέμα τοποθέτησης με την υπάρχουσα. Αλλά με τόσο μικρή ψύκτρα δεν γίνεται καλή δουλειά.

Ψύκτρα που θα αξίζει και σε 5-6 χρόνια αν γίνει αναβάθμιση του επεξεργαστή https://www.skroutz.gr/s/19983369/Scythe-Fuma-2.html αλλά αν είναι να μείνετε με FX, δεν αξίζουν τα 60 ευρώ.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου καλε , δεν σε κανω παρατηρηση απλα θα σε πω τη γνωμη μου αν θα ημουν στη θεση σου.

Αντι  να πληρωσω υδροψυξη θα πηγαινα αρχικα σε ενα κουτακι καινουριο ( αναλογως την τσεπη του καθενος π.χ ενα stronghold της ταξεως των 50 ευρω ) και αυτο που ειπε ο Sheogorath για ψυκτρα με το σκεπτικο την επομενη φορα να αναβαθμιζα το συστημα με την πρωτη ευκαιρια.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όπως είπαν μια ψύχρα μαζί με ένα καθαρισμό, μάζεμα τα καλώδια θα βοηθούσε παρά πολύ μαζί με καινούργιο κουτάκι τώρα αν νομίζεις ότι ξεφεύγεις στο μπαντζετ,ψυχτρα οπωσδήποτε και μάζεμα τα καλώδια μπροστά από την ψυχτρα (όπως φαίνεται στη φωτογραφία )

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγαπητοί φίλοι,

- Η νέα ψύκτρα επεξεργαστή με 12cm ανεμιστήρα πάει "πακέτο" με άλλο κουτί υπολογιστή.

- Στο υπάρχον κουτί κατά 99% δεν χωράει ψύκτρα επεξεργαστή με 12cm ανεμιστήρα (αν προσέξετε στη φωτογραφία πίσω έχει ανεμιστήρα 8cm). Άλλο κουτί μπορεί να βρει και με τιμή κάτω από 50 ευρώ καινούργιο, και με 20-30 ευρώ μεταχειρισμένο (και περισσότερο ποιοτικό). Βεβαίως για να εκμεταλλευτεί στο έπακρο τις δυνατότητές του, θα πρέπει να γίνει εγκατάσταση των υποσυστημάτων και των καλωδίων εντός του κουτιού, με ορθολογικό τρόπο...

- Καλό θα ήταν επίσης, όσοι χρησιμοποιούμε ένα πρόγραμμα όπως το SpeedFan, να μπορούμε να καταλαβαίνουμε και τι άλλο σημαίνουν όλες οι ενδείξεις του και όχι μόνο αν κάποια φαίνεται σωστή ή όχι.

 

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν να ευχαριστήσω όλους τους φίλους που απάντησαν.

Να απαντήσω κι εγώ με τη σειρά μου.

@Τέρης Α. διάβασα κι εγώ για το Core Performance Boost στο BIOS αλλά δεν το βρήκα. Πάστα άλλαξα. Κάποια επώνυμη που είχα από παλιά αλλά δε θυμάμαι ποια γιατί τελείωσε και πέταξα το σωληνάριο

@Sheogorath τι εννοείς θέμα τοποθέτησης? Δεν κουμπώνει αλλιώς. Εκτός αν τη γυρίσω να φυσάει τον άλλον ανεμιστήρα... Η δική μου λογική λέει όχι αλλά αν νομίζεις ότι αξίζει τον κόπο, να δοκιμάσω...

@filipN δεν κατάλαβα τι εννοείς με το SpeedFun και τη χρήση του. Αυτό που λέω είναι πάρα πολύ απλό. Δείχνει 90 και αρχίζω να ακούω τα alerts από το bios, το οποίο έχω ρυθμίσει στους 90 επίσης να μου δίνει τα alerts. Άρα, τι άλλο χρειάζεται να ξέρω? Τι είναι το temp1, 2, 3? Δε με απασχολεί για την ώρα.

Γενικά κρατάω ότι πρέπει να αλλάξω κουτί και ψήκτρα και φυσικά να κάνω μια αναδιάταξη τα καλώδια (το ξέρω) χωρίς να πάω σε υδρόψυξη και θα έχω χαμηλότερες θερμοκρασίες. Κατανοητό. 

Το κακό με τα καινούργια κουτιά είναι ότι δεν έχουν ηχειάκι για να ακούς τα beeps του bios σε περίπτωση error. Ή κάνω λάθος.

Αναβάθμιση δε με ενδιαφέρει πάντως να κάνω. Δεν παίζω παιχνίδια ούτε χρειάζομαι εξτρα ισχύ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nikS είπε

Κατ' αρχήν να ευχαριστήσω όλους τους φίλους που απάντησαν.

Να απαντήσω κι εγώ με τη σειρά μου.

@Τέρης Α. διάβασα κι εγώ για το Core Performance Boost στο BIOS αλλά δεν το βρήκα. Πάστα άλλαξα. Κάποια επώνυμη που είχα από παλιά αλλά δε θυμάμαι ποια γιατί τελείωσε και πέταξα το σωληνάριο

@Sheogorath τι εννοείς θέμα τοποθέτησης? Δεν κουμπώνει αλλιώς. Εκτός αν τη γυρίσω να φυσάει τον άλλον ανεμιστήρα... Η δική μου λογική λέει όχι αλλά αν νομίζεις ότι αξίζει τον κόπο, να δοκιμάσω...

@filipN δεν κατάλαβα τι εννοείς με το SpeedFun και τη χρήση του. Αυτό που λέω είναι πάρα πολύ απλό. Δείχνει 90 και αρχίζω να ακούω τα alerts από το bios, το οποίο έχω ρυθμίσει στους 90 επίσης να μου δίνει τα alerts. Άρα, τι άλλο χρειάζεται να ξέρω? Τι είναι το temp1, 2, 3? Δε με απασχολεί για την ώρα.

Γενικά κρατάω ότι πρέπει να αλλάξω κουτί και ψήκτρα και φυσικά να κάνω μια αναδιάταξη τα καλώδια (το ξέρω) χωρίς να πάω σε υδρόψυξη και θα έχω χαμηλότερες θερμοκρασίες. Κατανοητό. 

Το κακό με τα καινούργια κουτιά είναι ότι δεν έχουν ηχειάκι για να ακούς τα beeps του bios σε περίπτωση error. Ή κάνω λάθος.

Αναβάθμιση δε με ενδιαφέρει πάντως να κάνω. Δεν παίζω παιχνίδια ούτε χρειάζομαι εξτρα ισχύ.

 

 

Όχι, με σωστή φορά είναι η ψύκτρα. Έλεγα μηπως δεν έχει κάτσει καλά. Γενικά είσαι σίγουρος είναι αυτή η θερμοκρασία του επεξεργαστή και όχι μητρικής VRM πχ; Καίει η ψύκτρα ότανμ χτυπάει το ηχειάκι; Πιάσε και την ψύκτρα της μητρικής απευθείας δεξιά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/7/2021 στις 9:59 ΜΜ, nikS είπε

Το κακό με τα καινούργια κουτιά είναι ότι δεν έχουν ηχειάκι για να ακούς τα beeps του bios σε περίπτωση error. Ή κάνω λάθος.

Εγώ στη δική μου έχω τέτοιο: 

sp2.jpg

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikS είπε

Γενικά κρατάω ότι πρέπει να αλλάξω κουτί και ψήκτρα και φυσικά να κάνω μια αναδιάταξη τα καλώδια (το ξέρω) χωρίς να πάω σε υδρόψυξη και θα έχω χαμηλότερες θερμοκρασίες. Κατανοητό. 

Το κακό με τα καινούργια κουτιά είναι ότι δεν έχουν ηχειάκι για να ακούς τα beeps του bios σε περίπτωση error. Ή κάνω λάθος.

Αναβάθμιση δε με ενδιαφέρει πάντως να κάνω. Δεν παίζω παιχνίδια ούτε χρειάζομαι εξτρα ισχύ.

 

 

βγαζεις απο το παλιο κουτι το ηχειακι και το βαζεις στο καινουριο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως το κουτί βρίσκεται κάτω από γραφείο και η κυκλοφορία / έξοδος του αέρα χαλάει από αυτό; Επίσης δουλεύουν όλοι οι ανεμιστήρες; Βλέπω δύο στο speedtest (αλλά μπορεί να μην είναι κάποιος συνδεμένος σε υποδοχή της μητρικής ή να μην έχει καλώδιο για στροφές/ρύθμιση). Με ανοικτό το πλαϊνό καπάκι έχεις βελτίωση στις θερμοκρασίες; Αν όχι και επειδή άλλαξες πάστα, ξαναδές μήπως δεν πάτησε καλά η ψύκτρα όπως γράφει και ο Sheogorath.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, tedybear είπε

Μήπως το κουτί βρίσκεται κάτω από γραφείο και η κυκλοφορία / έξοδος του αέρα χαλάει από αυτό; Επίσης δουλεύουν όλοι οι ανεμιστήρες; Βλέπω δύο στο speedtest (αλλά μπορεί να μην είναι κάποιος συνδεμένος σε υποδοχή της μητρικής ή να μην έχει καλώδιο για στροφές/ρύθμιση). Με ανοικτό το πλαϊνό καπάκι έχεις βελτίωση στις θερμοκρασίες; Αν όχι και επειδή άλλαξες πάστα, ξαναδές μήπως δεν πάτησε καλά η ψύκτρα όπως γράφει και ο Sheogorath.

Βρίσκεται κάτω από το γραφείο και μάλιστα σε ειδική θέση που είχε το γραφείο για tower με διαστάσεις λίγο μεγαλύτερες από αυτές του κουτιού. Οι ανεμιστήρες δουλεύουν και οι τρεις. Τον έναν για κάποιο λόγο δεν τον δείχνει το speedfan (δεν το έψαξα). Θα κάνω και δοκιμές και με ανοιχτο καπάκι και εκτός της ειδικής θέσης που έχει για να δω τι γίνεται.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/7/2021 στις 9:34 ΜΜ, nikS είπε

Βρίσκεται κάτω από το γραφείο και μάλιστα σε ειδική θέση που είχε το γραφείο για tower με διαστάσεις λίγο μεγαλύτερες από αυτές του κουτιού. Οι ανεμιστήρες δουλεύουν και οι τρεις. Τον έναν για κάποιο λόγο δεν τον δείχνει το speedfan (δεν το έψαξα). Θα κάνω και δοκιμές και με ανοιχτο καπάκι και εκτός της ειδικής θέσης που έχει για να δω τι γίνεται.

 

Αν από πίσω δεν έχει χώρο για να βγει ο ζεστός αέρας και το κουτί δεν έχει μπροστά τρύπες για να μπει κρύος τότε μάλλον θες ή αλλαγή θέσης κουτιού ή καλύτερη ψήκτρα ή/και κουτί 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

εχεις μικρη ψυχτρα για τον fx σου.εχεις μικορ κουτι χωρις airflow και τα καλωδια οποσδημοτε θελουν σωστη τοποθετισει για να εχεις οσο καλυτερη ροη αερα γινεται.

εγω θα αλλαζα κουτι με ενα που μου αρεσει και χωραει στο σημειο που το θελω με 12ρια ανεμιστηρακια τουλαχηστον 2 μπροστα 2 πανω και ενα πισω.μια ψυχτρα που να μπορει να καληψρι την θερμικη συμπεριφορα του fx .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...