Προς το περιεχόμενο

Αγορα μικρης ρατσας σκυλου


pigos23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει η αδερφή μου μαλτεζακι με κάτι άλλο. Επέλεξε σκυλί με σχετικά μακριά τρίχα, γτ όλα μαδανε. Απλά αυτά το καλό είναι ότι πέφτουν τούφες. Έχει και ένα άλλο (πρόσφατα, δεν θυμάμαι ράτσα) στο οποίο έχει ίσια τρίχα και σκληρή και απλά είναι παντού (καναπέδες, χαλιά, καλύμματα κτλ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, jon_pallis είπε

Χρειάζεσαι φυλή που απαιτεί τη μικροτερηυδυνατη άσκηση. Ενα Yorkshire Terrier μαλλον θα ηταν ιδανικό. 

Εμείς εχουμε westie. Τριχα μηδεν. Φωνή μόνο οταν πρέπει (εξω απο πορτα, άγνωστους προσωρινά κοκ). Αλλά το σκυλί απαιτεί άσκηση. Οταν δεν ασκείται απο εμάς, το κάνει μονη της. Φαντάσου ομως να μην ειναι κανειςυμαζι της οταν το κάνει. Έχεις δει σκυλο σε zooming?

Kι εγώ εχω westie. Τρίχα δεν ειναι μηδέν, αλλά είναι ελάχιστη ειδικά αν οπως εγώ το στριπάρεις ανά 1,5-2 μήνες. Εχουμε πάρει και ενα γάντι απο αυτα που αφαιρούν την νεκρή τρίχα, αλλά ούτε να το δεί δεν θέλει. Φωνή εχει αλλά μονο οταν δεν της αρέσει κάτι, ή αν θέλει να πετύχει κάτι. Ασκηση επίσης θέλει αρκετή. Και οταν δεν την παμε γαυγίζει και πάει μονη της στην πόρτα. Τα westie εχουν απίστευτη διαίσθηση. Κάποιους συγγενείς οταν ερχονται τους μουγκρίζει απο την εξώπορτα. Οταν πρωτογνώρισε την αραββωνιαστικιά μου δεν ξεκολούσε απο την αγκαλιά της. Οταν ειναι καποιος στο σπιτι αρρωστος δεν φευγει δίπλα απο το κρεββάτι.
Το κακό με τα westie είναι οτι εχουν πολλά θέματα ειδικά με δερματικά. Εμάς θέλει ειδική τροφή που είναι ακριβή, και έβγαζε απο μωρό θέμα με ωτίτιδες.

Όποιο σκυλί ομως και να διαλέξεις να πάρεις πρέπει να ξέρεις αυτά που σε είπαν και τα άλλα παιδιά. Θέλει να ασχολείσαι μαζί του οπως ένα μωρό. Δεν το παίρνεις και το ξεχνάς.

Επεξ/σία από wesker
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

πήρα ενα θηλυκο maltese για την γυναικα μου και τα παιδιά πριν απο 6 μήνες (τώρα ειναι 8 μηνων).

Εντυπωσεις ώς τώρα:

1. Δεν μαδάει ΚΑΘΟΛΟΥ

2. Χρειαζεται συχνό χτένισμα

3.Καθημέρινα σταγόνες για τα μάτια καθώς δακρύζουν και βάφει η περιοχή κάτω απο τα ματια. Εαν προσέξεις όλα τα μαλτεζε έχουν το χαρακτηριστικό πορτοκαλοκαφέ κάτω απο τα μάτια.

4. Είναι πολύ ησυχο

5. Μένει μόνο καθημερινά 6-7 ωρες αλλά δεν κλαίει καθόλου (έχω ip cam στον χώρο που το αφήνω)

6. Πολύ εύκολο στην μετακίνηση (γίνονται max 3,5 kg - το δικό μου είναι τώρα 3 kg). Στις διακοπές θα το πάρουμε μαζί.

(εγώ-συζυγος-3 παιδιά + maltese!)

7. ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ευαίσθητα. Μπορεί να πατήσεις τις τρίχες της ουράς και να κλάψει!

8. Δεν έχει υπόστρωμα τριχώματος οπότε προσοχή στο κούρεμα.

9. Προσοχή στη διατροφή. Μόνο καλής ποιότητας κροκέτες (εγώ δίνω τις hills puppy για μικρόσωμους σκύλους)

Γενικά πάρα πολυ ικανοποιημένος με την επιλογή μου αν και πάντα είναι και θέμα χαρακτήρα του σκύλου. 

Ότι χρειαστείς με χαρά να βοηθησω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα westie έχουν ελάχιστη τρίχα, ειδικά αν κατά διαστήματα τα περιποιείσαι. Βέβαια όταν καταλάβουν ότι πρόκειται να μπει χτένα ή ειδικό γάντι, εξαφανίζονται και τα κυνηγάς κάτω από τα κρεβάτια. Το καλοκαίρι που την κουρεύουμε πολύ κοντά, ντρέπεται και για κάποιες ώρες δεν θέλει να την βλέπουν και κρύβεται. Είναι πανέξυπνα - όπως τα περισσότερα σκυλιά - και έχουν πολύ καλή αίσθηση του χώρου που ζουν και όσων πλησιάζουν στο σπίτι. Όταν πλησιάζει κάποιος στην εξώπορτα την βλέπεις να μπαίνει σε φάση  alert. Κάποιες φορές μόνο μυρίζει αυτόν που πλησιάζει και μερικές φορές τον γαυγίζει.

Στα 10 χρόνια που την έχουμε, έχει βγάλει μια ευαισθησία στα μάτια ( ξηροφθαλμία ) και χρειάζεται 1-2 φορές την ημέρα να της βάζουμε τεχνητά δάκρυα. Άλλη πάθηση δεν έχει βγάλει. Υπολόγισε επίσης τα εμβόλια, διάφορα αντιπαρασιτικά, μεζεδάκια για τα δόντια, παιχνίδια. Έχουν τη φροντίδα και τα έξοδα τους, αλλά από την άλλη σου δίνουν πολύ αγάπη και αφοσίωση.

 

Επεξ/σία από Green Dragon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα yorkie, ησυχο, καλο, αγαπησιαρικο, αγκαλιτσα οποτε και οσο μπορω εγω και η γυναικα μου, δεν κανει αταξιες, δεν κανει κακα τσισα μεσα, δεν δαγκωνει επιπλα, δουλευουμε και οι δυο, μπορει και παραπανω απο 8 ωρες, δεν υπαρχει κανενα προβλημα με οτι και να σου λενε, καλο ειναι να μενει το λιγοτερο δυνατο μονο του αλλα τι να κανουμε, ετσι ειναι η ζωη, οποιος μπορει να κανει την ζωη του τετραποδου πιο ιδανικη ας το κανει, χωρις αυτο να προτρεπει καποιον να μην παρει σκυλο. Δεν μπορω να γνωριζω εαν θα βγει και το δικο σου yorkie, εφοσον επιλεξεις αυτη την φυλη, το ιδιο με το δικο μου αλλα σε γενικα πλαισια οσα εχω δει το ιδιο ειναι ολα... Για μενα το μονο που χρειαζεται ειναι να το αγαπας και να νοιαζεσαι για αυτο... Τωρα ειτε ρατσα παρεις λογο των συνθηκων που εθεσες, ειτε αδεσποτο και τα 2 καλα, απλα παρε αυτο που εσυ θες και οχι οτι σου πει ο καθε ενας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο το να "αγορασω" να ξερεις χτυπαει πολυ ασχημα. ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΝΟΗΘΕΙΣ.

Μιλα με φιλοζωικες, ακομα και εκτος αθηνας ή περιοχής σου, μεσω internet και υιοθέτησε, κανονιζουν ακομα και τα μεταφορικα με ειδικό ταξί.

Επισης, μαλτεζ ναι ειναι μικρο αλλα απο αυτα που εχω τυχει ειναι ΠΟΛΥ φασαριοζικα, δεν σταματανε να γαυγιζουν. Φυσικα ειναι θεμα περιβαλλοντος, προσωπικότητας σκυλου και ιδιοκτητη παντα.

Εμεις τωρα εχουμε ενα θυληκο μεσαιου μεγεθους 22 κιλα, και ειναι τοσο υσηχο μεσα στο σπιτι, στον κηπο απλα μην δει γατα, χαμος!

Οποτε ναι και τα μεγαλα σκυλια ειναι και για μεσα στο σπιτι (εχουμε κηπο και εξοχη μένω) αλλα δεν ειναι κανονας, μικρο=διαμέρισμα.

Εγω θα πηγαινε σε jack russell που ηταν το πρωτο μου ετσι δικό μου σκυλακι και ακομα κλαιω οταν το θυμαμαι (το πατησε αυτοκινητο)

και επισης να ξερεις οτι αυτο θα ειναι το παιδι σου, θα δεθεις και να εισαι σιγουρος οτι αν γινει κατι θα σπαρταρας σαν το ψαρι και θα σου αφησει σημαδια. Δεν ειναι απλά παιρνω ενα σκυλί για να μου κανει παρεα.

 

Επεξ/σία από great
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, amorealex είπε

Τόσα αδέσποτα στους δρόμους, στα καταφύγια και στις φιλοζωϊκές. Ποιος ο λόγος να αγοράσεις ράτσα?

Μόνο αν θες να έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά και να το έχεις απο 2-3 μηνών.Αλλά ακόμα και μικρόσωμα ράτσας, βρίσκεις σε καταφύγια, εγκαταλελειμμένα η που έχουν χαθεί και δεν είχαν δηλωμένο microchip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θα μιλήσω από προσωπική εμπειρία. Μένω σε χωριό αλλά το σπίτι είναι διώροφο και είμαι στον 2ο με μπαλκόνια και τέντες σε όλα.

Φίλη με μύησε στα μαλτεζάκια οπότε πήρα ένα μίνι από εκτροφέα. Έχει υπόστρωμα στο τρίχωμα που της φίλης δεν είχε, δεν μαδάει σχεδόν καθόλου, είναι ήσυχος, κάνει την ανάγκη του σε υποσέντονα μιας χρήσης που παίρνω σε προσφορές και όταν φεύγουμε όλοι βγαίνει μπαλκόνι που έχει σκιά, καλαθούνα, σπιτάκι, παιχνίδια, νερό και φαγητό. Επίσης περνάνε γατια-σκυλιά-πουλιά και έχει κάτι να ασχοληθεί στο 8άωρο περίπου που λείπουμε.

Δεν θέλει πολύ τροφή, ούτε πολλές βόλτες γιατί κουράζεται εύκολα. Από τροφή του παίρνω μια royal canin, μια pedigree και μια από το lidl τα mini adult. Επίσης τρελένετε για τα treats εκπαίδευσης του lidl και αυτά για τα δόντια της pedigree.

Από παιχνίδι, νορμάλ πράγματα και του αρέσει να κάθεται δίπλα μας όταν βλέπουμε τηλεόραση.

Όταν κοιμόμαστε είναι στην κρεβατοκάμαρα μέσα στην καλαθούνα του και περιμένει να ξυπνήσουμε για να ενεργοποιηθεί.

Από οσμή, θέλει μπανάκι δύο φορές την εβδομάδα περίπου και του ρίχνω λίγη κολόνια ανά δύο-τρεις μέρες στην πλάτη.

Τον κουρεύω πολύ κοντό στον μήνα το καλοκαίρι ή όχι τελείως κοντό στο δίμηνο τον χειμώνα.

Της φίλης όμως είναι πιο... τζαναμπέτης, ίσως γιατί το σπίτι έχει βεράντα και κήπο και αλωνίζει όλη την ημέρα. Είναι ημί-αδερφάκια από ίδιο μπαμπά και άλλη μάνα και τον πηγαίνω καμιά Κυριακή για να παίξουν καμιά ώρα και όταν φεύγουμε είναι εξουθενωμένος.

Μια άλλη φίλη έχει μια θηλύκια πιο μεγαλόσωμη όμως που είναι σαν άνθρωπος στο σπίτι. Φαγητό αφήνει στο τραπεζάκι στο σαλόνι και δεν το πειράζει καθόλου. Πρέπει να της το δώσουν για να το πάρει. Είναι όμως πολύ κολλημένη με τον φίλο της, έρωτας μεγάλος μιλάμε και κάποιες φορές είναι λίγο κουραστική με το το κόλλημα της αυτό.

Επεξ/σία από micos000
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια με σκλαβωνετε με τις πληροφοριες

Ειμαι ασχετος ως προς την αποκτηση

Θελω να ναι οσο πιο υγιες το ζωακι κ ουτε ειχα φανταστει αυτο που ειπαν μερικοι οτι μπορει να νε κ μουφα απο χρυση αγγελια με πιστοποιητικα κλπ....

Επεξ/σία από pigos23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως να ξες ότι δεν είναι εύκολη υπόθεση όσο συνειδητή και αν είναι. Θα το καταλάβεις τις  "δύσκολες" μέρες γιατί και εσύ και ο σκύλος θα συμβιβαστείτε για να ζήσετε στο διαμερισμα. Ιδανικά όσο είναι κουτάβι θα πρέπει να σε βοηθήσει και κάποιο άλλο άτομο. Το κουτάβι δεν περιμένει να σχολασεις, θέλει νταντεμα σίγουρα ανα δίωρο/τρίωρο, για να αποκτήσει και σωστές συνήθειες. Τα κοντοτριχα επίσης μιας και αναφέρεις το θέμα της τρίχας να ξέρεις πως έχω χάσει το σκύλο μου 3 χρόνια και ακόμα βρίσκω τρίχες του σε κάποια κάλτσα πχ η στο αυτοκίνητο. Είναι σαν βελόνι.(γαλλικό μπουλντόγκ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, pigos23 είπε

Παιδια με σκλαβωνετε με τις πληροφοριες

Ειμαι ασχετος ως προς την αποκτηση

Θελω να ναι οσο πιο υγιες το ζωακι κ ουτε ειχα φανταστει αυτο που ειπαν μερικοι οτι μπορει να νε κ μουφα απο χρυση αγγελια με πιστοποιητικα κλπ....

Αν θες σκύλο με πιστοποιητικό ράτσας μόνο από εκτροφείο, όχι αγγελία είναι σίγουρα μούφα, μονη εξαίρεση αν υπάρχει τρόπος να σου στείλει το πιστοποιητικό ο ιδιοκτήτης και να το κοιτάξεις ηλεκτρονικά αν υπάρχει τέτοια δυνατότητα, επίσης το όνομα του σκυλου στο πιστοποιητικό να είναι τσιπαρισμενο και δηλωμένο στον ιδιοκτήτη, μετά πας κάνεις αλλαγή στο όνομα σου. 

Edit: Για κουτάβια που είπατε, αυτα πρέπει να μένουν με την μάνα τους μέχρι ένα ηλικιακο όριο και μετά μπορεί να το πάρει κάποιος με ασφάλεια, οι εκτροφείς τα ξέρουν αυτά και δεν παίρνουν ποτέ κουταβι από την μάνα του για να το δώσουν σε κανέναν αν δεν περάσουν κάποιοι μήνες. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως ενας ανθρωπος μονος με δουλεια για να εχει σκύλο πρεπει να αφιερώνει σχεδον όλες τις υπόλοιπες ωρες σε αυτον. 8 υπνος, 8 δουλεια, μένουν 8 για σένα ΚΑΙ τον σκύλο. πάρε μια γάτα και εισαι αρχοντας. για σενα το λεω, θα τα ταλαιπωρηθεις πολυ. Θέλουν να ασχολείσαι, οχι απλα να εισαι μαζι τους μεσα στο σπιτι. Αν εισαι μικρος σε ηλικια αστο καλύτερα. Ζησε τη ζωη σου και παιρνεις αργοτερα. Ειναι σαν να εχεις παιδι σχεδον, θα ήθελες να εχεις τωρα ενα παιδι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, Basilhs23___ said:

 

Edit: Για κουτάβια που είπατε, αυτα πρέπει να μένουν με την μάνα τους μέχρι ένα ηλικιακο όριο και μετά μπορεί να το πάρει κάποιος με ασφάλεια, οι εκτροφείς τα ξέρουν αυτά και δεν παίρνουν ποτέ κουταβι από την μάνα του για να το δώσουν σε κανέναν αν δεν περάσουν κάποιοι μήνες. 

Οι εκτροφείς δίνουν τα σκυλάκια περίπου 2 μήνες μετά την γέννα, παραμένει κουτάβι ένας σκύλος αυτής της ηλικίας, με αυξημένες ανάγκες φροντίδας και εκπαίδευσης.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...