Προς το περιεχόμενο

Αγορα μικρης ρατσας σκυλου


pigos23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tα παιδιά ήθελαν σκύλο, αλλά όταν τους έθεσα προ των ευθυνών άρχισαν να το σκέφτονται. Τελικά "κληρονομήσαμε" το γάτο της μάνας μου όταν συγχωρέθηκε. Ποτέ δεν ήμουν των γατιών, πιο πολύ σκυλιά συμπαθούσα από μικρός. Παρόλα αυτά ο γατούλης, αν και είχε μάθει στην απλωσιά του χωριού (μέσα έξω) προσαρμόστηκε απίστευτα σε μια δύο μήνες στο διαμέρισμα. Ήταν πάντα πολύ φιλικός αλλά τώρα είναι φουλ μέλος της οικογένειας. Αν αρρωστήσει κάποιος πάει και κάθεται δίπλα του μέχρι να γίνει καλά, αν φωνάζουμε και τσακωνόμαστε έστω λιγάκι μπαίνει στη μέση (!) και νιαουρίζει μέχρι να σταματήσουμε, αν κάποιος είναι στεναχωρημένος έρχεται και σε κοιτάει. Σπάνιο για γάτα... δεν φανταζόμουν γατί τόσο συναισθηματικό. Ίσως έτυχε...Όπως είπε και ο κτηνίατρος (γνωστός) είναι λαχείο να πέσεις σε ζωάκι με καλό χαρακτήρα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 ώρα πριν, StamTheMan είπε

Δεν εισαι για σκυλι φιλε,πολυ φιλικα,κανε μια χαρη στον εαυτο σου και στο ιδιο το σκυλι,και μην "αγορασεις".

 

Κ ποιος εισαι εσυ που θα μου πεις τι θα κανω... Για πες μας πως εβγαλες το συμπερασμα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τα σκυλιά δεν είναι για μέσα στα σπίτια. Τέλος. Ο άνθρωπος έχει δημιουργήσει μια ανάγκη από το πουθενά με αποτέλεσμα κακές ράτσες από άθλιες διασταύρωσεις με ένα σκασμό προβλήματα, από δυσπλασίες μέχρι αδυναμία αναπνοής, βρώμικα σπίτια, γείτονες με νεύρα, μοναχικά και καταπιεσμένα ζώα, . Αυτό με τα παιδιά το εννοώ. Αφήστε τα σκυλιά και αναπαραχθείτε. Όσοι δεν θέλετε, πάρτε ένα χρυσόψαρο. 

Aπό ποια άποψη τα σκυλιά δεν είναι για μέσα στα σπίτια ενώ ας πούμε ο άνθρωπος είναι? 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλω να κλεισει το θεμα

Πλακωσε ξερολιαση κ καποιοι  " φιλοζωοι " παραπανω απο μας κ το θεμα θα χασει το νοημα ....

Εχω τα user name  παιδιων που με βοηθησαν οποτε οτι επιπλεον θελω θα ρωτησω με pm

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, pigos23 είπε

Κ ποιος εισαι εσυ που θα μου πεις τι θα κανω... Για πες μας πως εβγαλες το συμπερασμα;

Από το ότι άλλαξες άποψη στις σκέψεις σου και από την επιθυμία για σκυλί στην αρχή πηγές στην sphinx cat. Χαώδης διαφορα μεταξύ αυτων των δύο. Αν δεν ξέρεις τι θέλεις και μόλις ρωτάς τι ρατσα σκύλο να πάρεις μετά αναφέρεις για τέτοιες ράτσες γατών και ξεφυλλίζεις το Internet να δεις ποια ρατσα και ποιο ζώο σου αρέσει, προφανώς δεν είσαι έτοιμος ακόμα για να αποκτήσεις κατοικίδιο ζώο. Εντελώς φιλικά αυτά. 

Edit: Ούτε ζώο έχω ούτε φιλόζωος είμαι. Έχω διαπληκτιστει και εδώ και σε άλλα sites με φιλόζωους για διαφορα θέματα. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Από το ότι άλλαξες άποψη στις σκέψεις σου και από την επιθυμία για σκυλί στην αρχή πηγές στην sphinx cat. Χαώδης διαφορα μεταξύ αυτων των δύο. Αν δεν ξέρεις τι θέλεις και μόλις ρωτάς τι ρατσα σκύλο να πάρεις μετά αναφέρεις για τέτοιες ράτσες γατών και ξεφυλλίζεις το Internet να δεις ποια ρατσα και ποιο ζώο σου αρέσει, προφανώς δεν είσαι έτοιμος ακόμα για να αποκτήσεις κατοικίδιο ζώο. Εντελώς φιλικά αυτά. 

Ναι υπαρχει προβλημα; κ καναρινι μπορει να κοιταζα 

Κ που θες να ψαξω ; Γι αυτο μπηκα για βοηθεια εδω να μαζεψω γνωμες για ρατσες κ εμπειριες

Επεξ/σία από pigos23
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Herald είπε

Aπό ποια άποψη τα σκυλιά δεν είναι για μέσα στα σπίτια ενώ ας πούμε ο άνθρωπος είναι? 

Αλήθεια το ρωτάς; Το ανθρώπινο είδος έφυγε από τον ρόλο του νομα και εγκαταστάθηκε σε κοινοβια εδώ και χιλιάδες χρόνια. Τα σκυλιά είχαν πολύ συγκεκριμένο ρόλο πχ φύλαξη. Τώρα ο OP ψάχνει σκύλο που δεν μαδάει, δεν φωνάζει κτλ Σε λίγες δεκαετίες θα έχουμε σκυλιά που δεν θα έχουν πεπτικό σύστημα για να μη χέζουν που λέει ο λόγος. Κατά τα άλλα λέμε ότι είναι ζωοφιλοι ενώ το μόνο που εξυπηρετούν είναι τον εγωισμό τους ή την έλλειψη αποδέκτη αγάπης βλέπε παιδιά ( για αυτό θα ακούσετε γυναίκες να λένε στα σκυλιά " αχ που είναι το παιδί μου;;;" , ή " αχ κοίτα πόσο στεναχωρημένο είναι" λες και το ζώο μπορεί να νιώσει στεναχώρια). 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Αλήθεια το ρωτάς; Το ανθρώπινο είδος έφυγε από τον ρόλο του νομα και εγκαταστάθηκε σε κοινοβια εδώ και χιλιάδες χρόνια. Τα σκυλιά είχαν πολύ συγκεκριμένο ρόλο πχ φύλαξη. Τώρα ο OP ψάχνει σκύλο που δεν μαδάει, δεν φωνάζει κτλ Σε λίγες δεκαετίες θα έχουμε σκυλιά που δεν θα έχουν πεπτικό σύστημα για να χέζουν που λέει ο λόγος. Κατά τα άλλα λέμε ότι είναι ζωοφιλοι ενώ το μόνο που εξυπηρετούν είναι τον εγωισμό τους ή την έλλειψη αποδέκτη αγάπης βλέπε παιδιά ( για αυτό θα ακούσετε γυναίκες να λένε τα σκυλιά " αχ που είναι το παιδί μου;;;" , ή " αχ κοίτα πόσο στεναχωρημένο είναι" λες και το ζώου μπορεί να νιώσει στεναχώρια). 

Τα σκυλιά εδώ και εκατοντάδες αν όχι χιλιάδες χρόνια ζούν με την οικογένεια επίσης. Oπότε ποια η διαφορά με τον άνθρωπο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Herald είπε

Τα σκυλιά εδώ και εκατοντάδες αν όχι χιλιάδες χρόνια ζούν με την οικογένεια επίσης. Oπότε ποια η διαφορά με τον άνθρωπο? 

Ζουνε ΚΟΝΤΑ στην οικογένεια αλλά δεν είναι στο σπίτι της οικογένειας. Δες απλά πως ζουν τα σκυλιά σε χώρες που δεν υπάρχουν πόλεις ή εδώ στην επαρχία πχ ελληνικός ποιμενικός.

Το φαινόμενο του σκυλιού μπιμπελό είναι πρόσφατο και εντελώς ξεφτίλα για αυτό το υπέροχο ζώο. Όπως ξεφτίλα και κατάντια είναι οι επιλεκτικές αναπαραγωγές που μόνο προβληματικά ζώα έχουν δημιουργήσει. Για αυτό τάση είναι η επαναφορά στις αρχικές ράτσες. Δεν θα σχολιάσω καν τον χαμό που γίνεται με τα αδέσποτα και το χάος που έχουν δημιουργήσει με τις τυχαίες αναπαραγωγές, όλα στον βωμό της ανθρώπινης ματαιοδοξίας.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ζουνε ΚΟΝΤΑ στην οικογένεια αλλά δεν είναι στο σπίτι της οικογένειας. Δες απλά πως ζουν τα σκυλιά σε χώρες που δεν υπάρχουν πόλεις ή εδώ στην επαρχία πχ ελληνικός ποιμενικός.

Το φαινόμενο του σκυλιού μπιμπελό είναι πρόσφατο και εντελώς ξεφτίλα για αυτό το υπέροχο ζώο.

Και ο άνθρωπος δεν ζούσε σε σπίτι πάντα. Δηλαδή 1 εκατομμύρια χρόνια πριν θα έλεγες τα ίδια για το σπίτι? Internet? Αυτοκίνητο? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Και ο άνθρωπος δεν ζούσε σε σπίτι πάντα. Δηλαδή 1 εκατομμύρια χρόνια πριν θα έλεγες τα ίδια για το σπίτι? Internet? Αυτοκίνητο? 

Καταλαβαίνω ότι έχεις πολύ διαστρεβλωμένη άποψη για το τι είναι πρόοδος και τι είναι σεβασμός στα χαρακτηριστικά του είδους.

Για αυτό έχει γεμίσει ο κόσμος με κακό κατασκευασμένα σκυλιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Καταλαβαίνω ότι έχεις πολύ διαστρεβλωμένη άποψη για το τι είναι πρόοδος και τι είναι σεβασμός στα χαρακτηριστικά του είδους.

Για αυτό έχει γεμίσει ο κόσμος με κακό κατασκευασμένα σκυλιά.

Και ανθρώπους. Το internet θα φταίει, δεν έχει φταιχτεί ο άνθρωπος για να surfari :P 

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@pigos23αν αποφασίσεις τελικά να πάρεις σκύλο,όπως είπαν και άλλοι,φρόντισε να βρεις εκτροφέα και όχι από αγγελίες.Αφού ο σκύλος τις ώρες που δουλεύεις θα είναι μόνος του στο σπιτι φρόντισε να πάρεις ένα crate.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...