Προς το περιεχόμενο

Καβάλα Πληροφορικής ή ΑΠΘ Πληροφορικής?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, έγραψα 19.100 μόρια και έχω την δυνατότητα να περάσω σε όποια σχολή επιθυμώ (από επαλ). Μένω Καβάλα, και γενικά, μετά από ψάξιμο, κατέληξα στις σχολές πληροφορικής Καβάλας και ΑΠΘ Πληροφορικής. Γνωρίζω οτι της Καβάλας, για περιφερειακό πανεπιστήμιο είναι αρκετά καλό και απαιτητικό. Ωστόσο, από όσο είδα το πρόγραμμα σπουδών, το απθ έχει περισσότερες ώρες μαθηματικά, και πιθανόν να είναι πιο απαιτητικό. Οι γονείς μου μπορούν οικονομικά να με στηρίξουν στη Θεσσαλονίκη. Το ερώτημα λοιπόν έγκειται, στο άμα αξίζει ο επιπλέον κοπος (και ίσως χρήμα, αλλα αυτο δεν με απασχολεί τόσο) να φοιτήσω στο απθ, και άμα θα με δώσει καλύτερες βάσεις και περισσότερα ερεθίσματα και ευκαιρίες από οτι της Καβάλας. Ξέρω οτι αμα περασω Καβάλα πιθανόν να εχω περισσότερο ελεύθερο χρόνο (πιο συντομες μετακινήσεις, λιγότερο απαιτητικά μαθήματα) απο οτι στο απθ, και ίσως να μπορώ να ασχοληθώ περισσότερο με προσωπικά projects και γλωσσες (κατι που και στο απθ θα κανω, αλλά ισως σε μικρότερο βαθμό). Και από την άλλη σκέφτομαι οτι ισως τα παραπάνω μαθηματικά (του απθ) με βοηθήσουν στη σωστή αλγοριθμική σκέψη και γενικότερα στο να προγραμματίζω αποδοτικά (σε ai,blockchain κ.α)..Ποια η άποψη σας? (μεθαύριο θα πρέπει να υποβάλω το μηχανογραφικό) Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Επεξ/σία από GCN4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παρεις το πτυχιο στα 4 χρονια στην Θεσσαλονικη χρειαστεις περιπου 22.000 ευρω επιπλεον για ενοικιο και εξοδα σπιτιου. Ειναι ενα σημαντικο εξοδο που πρεπει να λαβεις υπ`οψιν σου. Αντιστοιχα, η φοιτητικη ζωη και η φαινομενικα ανεξαρτητη ζωη που θα ζησεις σε αλλη πολη θα σε βοηθησει στη συνεχεια της ζωης σου. Δεν θα σχολιασω σχολες γιατι δεν εχω αποψη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζοντας καλά το πρόγραμμα του τμήματος Πληροφορικής του ΔΙΠΑΕ, αλλά και σημαντικό αριθμό καθηγητών του τμήματος, θα σου πρότεινα Καβάλα, ειδικά εφόσον είσαι απο εκεί. ΑΠΘ θα δηλώσεις αν θέλεις οπωσδήποτε να κανείς φοιτητική ζωή εκτός της πόλεως σου κι εφόσον οικονομικά δεν έχεις πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαρταται τι στόχους έχεις για μετά.γενικά πανω κατω σχεδον ολες οι σχολές πληροφορικής το ιδιο είναι, απλά το ΑΠΘ εχει καλύτερο "ονομα" ωστε να κυνηγησεις αργότερα καλά μεταπτυχιακά. οσο για τη φοιτητική ζωή,  το αντικείμενο ειναι αρκετα απαιτητικό αν θες να ασχοληθείς σοβαρά για να τη ζησεις οπως την εννοουν οι περισσότεροι, οπότε αν οι γονείς σου δεν ειναι πιεστικοί μπορείς και στην Καβάλα να περνάς καλά το λίγο χρόνο που θα διαθετεις.  Επίσης σημαντικό, μιας και βρισκόμαστε εν μέσω πανδημίας και καθε μέρα αλλάζουν τα δεδομένα, ειναι ρισκο να νοικιάσεις σπιτι σε άλλη πόλη και πιθανότατα να μην πατησεις καθόλου,  τα εξοδα ειναι παρα πολλά οχι μονο το ενοικιο. Αν οι γονεις σου ειναι καλά οικονομικά ζητησε τους να σου αφήνουν ενα ποσο στην άκρη (εστω 100 ευρω το μηνα) για να κάνεις αργότερα ενα μεταπτυχιακό πχ στην τεχική νοημοσυνη ή τα big data ή να ξεκινήσεις κάτι δικό σου

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα και καθαρά ακαδημαικά να είναι ισότιμα (που αμφιβάλλω καθώς πιστεύω οτι το ΑΠΘ είναι σίγουρα ενα κλικ τουλαχιστον πιο πανω) εφόσον οι γονείς σου μπορούν να σε υποστηρίξουν οικονομικά πήγαινε να ζήσεις Θεσσαλονικη.

Είναι ,αν οχι περισσότερο, σίγουρα εξίσου σημαντικό με το πτυχίο σαν εφόδιο για την ζωή σου το να βγεις απ'την comfort zone σου. Το να ζήσεις μόνος...να κοινωνικοποιηθείς μόνος σε ένα νέο περιβάλλον στο οποίο θα μπορείς να επαναπροσδιορίσεις τον εαυτό σου κάτι που προφανώς δεν μπορεί να γίνει σε ένα περιβάλλον στο οποίο σε ξέρουν ήδη όλοι. 

Σαν 35αρης που είχε την τύχη να σπουδάσει στην άλλη άκρη της χώρας απ΄το πατρικό του και μετέπειτα στο εξωτερικό βλέπω τεράστια διαφορά στα άτομα της παλιάς μου παρέας απ'το Λύκειο ανάμεσα στα άτομα που σπούδασαν μακρια απ'το πατρικο τους και σε αυτούς που είτε δεν σπουδασαν είτε σπουδασαν στην πόλη που πήγαμε σχολείο. 
Σε θέμα εμπειριών...ψαξίματος...προσωπικότητας.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορούν να σε στηρίξουν οικονομικά οι γονείς σου, πήγαινε καρφί Θεσσαλονίκη. Και δεν είναι θέμα ΑΠΘ, είναι θέμα εμπειριών ζωής. Εγκληματικό το θεωρώ να μείνεις στην πόλη σου από τη στιγμή που δεν υπάρει οικονομικό πρόβλημα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να ξέρω κάτι επι του θέματος αλλιώς φαντάζει το πτυχίο "ΑΠΘ" σε σχέση με την Καβάλα....οι εργοδότες με τα "ονόματα" δουλεύουν λόγω αγνοιας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, zenwalk23 είπε

Εγω θα πηγαινα ΑΠΘ αλλα πραγματικα δε νομιζω οτι θα παιξει σημαντικο ρολο στην καριερα σου.

Πιθανον ναι, πιο πολύ πιστεύω και γω το προσωπικό ψάξιμο θα παίξει, αλλά ίσως βοηθήσει καλύτερα το απθ στη διαμόρφωση καλύτερων βάσεων, και στο να προγραμματίζω καλύτερα την μερα μου (καθώς δεν θα υπάρχουν μεγαλα περιθωρια χαμενου χρόνου λόγο μετακινησεων, πιο απαιτητικών μαθηματων κ.α) ίσως να με κάνει έμμεσο καλό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη Θεσσαλονίκη θα σου δωθούν περισσότερες ευκαιρίες για να κάνεις τα χόμπι σου αλλά και για δουλειά, θα γνωρίσεις περισσότερο κόσμο, θα μάθεις να ζεις μόνος σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Backpacker είπε

Ακομα και καθαρά ακαδημαικά να είναι ισότιμα (που αμφιβάλλω καθώς πιστεύω οτι το ΑΠΘ είναι σίγουρα ενα κλικ τουλαχιστον πιο πανω) 

Τι εννοείς; Ακαδημαϊκά είναι ισότιμα. Ακόμα και ΤΕΙ να ήταν. Ένα κλίκ πιο πάνω είναι τα τμήματα 5ετούς φοίτησης. Απλώς το ΑΠΘ έχει καλύτερη "φήμη" σαν εκπαιδευτικό ίδρυμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ΑΠΘ εχει μεγαλυτερη διεθνη αναγνωριση που βοηθάει οταν θα κυνηγήσεις ενα μεταπτυχιακό. Για την αγορα εργασιας στο συγκεκριμενο κλαδο, λιγο σημασια εχουν τα βασικα χαρτια καθως καθε σοβαρη εταιρια θα σου κανει τεστ κ θα σε περασει απο κοσκινο. Αλλα καθε εταιρια στην Ελλαδα θα δει πανεπιστημιακο πτυχιο με καλυτερο αρχικο ματι αποτι απο ΙΕΚ ή ΑΤΕΙ.

Πάντως, να πω κ κατι αλλο. Αν εχεις οικονομική δυνατότητα να νοικιάσεις διαμέρισμα μονος κ να μείνεις σε άλλη πόλη για 4+ χρόνια (μακαρι 4 αλλα η συντριπτικη πλοιοψηφία θα το κανει 5-6), τοτε εχεις την οικονομικη δυνατότητα να σπουδάσεις κ σε πολλα πανεπιστήμια εξωτερικο. Μπορεις δλδ να πας σε τοπ πανεπιστήμια του κλάδου σε άλλες χώρες κ να κανεις 3ετες κ να εργαστεις μετα κ σε καποια εταιρια εξω για τετοιο experience που ειναι πολυ χρησιμο στη ζωή σου.
Υπαρχουν διαφορες χωρες στην Ευρωπη που τα διδακτρα ειναι δωρεαν ή πολυ χαμηλά. Ναι το κοστος ζωης ειναι υψηλότερο αλλα:
α. ειναι μονο 3 (ή 4 σε καποιες χωρες) χρονια αντι 4-6.
β. μπορεις να νοικιαζεις διαμονη για 9 μηνες κ οχι για 12, γλιτωνεις αχρηστα νοικια καλοκαιριου ετσι κ στο ενδιαμεσο απλα ριχνεις τα πραγματα σε ενα φιλο ή μια αποθηκη με πολυ μικρο κοστος.

γ. περα απο το νοικι κ μεσα μαζικης μεταφορας, λογαριασμοι σουπερμαρκετ κλπ θα ειναι ιδιοι ή κ φθηνοτεροι με θεσσαλονικη.

 

Προφανως δε το λεω οτι ειναι για ολους το εξωτερικο. Ουτε οτι πρεπει να φύγεις. Αλλά αν σκεφτεσαι να αλλάξεις πόλη κ να βαλεις ενα τεραστιο εξοδο πανω στην οικογένεια σου, αξίζει σίγουρα να σκεφτεις και αυτην την λύση καθως εχει διαφορα θετικα (κ αρνητικα) που δεν εχει η αλλη ;) 

Επεξ/σία από Skywalker333
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Skywalker333 είπε

Το ΑΠΘ εχει μεγαλυτερη διεθνη αναγνωριση που βοηθάει οταν θα κυνηγήσεις ενα μεταπτυχιακό. Για την αγορα εργασιας στο συγκεκριμενο κλαδο, λιγο σημασια εχουν το ενα ή το αλλο καθως καθε σοβαρη εταιρια θα σου κανει τεστ κ θα σε περασει απο κοσκινο.

Πάντως, να πω κ κατι αλλο. Αν εχεις οικονομική δυνατότητα να νοικιάσεις διαμέρισμα μονος κ να μείνεις σε άλλη πόλη για 4+ χρόνια (μακαρι 4 αλλα η συντριπτικη πλοιοψηφία θα το κανει 5-6), τοτε εχεις την οικονομικη δυνατότητα να σπουδάσεις κ σε πολλα πανεπιστήμια εξωτερικο. Μπορεις δλδ να πας σε τοπ πανεπιστήμια του κλάδου σε άλλες χώρες κ να κανεις 3ετες κ να εργαστεις μετα κ σε καποια εταιρια εξω για τετοιο experience που ειναι πολυ χρησιμο στη ζωή σου.
Υπαρχουν διαφορες χωρες στην Ευρωπη που τα διδακτρα ειναι δωρεαν ή πολυ χαμηλά. Ναι το κοστος ζωης ειναι υψηλότερο αλλα:
α. ειναι μονο 3 (ή 4 σε καποιες χωρες) χρονια αντι 4-6.
β. μπορεις να νοικιαζεις διαμονη για 9 μηνες κ οχι για 12, γλιτωνεις αχρηστα νοικια καλοκαιριου ετσι κ στο ενδιαμεσο απλα ριχνεις τα πραγματα σε ενα φιλο ή μια αποθηκη με πολυ μικρο κοστος.

γ. περα απο το νοικι κ μεσα μαζικης μεταφορας, λογαριασμοι σουπερμαρκετ κλπ θα ειναι ιδιοι ή κ φθηνοτεροι με θεσσαλονικη.

 

Προφανως δε το λεω οτι ειναι για ολους το εξωτερικο. Ουτε οτι πρεπει να φύγεις. Αλλά αν σκεφτεσαι να αλλάξεις πόλη κ να βαλεις ενα τεραστιο εξοδο πανω στην οικογένεια σου, αξίζει σίγουρα να σκεφτεις και αυτην την λύση καθως εχει διαφορα θετικα (κ αρνητικα) που δεν εχει η αλλη ;) 

Η αλήθεια είναι οτι δεν εχω ψαχτεί καθόλου για εξωτερικό, και είναι λίγο αργά να το θεωρήσω ως επιλογή στις σπουδές μου. Ίσως για μεταπτυχιακό.. Ευχαριστώ όμως που έδωσες και αυτή την εκδοχή.

Γενικά νιώθω οτι η κάθε σχολή (καβάλας και απθ) έχουν τα συν και τα πλην τους. Άμα τα βάλεις σε μια ζυγαριά, αυτή (κατά τ γνώμη μου) είναι επίπεδη... τι να πω, μου φαίνεται θα παω για απθ, αλλά είναι ρίσκο... μακάρι να είχα μια πιο ξεκαθαρη εικονα και δεδομενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μαθήματα πάνω κάτω θα είναι τα ίδια, αλλά μού φαίνεται λίγο "ανόητο" να "χαραμίσεις" 19000 μόρια για ένα ΑΤΕΙ. (εκτός φυσικά να υπάρχει θέμα με το οικονομικό, εκεί πάω πάσο)

Και όπως ανέφερα και παραπάνω, οι διασυνδέσεις που θα μπορείς να κάνεις από το ΑΠΘ θα είναι πολλές περισσότερες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...