Προς το περιεχόμενο

Αγορα μικρης ρατσας σκυλου


pigos23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

my 2 cents μιας και ο καθένας τη γνώμη του λέει.

1ον πρέπει να σκεφτείς λύσεις εάν θα πας διακοπές και εάν χρειαστεί για οποιοδήποτε λόγο να μην βρίσκεσαι σπιτι, εάν έχεις έναν άνθρωπο να έρθει στο σπίτι για λίγες ημέρες ή να το πάς εσύ πχ σε συγγενή .

2ον να γνωρίζεις οτι γενικά "αδέσποτα" σκυλάκια είναι πιο ανθεκτικά σε ασθένειες κτλ σε σχέση με ράτσες που αγοράζεις από pet shop - puppy mills και πάντα θα σου βγάζουν περισσότερες ασθένειες. Δεν μιλάμε για όταν πάρεις απο εκτροφέα σκύλο των 1.200-2.000ε. Επίσης εάν δεν αγοράσεις απο εκτροφέα που θα πας και θα δεις τις εγκαταστάσεις του και τους γονεις τοτε είναι σίγουρo οτι διαιονίζεις αυτό  Puppy mills . Σαν φιλόζωος που είσαι θεωρώ οτι δεν το θες. 

3ον οι πολύ μικρές ράτσες και πολύ μεγάλες ράτσες συνήθως βγάζουν τα περισσότερα προβλήματα για διαφορετικούς λόγους η κάθε περίπτωση (δες και προηγούμενες αναρτήσεις), προτίμησε κάτι ενδιάμεσο, η διαφορά σε σκύλο 3 κ με 8κ-10k  δεν είναι τίποτα και υπαρχουν άπειρα π.χ. ελληνικά κοκώνια προς υιοθεσία.  

4ον τα maltese εχουν ελάχιστη εώς καθόλου τρίχα , όμως έχουν ισχυρό χαρακτήρα οπότε χρειάζεται προσοχή και σωστή διαπεδαγώγηση όπως και όλα .

5ον όποιος θέλει μικρό ή πολύ μικρό σκυλί και με αυτά τα bullets που λες οτι θέλεις στην ουσία θέλεις να "έχεις" σκύλο χωρίς στην πραγματικότητα να θέλεις / έχεις σκύλο. Πρώτα  δες αν είναι κάτι που θα αγαπήσεις όσο θα αγαπούσες το παιδί σου και όχι σαν liability που ψάχνεις ράτσα με το λιγότερο maintenance. 

6o μια πρόταση που θα σου έκανα για να δεις αν όντως λειτουργείς σωστά και είσαι ευχαριστημένος είναι : Ψάξε να βρεις ένα αδέσποτο μικρής ηλικίας απο το δρόμο, να το βάλεις στο σπιτι σου και να το κρατήσεις και φροντίσεις μέχρι να βρεθεί οικογένεια για αυτό και παράλληλα να δεις πως είναι να έχεις σκύλο χωρίς να έχεις την μακροχρόνια δέσμευση του. 

Εγώ έχω ένα ηλικιωμένο σκυλάκι χωρίς μεγάλες ανάγκες για βόλτα(φαντάσου εγώ την τραβάω να βγούμε) και με ακράτεια (αλλαγή πάνας καθημερινή). και τη βγάζω 3 φορές την ημέρα. είναι 16μισό και είναι απίστευτή. Σκέψου κάτι τέτοιο όμως με αντί για 3 φορες από 5 λεπτά τη βόλτα βάλε 20-30 λεπτά τη βόλτα και αντί να αλλάζεις πάνα να χρειάζεσαι χ3χ4 τον ίδιο χρόνο για να το εκπαιδεύσεις το πρώτο 6μηνο.

Φιλικά 

Επεξ/σία από C(r)y
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Εγω να προτείνω κάτι άλλο;

Να πάρεις απο καταφύγιο ένα γεράκο;Θα εχει σίγουρα λιγότερες ανάγκες απο ασκηση κλπ.Θα εχει ανάγκες φροντίδας και θα ξέρεις ότι το τελος δεν θα ειναι και πολύ μακρυά αλλά θα δωσεις χαρα και φροντίδα σε ενα πλάσμα που αλλιώς θα φύγει φυλακισμένο. Δεν θα ειναι χαριτωμένο σαν τα κουτάβια  αλλά σκέψου τι θα του δώσεις.

Μια σκέψη.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Να πάρεις απο καταφύγιο ένα γεράκο;Θα εχει σίγουρα λιγότερες ανάγκες απο ασκηση κλπ.Θα εχει ανάγκες φροντίδας και θα ξέρεις ότι το τελος δεν θα ειναι και πολύ μακρυά αλλά θα δωσεις χαρα και φροντίδα σε ενα πλάσμα που αλλιώς θα φύγει φυλακισμένο. Δεν θα ειναι χαριτωμένο σαν τα κουτάβια  αλλά σκέψου τι θα του δώσεις.

Μην ξηγιεσαι ετσι,δε χωρανε αλλα στο σπιτι μου.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, eidikos33 είπε

σπιτζ κλπ

Αν σου δωσουν δωρεαν τετοια ρατσα πες μας και εμας

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Εγω να προτείνω κάτι άλλο;

Να πάρεις απο καταφύγιο ένα γεράκο;Θα εχει σίγουρα λιγότερες ανάγκες απο ασκηση κλπ.Θα εχει ανάγκες φροντίδας και θα ξέρεις ότι το τελος δεν θα ειναι και πολύ μακρυά αλλά θα δωσεις χαρα και φροντίδα σε ενα πλάσμα που αλλιώς θα φύγει φυλακισμένο. Δεν θα ειναι χαριτωμένο σαν τα κουτάβια  αλλά σκέψου τι θα του δώσεις.

Μια σκέψη.

+1

36 λεπτά πριν, pigos23 είπε

Εφτασα στο παρα τσακ για sphynx γατα

Αλλα δυσκολευομαι να βρω .... 

 

Γιατι θες να σκασεις λεφτα ενω υπαρχουν τοσα που θελουν βοηθεια και στα δινουν δωρεαν?

2 ώρες πριν, C(r)y είπε

2ον να γνωρίζεις οτι γενικά "αδέσποτα" σκυλάκια είναι πιο ανθεκτικά σε ασθένειες κτλ σε σχέση με ράτσες που αγοράζεις από pet shop - puppy mills και πάντα θα σου βγάζουν περισσότερες ασθένειες. Δεν μιλάμε για όταν πάρεις απο εκτροφέα σκύλο των 1.200-2.000ε. Επίσης εάν δεν αγοράσεις απο εκτροφέα που θα πας και θα δεις τις εγκαταστάσεις του και τους γονεις τοτε είναι σίγουρo οτι διαιονίζεις αυτό  Puppy mills . Σαν φιλόζωος που είσαι θεωρώ οτι δεν το θες. 

+1

3 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

πάρε μια γάτα και εισαι αρχοντας.

maine-coon-cats__605.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μικρός η μεγάλος σκύλος οι ευθύνες είναι μεγάλες αν δεν είναι δικό σου το διαμέρισμα ρωτά τον ιδιοκτήτη πρώτα, γιατί μπορεί να πέσεις σε γείτονα περίεργο και να φωνάζει την αστυνομία 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, pigos23 είπε

Εφτασα στο παρα τσακ για sphynx γατα

Αλλα δυσκολευομαι να βρω .... 

 

βρε οι ρατσες ειναι για τους πρωτους 2-3 μήνες. μετα ειναι απλα ο σκύλος σου ή η γατα σου. δεν εχει σημασια τι ειναι. εγω ολα τα σκυλια ομορφα τα βλέπω. ακομα και αυτα που μου φαινονται ασχημα που λεει ο λογος, επειδη απλα δεν θα τα επέλεγα ανάμεσα σε άλλα, πάλι θα τα ειχα σπιτι μου. δεν ειναι αμαξι το ζωο, ειναι σαν τους ανθρώπους, κοντο, ψιλο, με πολύ τριχα, με κοντη τριχα, ειναι απλα η εμφάνιση του που δεν σε νοιάζει πολύ πολύ συντομα. 

τα καλύτερα ζώα ειναι τα ημιαιμα. ουτε παραξενιες, ουτε ασθένιες. αμα κιολας το μαζεψεις απο το δρομο η απο κανένα καταφύγιο θα αποκτήσεις αδερφο, ουτε καν φιλο. εγω που τα είχα και εχω ολα αυτα, γατες, σκύλους, ράτσες, μπασταρδα, κακοποιημένα, παρατημενα... αν ηταν να επιλέξω ποτε θα έπερνα μονο ημίαιμο

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, basilis_k6 είπε

βρε οι ρατσες ειναι για τους πρωτους 2-3 μήνες. μετα ειναι απλα ο σκύλος σου ή η γατα σου. δεν εχει σημασια τι ειναι. εγω ολα τα σκυλια ομορφα τα βλέπω. ακομα και αυτα που μου φαινονται ασχημα που λεει ο λογος, επειδη απλα δεν θα τα επέλεγα ανάμεσα σε άλλα, πάλι θα τα ειχα σπιτι μου. δεν ειναι αμαξι το ζωο, ειναι σαν τους ανθρώπους, κοντο, ψιλο, με πολύ τριχα, με κοντη τριχα, ειναι απλα η εμφάνιση του που δεν σε νοιάζει πολύ πολύ συντομα. 

τα καλύτερα ζώα ειναι τα ημιαιμα. ουτε παραξενιες, ουτε ασθένιες. αμα κιολας το μαζεψεις απο το δρομο η απο κανένα καταφύγιο θα αποκτήσεις αδερφο, ουτε καν φιλο. εγω που τα είχα και εχω ολα αυτα, γατες, σκύλους, ράτσες, μπασταρδα, κακοποιημένα, παρατημενα... αν ηταν να επιλέξω ποτε θα έπερνα μονο ημίαιμο

εγω το δικό μου ήταν αδέσποτο, το πήρα 2 μηνών, έχει φτάσει 16.5 και το έχω πάει στο γιατρό για πρόβλημα 1 φορά . έτος γέννησης περίπου 20.5.2005.

Αν θες ράτσα χωρίς προβλήματα πάρε κεντρικής ασίας δεν σπάει δεν χαλάει - μεγάλο και ζει 13-14 χρόνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pigos23 είπε

Εφτασα στο παρα τσακ για sphynx γατα

 

Δεν εισαι για σκυλι φιλε,πολυ φιλικα,κανε μια χαρη στον εαυτο σου και στο ιδιο το σκυλι,και μην "αγορασεις".

Εσυ θες κατι να περνας την ωρα σου,δε θες να αποκτησεις σκυλο.

4 ώρες πριν, micos000 είπε

Από οσμή, θέλει μπανάκι δύο φορές την εβδομάδα περίπου και του ρίχνω λίγη κολόνια ανά δύο-τρεις μέρες στην πλάτη.

Πως κατεληξες οτι το σκυλακι θελει μπανιο 2 φορες τη βδομαδα;
ΕΙναι καποια ιδιαιτεροτητα της συγκεκριμενης ρατσας;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, pigos23 είπε

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΡΙΧΕΣ η sphynx

χαχα :)

εχεις δει το anki cozmo?

δεν εχει τριχες και σιγουρα δεν παιρνει χωρο, δεν κανει φασαρια.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, pigos23 είπε

Εφτασα στο παρα τσακ για sphynx γατα

Αλλα δυσκολευομαι να βρω .... 

 

Dude, δεν ειναι μονο η τριχα. Τις θεωρω τρομερες τις (καποιες) sphynx, αλλα ειναι υπερβολικα high to maintain. Κατ'αρχην εχει λιπαρη επιδερμιδα και θελει μπανιο καθε βδομαδα περιπου. Αυτο σημαινει πως θα παλευεις με το θεριο της κολασεως (αν δεν πεσεις σε εξαιρεση που  να γουσταρει να πλατσουριζει) καθε βδομαδα και πιθανοτατα θα βαρεθεις. Κι αλλα πολλα δλδ, αλλα κανε ερευνα, οι sphynx δεν ειναι για αρχαριους ιδιοκτητες απ'οσο ξερω.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, pigos23 είπε

Επισης θα ξανα ρωτησω δλδ σκυλο περνουν μονο αργοσχολοι ανεργοι συνταξιουχοι κ εισοδηματιες; 

Οποιος εχει δουλεια σταθερη δλδ κ νορμαλ ζωη δεν περνει;; 

 

 

 

Aκριβώς. 

Εγώ πήρα σκύλο γιατί η κοπέλα μου δουλεύει απτό σπίτι. Αν ήμουν μόνος μου και έπρεπε να λείπω 8-10-15 ώρες από το σπίτι δεν θα έπερνα με τίποτα.

Δεν νοείται να παίρνεις σκύλο με δεδομένο να το αφήνεις 8 ώρες κάθε μέρα μόνο του. Μόνο αν ζείς σε μονοκατοικία. Αν δεν σου βγεί όπως το θες και έχει separation anxiety και αρχίσουν τις γκρίνιες οι γείτονες για το γαύγισμα τις ώρες που λείπεις τι θα κάνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, StamTheMan είπε

Πως κατεληξες οτι το σκυλακι θελει μπανιο 2 φορες τη βδομαδα;
ΕΙναι καποια ιδιαιτεροτητα της συγκεκριμενης ρατσας;

Όχι, είναι ιδιαιτερότητα της γυναίκας. :D  Έχει τρομερή μύτη (κληρονομιά του πατέρα της) και συναγωνίζεται του σκύλου.

Τον χειμώνα μια φορά την εβδομάδα το παλεύουμε. Μην φανταστείς όμως κανονικό μπάνιο συνέχεια. Μια φορά κανονικό μπάνιο και μία ή δύο φορές με χλιαρό νερό και λίγο σαμπουάν κάτω από την κοιλιά στον ποπό και τα πόδια. Του αρέσει κιόλας στην μπανιέρα.

Όπως είπαν και οι υπόλοιποι, από τρίχα σχεδόν μηδέν. Αφού καμιά φορά του τραβάω λίγο το τρίχωμα στο σβέρκο και την πλάτη με τα δάχτυλα σαν χτένα που του αρέσει και δεν μένει τίποτα στο χέρι. Για τα york, μου έχει πει γνωστός ιδιοκτήτης ότι αφήνει τρίχα, δεν έχω όμως ιδία άποψη.

Όσο για τα αδέσποτα, συμφωνώ ότι συνήθως είναι πιο ανθεκτικά και μπορείς να διαλέξεις από φιλοζωική ένα όμορφο και καλό σκυλί και να έχει καλή συμπεριφορά. Γνωστή μου μάζεψε μια θυληκιά αδέσποτη μικροκαμωμένη, την δήλωσε για στείρωση και την πήρε σπίτι. Πραγματικά, αυτό το ζώο μπορεί και να το ξεχάσεις ότι είναι σπίτι. Με το ζόρι να την βγάλει έξω και αν δεν την πιέσει δεν θέλει να πάει ούτε για την ανάγκη της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, micos000 είπε

Όχι, είναι ιδιαιτερότητα της γυναίκας. :D  Έχει τρομερή μύτη (κληρονομιά του πατέρα της) και συναγωνίζεται του σκύλου.

Ρωτα τον κτηνιατρο σου ,και σταματηστε να το κανετε αυτο.

Τα σκυλια γενικως θελουν μπανιο περιπου μια φορα το μηνα,εκτος και αν ειναι κυνηγοσκυλα ή ειναι πολλες ωρες σε χωμα και λερωνονται.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...