Προς το περιεχόμενο

Υποχρέωση για POS στα περιπτερα


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

43 λεπτά πριν, Utopia13 είπε

Ναι ρε μαν αυτό λέω, είχα 20ευρο και δεν ήθελα να γεμίσω ψιλά, καθότι δεν είχα πού να τα βάλω.

Πάει στον διάολο βέβαια, δεν ήθελα να κάνω φασαρία και να χάσω καμία ώρα από τον χρόνο μου για 50 λεπτά (+ότι διψούσα) και έτσι έδωσα το 20ευρο, αλλά μου την έσπασε απίστευτα το υφάκι του περιπτερά που γράφει τους νόμους στα παλιά του τα παπούτσια και αναρωτιόμουν μήπως μπορούσα απλώς να πάρω το νερό και να σηκωθώ να φύγω.

Ουτε τσέπες δεν έχεις; Τι γίνεται ρε γμτ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, efib είπε

Εχω την εντυπωση οτι δεν μπορεις να δωσεις αποδειξη με ο,τι ωρα/ημερομηνια θες εσυ. Οπως σου ειπα, δεν θα ηταν η πρωτη φορα που το κανει οποτε αν ο πελατης επεμενε στην θεση του, τοτε θα γινοταν ελεγχος και θα εβλεπαν οτι παρανομει συνεχεια ο ταβερνιαρης, για αυτο τον λογο κοβουν αποδειξη οταν την ζητησεις χωρις πολλα-πολλα οταν την ζητησεις και πριν γινει το σκηνικο.

Σου λεω οτι αυτη ηταν, ειναι, και θα ειναι η ελληνικη νοοτροπια, δηλαδη πολιτες που εχουν μονο δικαιωματα αλλα ποτε υποχρεωσεις. Δεν ειναι τρολ, αυτος ειναι ο τροπος σκεψης τους γιατι αυτο εμαθαν. 18χρονος και αραδιαζε δικαιολογιες για τον λογο που οδηγουσε χωρις να εχει διπλωμα!!!!!!! Αν αυτη ειναι η νεα γενια ελληνων τοτε καληνυχτα... Σαν 70αρης πασοκος μιλαγε αν και αυτοι ειχαν στυλακι "θα μου πεις εσυ εμενα" και "ξερεις ποιος ειμαι εγω;" . Περιμενεις κατι καλυτερο απο την νεα γενια, τιποτα δεν εχουν καταλαβει τοσα χρονια.

Πες οτι ο πιτσιρικος ειναι τρολ, οι αλλοι δεν ειναι, αυτη ειναι η νοοτροπια τους, και νομιζεις οτι δεν υπαρχουν ατομα που σκεφτονται οπως το τρολ σχετικα με το διπλωμα; Στην επαρχια ξεκινανε απο τα 14 χωρις διπλωμα και αν τους πιασεις θα αρχισουν τις δικαιολογιες οταν τους γραψουν. 

Ποια είναι τα δικαιώματα και ποιες είναι οι υποχρεώσεις; Άσε το συμβάν με την μηχανή, μην γενικεύεις. Ξέρεις σε πόσες περιπτώσεις ομάδων πολιτών το κράτος δεν έχει εξασφαλίσει τα δικαιώματα τους; Και τι να τους πεις μετά σε αυτούς για δικαιώματα και υποχρεώσεις; Υπάρχουν πολίτες που ενδιαφέρονται μόνο για την θέσπιση δικαιωμάτων τους και καθόλου για τις υποχρεώσεις και καλά κάνουν, διότι πραγματικά δικαιώματα δεν έχουν η αν έχουν είναι αναντίστοιχα σε σύγκριση με τις υποχρεώσεις, η ακόμα και να έχουν δεν εφαρμόζονται στην πράξη και πρέπει να ταλαιπωρηθουν για να κάνουν χρήση τους, ενώ το κράτος ζητάει και απαιτεί. Λογικό και αναμενόμενο για εμένα λοιπόν να υπάρχει μια αδιαφορία και απαίτηση για δικαιώματα. Υπάρχουν πολίτες πάλι που θέλουν το ίδιο πράγμα αλλά κακώς πράττουν γιατί έχουν δικαιώματα θεσπισμενα και εφαρμόζονται/κάνουν χρήση κανονικά. 

Στο θέμα με το μηχανάκι και το κράνος πάντων. Όχι ο ts δεν δικαιολογείται. Και δεν έχει σημασία τι θα ορίσει το κράτος αλλά να καταλάβει ο ίδιος ότι παίζει την ζωη του κορώνα γράμματα, ρισκάρει την ζωη κάποιου άλλου, δεν ενδιαφέρεται για την οικογένεια του και την θλίψη των δικων του ή άλλων σε περίπτωση ατυχήματος και σοβαρου τραυματισμού η θανάτου. Κράνος, δίπλωμα και ασφάλιση τα απολύτως απαραίτητα πριν βάλεις το κλειδί στην μίζα και ξεκινήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όσες φορές χρειαζόταν γενικός να πάρω κάτι φτηνό κλπ αποφεύγω την κάρτα γιατι πολλές φορές αυτό που τραβάει η τράπεζα απλά ειναι παραπάνω απο το κέρδος. 
τώρα όσο αφορά την υπόθεσή 3 πράγματα θα μπορούσες να κάνεις
1, να καλέσεις την αστυνομία για καταγραφή περιστατικου
2, να σηκωθείς να φύγεις
3, να πάρεις μια σοκολάτα πχ + νερό και να τα πληρώσεις με κάρτα (ετσι τουλάχιστον δεν θα έχει μεγάλη χασούρα ο άνθρωπός)

αλλά λίγο δύσκολα να σκεφτεί ένας ελληνας κάποιον άλλο εκτός απο τον εαυτό του  του αμέσως βρίζει το δνα και και φωνάζει εγώ και μόνο εγώ

Επεξ/σία από Black Demis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, efib είπε

Α....τωρα εχεις δικαιωματα ε; Χθες τις υποχρεωσεις σου με την κληση για διπλωμα/κρανος τις ειχες ξεχασει. Οποτε, ειτε εισαι τρολ, ειτε εισαι ο λογος που ειμαστε μπανανια.

νομπελ λογοτεχνιας- βραβειο ηρακλη πουαρο στον μυστη τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, efib είπε

Εχω την εντυπωση οτι δεν μπορεις να δωσεις αποδειξη με ο,τι ωρα/ημερομηνια θες εσυ. Οπως σου ειπα, δεν θα ηταν η πρωτη φορα που το κανει οποτε αν ο πελατης επεμενε στην θεση του, τοτε θα γινοταν ελεγχος και θα εβλεπαν οτι παρανομει συνεχεια ο ταβερνιαρης, για αυτο τον λογο κοβουν αποδειξη οταν την ζητησεις χωρις πολλα-πολλα οταν την ζητησεις και πριν γινει το σκηνικο.

Έχεις λανθασμένες εντυπώσεις για πολλά πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Basilhs23___ είπε

Ποια είναι τα δικαιώματα και ποιες είναι οι υποχρεώσεις; Άσε το συμβάν με την μηχανή, μην γενικεύεις. Ξέρεις σε πόσες περιπτώσεις ομάδων πολιτών το κράτος δεν έχει εξασφαλίσει τα δικαιώματα τους; Και τι να τους πεις μετά σε αυτούς για δικαιώματα και υποχρεώσεις; Υπάρχουν πολίτες που ενδιαφέρονται μόνο για την θέσπιση δικαιωμάτων τους και καθόλου για τις υποχρεώσεις και καλά κάνουν, διότι πραγματικά δικαιώματα δεν έχουν η αν έχουν είναι αναντίστοιχα σε σύγκριση με τις υποχρεώσεις, η ακόμα και να έχουν δεν εφαρμόζονται στην πράξη και πρέπει να ταλαιπωρηθουν για να κάνουν χρήση τους, ενώ το κράτος ζητάει και απαιτεί. Λογικό και αναμενόμενο για εμένα λοιπόν να υπάρχει μια αδιαφορία και απαίτηση για δικαιώματα. Υπάρχουν πολίτες πάλι που θέλουν το ίδιο πράγμα αλλά κακώς πράττουν γιατί έχουν δικαιώματα θεσπισμενα και εφαρμόζονται/κάνουν χρήση κανονικά. 

Στο θέμα με το μηχανάκι και το κράνος πάντων. Όχι ο ts δεν δικαιολογείται. Και δεν έχει σημασία τι θα ορίσει το κράτος αλλά να καταλάβει ο ίδιος ότι παίζει την ζωη του κορώνα γράμματα, ρισκάρει την ζωη κάποιου άλλου, δεν ενδιαφέρεται για την οικογένεια του και την θλίψη των δικων του ή άλλων σε περίπτωση ατυχήματος και σοβαρου τραυματισμού η θανάτου. Κράνος, δίπλωμα και ασφάλιση τα απολύτως απαραίτητα πριν βάλεις το κλειδί στην μίζα και ξεκινήσεις. 

Ο,τι λεει το συνταγμα της Ελλαδας. Τωρα μην λεμε οτι το κρατος δεν προσφερει αρα και εγω δεν θα σκεφτω τις υποχρεωσεις μου. Καταλαβαινω τι θελεις να πεις, ομως δεν συμφωνω. Ειμαι σε ενα κρατος που το σεβεσαι και σε σεβεται και η διαφορα ειναι χαοτικη.

 

22 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Έχεις λανθασμένες εντυπώσεις για πολλά πράγματα.

Εξηγησε το μου, τοτε. Βασικα μην το κανεις, απλα δεν μου αρεσει ο τροπος σου, τον εχω δει και σε αλλα νηματα.

Επεξ/σία από efib
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, efib είπε

Εξηγησε το μου, τοτε. Βασικα μην το κανεις, απλα δεν μου αρεσει ο τροπος σου, τον εχω δει και σε αλλα νηματα.

Μα στο εξήγησα, άλλο που δεν προσέχεις καν τι γράφω και συνεχίζεις να επαναλαμβάνεις την "εντύπωση που έχεις".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Μα στο εξήγησα, άλλο που δεν προσέχεις καν τι γράφω και συνεχίζεις να επαναλαμβάνεις την "εντύπωση που έχεις".

Ποια ειναι η εντυπωση; i) Δεν μπορεις να δωσεις αποδειξη ετεροχρονισμενη ii) Αν γινει ολη αυτη η μανουρα με την αποδειξη που δεν εδωσες τοτε θα υπαρχουν και αλλοι στην ταβερνα που θα πουν οτι ζητησες και δεν σου εδωσαν iii) εστω οτι φωναζει την αστυνομια επειδη εφυγες, θα πεις αυτος τα δικα του, θα πειτε εσεις τα δικα σας και θα ζητησετε να γινει ελεγχος. Δεν ξυπνησε μια μερα ο καταναλωτης και ειπε οτι δεν θα πληρωσει με το ετσι θελω και θα φυγει, δεν λειτουργουν ετσι οι ανθρωποι (συνολικα). Ολα αυτα ομως δεν θα γινουν επειδη ο μαγαζατορας θα την δωσει οταν θα την ζητησεις (αφου σου δωσει το δελτιο παραγγελιας πρωτα) γιατι ξερει οτι αν ερθει η αστυνομια (οποιος και να τη καλεσει) τοτε θα γινει ελεγχος και θα φαει προστιμο και θα δημιουργηθει ενταση στο μαγαζι του απο πελατη που ζηταει αποδειξη και αυτος δεν την δινει, νομιζεις οτι θελει να το κανει αυτο;  Δεν ειναι και τοσο δυκολο πια να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας. Δεν ξερω ποσο μπορουν να στραβωσουν τα πραγματα για να σηκωθεις να φυγεις πχ αν αρχισουν οι απειλες κλπ το πρωτο πραγμα που θα εκανα θα ηταν να απομακρυνθω απο τον χωρο και μετα ολα τα αλλα -δηλαδη οσα λες εσυ οτι θα κοψει μετα αποδειξη κλπ κλπ, αλλα εστω οτι θα γινει και αυτο τοτε εφοσον εχεις δικιο τοτε δεν θα σου δημιουργηθει προβλημα απο τον ταβερνιαρη.

Επεξ/σία από efib
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Το σχετικό μήνυμα που είναι κολλημένο λέει ότι "ο καταναλωτής δεν έχει υποχρέωση να πληρώσει αν δεν λάβει το νόμιμο παραστατικό" όχι ότι του δίνει το δικαίωμα να κλέψει αν δεν λάβει το νόμιμο παραστατικό. 

Σωστό. Καλό όμως είναι να αναφέρουμε και σε τι διαφέρουν αυτά τα 2 με ένα απλό παράδειγμα γιατί πολύς κόσμος, όπως και ο ts, μπερδεύεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, efib είπε

Ποια ειναι η εντυπωση; i) Δεν μπορεις να δωσεις αποδειξη ετεροχρονισμενη ii) Αν γινει ολη αυτη η μανουρα με την αποδειξη που δεν εδωσες τοτε θα υπαρχουν και αλλοι στην ταβερνα που θα πουν οτι ζητησες και δεν σου εδωσαν iii) εστω οτι φωναζει την αστυνομια επειδη εφυγες, θα πεις αυτος τα δικα του, θα πειτε εσεις τα δικα σας και θα ζητησετε να γινει ελεγχος. Δεν ξυπνησε μια μερα ο καταναλωτης και ειπε οτι δεν θα πληρωσει με το ετσι θελω και θα φυγει, δεν λειτουργουν ετσι οι ανθρωποι (συνολικα). Ολα αυτα ομως δεν θα γινουν επειδη ο μαγαζατορας θα την δωσει οταν θα την ζητησεις (αφου σου δωσει το δελτιο παραγγελιας πρωτα) γιατι ξερει οτι αν ερθει η αστυνομια (οποιος και να τη καλεσει) τοτε θα γινει ελεγχος και θα φαει προστιμο και θα δημιουργηθει ενταση στο μαγαζι του απο πελατη που ζηταει αποδειξη και αυτος δεν την δινει, νομιζεις οτι θελει να το κανει αυτο;  Δεν ειναι και τοσο δυκολο πια να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας.

Για την απόδειξη, όπως έγραψα και παραπάνω μια χαρά μπορεί να κόψει απόδειξη στην οποία θα φαίνεται ότι ώρα θέλει, άσχετα που εσύ το αγνοείς το πως.

Επίσης για ποια "μανούρα" μιλάς? Αφού και οι δυο συμφωνούμε αν ο πελάτης ζητήσει την απόδειξη θα την πάρει! Εκτός αν ο πελάτης σηκωθεί και φύγει χωρίς να πληρώσει και χωρίς να ζητήσει απόδειξη, ε σε αυτή τη περίπτωση κανένας άλλος πελάτης δεν θα δει τη μανούρα που φαντάζεσαι.

Sorry αλλά δεν θα κάτσω να σχολιάσω κάθε μία από τις κουλαμάρες που γράφεις, όπως πχ την πεποίθηση ότι όλοι οι ταβερνιάρηδες κάνουν παρανομίες οι οποίες θα φανούν απλά μόνο και μόνο με το που θα πάει η αστυνομία στο κατάστημα, είναι προφανές ότι γράφεις για πράγματα που δεν έχεις την παραμικρή ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Για την απόδειξη, όπως έγραψα και παραπάνω μια χαρά μπορεί να κόψει απόδειξη στην οποία θα φαίνεται ότι ώρα θέλει, άσχετα που εσύ το αγνοείς το πως.

Επίσης για ποια "μανούρα" μιλάς? Αφού και οι δυο συμφωνούμε αν ο πελάτης ζητήσει την απόδειξη θα την πάρει! Εκτός αν ο πελάτης σηκωθεί και φύγει χωρίς να πληρώσει και χωρίς να ζητήσει απόδειξη, ε σε αυτή τη περίπτωση κανένας άλλος πελάτης δεν θα δει τη μανούρα που φαντάζεσαι.

Sorry αλλά δεν θα κάτσω να σχολιάσω κάθε μία από τις κουλαμάρες που γράφεις, όπως πχ την πεποίθηση ότι όλοι οι ταβερνιάρηδες κάνουν παρανομίες οι οποίες θα φανούν απλά μόνο και μόνο με το που θα πάει η αστυνομία στο κατάστημα, είναι προφανές ότι γράφεις για πράγματα που δεν έχεις την παραμικρή ιδέα.

Α καλα, ολα αυτα τα γραφω σε περιπτωση που αρνηθει να δωσει νομιμη αποδειξη. Ενω εσυ εχεις ιδεα. Σε εχω δει και σε αλλα νηματα να λες ο,τι θες και να βγαζεις τους αλλους ασχετους. Τα παμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, efib είπε

Ο,τι λεει το συνταγμα της Ελλαδας. Τωρα μην λεμε οτι το κρατος δεν προσφερει αρα και εγω δεν θα σκεφτω τις υποχρεωσεις μου. Καταλαβαινω τι θελεις να πεις, ομως δεν συμφωνω. Ειμαι σε ενα κρατος που το σεβεσαι και σε σεβεται και η διαφορα ειναι χαοτικη.

 

Εξηγησε το μου, τοτε. Βασικα μην το κανεις, απλα δεν μου αρεσει ο τροπος σου, τον εχω δει και σε αλλα νηματα.

Το σύνταγμα της Ελλάδος έχει γίνει κουρελοχαρτο, τόσο από την πολιτική όσο και από όλες τις άλλες εξουσίες. Επίσης, το σύνταγμα της Ελλάδος είναι πολύ γενικο, εγώ μιλάω για συγκεκριμένα πράγματα. Το κράτος δεν σέβεται τον πολίτη σε άπειρες περιπτώσεις, οπότε το ίδιο κάνει και ο πολίτης με την σειρά του, και δεν τον κατηγορώ απαραίτητα ανάλογα και την περιπτωση πάντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, efib είπε

Α καλα, ολα αυτα τα γραφω σε περιπτωση που αρνηθει να δωσει νομιμη αποδειξη. Ενω εσυ εχεις ιδεα. Σε εχω δει και σε αλλα νηματα να λες ο,τι θες και να βγαζεις τους αλλους ασχετους. Τα παμε.

Δηλαδή αναφέρεσαι στην περίπτωση που και οι δύο συμφωνούμε δεν πρόκειται να συμβεί ποτέ....

Εγώ φταίω που σου απαντάω σοβαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nabuko είπε

Σωστό. Καλό όμως είναι να αναφέρουμε και σε τι διαφέρουν αυτά τα 2 με ένα απλό παράδειγμα γιατί πολύς κόσμος, όπως και ο ts, μπερδεύεται

Ειναι ξεκαθαρο τι εννοει ο ποιητης. Ο ts ας ξεκινησει να οδηγαει με διπλωμα και κρανος και βλεπουμε και για τα πιο απλα

1 ώρα πριν, efib είπε

Ποια ειναι η εντυπωση; i) Δεν μπορεις να δωσεις αποδειξη ετεροχρονισμενη

Δεν εχει σημασια η ωρα που θα κοπει η αποδειξη. Ειτε στην φερουν πριν το σερβιρισμα, ειτε στον λογαριασμο, ειτε οταν το ζητησεις, σου εχει φερει την αποδειξη. Εσυ αν θες να αποδειξεις το αντιθετο, καλεις αστυνομια/σδοε επι τοπου και αναλαμβανουν αυτοι. 

Ξαναλεω, για να μην σου δωσει αποδειξη ενας εε αφου το ζητησεις, πρεπει να ειναι ειτε πολυ χαζος, ειτε να εχει βυσμα τον Κουλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Δεν εχει σημασια η ωρα που θα κοπει η αποδειξη. Ειτε στην φερουν πριν το σερβιρισμα, ειτε στον λογαριασμο, ειτε οταν το ζητησεις, σου εχει φερει την αποδειξη. Εσυ αν θες να αποδειξεις το αντιθετο, καλεις αστυνομια/σδοε επι τοπου και αναλαμβανουν αυτοι. 

 

Έχω την εντύπωση πως ο νόμος λέει ότι σε εστιατόρια πρέπει να σου φέρουν την απόδειξη μόλις παραγγείλεις και πρέπει να βρίσκεται στο τραπέζι σε περίπτωση ελέγχου. Μάλιστα, έχω τύχει σε μαγαζί που αν την έχανες ή την έσκιζες, την έκανε επανεκτύπωση για να υπάρχει στο τραπέζι. Αν υπάρχει οτιδήποτε στο τραπέζι που δεν αναφέρεται στην απόδειξη, το μαγαζί τρώει πρόστιμο. 

Επεξ/σία από giwrgostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...