Προς το περιεχόμενο

Σε πύρινο κλοιό η χώρα


blackhill66

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, giopa62 είπε

Αυτό που λεει το παλικάρι βάλτε το sticky σε όλο το insomnia και να βγαίνει υποχρεωτικό σε οκά τα ελληνικά site όπως τα cookies 🍪. Να πρέπει να πατήσεις accept για να προχωρήσεις 

Και υποχρέωση δήλωσης ραντεβού για εμβόλιο. 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Ggiorgos7 είπε

Εύχομαι η κοινωνία να ξυπνήσει.

Να διεκδικήσει πίσω το αυτονόητο.

Να επικρατήσει η λογική ,η τάξη και ο σεβασμός προς την άνθρωπο και την φύση.Διοτι ύστερα απ' όλα αυτά , αναρωτιέμαι τι μέλλει γενέσθαι.

IMG_20210820_075245.jpg

IMG_20210820_075231.jpg

Απο που ειναι τα παραπάνω; Α βρηκα, Μιχαλης Ψυλος;

1 ώρα πριν, giopa62 είπε

Αυτό που λεει το παλικάρι βάλτε το sticky σε όλο το insomnia και να βγαίνει υποχρεωτικό σε οκά τα ελληνικά site όπως τα cookies 🍪. Να πρέπει να πατήσεις accept για να προχωρήσεις 

Θα συμφωνούσα απόλυτα, αλλα να επειδή λεει ποιους να μην ψηφίσουμε, ήθελα να πω ότι και οι δυο μεγάλοι ειναι τα ίδια χάλια ΙΜΟ... Καμμένα χαρτιά, όνομα και πράγμα (δυστυχώς). 
 

Και οι δύο μας δουλεύουν (όπως και οι υπόλοιποι απο τα κόμματα στη Βουλή). Δλδ εννοώ ότι αν ήταν οι κόκκινοι ή οι πράσινοι στην εξουσία, πιστεύετε με το χέρι στην καρδιά θα άλλαζε κάτι; Δεν θα είχαν καεί τα δάση; Τα είδαμε τα αποτελέσματα, 3 κόμματα κυβέρνησαν αυτό τον τόπο... Άλλοι πολύ, άλλοι λίγο (χρονικά), αλλα στα θέματα οργάνωσης κανείς δεν εκανε κατι.  Χρειαζεται reset για να φτιάξει η χώρα.
Να ψηφίσουμε, όντως, αλλά ήρθε η ωρα να ψάξουμε εκτός βουλής για κατι νεο πιστεύω...

My two cents...

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνο οτι μας δουλευουν ολοι αλλα το θεμα αφορα αυτους που κυβερνανε τωρα και τις ευθύνες που εχουνε .Οι οποιοι φυσικα ειχαν κυβερνήσει και πριν δεν εμνφανιστηκαν ξαφνικα.Παρτε το αποφαση μερικοι και σταματηστε να πετατε το μπαλακι στους προηγουμενους για να αποφύγεται τις ευθυνες σας οτι χρωμα και αν έχετε...............50 χρονια 3 οικογένειες κυβερνανε  .Απο πατερα σε γιο παει η εξουσια.Πώς να παει μπροστα αυτός ο τοπος

Επεξ/σία από agiannesg59
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TheGrisGrisMan είπε

Απο που ειναι τα παραπάνω; Α βρηκα, Μιχαλης Ψυλος;

Θα συμφωνούσα απόλυτα, αλλα να επειδή λεει ποιους να μην ψηφίσουμε, ήθελα να πω ότι και οι δυο μεγάλοι ειναι τα ίδια χάλια ΙΜΟ... Καμμένα χαρτιά, όνομα και πράγμα (δυστυχώς). 
 

Και οι δύο μας δουλεύουν (όπως και οι υπόλοιποι απο τα κόμματα στη Βουλή). Δλδ εννοώ ότι αν ήταν οι κόκκινοι ή οι πράσινοι στην εξουσία, πιστεύετε με το χέρι στην καρδιά θα άλλαζε κάτι; Δεν θα είχαν καεί τα δάση; Τα είδαμε τα αποτελέσματα, 3 κόμματα κυβέρνησαν αυτό τον τόπο... Άλλοι πολύ, άλλοι λίγο (χρονικά), αλλα στα θέματα οργάνωσης κανείς δεν εκανε κατι.  Χρειαζεται reset για να φτιάξει η χώρα.
Να ψηφίσουμε, όντως, αλλά ήρθε η ωρα να ψάξουμε εκτός βουλής για κατι νεο πιστεύω...

My two cents...

Πίστευε ότι θες.Ευχομαι ολόψυχα να μην βρεθείς ποτέ σε δύσκολη θέση και βρεθείς μετά να παλεύεις για το δίκιο σου.

Οι πολίτες μιλάνε και είναι συνάνθρωποι μας.Εγω είμαι μαζί τους και έχω δει με τα μάτια μου τα αισχη στην Ηλεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, Ggiorgos7 είπε

Πίστευε ότι θες.Ευχομαι ολόψυχα να μην βρεθείς ποτέ σε δύσκολη θέση και βρεθείς μετά να παλεύεις για το δίκιο σου.

Πας καλά; Απο που ειναι το άρθρο σε ρώτησα. Θέλω να ξερω ποιός γράφει ότι διαβάζω... κακό ειναι; Και τελικα, αυτός ειναι; Τι το κρύβεις;

Επισης, έχω βρεθεί πολλές φορές σε δύσκολη θέση στο παρελθόν και προχτές έχασα άνθρωπο μου (τον γαμπρό μου) ως συνέπεια των τελευταίων πυρκαγιών. Μπήκε 3 μέρες μετά απο την προσπάθεια του να προστατέψει το σπιτι του στο νοσοκομείο με αναπνευστικά και δεν βγήκε ποτε... αύριο η κηδεία... 

Γι αυτό, το ψάχνω λιγο περισσότερο, και δεν παω όπου δω να μου κουνάνε «καθρεφτάκια»...

1 ώρα πριν, agiannesg59 είπε

Συμφωνο οτι μας δουλευουν ολοι αλλα το θεμα αφορα αυτους που κυβερνανε τωρα και τις ευθύνες που εχουνε .Οι οποιοι φυσικα ειχαν κυβερνήσει και πριν δεν εμνφανιστηκαν ξαφνικα.Παρτε το αποφαση μερικοι και σταματηστε να πετατε το μπαλακι στους προηγουμενους για να αποφύγεται τις ευθυνες σας οτι χρωμα και αν έχετε...............50 χρονια 3 οικογένειες κυβερνανε  .Απο πατερα σε γιο παει η εξουσια.Πώς να παει μπροστα αυτός ο τοπος

Καλα αν βλέπεις κατι που πιστεύεις ότι θα μας σώσει και θα αλλάξει τα δεδομένα, ψήφισε το...

Το θέμα μου ειναι ότι ΟΛΟΙ με το που θα βγουν, το 90% που τους νοιάζει ειναι να ξαναβγούν. Συνεπώς δεν κάνουν πράγματα επειδή φοβούνται το «πολιτικό κόστος», δλδ τους ψήφους.  Εγω ψάχνω καποιον που θα θέλει να φτιάξει τα πράγματα και ας μην ξαναβγεί ποτέ. Ιδανικά, ΜΗ επαγγελματία πολιτικό...

Έτσι, απογοητεύτηκα και απο τους προηγούμενους (που είχα μια ελπίδα) κ απο αυτούς, γι αυτό λέω να ψάξω το κατι νέο.. τεσπα, ας ψηφίσει ο καθένας ότι θέλει προφανως, συζήτηση κάνουμε...

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να μη σας δημιουργουνται περιττες αποριες. Ο φιλτατος που ειπε να προσεξουμε τι να ψηφισουμε, ως απορροια ενος ποστ γεματου απο τσουβαλιασματα, γενικευσεις και αλματα λογικης με ολιγον απο επικληση στο συναισθημα, υπηρξε σαφεστατος στην προτροπη του/υποδειξη του. Μονο σταυρωμενο ψηφοδελτιο στο χερι δε σας εδωσε.

"Σκεφτειτε πολυ καλα τι θα ψηφισετε τις επομενες εκλογες κ μη σας θαμπωνουν τα πουκαμισακια κ οι γραβατες των "περισπουδαστων".

*Παλια στα καναλια, για κατι τετοια λεγανε απο την αρχη "ακολουθει πολιτικη διαφημιση".

 

Σε αλλα νεα, μια αλλη νεα φωτια που ξεσπασε και παλι στην Κερατεα φαινεται να ειναι διαπιστωμενος εμπρησμος και μαλιστα με χρηση φωτοβολιδας , συμφωνα με πηγες απο το Πυροσβεστικο Σωμα. Οι μαρτυριες των κατοικων αναφερουν οτι ειδαν δυο φωτοβολιδες καθως κι ενα αμαξι να κινειται στην περιοχη εκεινη τη νυχτα, υποπτα. Πραγματι, υπολλειματα φωτοβολιδας βρεθηκαν στο χωρο εναρξης της πυρκαγιας που ευτυχως η πυροσβεστικη την προλαβε και την εσβησε εγκαιρα. Σημειωτεον, διπλα απο σπιτια, 2 η ωρα τη νυχτα που ο κοσμος κοιμαται...

https://www.zougla.gr/greece/article/vre8ikan-ipolimata-fotovolidas-stin-pirkagia-tou-daskaliou-kerateas

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

"Σκεφτειτε πολυ καλα τι θα ψηφισετε τις επομενες εκλογες κ μη σας θαμπωνουν τα πουκαμισακια κ οι γραβατες των "περισπουδαστων".

 

Σκέφτομαι ότι τέτοιες προτάσεις υποτιμούν  πολύ την αντίληψη των συνομιλητών...  πιστεύει πραγματικά ότι υπάρχουν εδω μεσα άνθρωποι που θαμπώνονται απο αυτά κ θελει να μας προστατέψει 😆

Πολύ «τσομπανιλίκι» πέφτει τελικα...

Αυτο που μου τη δίνει ειναι ότι όποιος δεν δεχτεί την υπόδειξη του εκάστοτε «βοσκού» και το ψαχνει λιγο ή το αναλύει περισσότερο, κατευθειαν δέχεται επίθεση απο τα «τσοπανόσκυλα»... νομίζουν μάλλον ότι έτσι θα πάει μπροστά η χώρα 

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Για να μη σας δημιουργουνται περιττες αποριες.

Offtopic σχόλιο.

Spoiler

Εγω το βλέπω πολύ γενικο ως ατάκα και όχι ειδικό επειδη τυχαίνει κάποιοι απο ιδεολογία να μη φοράνε γραβάτα. Συνήθως ο μέσος αιρετός, ειναι μορφωμένος και γραβατωμένος. Αυτό βέβαια δεν τον εμποδίζει να διαλύσει μια ολόκληρη χωρα. Το ειδαμε και στο Αφγανιστάν.

Ontopic. Φέτος έγινε μια μεγάλη καταστροφή, όπου κατόπιν παραδοχής της πολιτείας, καταλάβαμε πως μαζί με τον καύσωνα, τον αέρα -σε κάποιες περιπτώσεις- και τη γενική χρόνια κλιματική αλλαγή, υπήρξαν πολλές αστοχίες. 

Το 2018 ειχα συμμετάσχει ως εθελοντής στο Μάτι, μαζί με ακόμα ένα παλικάρι του forum (o Lezantas νομίζω) και ειχαμε γράψει αρκετά πράγματα. 3 χρόνια μετά, φαίνεται οτι πολλά από αυτά δεν άλλαξαν, χωρις να σημαίνει πως δεν έγινε μια μικρή προσπάθεια για αλλαγή, που δεν επαρκεί όμως.

Ξεκάθαρα η πολιτεία επέλεξε να μην υπάρξει ανάλογη φρικη οπως στο Μάτι, οπου για κάποιους απο εμάς, οι εικόνες που αντικρήσαμε και ο πόνος που βιώσαμε θα μείνει χαραγμένος στις μνήμες μας. Αυτό βέβαια όταν δεν έχεις τις δομές για να αντιμετωπίσεις τέτοιες φυσικές ή μη καταστροφές, έχει επίσης μεγάλες συνέπεις. Ως εθελοντής και φέτος στο Κρυονέρι, είδα την αδυναμία της πολιτείας να αντιμετωπίσει μια καταστροφή. Ισχύει πως αρκετοί κάτοικοι έσωσαν τα σπίτια τους, επειδη παράκουσαν τις εντολές των αρχών. Ισχύει πως έθεσαν τον εαυτό τους σε κίνδυνο, πως ρισκαραν τη ζωή τους για να σωσουν τη περιουσία τους.

Ισχύει επίσης πως ο πόνος από μια χαμένη ζωή ειναι ασύγκριτος σε σχέση με τη περιουσία.

Αυτό όμως που δεν θα μπορέσει ποτέ κανεις να καταλάβει, ειναι τα συναισθήματα ενός ανθρωπου που χάνει τους κόπους μιας ζωής και του λένε -σωστά- απλώς να φύγει και οτι κανεις δε μπορει να τον βοηθήσει.

Επεξ/σία από pontez2
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, magicnumbers είπε

Σε καθε φυσικη καταστροφη/εκτακτη αναγκη ξεβρακωνεται ο κρατικος μηχανισμος και φαινεται διαφανεστατα η πολυετης ανεπαρκεια σε καιρια σημεια απορροια των βυσματικων καταστασεων κ των παρε δωσε κ η υποστελεχωση ατομων,μηχανηματων,εξοπλισμου.

Μενουν να παλευουν εποχικοι,κατοικοι,εθελοντες,με οτι εχουν σα τον μπαρμπα με τις παντοφλες που ειδαμε στην ευβοια να βαραει τις φωτιες με ενα παλιοκλαδο.

Σκεφτειτε πολυ καλα τι θα ψηφισετε τις επομενες εκλογες κ μη σας θαμπωνουν τα πουκαμισακια κ οι γραβατες των "περισπουδαστων".

Κυριως ομως μην απεχετε κ πηγαινετε να ψηφισετε.

Οτι και να ψηφίσεις τα ίδια θα έχουμε. Το πρόβλημα της Ελλάδας είναι θέμα νοοτροπίας και όχι κόμματος. Οποια φυσικη καταστροφή και να γίνει θα υπάρχουν συνέπειες και δεν θα αλλάξουν από το ποιος βρίσκεται στην κυβέρνηση. 

Οποτε, ο καθένας θα μείνει να ψηφίσει με βάση ότι ψέμα θα τάξει ο κάθε πολιτικός και ποιος θα βολέψει ποιον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BackFromHell είπε

Για να μη σας δημιουργουνται περιττες αποριες. Ο φιλτατος που ειπε να προσεξουμε τι να ψηφισουμε, ως απορροια ενος ποστ γεματου απο τσουβαλιασματα, γενικευσεις και αλματα λογικης με ολιγον απο επικληση στο συναισθημα, υπηρξε σαφεστατος στην προτροπη του/υποδειξη του. Μονο σταυρωμενο ψηφοδελτιο στο χερι δε σας εδωσε.

"Σκεφτειτε πολυ καλα τι θα ψηφισετε τις επομενες εκλογες κ μη σας θαμπωνουν τα πουκαμισακια κ οι γραβατες των "περισπουδαστων".

*Παλια στα καναλια, για κατι τετοια λεγανε απο την αρχη "ακολουθει πολιτικη διαφημιση".

Ένα γενικό σχόλιο έκανε ο φίλος και θέλει μεγάλη προσπάθεια για να δεις κάποια απόχρωση μέσα από την προτροπή του. Πόσο μάλλον όταν στην πρώτη του πρόταση έχει κάνει σαφές ότι μιλάει για διαχρονικά προβλήματα.

Μόνο εσένα βλέπω να φανατίζεσαι με κάθε λεπτομέρεια προσπαθώντας να κομματικοποιήσεις ουδέτερα σχόλια και αυτό δεν είναι καθόλου υγιές

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TheGrisGrisMan είπε

 

Εγω ψάχνω καποιον που θα θέλει να φτιάξει τα πράγματα και ας μην ξαναβγεί ποτέ.

Αν ποτέ γίνει πρωθυπουργός ένας τέτοιος άνθρωπος το πιθανότερο είναι ότι δεν θα μπορέσει να κάνει τίποτε, γιατί δεν θα τον αφήνουν οι υπόλοιποι "βολευτές", καθώς θα τους χαλάει το αλισβερίσι με τους πολίτες και τους αόρατους "χορηγούς"!

Αν δεν αλλάξει γενικά η νοοτροπία του κόσμου, που πάει και ψηφίζει όποιον του τάζει περισσότερα, δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Ένα γενικό σχόλιο έκανε ο φίλος και θέλει μεγάλη προσπάθεια για να δεις κάποια απόχρωση μέσα από την προτροπή του. Πόσο μάλλον όταν στην πρώτη του πρόταση έχει κάνει σαφές ότι μιλάει για διαχρονικά προβλήματα.

Μόνο εσένα βλέπω να φανατίζεσαι με κάθε λεπτομέρεια προσπαθώντας να κομματικοποιήσεις ουδέτερα σχόλια και αυτό δεν είναι καθόλου υγιές

Εσυ μπορεις να παραποιεις τελειως τα λεγομενα μου για να δημιουργεις εντυπωσεις οπως χθες και επειτα να μιλας για φανατισμο, συγκεκριμενες κατευθυνσεις και υγιεις τοποθετησεις...

Τα εξηγησε καλυτερα κι ο @TheGrisGrisMan στην τελευταια παραγραφο αυτου του ποστ.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παρτε το

Spoiler

 

Kαι

IMG_20210813_002508.jpg.5d307eb4b3f12b48d3d6a9b36549527c.jpg 

Αυτά τα λίγα.Χαιρετω από το θρεντ.

Εγώ τα συμπεράσματα μου τα έβγαλα.

Επεξ/σία από Ggiorgos7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Αν ποτέ γίνει πρωθυπουργός ένας τέτοιος άνθρωπος το πιθανότερο είναι ότι δεν θα μπορέσει να κάνει τίποτε, γιατί δεν θα τον αφήνουν οι υπόλοιποι "βολευτές", καθώς θα τους χαλάει το αλισβερίσι με τους πολίτες και τους αόρατους "χορηγούς"!

Αν δεν αλλάξει γενικά η νοοτροπία του κόσμου, που πάει και ψηφίζει όποιον του τάζει περισσότερα, δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτε!

Όντως...

Η σκέψη μου προϋποθέτει ότι οι βουλευτές (αλλά και οι δομές του κράτους όπως και οι πολίτες) θα πρέπει να τον πιστέψουν, να τον φοβούνται και να τον σέβονται... αυτό να γίνει οχι βέβαια δια ροπάλου, αλλά να τους εμπνεύσει με το λόγο του και κυρίως τις πράξεις του αυτά τα χαρακτηριστικά... Θα πρέπει δλδ αυτός ο κάποιος να έχει ηγετικά χαρακτηριστικά... Τώρα, που θα βρεθεί αυτός, ειναι ένα βασικό ερώτημα... αλλά πιστεύω ότι από όσους αρχηγούς κομμάτων έχουμε σήμερα στη Βουλή, κανείς δεν έχει αυτά τα χαρακτηριστικά...

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντωμεταξύ έχουν συλλάβει εμπρηστές, έχουν βρει γκαζάκια, υπάρχουν τόσες περίεργες αναφορές από κατοίκους (δε μπορεί να είναι όλες ψέματα) αλλά φταίει η κλιματική αλλαγή και είναι προτεραιότητα της κυβέρνησης. Εντάξει τι να πεις τώρα;

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...