Προς το περιεχόμενο

Κλήση για διπλωμα


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, d_gkal είπε

Το δίπλωμα πιστοποιεί ότι γνωρίζεις να οδηγείς. 

Εσύ χωρίς δίπλωμα στα χέρια σου δε μπορείς να αποδείξεις το αντίθετο. 

Παράνομα μπορεί να είσαι ο νούμερο 1 οδηγός με άπειρη εμπειρία αλλά η μη κατοχή διπλώματος τα αναιρεί όλα. 

 

Καταλαβαίνεις τι συμβαίνει; 

Εγώ καταλαβαίνω, αλλά συγκεκριμένα στη δίκη μου περίπτωση:

*Εχω όλη την καλή θέληση να βγάλω δίπλωμα αλλά ο Χαρδαλιάς σου λέει ότι θα κολλήσεις COVID αν εξεταστείς μόνος σου πάνω σε ένα μηχανάκι. Το πώς δεν το ξέρει κανεις. Meanwhile, οι εκκλησίες, στις οποίες κοινωνούν όλες οι ευπαθείς ομάδες από το ίδιο κουτάλι ήταν ανοιχτές. Ευτυχώς τώρα ξανάνοιξαν οι εξετάσεις, αλλά και πάλι υπάρχει αναμονή.

*Εχω ξεκινήσει μαθήματα από τον Οκτώβριο και βγάζω δίπλωμα σε λίγες μερες

*Είχα σοβαρό λόγο να κυκλοφορώ 

 

Θεωρω ότι η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή και στη δίκη μου θα μπορούσε να υπάρχει μια επιείκεια. 
 

Anyway, αν και αυστηρή η κλήση, την αποδέχομαι, απλώς είπα μην μπορούσα να τη γλιτώσω γιατί έχει βάλει λάθος μάρκα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το ότι οδηγούσες χωρίς δίπλωμα μας κάλυψαν τα λεγόμενά σου. Υπήρχε σοβαρός λόγος...

Για το ότι δε φορούσες κράνος υπήρχε κι εκεί σοβαρός λόγος; Ότι είσαι ΚΕΦΑΛΑΣ πχ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Utopia13 είπε

Meanwhile, οι εκκλησίες, στις οποίες κοινωνούν όλες οι ευπαθείς ομάδες από το ίδιο κουτάλι ήταν ανοιχτές.

 

Και ρηχός dawkins αντι-κληρικαλισμός για να καλύψεις τη Βαλκανική ταρζανιά που έκανες; Παναγίτσα μου, όλοι εσείς κυκλοφορείτε έξω, στους ίδιους δρόμους με εμάς; :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, DownUNDERground είπε

Για το ότι οδηγούσες χωρίς δίπλωμα μας κάλυψαν τα λεγόμενά σου. Υπήρχε σοβαρός λόγος...

Για το ότι δε φορούσες κράνος υπήρχε κι εκεί σοβαρός λόγος; Ότι είσαι ΚΕΦΑΛΑΣ πχ;

Διέθετα ένα κράνος. Θα το παραχωρούσα στη φίλη μου αλλά ήταν μεγέθους XL και επομένως θα ήταν χειρότερα.

Ο αστυνομικός που με σταμάτησε μου είπε ότι θα έπρεπε τουλάχιστον να το φορέσω εγώ. Είναι αρχή μου, όμως, ο πίσω να έχει την ίδια ή μεγαλύτερη ασφάλεια από εμένα, καθότι μου εμπιστεύεται τη ζωή του πρακτικά. Προτιμώ να μη φορέσω ούτε εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα πες μας πως κάνεις πλάκα δεν γίνεται να τα λες σοβαρά αυτά τα πράγματα.

Σοβαρό λόγο να κυκλοφορείς χωρίς δίπλωμα και χωρίς κράνος επειδή θα έχανε μια φίλη σου ένα ραντεβού μη το πεις πουθενά.

Επίσης αναφέρεις πως αν πηγαίνατε με τα πόδια θα είχατε σίγουρη λιποθυμία, αν είχες τρακάρει με το μηχανάκι χωρίς κράνος ξέρεις τι θα είχες πάθει και εσύ και η φίλη σου ? 

 

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Utopia13 είπε

Έκανα παρανομία αλλά τι είναι πιο σημαντικό;

 

Μια παράβαση για δίπλωμα ή μια λιποθυμία, ενδεχόμενη νοσηλεία και σε ακραία περίπτωση ακόμα και θάνατος από τον καύσωνα;

 

Για εμένα έκανα την ηθικά σωστή επιλογή.

 

Α και γιατί δεν την γλιτώνω; Κάπου είδα έναν νόμο που λέει αν βάλει λάθος τη μάρκα, η παράβαση θεωρείται ακυρωτεα.

Αφού δεν ήθελες να δώσεις 5 ευρώ για ταξί...Δώσε 100 για πρόστιμο (και μεταξύ μας και λίγα σου είναι γιατί από αυτά που γράφεις μυαλό δε βλέπω να βάζεις)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, papapontikas είπε

Αφού δεν ήθελες να δώσεις 5 ευρώ για ταξί...Δώσε 100 για πρόστιμο (και μεταξύ μας και λίγα σου είναι γιατί από αυτά που γράφεις μυαλό δε βλέπω να βάζεις)

Πώς να τα δώσω αφού δεν τα είχα πάνω μου;

 

+ δεν ήθελε να της πληρώσω ταξί.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ συμφωνώ μαζί σου για το δίπλωμα. Είναι αστεία η εμμονή κάποιων με τους τύπους, ακόμα και εκεί που δεν έχει κανένα νόημα.

Στα υπόλοιπα όμως δεν τα λες καλά, για το κράνος δλδ δεν υπήρχε λόγος να μην το φορέσεις.

Την κλήση από την στιγμή που την υπέγραψες δεν βλέπω να την γλυτώνεις.

Δεν μας είπες βέβαια τι ραντεβού ήταν αυτό και ήταν τόσο σημαντικό

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, cthulhucarbide είπε

Δεν μας είπες βέβαια τι ραντεβού ήταν αυτό και ήταν τόσο σημαντικό

Εμβόλιο και θέλαμε να μη μας πιάσει πολύ αργά ώστε αν τυχόν εμφανιστεί καμία σοβαρή παρενέργεια, να είναι μέσα στη μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Utopia13 είπε

Διέθετα ένα κράνος. Θα το παραχωρούσα στη φίλη μου αλλά ήταν μεγέθους XL και επομένως θα ήταν χειρότερα.

Ο αστυνομικός που με σταμάτησε μου είπε ότι θα έπρεπε τουλάχιστον να το φορέσω εγώ. Είναι αρχή μου, όμως, ο πίσω να έχει την ίδια ή μεγαλύτερη ασφάλεια από εμένα, καθότι μου εμπιστεύεται τη ζωή του πρακτικά. Προτιμώ να μη φορέσω ούτε εγώ.

Για τους κουφιοκέφαλους δε μπορώ να κάνω κάτι, αλλά για όσους το διαβάσουν και το θεωρήσουν φυσικό. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!

Πάντα και οι δυο με κράνος, και αν, ΑΝ, (ΜΕΓΑΛΟ ΑΝ) είναι τόσο μεγάλη ανάγκη να πάρετε δεύτερο άτομο πάντα το φοράει ο οδηγός. Γιατί σε αυτόν κάνει, αυτός το έχει συνηθίσει και χρειάζεται τη γαμημένη όρασή του στην Εθνική και όπου αλλού, έχει την ευθύνη και άλλης μια ζωής πέρα από τη δική του, πως υα είναι να μπει κανα μυγάκι ή να τον χτυπήσει οτιδήποτε; Δε δανείζουμε τα κράνη μας!

Όσο για τη ζέστη και μαλακίες, απλά παίρνουμε ταξί ή δεν κάνουμε την όποια εργασία θέλουμε εκείνη τη στιγμή. Έκανα Αθήνα Καλαμάτα μες στον καύσωνα πέρσι ντάλα μεσημέρι γιατί έπρεπε, φουλ εξοπλισμός, δε σκέφτηκα στιγμή να βγάλω το κράνος.

Καλή πληρωμή κατά τα άλλα, μακάρι να βάλεις μυαλό μέχρι το δίπλωμα και όσοι έχετε τέτοια μυαλά.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...