Προς το περιεχόμενο

Υποχρέωση για POS στα περιπτερα


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

 

Τρολλ είναι..... 

Αυτος ειναι τρολ, αυτοι που τον υπερασπιζονται ειναι και αυτοι τρολ; Αυτη ειναι η ελληνικη κοινωνια/νοοτροπια, δυστυχως.

 

27 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Όχι, η κλοπή ούτε ήταν, ούτε θα γίνει ποτέ δικαίωμα.

Αν το κάνεις πάντως προβλέπω τον τίτλο του επόμενου νήματος που θα ανοίξεις, "περιπτεράς μου μαύρισε το μάτι επειδή δεν πλήρωσα".

Τι συμβαινει σε περιπτωση που εχεις καταναλωσει το εμπορευμα πχ σε μια ταβερνα που σου φερνουν τον λογαριασμο στο τελος; Εχεις το δικαιωμα να φυγεις χωρις να πληρωσεις αν δεν σου δωσουν νομιμη αποδειξη; Ξερω οτι πρεπει να φωναξεις την αστυνομια επι τοπου,  οποτε μετα θα αναγκαστουν να κοψουν αποδειξη και θα παρουν και προστιμο;

Επεξ/σία από efib
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, efib είπε

Τι συμβαινει σε περιπτωση που εχεις καταναλωσει το εμπορευμα πχ σε μια ταβερνα που σου φερνουν τον λογαριασμο στο τελος; Εχεις το δικαιωμα να φυγεις χωρις να πληρωσεις αν δεν σου δωσουν νομιμη αποδειξη; Ξερω οτι πρεπει να φωναξεις την αστυνομια επι τοπου,  οποτε μετα θα αναγκαστουν να κοψουν αποδειξη και θα παρουν και προστιμο;

ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑΊΩΜΑ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ. Ναι, θα καλέσεις αστυνομία και θα περιμένεις αν θες να το τραβήξεις τόσο. Αλλιώς φεύγεις και στέλνεις ΣΔΟΕ. Όπως και να έχει, κανένας δεν θα σου πει "όχι δεν φέρνω απόδειξη" γιατί ξέρουν τις συνέπειες. 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειχες ενα κερμα πανω σου επρεπε να πληρωσεις το νερο και να τελειωνεις.Η να μην το παρεις και να πας αλλου.Το να κατσεις να ασχοληθεις γιατι ο περιπτερας δεν δεχεται καρτα για 50 cents δειχνει οτι εχεις πολυ ελευθερο χρονο η μηδεν προβληματα.Αν μη τι αλλο το αληθινο προβλημα εδω ειναι οτι ενα μπουκαλακι νερο καθιερωθηκε να στοιχιζει 10 φορες πανω απο την αξια του.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, efib είπε

Τι συμβαινει σε περιπτωση που εχεις καταναλωσει το εμπορευμα πχ σε μια ταβερνα που σου φερνουν τον λογαριασμο στο τελος; Εχεις το δικαιωμα να φυγεις χωρις να πληρωσεις αν δεν σου δωσουν νομιμη αποδειξη; Ξερω οτι πρεπει να φωναξεις την αστυνομια επι τοπου,  οποτε μετα θα αναγκαστουν να κοψουν αποδειξη και θα παρουν και προστιμο;

Να σου πω την αλήθεια δεν είμαι σίγουρος, αλλά πάρτο αλλιώς, αν φύγεις χωρίς να πληρώσεις και ο ταβερνιάρης καλέσει αστυνομία ισχυριζόμενος πως έριξες πιστόλι και σε σταματήσουν λίγο πιο πέρα, πως θα αποδείξεις ότι απλά εξάσκησες το δικαίωμα να μην πληρώσεις?

Πως θα αποδείξεις πχ ότι δεν την κοπάνησες ενώ σου είχαν φέρει απόδειξη τη στιγμή που σου σέρβιραν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Να σου πω την αλήθεια δεν είμαι σίγουρος, αλλά πάρτο αλλιώς, αν φύγεις χωρίς να πληρώσεις και ο ταβερνιάρης καλέσει αστυνομία ισχυριζόμενος πως έριξες πιστόλι και σε σταματήσουν λίγο πιο πέρα, πως θα αποδείξεις ότι απλά εξάσκησες το δικαίωμα να μην πληρώσεις?

Θεωρητικα, θα τους εδειχνα το χαρτι παραγγελιας που μου εδωσαν αντι για αποδειξη, και μετα θα ηταν ο λογος του απεναντι στον δικο μας δηλαδη 2+ ατομα και η φασαρια που θα ειχε γινει στην ταβερνα. Δεν νομιζω να το εκανα ποτε αυτο, κυριως λογω φοβου χειροδικιας

Επεξ/σία από efib
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, green gordon είπε

Αν ειχες ενα κερμα πανω σου επρεπε να πληρωσεις το νερο και να τελειωνεις.Η να μην το παρεις και να πας αλλου.Το να κατσεις να ασχοληθεις γιατι ο περιπτερας δεν δεχεται καρτα για 50 cents δειχνει οτι εχεις πολυ ελευθερο χρονο η μηδεν προβληματα.Αν μη τι αλλο το αληθινο προβλημα εδω ειναι οτι ενα μπουκαλακι νερο καθιερωθηκε να στοιχιζει 10 φορες πανω απο την αξια του.

Και αν δεν έχει μετρητά μαζί του να ξεψυχήσει λίγα μέτρα παρακάτω από τους 45 βαθμούς? Ας σταυρώσει και τα χέρια την ώρα που νιώσει ότι φεύγει ώστε να διευκολύνει και τους νεκροθάφτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, green gordon είπε

Αν ειχες ενα κερμα πανω σου επρεπε να πληρωσεις το νερο και να τελειωνεις.Η να μην το παρεις και να πας αλλου.Το να κατσεις να ασχοληθεις γιατι ο περιπτερας δεν δεχεται καρτα για 50 cents δειχνει οτι εχεις πολυ ελευθερο χρονο η μηδεν προβληματα.Αν μη τι αλλο το αληθινο προβλημα εδω ειναι οτι ενα μπουκαλακι νερο καθιερωθηκε να στοιχιζει 10 φορες πανω απο την αξια του.

Ναι ρε μαν αυτό λέω, είχα 20ευρο και δεν ήθελα να γεμίσω ψιλά, καθότι δεν είχα πού να τα βάλω.

Πάει στον διάολο βέβαια, δεν ήθελα να κάνω φασαρία και να χάσω καμία ώρα από τον χρόνο μου για 50 λεπτά (+ότι διψούσα) και έτσι έδωσα το 20ευρο, αλλά μου την έσπασε απίστευτα το υφάκι του περιπτερά που γράφει τους νόμους στα παλιά του τα παπούτσια και αναρωτιόμουν μήπως μπορούσα απλώς να πάρω το νερό και να σηκωθώ να φύγω.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cthulhucarbide είπε

Και αν δεν έχει μετρητά μαζί του να ξεψυχήσει λίγα μέτρα παρακάτω από τους 45 βαθμούς? Ας σταυρώσει και τα χέρια την ώρα που νιώσει ότι φεύγει ώστε να διευκολύνει και τους νεκροθάφτες

Καλα τωρα ενταξει,το πηγαμε και για ανθρωποκτονια το νημα.Εννοειται οτι αν δεν υπαρχει επιλογη εκει μπορει να αγορασει ακομα κατι (νταβατζιλικι σιγουρα) η να φωναξει αστυνομια η να κανει τσαμπουκα.Αν καλοκαιριατικα ο αλλος δεν δινει νερο στον κοσμο λογω pos του αξιζουν διαφορα.Για να εφυγε ο TS φανταζομαι καπου εκει γυρω ειχε και αλλη επιλογη και δεν πεθανε απο αφυδατωση.

1 λεπτό πριν, Utopia13 είπε

Ναι ρε μαν αυτό λέω, είχα 20ευρο και δεν ήθελα να γεμίσω ψιλά, καθότι δεν είχα πού να τα βάλω.

Πάει στον διάολο βέβαια, δεν ήθελα να κάνω φασαρία και να χάσω καμία ώρα από τον χρόνο μου για 50 λεπτά (+ότι διψούσα) και έτσι έδωσα το 20ευρο, αλλά μου την έσπασε απίστευτα το υφάκι του περίπτερα που γράφει τους νόμους στα παλιά του τα παπούτσια και αναρωτιόμουν μήπως μπορούσα απλώς να πάρω το νερό και να σηκωθώ να φύγω.

Να το παρεις και να φυγεις οχι,θα εχανες και το δικιο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Και αν δεν έχει μετρητά μαζί του να ξεψυχήσει λίγα μέτρα παρακάτω από τους 45 βαθμούς? Ας σταυρώσει και τα χέρια την ώρα που νιώσει ότι φεύγει ώστε να διευκολύνει και τους νεκροθάφτες

Αν εχεις τοσο μεγαλο προβλημα και εισαι στο τσακ για θερμοπληξια, τοτε παιρνεις το νερο, το κατεβαζεις και λες στον περιπτερα να καλεσει ενα ασθενοφορο, δεν καθεσαι να κανεις μανουρα για το pos. Αμαν πια με την υποπεριπτωση της υποπεριπτωσης για να στηριξετε το επιχειρημα σας. 

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, efib είπε

Θεωρητικα θα τους εδειχνα το χαρτι παραγγελιας που μου εδωσαν αντι για αποδειξη, και μετα θα ηταν ο λογος του απεναντι στον δικο μας δηλαδη 2+ ατομα και η φασαρια που θα ειχε γινει στην ταβερνα. Δεν νομιζω να το εκανα ποτε αυτο, κυριως λογω φοβου χειροδικιας

Πριν δεν είπες κάτι για "χαρτί παραγγελίας", τώρα το λες.

Που και πάλι ο ταβερνιάρης μια χαρά θα μπορούσε να αντιπαραθέσει έγκυρα αντίγραφα αποδείξεων με σωστή ώρα ισχυριζόμενος πως είχε κόψει και σας είχε δώσει τις αποδείξεις κανονικά. Όσο για "ο λόγος του απέναντι στον δικό μας", έχε υπόψιν πως αυτός θα είχε πλεονέκτημα και λόγω αποδείξεων και επειδή αυτός είχε καλέσει αστυνομία, εσείς θα το είχατε αν την είχατε καλέσει εσείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

Πριν δεν είπες κάτι για "χαρτί παραγγελίας", τώρα το λες.

Που και πάλι ο ταβερνιάρης μια χαρά θα μπορούσε να αντιπαραθέσει έγκυρα αντίγραφα αποδείξεων με σωστή ώρα ισχυριζόμενος πως είχε κόψει και σας είχε δώσει τις αποδείξεις κανονικά. Όσο για "ο λόγος του απέναντι στον δικό μας", έχε υπόψιν πως αυτός θα είχε πλεονέκτημα και λόγω αποδείξεων και επειδή αυτός είχε καλέσει αστυνομία, εσείς θα το είχατε αν την είχατε καλέσει εσείς.

Καλα ρε συ, κατι σου φερνουν στο τραπεζι οταν ζητας τον λογαριασμο, για να δεις και αν εχει γινει σωστα η τιμολογηση. Καλα, ενας ελεγχος στις αποδειξεις, ταμειο κλπ ειναι αρκετος για να φανει οτι παρανομει συνεχεια. Bottom line, οποιος εχει κανει μ@λ@κια δεν φωναζει καμια αστυνομια, μαλλον προς χειροδικια αν πας να φυγεις, αλλα πιστευω πως τελικα θα δωσει αποδειξη οταν την ζητησεις γιατι δεν τον συμφερει καμια εμπλοκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Utopia13 είπε

Ναι ρε μαν αυτό λέω, είχα 20ευρο και δεν ήθελα να γεμίσω ψιλά, καθότι δεν είχα πού να τα βάλω.

Πάει στον διάολο βέβαια, δεν ήθελα να κάνω φασαρία και να χάσω καμία ώρα από τον χρόνο μου για 50 λεπτά (+ότι διψούσα) και έτσι έδωσα το 20ευρο, αλλά μου την έσπασε απίστευτα το υφάκι του περιπτερά που γράφει τους νόμους στα παλιά του τα παπούτσια και αναρωτιόμουν μήπως μπορούσα απλώς να πάρω το νερό και να σηκωθώ να φύγω.

Ναι είπαμε, μπορείς να το πάρεις και να φύγεις. Αλλά μετά πως θα ανοίγεις τέτοια θέματα στο ινσομνια δεν ξέρω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, efib είπε

Καλα ρε συ, κατι σου φερνουν στο τραπεζι οταν ζητας τον λογαριασμο, για να δεις και αν εχει γινει σωστα η τιμολογηση. Καλα, ενας ελεγχος στις αποδειξεις, ταμειο κλπ ειναι αρκετος για να φανει οτι παρανομει συνεχεια. Bottom line, οποιος εχει κανει μ@λ@κια δεν φωναζει καμια αστυνομια, μαλλον προς χειροδικια αν πας να φυγεις, αλλα πιστευω πως τελικα θα δωσει αποδειξη οταν την ζητησεις γιατι δεν τον συμφερει καμια εμπλοκη.

Και ποιος σου είπε ότι ο ταβερνιάρης δεν μπορεί να κόψει εκ των υστέρων απόδειξη στην οποία θα φαίνεται η ώρα που αυτός θέλει?

Κατά τα άλλα στο σενάριο που σκέφτηκες (ο πελάτης φεύγει χωρίς να πληρώσει) την μ@λ@κι@ την έχει κάνει ο πελάτης, και όχι ο μαγαζάτορας. Ακριβώς επειδή - όπως πολύ σωστά επισήμανες και εσύ - ο ταβερνιάρης τελικά θα δώσει την απόδειξη όταν τη ζητήσουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, efib είπε

Αυτος ειναι τρολ, αυτοι που τον υπερασπιζονται ειναι και αυτοι τρολ; Αυτη ειναι η ελληνικη κοινωνια/νοοτροπια, δυστυχως.

 

Τι συμβαινει σε περιπτωση που εχεις καταναλωσει το εμπορευμα πχ σε μια ταβερνα που σου φερνουν τον λογαριασμο στο τελος; Εχεις το δικαιωμα να φυγεις χωρις να πληρωσεις αν δεν σου δωσουν νομιμη αποδειξη; Ξερω οτι πρεπει να φωναξεις την αστυνομια επι τοπου,  οποτε μετα θα αναγκαστουν να κοψουν αποδειξη και θα παρουν και προστιμο;

Στο αν είναι τρολλ αυτοί που τον υπερασπιζονται δεν το ξέρω. Αντε να πω 50/50. Ο καθενας υπερασπιζεται ένα συμβάν ανάλογα τι θεωρεί δίκαιο και άδικο με βάση τόσο την λογική του όσο και τα βιώματα του. 

Πριν εβδομάδες είχε ανοίξει εδώ ένα ιδιο thread και βγάζαμε όλοι τα μάτια μας μέχρι να κλείσει. Τώρα αυτός είδε τι πιάνει εδώ και τι όχι και άνοιξε ένα ιδιο, όπως τα thread με freedom pass, με ενοίκια, και διάφορα άλλα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Και ποιος σου είπε ότι ο ταβερνιάρης δεν μπορεί να κόψει εκ των υστέρων απόδειξη στην οποία θα φαίνεται η ώρα που αυτός θέλει?

Κατά τα άλλα στο σενάριο που σκέφτηκες (ο πελάτης φεύγει χωρίς να πληρώσει) την μ@λ@κι@ την έχει κάνει ο πελάτης, και όχι ο μαγαζάτορας. Ακριβώς επειδή - όπως πολύ σωστά επισήμανες και εσύ - ο ταβερνιάρης τελικά θα δώσει την απόδειξη όταν τη ζητήσουν.

Εχω την εντυπωση οτι δεν μπορεις να δωσεις αποδειξη με ο,τι ωρα/ημερομηνια θες εσυ. Οπως σου ειπα, δεν θα ηταν η πρωτη φορα που το κανει οποτε αν ο πελατης επεμενε στην θεση του, τοτε θα γινοταν ελεγχος και θα εβλεπαν οτι παρανομει συνεχεια ο ταβερνιαρης, για αυτο τον λογο κοβουν αποδειξη οταν την ζητησεις χωρις πολλα-πολλα οταν την ζητησεις και πριν γινει το σκηνικο.

12 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Στο αν είναι τρολλ αυτοί που τον υπερασπιζονται δεν το ξέρω. Αντε να πω 50/50. Ο καθενας υπερασπιζεται ένα συμβάν ανάλογα τι θεωρεί δίκαιο και άδικο με βάση τόσο την λογική του όσο και τα βιώματα του. 

Πριν εβδομάδες είχε ανοίξει εδώ ένα ιδιο thread και βγάζαμε όλοι τα μάτια μας μέχρι να κλείσει. Τώρα αυτός είδε τι πιάνει εδώ και τι όχι και άνοιξε ένα ιδιο, όπως τα thread με freedom pass, με ενοίκια, και διάφορα άλλα. 

Σου λεω οτι αυτη ηταν, ειναι, και θα ειναι η ελληνικη νοοτροπια, δηλαδη πολιτες που εχουν μονο δικαιωματα αλλα ποτε υποχρεωσεις. Δεν ειναι τρολ, αυτος ειναι ο τροπος σκεψης τους γιατι αυτο εμαθαν. 18χρονος και αραδιαζε δικαιολογιες για τον λογο που οδηγουσε χωρις να εχει διπλωμα!!!!!!! Αν αυτη ειναι η νεα γενια ελληνων τοτε καληνυχτα... Σαν 70αρης πασοκος μιλαγε αν και αυτοι ειχαν στυλακι "θα μου πεις εσυ εμενα" και "ξερεις ποιος ειμαι εγω;" . Περιμενεις κατι καλυτερο απο την νεα γενια, τιποτα δεν εχουν καταλαβει τοσα χρονια.

Πες οτι ο πιτσιρικος ειναι τρολ, οι αλλοι δεν ειναι, αυτη ειναι η νοοτροπια τους, και νομιζεις οτι δεν υπαρχουν ατομα που σκεφτονται οπως το τρολ σχετικα με το διπλωμα; Στην επαρχια ξεκινανε απο τα 14 χωρις διπλωμα και αν τους πιασεις θα αρχισουν τις δικαιολογιες οταν τους γραψουν. 

Επεξ/σία από efib
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...