Προς το περιεχόμενο

Σε πύρινο κλοιό η χώρα


blackhill66

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Και εμένα μου δίνει την εντύπωση κομματικης απόχρωσης αλλά δεν θέλησα να δώσω συνέχεια. Το σχόλιο που έγινε, αν και διατυπώθηκε ουδέτερα εκ πρώτης όψης, μπορεί να έχει δύο διαφορετικά νοήματα, με την πρώτη ματιά λέει προσέξτε περισσότερο τι ψηφίζετε την επόμενη φορά (αυτό που γράφτηκε δηλαδή) και με μια δεύτερη ματιά, μην ψηφίζετε τα δύο γνωστά μεγάλα κόμματα ψηφίστε κάποιο μικρότερο. Έμμεσα και ακούσια είναι σαν να σου κάνει υπόδειξη προς τα που να κινηθείς, στον τρίτο-τέταρτο δηλαδή κατά 80% η σε κάποιο μικρότερο. Σχεδόν όλα τα κόμματα της αντιπολίτευσης και τα εκτός βουλής δηλαδή το ίδιο πράγμα λένε πάνω κάτω αλλά κάποια συγκεκριμένα το υπερτονιζουν περισσότερο, ότι πρέπει να χάσουν ψήφο οι μεγάλοι για να ανέβουμε εμείς. Και γιατί να ανέβουν οι άλλοι αν δεν έχουν να δώσουν λύσεις στα προβλήματα και δεν πείθουν; Γιατί η επιχορήγηση τα λεφτά και η εξουσία είναι ωραία πράγματα.

Με αυτήν την εξήγηση πάντως που δίνεις δεν προκύπτει φιλικότητα προς ένα συγκεκριμένο κόμμα όπως λέει ο Backfromhell, αλλά μάλλον το αντίθετο

1 ώρα πριν, TheGrisGrisMan είπε

Ναι, μόνο που στο γενικό αυτό σχόλιο έγραφε: 

«μη σας θαμπωνουν τα πουκαμισακια κ οι γραβατες των "περισπουδαστων".»

Και genuine question: με δεδομένη την επικοινωνιακή στρατηγική που είχε (καλώς ή κακώς, δεν το κρίνω) ενας πρώην πρωθυπουργός με τίτλο «δεν φοράω γραβάτα», δεν διακρίνεις εσυ καμία απόχρωση;  

Απλα να σου θυμίσω για να μην σε μπερδεύω:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

276A0D1A-EC9A-46CA-A314-F03508778D2B.jpeg.a0d2f18d131cfea95fe60c4e24d97d79.jpeg

Οπότε, νομίζω, χωρις καμία ιδιαίτερη προσπάθεια, προκύπτει ολοφάνερη σύνδεση και συνειρμός προς μία συγκεκριμένη «απόχρωση»  και ...case closed.

Σοβαρά τώρα, αν όντως δεν το είδες, ή το θεωρείς τυχαίο, αναρωτήσου γιατί..

 

Γνωρίζω πολύ καλά τις δηλώσεις του παρελθόντος.

Αυτό που διαφεύγει (ακουσίως ή μη) και από εσένα και από τον άλλον είναι ότι το 99,99% των πολιτικών ανέκαθεν φόραγαν πουκάμισο και γραβάτα και άρα το σχόλιο είναι γενικό όσο δεν πάει, και η σύνδεση με συγκεκριμένο κόμμα γίνεται μόνο από εσάς.

Κατά δεύτερον, η φράση του φίλου έλεγε "μην σας θαμπώνουν τα πουκαμισάκια και οι γραβάτες". Θα ήταν ενδιαφέρον να εξηγήσεις πως γίνεται αυτή η φράση να ήταν σχόλιο υπέρ ενός συγκεκριμένου κόμματος όταν σε αυτό φοράνε όλοι πουκάμισα

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, cthulhucarbide είπε

Με αυτήν την εξήγηση πάντως που δίνεις δεν προκύπτει φιλικότητα προς ένα συγκεκριμένο κόμμα όπως λέει ο Backfromhell, αλλά μάλλον το αντίθετο

Γνωρίζω πολύ καλά τις δηλώσεις του παρελθόντος.

Αυτό που διαφεύγει (ακουσίως ή μη) και από εσένα και από τον άλλον είναι ότι το 99,99% των πολιτικών ανέκαθεν φόραγαν πουκάμισο και γραβάτα και άρα το σχόλιο είναι γενικό όσο δεν πάει, και η σύνδεση με συγκεκριμένο κόμμα γίνεται μόνο από εσάς.

Κατά δεύτερον, η φράση του φίλου έλεγε "μην σας θαμπώνουν τα πουκαμισάκια και οι γραβάτες". Θα ήταν ενδιαφέρον να εξηγήσεις πως γίνεται αυτή η φράση να ήταν σχόλιο υπέρ ενός συγκεκριμένου κόμματος όταν σε αυτό φοράνε όλοι πουκάμισα

Στο εξήγησα γιατί το πιστεύω, σε αυτά που παραθέτεις... Δεν έχω να προσθέσω κατι... 

Αν εννοεί και τους δυο, θα το διευκρινήσει αν θέλει... 

Απο εκει και πέρα, σε ένα άλλο επίπεδο, θεωρώ απλοϊκό, αν οχι σχεδόν ρατσιστικό να κρίνεις καποιον απο τα ρούχα του και οχι απο τις πράξεις του... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, liakjim είπε

Άλερτ για ακραίο κίνδυνο λέει για αύριο.

Ε καλά τώρα το βρήκαμε παιχνίδι, Αύγουστος με μελτέμια, ακραίος κίνδυνος 

Λες και μιλάμε για καμιά πρωτόγνωρη καιρική συνθήκη…

  • Like 7
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Ε καλά τώρα το βρήκαμε παιχνίδι, Αύγουστος με μελτέμια, ακραίος κίνδυνος 

Λες και μιλάμε για καμιά πρωτόγνωρη καιρική συνθήκη…

210822.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ότι δεν είναι επικίνδυνη μέρα, είπα οι συγκεκριμένες καιρικές συνθήκες είναι κάτι πολύ συνηθισμένο για αυτήν την περίοδο 

Στο τέλος η ιστορία με το 112 θα καταντήσει σαν την γνωστή ιστορία με τον βοσκό 

  • Like 5
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Στο τέλος η ιστορία με το 112 θα καταντήσει σαν την γνωστή ιστορία με τον βοσκό 

Πραγματικά μερικοί δεν είστε με τπτ ικανοποιημένοι.

Δεν είχαμε 112, τώρα λέμε γιατί έχουμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Πραγματικά μερικοί δεν είστε με τπτ ικανοποιημένοι.

Δεν είχαμε 112, τώρα λέμε γιατί έχουμε.

 

Ικανοποιημένος θα ήμουν αν διάβαζα ότι έχουν ανακληθεί όλες οι άδειες στην πυροσβεστική, στην αστυνομία και εγώ δε ξέρω που άλλου και ήταν όλοι περιπολίες για να έχουν το νου τους, ότι όλα τα εναέρια μέσα είναι έτοιμα να πετάξουν σε δέκα λεπτά και ούτω καθεξής 

Το να παίρνω εγώ ένα μήνυμα που είμαι στο κέντρο του Πειραιά ότι υπάρχει κίνδυνος πυρκαγιάς σήμερα, καταλαβαίνεις φαντάζομαι ότι δε με αφορά καθόλου και δεν προσφέρει τίποτα ε ;

 

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AristidisZ είπε

Ικανοποιημένος θα ήμουν αν διάβαζα ότι έχουν ανακληθεί όλες οι άδειες στην πυροσβεστική, στην αστυνομία και εγώ δε ξέρω που άλλου και ήταν όλοι περιπολίες για να έχουν το νου τους, ότι όλα τα εναέρια μέσα είναι έτοιμα να πετάξουν σε δέκα λεπτά και ούτω καθεξής 

Το να παίρνω εγώ ένα μήνυμα που είμαι στο κέντρο του Πειραιά ότι υπάρχει κίνδυνος πυρκαγιάς σήμερα, καταλαβαίνεις φαντάζομαι ότι δε με αφορά καθόλου και δεν προσφέρει τίποτα ε ;

 

Το μήνυμα απευθύνεται στους πολίτες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το μήνυμα απευθύνεται στους πολίτες....

Και τι να κάνω εγώ ως κάτοικος του Πειραιά, να πάρω τη μηχανή να ανέβω στον Προφήτη Ηλία να κάνω περιπολίες μην πάρει φωτιά το άλσος ;

Ασε που το πιο πιθανό είναι να με μαζέψουν ως εμπρηστή έτσι που εχουνε πάρει και φορά 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AristidisZ είπε

Και τι να κάνω εγώ ως κάτοικος του Πειραιά, να πάρω τη μηχανή να ανέβω στον Προφήτη Ηλία να κάνω περιπολίες μην πάρει φωτιά το άλσος ;

Ασε που το πιο πιθανό είναι να με μαζέψουν ως εμπρηστή έτσι που εχουνε πάρει και φορά 

Όταν θα το διαβάσεις θα καταλάβεις ποια οδηγία σε αφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όταν θα το διαβάσεις θα καταλάβεις ποια οδηγία σε αφορά.

Αν αναφέρεσαι στην απαγόρευση κυκλοφορίας, αυτή ήταν ήδη σε ισχύ σε περίπτωση που σου διαφεύγει 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Αν αναφέρεσαι στην απαγόρευση κυκλοφορίας, αυτή ήταν ήδη σε ισχύ σε περίπτωση που σου διαφεύγει 

Ξέρεις, δεν είσαι ο μοναδικός κάτοικος Αττικής, Εύβοιας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ξέρεις, δεν είσαι ο μοναδικός κάτοικος Αττικής, Εύβοιας....

Ξέρεις, με το 112 μπορούν να στείλουν σε κατοίκους συγκεκριμένων περιοχών, όχι στην μισή Ελλάδα 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...