Προς το περιεχόμενο

Μεγάλα γυμναστήρια στην Αθήνα στα πρότυπα/μεγέθη του εξωτερικού;


nammo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η γνώμη μου είναι πως τα μεγάλα γυμναστήρια είναι πιο καλά από το σιδεραδικο γιατι έχεις ποικιλία οργάνων για να κάνεις προπόνηση.

Αλλά αν πας ώρες αιχμής την έκατσες γιατί πάνε όλοι των 40€ για χαβαλέ και βλέπεις 3-4 άτομα παρεα να πιάνουν ένα όργανο για 30 λεπτά...

Φυσικά αν είσαι (ημι)επαγγελματίας bodybuilder το σιδεραδικο είναι υπεραρκετό και μονόδρομος. Απλά δεν είναι ότι όλοι κάνουν προπόνηση πάγκο 150kg. Για πιο μικρά κιλά θέλεις ποικιλία ασκήσεων για να σε πιάσει.

Προσωπικά πάω yava και κάνω είτε 7 το πρωί είτε μετά τις 9 το βράδυ.

Πριν 10 χρόνια που καθόμουν 5 ώρες στο γυμναστήριο πήγαινα άνετα στις 3 το μεσημέρι και έφευγα 8 το απόγευμα χωρίς να να νοιάζει η αναμονή.

Επεξ/σία από m3ltd0wn
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε παιδια ,τι ειναι το σιδεραδικο?

Ενα μαγαζι στο Παγκρατι πριν καμια 10αρια χρονια ξερω εγω 🤣

Στο Yava οντως δε παλευεται.Το ξεκινησα πριν κατι χρονια και 3 βδομαδες καταφερα και πηγα.Απειρος κοσμος μεσα...Τσαμπα και τα 49Ε της συνδρομης τοτε.Ποσοι δωσανε τοτε συνδρομες και δε πατησαν καν λογω του πανικου.Προσωπικα θελω την ησυχια μου οταν κανω τη γυμναστικη μου :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή μιλήσατε για Αγία Παρασκευή έχουν ανοίξει πρόσφατα δύο μεγάλα επί της Μεσογείων.

Το ένα είναι μετά την εκκλησία στα 100 m και το άλλο απέναντι από την Τράπεζα Πειραιώς στην πλατεία.

Επίσης υπάρχει και το γυμναστήριο στο Deree το οποίο είναι μικρό αλλά με πολύ λίγο κόσμο

Επεξ/σία από smpt
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Yava οταν ηταν σχεδον 24ωρο το χρησιμοποιουσα για λιγες φορες το μηνα,μετα δεν ειχε κανενα νοημα

Γενικα τα γυμναστηρια στην Ελλαδα ειναι παραλογα φτηνα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρίξε μια ματιά στο Yava exclusive στο Μαρούσι. Μικρός ο χώρος αλλά έχει λίγο κόσμο. Οι τιμές ελαφρά τσιμπημένες (150ε/6μηνο) αλλά μπορεί να ταιριάζει μ' αυτό που θες. Το ωράριο πολύ συγκεκριμένο και όχι 24ωρο. Link YAVA EXCLUSIVE ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ | Yava Fitness Centers

[ To είχα δει πριν 2 χρόνια αν και δεν πήγα ]

 

8 ώρες πριν, *nenya* είπε

Παντως μια δοση αληθειας την εχει! 

Οταν εμενα Ιλιον πηγαινα σε ημιυπόγειο σιδεραδικο γιατι βασικα ηταν το πιο κοντινο μου. 4-5 χρονια πηγα και ηταν ενδιαφερουσα εμπειρία και φουλ καλτιλα (ο ιδιοκτητης πρωην bodybuilder μαλλον, αφισες του Arnold εδω κι εκει, καθρεπτες παντού για να καμαρώνουν μερικοι τα μπρατσα τους, ολοι οι πελάτες γνωριζονταν μεταξυ τους, γυναικες αντε να πηγαιναμε 5 στο συνολο). Αναμονη στα όργανα ηταν σπανιότατη. 

Αλλα αυτο που ηταν πολυ καλο ηταν ότι ο ιδιοκτητης γυμναζοταν μαζι μας και επισης σε οσους ειμασταν αρχαριοι ηταν ολο απο πανω μας να μας δειξει τα παντα, να δωσει συμβουλες να μην τραυματιστουμε, να μας μαθει πως να χειριζόμαστε τα βαρη, σταση σώματος κλπ. Επισης, ηθελα να λουφαρω καμια φορα με μια φιλη και ολο μας τσακωνε ο ατιμοοοος! 

Ααααχ σιδεραδικο! 

Όλοι αναπολούμε τις εποχές σιδεράδικου. Τότε που με 41 βαθμούς καύσωνα έκανες γυμναστική με κλειστό το αιρκοντίσιον.

Επεξ/σία από satsok2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, *nenya* είπε

Καταλαβαινω απολυτα τι λες, μετα το σιδεραδικο ειχα παει και σε αλλα μεγάλα/αλυσιδες και απογοητευομουν και απο την αναμονη αλλα και απο τα πολλα βλεμματα, ενιωθα πολυ αβολα.

Αυτο που λεω στο Ιλιον ακομα υπάρχει παντως! Οποιος θέλει info ας μου στείλει πμ μην μας κραξουν για διαφημιση εδω. 

μου πεφτει μακρια...

1 ώρα πριν, satsok2 είπε

 

 

Όλοι αναπολούμε τις εποχές σιδεράδικου. Τότε που με 41 βαθμούς καύσωνα έκανες γυμναστική με κλειστό το αιρκοντίσιον.

έφευγε ο ιδιοκτήτης, "πετάγομαι σπίτι να φάω έχε το νου σου"

μετά απο 2 ώρες έφευγες και εσυ αυτός ακομα σπιτι, παιζει να κοιμότανε.... δούλευε στον αυτόματο το μαγαζι απο τους θαμώνες. με τα μικρά ονόματα γνωριζόμασταν όλοι. δεν το έβρισκες ανοιχτο και του έκανες τηλέφωνο "πότε θα ερθεις?" ξερω γω. Είχε λήξει η ετήσια απο τον μαρτιο και στο έλεγε τον αύγουστο...

ωραιες εποχες. χάλαγε ενα μηχάνημα και έφερνες εργαλεία απο το σπίτι για να το μαστορεψεις μην τον βάλεις σε έξοδα...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα τους ίδιους προβληματισμούς με εσένα. Η λύση ήταν απλή. Πήγα σε ακριβό γυμναστήριο. 

Καλά τα 50€ το χρόνο αλλά αν κοστολογω τον χρόνο μου 6€ την ώρα ας πούμε και αργώ 20 λεπτά τη μέρα λόγο αναμονής, με 4 προπονήσεις την βδομάδα χάνω μιάμιση ώρα, 6 ώρες το μήνα = 36€ τον μήνα  και απορρυθμιζεται και η ζωή μου. 

Ας τα δώσω τα 36€ από την αρχή να πάω και για κάνα καφέ που και που.

Επεξ/σία από Μακιαβέλλι
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

3 ώρες πριν, Dantε είπε

Ρε παιδια ,τι ειναι το σιδεραδικο?

Σιδεραδικα λεγαμε τα ΒΒ γυμναστηρια στα θρυλικα 80ς.Ειχανε αλτήρες μπάρες και τροχαλίες-χωρις κυριλε μηχανήματα διαδρομους κλπ.

Περιφημο αυτο του Σπύρου Μπουρνάζου στην Κυψέλη το οποιο υπαρχει ακομα.

Επεξ/σία από mecanomecano
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις, ήξερα ότι αυτό το ζήτημα θα απασχολεί κι άλλους και χάρηκα που συμμετείχατε στη κουβέντα.

Οπότε, αφού ηρέμησα απο το γέλιο που έχω ρίξει με το χιούμορ σας,  λέω τα εξής:

1. Πάση θυσία αποφεύγουμε ώρες αιχμής.

Οκ το ξέρουμε αλλά άμα δε γίνεται;

 

2. Σιδεράδικα.

Οι περισσότεροι φαντάζομαι έχουμε ένα ψιλοσιδεράδικο στο σπίτι μας, εγώ π.χ. έχω πάγκο, ορθοστάτες, μπάρες, αλτήρες  και βάρη. Οπότε έχουμε μάθει να συμπυκνώνουμε τις ασκήσεις μας σε ότι βγαίνει με αυτά τα μέσα. Για να είμαι ειλικρινής φοβάμαι -χωρίς να είμαι απόλυτος- ότι μια μερίδα του κόσμου που θα γυμνάζεται σε τέτοιους χώρους μπορεί να μην μοιράζεται τις ίδιες αξίες με εμένα, ανθρωπιστικές, πολιτικές κ.ο.κ, καταλαβαίνετε που το πάω, έτσι;

 

3. 24ωρα γυμναστήρια

Θα με βόλευε αν ήμουν ακόμα φοιτητής και δεν είχα δεσμεύσεις ωραρίων... Τώρα η πάω 6 το πρωί για δουλειά η 1 το μεσημέρι οπότε μπλέκεται το πράγμα στους συνδυασμούς ωραρίων...

 

4. Ακριβά γυμναστήρια

Και αυτό παίζει, έχω σκεφτεί κι εγώ όπως ο φίλος παραπάνω ότι σπαταλάω χρόνο που κοστίζει οπότε ας τον πληρώσω σε χρήμα εξαρχής μήπως και δεν το σπαταλήσω τελικά, αλλά ξέρετε κι αυτό έχει κάμποση πιθανότητα να πετύχει αλλά μπορεί να αποτύχει...

 

5. Γυμναστήριο στο σπίτι

Στην ουσία ένα σπιτικό σιδεράδικο. Και με βλέπω να το υλοποιώ. Προτιμώ να διαθέσω για όσο μπορώ το ένα δωμάτιο για γυμναστήριο η να το μετατρέψω σε workroom γενικώς, με όλα τα ηλεκτρονικά μου συμπράγκαλα μέσα και να ελευθερώσω χώρο απο τα άλλα δωμάτια. Ετσι πραγματικά δε χάνω καθόλου χρόνο, χρήμα, καύσιμο, υπομονή κτλ. Μπορώ να σπάσω ακόμα περισσότερο το πρόγραμμα μου και να δουλέψω καλύτερα και 2 φορές τη μέρα. Βλέπω μια επένδυση ύψους 1200€. Πουλάω αυτά που έχω και παίρνω αυτόνομο ανακλινόμενο πάγκο που φτάνει κι 90μοίρες, ορθοστάτες αυτόνομους, σύνθετο πολυόργανο και πρέσα ποδιών. Βάρη, μπάρες, αλτήρες και γάντια έχω. Και στα πολλα πολλά φέρνω και κανα φίλο και βοηθάει....

 

Τι λέτε;

Επεξ/σία από nammo
ορθογραφία
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το home gym είναι γενικά μια ιδέα που παίζει (ειδικά τώρα με τα κλειστά γυμναστήρια λόγω covid).

Γράφω δικούς μου προβληματισμους που είχα /έχω κατά καιρούς...

φοβάμαι πως αν είναι ένα δωμάτιο στο σπίτι δεν θα έχεις αρκετό χώρο για να γίνει μια σωστή προπόνηση.

Θα βαρεθώ να κάνω τα πάντα μέσα σε αυτό το σπίτι. Όπως και να έχει βγαίνεις και λίγο για να πας γυμναστήριο...

Θα κάνω θόρυβο και θα μου την λένε οι γείτονες (σε πολυκατοικία)

Παντα κάποιο όργανο θα λείπει και δεν θα το έχω (λόγω χώρου...)

Θα θέλω τον χώρο στο μέλλον για κάτι άλλο (παιδιά, γραφείο, κλπ).

Εγώ από την άλλη σκεφθηκα (και είμαι κοντά να το υλοποιήσω) να πάω να αγοράσω μια αποθήκη (όχι πολύ μικρή αλλά όχι και κανένα τέρας) και να την κάνω ιδιωτικό γυμναστήριο. Να βάλω ότι όργανα θέλω μέσα, καμία τηλεόραση κανέναν καναπέ και μουσική. Να έχω και ένα ντουζ και να πηγαίνω όποτε θέλω να κάνω ότι θέλω, να το κλειδωνω και να φεύγω στα δικά μου ωραρια.

Έχει κόστος ναι αλλά νομίζω είναι η απόλυτη ανεξαρτησία σε αυτό το κομμάτι. Μπορώ να το μοιράζομαι και με 1-2 φίλους να βγαινουν τα μηνιαια έξοδα (ρεύμα, νερό).

Αν έχεις μονοκατοικία αυτό φυσικά το κάνεις σε κανέναν υπόγειο χώρο ή σε προκατ στον κήπο και τελειώνει εκεί το θέμα. Ωστόσο σε πόλη δεν είναι τόσο σύνηθες.

Επεξ/σία από m3ltd0wn
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λόγω Covid-19 στα γυμναστήρια δεν λειτουργούν τα αποδυτήρια/ντους, και αυτό τα καθιστά ακατάλληλα για έναν εργαζόμενο ο οποίος μετά το πρωϊνό γυμναστήριο θα πρέπει να πάει ευπαρουσίαστος και καθαρός στην εργασία του. Προσωπικά αναγκάστηκα τον Σεπτέμβριο του '20 να μετατρέψω ένα δωμάτιο σε γυμναστήριο, με διάδρομο, ελλειπτικό, βάρη, ιμάντες, πάγκους, μπάλες, μουσική, μόνιτορς, καθρέφτες κλπ. Ναι σίγουρα δεν είναι πλήρες, αλλά είναι ότι ήθελα. Πλέον γυμνάζομαι απόγευμα, και ακόμα όταν όλα επιστρέψουν στην κανονικότητα δεν πρόκειται να επιστρέψω στα MegaGym & Yava γιατί δεν θα έχω κανέναν λόγο.

Επεξ/σία από Imola
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, *nenya* είπε

Παντως μια δοση αληθειας την εχει! 

Οταν εμενα Ιλιον πηγαινα σε ημιυπόγειο σιδεραδικο γιατι βασικα ηταν το πιο κοντινο μου. 4-5 χρονια πηγα και ηταν ενδιαφερουσα εμπειρία και φουλ καλτιλα (ο ιδιοκτητης πρωην bodybuilder μαλλον, αφισες του Arnold εδω κι εκει, καθρεπτες παντού για να καμαρώνουν μερικοι τα μπρατσα τους, ολοι οι πελάτες γνωριζονταν μεταξυ τους, γυναικες αντε να πηγαιναμε 5 στο συνολο). Αναμονη στα όργανα ηταν σπανιότατη. 

Αλλα αυτο που ηταν πολυ καλο ηταν ότι ο ιδιοκτητης γυμναζοταν μαζι μας και επισης σε οσους ειμασταν αρχαριοι ηταν ολο απο πανω μας να μας δειξει τα παντα, να δωσει συμβουλες να μην τραυματιστουμε, να μας μαθει πως να χειριζόμαστε τα βαρη, σταση σώματος κλπ. Επισης, ηθελα να λουφαρω καμια φορα με μια φιλη και ολο μας τσακωνε ο ατιμοοοος! 

Ααααχ σιδεραδικο! 

Μαιανδρος??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε Holmes Place κέντρο. Πήγαινα χρόνια μέχρι που ήρθε το covid και ξεκίνησα σπίτι. Πανάκριβο αλλά είναι αχανές, άπειρα μηχανήματα και κάποιες δωρεάν παροχές όπως induction, κάποια Personal, ομαδικά προγράμματα κτλ. Τις καλές εποχές έδιναν πετσέτες στη ρεσεψιόν, μικρή για το χώρο του γυμναστηρίου και μεγάλη για το μπάνιο σου μετά. Ωραίος και καλός κόσμος, βουλευτές, μοντέλα δικηγόροι και δεν συμμαζεύεται.

Οι γυμναστές είναι κυρίως πιτσιρίκια με ελάχιστη εμπειρία αλλά είναι και μερικοί πολύ καλοί που είναι χρόνια στο χώρο και ξέρουν. Δεν είναι πάντα απο πάνω σου αλλά αν ζητήσεις βοήθεια, είναι εκεί να σου πουν τα πάντα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...