Προς το περιεχόμενο

Μεγάλα γυμναστήρια στην Αθήνα στα πρότυπα/μεγέθη του εξωτερικού;


nammo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλή η ιδέα των οργάνων/πάγκων/αλτήρων στο σπίτι ειδικά σε εποχές Covid (αν και εμβολιασμένος, θα φοβόμουν).

Αυτό που μου άρεσε πολύ στο γυμναστήριο ήταν η συναναστροφή με κόσμο. Από την άποψη ότι μπορεί να έχεις μια παρέα για ενθάρρυνση, βοήθεια, να συζητήσεις καινούριες ασκήσεις και προγράμματα. Θα γνωρίσεις πολύ κόσμο και με άλλους θα ταιριάζεις άλλους θα τους μισήσεις (βλ. παρακάτω). Απλά θα πεις και μια-δυο κουβέντες. Απ'όλους θα κερδίσεις κάτι, ακόμα και από αυτούς που μαθαίνεις να αποφεύγεις. Από το γυμναστήριο έκανα 1-2 φίλους.

Αυτό που εκτιμούσα πιο πολύ βέβαια είναι η καλτίλα του γυμναστηρίου. Εννοώντας αυτό το attentionwhorιλίκι (δες εδώ κοιλιακά και δικέφαλα που έχω, ή τον τύπο που πετά τα 20κιλα στο πάτωμα μόλις τελειώσει την άσκηση). Τον Τρύφωνα το Μπακατσούλα που ακούγεται σε όλο το χώρο όταν κάνει αλτήρες με δικιλα. Τον φιδέμπορα (εγώ πριν τον τραυματισμό έκανα 100 κιλά πάγκο). Τον δεν τρέχει τίποτα που πήρα και ένα συμπλήρωμα (η κρεατίνη είναι σαν την πορτοκαλάδα της γιαγιάς).Τον φαρμακοποιό του γυμναστηρίου (στα πηγαδάκια είναι αυτός που κάνει ενέσεις από τον ιππόδρομο). Το κουνάβι του γυμναστηρίου που εύχεσαι να μην πετύχεις και σου αλλάζει πρόγραμμα αν κάνετε τα ίδια, την ίδια μέρα. Και τους τύπους που όταν εμφανίζεται θηλυκό το γυρίζουν από cross-training στο γύπing.

Εχοντας πει τα παραπάνω, μου λείπει πολύ το γυμναστήριο και η κουλτούρα του. Το διέκοψα γιατί αναγκάστηκα να ζω σαν το γύφτο, από πόλη σε πόλη και χώρα σε χώρα. Επίσης με χάλαγε το οτι οι διακοπές του συχνά δεν συνέπιπταν με τις δικές μου. Και ότι χρειάζεσαι εξοπλισμό, ενώ απλά πράγματα, όπως ένα τρέξιμο ή ένα ποδήλατο, τα κάνεις παντού και με παρέα.

Αν υπήρχε κάτι χωρίς πολύ πολύ κόσμο, και σε προ-κόβιντ εποχή θα το σκεφτόμουν σοβαρά.

Και οι αλτήρες είναι μια λύση αλλά ρε παιδιά το κόστος για να φτιάξει κανείς κάτι στο σπίτι, η ανάγκη για κατάλληλο χώρο και η έλλειψη παρέας μάλλον θα με απέτρεπε.

 

Επεξ/σία από satsok2
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, zx1234r είπε

Τσέκαρε Holmes Place κέντρο. Πήγαινα χρόνια μέχρι που ήρθε το covid και ξεκίνησα σπίτι. Πανάκριβο αλλά είναι αχανές, άπειρα μηχανήματα και κάποιες δωρεάν παροχές όπως induction, κάποια Personal, ομαδικά προγράμματα κτλ. Τις καλές εποχές έδιναν πετσέτες στη ρεσεψιόν, μικρή για το χώρο του γυμναστηρίου και μεγάλη για το μπάνιο σου μετά. Ωραίος και καλός κόσμος, βουλευτές, μοντέλα δικηγόροι και δεν συμμαζεύεται.

Οι γυμναστές είναι κυρίως πιτσιρίκια με ελάχιστη εμπειρία αλλά είναι και μερικοί πολύ καλοί που είναι χρόνια στο χώρο και ξέρουν. Δεν είναι πάντα απο πάνω σου αλλά αν ζητήσεις βοήθεια, είναι εκεί να σου πουν τα πάντα.

Ωραιοτατο το συγκεκριμένο, για προ covid ομως. Κι εγω  τοτε σταμάτησα, αλλα ειναι δυσκολο τωρα χωρις αποδυτήρια κλπ.

Αλλα του δινω πως εχει άνεση σε γενικες γραμμες και δεν γίνεται κακος χαμος. Οι γυμναστες γενικως ηταν καλοι νομίζω, ειδικα αν σε έβλεπαν οτι οντως πηγαινες για να ασχοληθεις και όχι για pr, ασχολούνταν κι εκείνοι. Νομιζω εχουν αλλαξει πλεον και τις τιμες παρεμπιπτόντως. 

2 ώρες πριν, zx1234r είπε

Τσέκαρε Holmes Place κέντρο. Πήγαινα χρόνια μέχρι που ήρθε το covid και ξεκίνησα σπίτι. Πανάκριβο αλλά είναι αχανές, άπειρα μηχανήματα και κάποιες δωρεάν παροχές όπως induction, κάποια Personal, ομαδικά προγράμματα κτλ. Τις καλές εποχές έδιναν πετσέτες στη ρεσεψιόν, μικρή για το χώρο του γυμναστηρίου και μεγάλη για το μπάνιο σου μετά. Ωραίος και καλός κόσμος, βουλευτές, μοντέλα δικηγόροι και δεν συμμαζεύεται.

Οι γυμναστές είναι κυρίως πιτσιρίκια με ελάχιστη εμπειρία αλλά είναι και μερικοί πολύ καλοί που είναι χρόνια στο χώρο και ξέρουν. Δεν είναι πάντα απο πάνω σου αλλά αν ζητήσεις βοήθεια, είναι εκεί να σου πουν τα πάντα.

Ωραιοτατο το συγκεκριμένο, για προ covid ομως. Κι εγω  τοτε σταμάτησα, αλλα ειναι δυσκολο τωρα χωρις αποδυτήρια κλπ.

Αλλα του δινω πως εχει άνεση σε γενικες γραμμες και δεν γίνεται κακος χαμος. Οι γυμναστες γενικως ηταν καλοι νομίζω, ειδικα αν σε έβλεπαν οτι οντως πηγαινες για να ασχοληθεις και όχι για pr, ασχολούνταν κι εκείνοι. Νομιζω εχουν αλλαξει πλεον και τις τιμες παρεμπιπτόντως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stormrain είπε

Ωραιοτατο το συγκεκριμένο, για προ covid ομως. Κι εγω  τοτε σταμάτησα, αλλα ειναι δυσκολο τωρα χωρις αποδυτήρια κλπ.

Αλλα του δινω πως εχει άνεση σε γενικες γραμμες και δεν γίνεται κακος χαμος. Οι γυμναστες γενικως ηταν καλοι νομίζω, ειδικα αν σε έβλεπαν οτι οντως πηγαινες για να ασχοληθεις και όχι για pr, ασχολούνταν κι εκείνοι. Νομιζω εχουν αλλαξει πλεον και τις τιμες παρεμπιπτόντως. 

Εγώ το πρότεινα στον συμφορουμίτη γιατί πραγματικά είναι πολύ άνετο και προσεγμένο και σε σχέση με άλλες αλυσίδες με ετήσια συνδρομή στο 50ρικο, είναι μέρα με τη  νύχτα. Πολλά μηχανήματα, πολλά προγράμματα, ακόμα και σε ώρες αιχμής είναι σχετικά νορμάλ, και ο κόσμος είναι καλός και σωστός. Βλέπεις ενίοτε βέβαια κάποιον να περπατάει ξυπόλητος στους διαδρόμους, αλλά αυτός είναι περίπτωση.

Γενικά το μαγαζί σπρώχνει πολύ το personal οπότε και οι γυμναστές κυνηγάνε τους γυμναζόμενους με το ντουφέκι για να κλειδώσουν κανένα μάθημα και να πάρουν bonus. Αλλιώς ασχολούνται μόνο οι παλιοί λίγο παραπάνω.

Οι τιμές ναι έχουν αλλάξει λίγο προς τα πάνω αλλά τώρα είναι πιο βολικό να σταματάς όποτε θέλεις ενώ πριν σε είχε δεσμευμένο σε ετήσιο ή διετές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, nammo είπε

 

5. Γυμναστήριο στο σπίτι

Στην ουσία ένα σπιτικό σιδεράδικο. Και με βλέπω να το υλοποιώ. Προτιμώ να διαθέσω για όσο μπορώ το ένα δωμάτιο για γυμναστήριο η να το μετατρέψω σε workroom γενικώς, με όλα τα ηλεκτρονικά μου συμπράγκαλα μέσα και να ελευθερώσω χώρο απο τα άλλα δωμάτια. Ετσι πραγματικά δε χάνω καθόλου χρόνο, χρήμα, καύσιμο, υπομονή κτλ. Μπορώ να σπάσω ακόμα περισσότερο το πρόγραμμα μου και να δουλέψω καλύτερα και 2 φορές τη μέρα. Βλέπω μια επένδυση ύψους 1200€. Πουλάω αυτά που έχω και παίρνω αυτόνομο ανακλινόμενο πάγκο που φτάνει κι 90μοίρες, ορθοστάτες αυτόνομους, σύνθετο πολυόργανο και πρέσα ποδιών. Βάρη, μπάρες, αλτήρες και γάντια έχω. Και στα πολλα πολλά φέρνω και κανα φίλο και βοηθάει....

 

Τι λέτε;

 

Επειδή πέρασα απο αυτό το σενάριο, μπορώ να σου πω οτι σαν το γυμναστηριο δεν εχει. Ειναι γενικά ο χώρος που σε εμπνέει και σε βάζει στο mood  να κάνεις την προπόνησή σου αντίθετα με το σπίτι που ίσως βαρεθείς.  
Το σπιτικό γυμναστήριο ειναι περισσότερο για συμπλήρωμα (μια Κυριακη που θα είναι κλειστά, μια μέρα που δεν θα πας για κάποιο λόγο κλπ) 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, nammo είπε

5. Γυμναστήριο στο σπίτι

Στην ουσία ένα σπιτικό σιδεράδικο. Και με βλέπω να το υλοποιώ. Προτιμώ να διαθέσω για όσο μπορώ το ένα δωμάτιο για γυμναστήριο η να το μετατρέψω σε workroom γενικώς, με όλα τα ηλεκτρονικά μου συμπράγκαλα μέσα και να ελευθερώσω χώρο απο τα άλλα δωμάτια. Ετσι πραγματικά δε χάνω καθόλου χρόνο, χρήμα, καύσιμο, υπομονή κτλ. Μπορώ να σπάσω ακόμα περισσότερο το πρόγραμμα μου και να δουλέψω καλύτερα και 2 φορές τη μέρα. Βλέπω μια επένδυση ύψους 1200€. Πουλάω αυτά που έχω και παίρνω αυτόνομο ανακλινόμενο πάγκο που φτάνει κι 90μοίρες, ορθοστάτες αυτόνομους, σύνθετο πολυόργανο και πρέσα ποδιών. Βάρη, μπάρες, αλτήρες και γάντια έχω. Και στα πολλα πολλά φέρνω και κανα φίλο και βοηθάει....

Με ένα καλό power rack με τροχαλίες πάνω, μονόζυγο, δίζυγο, μπάρα, στοιβαρό πάγκο με πολλές γωνίες, 2-3 σετ αλτήρων για να μη βιδώνεις-ξεβιδώνεις μεταξύ των σετ, και αρκετά κιλά, θα είσαι πολύ καλά οργανωμένος και θα έχεις έτσι επιλογή  για εκατοντάδες ασκήσεις. Και αν μπορείς και πρέσα/χακ σκουώτ ακόμα καλύτερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Musclemar είπε

Με ένα καλό power rack με τροχαλίες πάνω, μονόζυγο, δίζυγο, μπάρα, στοιβαρό πάγκο με πολλές γωνίες, 2-3 σετ αλτήρων για να μη βιδώνεις-ξεβιδώνεις μεταξύ των σετ, και αρκετά κιλά, θα είσαι πολύ καλά οργανωμένος και θα έχεις έτσι επιλογή  για εκατοντάδες ασκήσεις. Και αν μπορείς και πρέσα/χακ σκουώτ ακόμα καλύτερα. 

Αυτό ακριβώς έχω στο νου, μετά απο αυτά που μου έγραψαν τα παιδιά παραπάνω συν την εμπειρία μου και τις ανάγκες μου πιστεύω ότι τελικά είναι η πιο βιώσιμη λύση για να πετύχω και κάτι ρε παιδί μου!

Ναι όπως τα έγραψες: ένα καλό σύνθετο με τροχαλίες, πρέσα, πάγκο με αρκετές γωνίες, αυτόνομους ορθοστάτες.

Βασικά σχεδόν τα έχω ήδη, εκτός απο χακ σκουώτ και 2-3 σετ αλτήρων -οπως σωστά επισημαίνεις- οπότε ναι αντί να παίρνω μια ανάσα κάθομαι και αλλάζω βάρη στα rest/pause η drop sets... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, nammo είπε

Αυτό ακριβώς έχω στο νου, μετά απο αυτά που μου έγραψαν τα παιδιά παραπάνω συν την εμπειρία μου και τις ανάγκες μου πιστεύω ότι τελικά είναι η πιο βιώσιμη λύση για να πετύχω και κάτι ρε παιδί μου!

Ναι όπως τα έγραψες: ένα καλό σύνθετο με τροχαλίες, πρέσα, πάγκο με αρκετές γωνίες, αυτόνομους ορθοστάτες.

Βασικά σχεδόν τα έχω ήδη, εκτός απο χακ σκουώτ και 2-3 σετ αλτήρων -οπως σωστά επισημαίνεις- οπότε ναι αντί να παίρνω μια ανάσα κάθομαι και αλλάζω βάρη στα rest/pause η drop sets... 

Υπάρχουν και τα λεγόμενα powerblocks, τα οποία είναι σετ αλτήρων με επιλογή βάρους, από 2,5 έως 25 κιλά, αλλά είναι κάπως ακριβά. Παράδειγμα: https://www.bowflex.com/selecttech/552/100131.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/7/2021 στις 7:21 ΜΜ, satsok2 είπε

Εχω ακούσει και για κάποιο τέτοιο - οικογενειακό - γυμναστήριο στα Α. Πατήσια αν ενδιαφέρει. 

Εγω το τελευταίο εξάμηνο που έχω αρχίσει να ασχολουμε λίγο παραπάνω εκεί παω . 
Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο από χώρος αλλά έχει τα πάντα για να κάνεις . Ο γυμναστής έχει πολλές γνώσεις και πραγματικά ενδιαφέρεται να σε μάθει , να σου απαντήσει σε ότι ρωτήσεις, να έχει το νου του αν κανείς σωστά την άσκηση … και όχι να καυλαντισει τα κοριτσάκια (αν και δεν έχουμε 🥲).

Ο ιδιοκτήτης του ξερει όλους με το μικρό και είναι πολύ φιλικός .

ο κόσμος είναι ελάχιστος ακόμα και σε ώρες αιχμής και όλοι πάνε να γυμναστούν και όχι να παίξουν με τα μηχανήματα όπως κάνουν στα γιαβα. Εύκολα συνενοειστε να κάνετε εναλαξ αν και νομίζω δεν μου έχει χρειαστεί να κάνω ποτέ και ας παω σχεδόν κάθε μέρα 7-9

Συνδρομη νομίζω λίγο κάτω από 250 αλλά αν ζητήσεις σε εξυπηρετούν να τα πληρώσεις πχ σε 2-3 μήνες. Εξάλλου μην τρελαθούμε 240 είναι ένα 20 ευρώ το μήνα την στιγμή που μια συνδρομή για spotify η ένα πακέτο τσιγάρα κάνει ένα τάληρο .

Τα παραπάνω νομίζω ειναι αυτά που πρέπει να κοιτάξει κάποιος για να βρει ένα γυμναστήριο και όχι τις φανταχτερές διαφημίσεις και τα παρδαλά πατώματα. 
 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ace Of Spades είπε

Εγω το τελευταίο εξάμηνο που έχω αρχίσει να ασχολουμε λίγο παραπάνω εκεί παω . 
Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο από χώρος αλλά έχει τα πάντα για να κάνεις . Ο γυμναστής έχει πολλές γνώσεις και πραγματικά ενδιαφέρεται να σε μάθει , να σου απαντήσει σε ότι ρωτήσεις, να έχει το νου του αν κανείς σωστά την άσκηση … και όχι να καυλαντισει τα κοριτσάκια (αν και δεν έχουμε 🥲).

Ο ιδιοκτήτης του ξερει όλους με το μικρό και είναι πολύ φιλικός .

ο κόσμος είναι ελάχιστος ακόμα και σε ώρες αιχμής και όλοι πάνε να γυμναστούν και όχι να παίξουν με τα μηχανήματα όπως κάνουν στα γιαβα. Εύκολα συνενοειστε να κάνετε εναλαξ αν και νομίζω δεν μου έχει χρειαστεί να κάνω ποτέ και ας παω σχεδόν κάθε μέρα 7-9

Συνδρομη νομίζω λίγο κάτω από 250 αλλά αν ζητήσεις σε εξυπηρετούν να τα πληρώσεις πχ σε 2-3 μήνες. Εξάλλου μην τρελαθούμε 240 είναι ένα 20 ευρώ το μήνα την στιγμή που μια συνδρομή για spotify η ένα πακέτο τσιγάρα κάνει ένα τάληρο .

Τα παραπάνω νομίζω ειναι αυτά που πρέπει να κοιτάξει κάποιος για να βρει ένα γυμναστήριο και όχι τις φανταχτερές διαφημίσεις και τα παρδαλά πατώματα. 
 

 

 

Θα μου γράψεις σε προσωπικό μύνημα ποιο είναι αυτό γυμναστήριο. Κι εγώ Πατήσια/Γαλάτσι μένω, στο ύψος της Γκράβας οπότε ας το έχω κατα νου μέχρι να αποφασίσω τι θα κάνω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...