Προς το περιεχόμενο

Σε πύρινο κλοιό η χώρα


blackhill66

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, ikorolis είπε

εδώ έχω την ένσταση μου

όταν δίνεις χρήματα (...μύρια ευρώ ή δις ευρώ) σε λάθος προτεραίοτητες τότε δεν κάνεις σωστό διαμοιρασμό οικονομικών πόρων

καλώς ή κακώς είσαι μια χώρα που το καλοκαίρι έχεις φαινόμενα πυρκαγιών άρα θα πρέπει να είσαι πάρα πολύ καλά προστατευμένος

αυτό σημαίνει ότι πρέπει να έχεις επενδύσει στην πρόληψη - καταστολή

άρα πρέπει να έχεις δασική υπηρεσία (εργαζόμενους που ξέρουν τι πρέπει να κάνουν στις δασικές εκτάσεις και να χειριστούν μηχανήματα) - δασοπυροσβέστες - πυροσβέστες και τον ανάλογο εξοπλισμό/μηχανήματα.

αλλά το μυστικό ξέρεις ποιο είναι και δυστυχώς στην ελλάδα δεν έχει εφαρμοστεί?

ο διαχωρισμός της δασικής έκτασης (φυσική αντιπυρική ζώνη) από τους οικισμούς/σπίτια

όταν υπάρχουν οικισμοί και σπίτια μέσα σε δασικές εκτάσεις δεν υπάρχει καμία σωτηρία.

Δεν διαφωνω σε τιποτα απο αυτα πουλες γιαυτο και μιλαω για ανθεωρηση του συστηματος. Αλλα οσο ζω θυμαμαι πυρκαγιες, καθε φορα ακουμε για αλλαγες και καθε φορα εχουμε τα ιδια, αλλος παει με πυροσβεστικο αλλος φερνει υδροφορα και αλλος ερχεται με μπουλντοζα. Αλλος ειναι υπευθυνος πυροπροστασιας στα δαση αλλος διπλα απο οικισμους αλλο διπλα απο την εθνικη.  Μπαχαλο δεκαετιων + οικονομικη κριση που λιγοστευσε τα μεσα αντι να τα αυξησει.

Αν δεν ειχε γινει το ματι, ειμαι απολυτα σιγουρος οτι θα ειχαμε και απωλειες ζωων, απλα τωρα το φυσανε και δεν κρυωνει.

Το θεμα μου ειναι οτι απο τις εποχες του ορθοδοξου πασοκ, οσοι το προλαβαμε εστω και λιγο, καθε χρονο αναλογως της εντασεις του καυσωνα και πολλων αλλων παραγοντων εχουμε μικρες ή πολυ μεγαλες πυρκαγιες και εχουν περασει στην κυριολεξια ολοι απο την εξουσια. Το θεμα ειναι να πιεσουμε για ενα σαφες νομοθετικο πλαισιο που θαα διευκολυνει την προετοιμασια και την κατασβεση και οχι να γραφουμε στα σαιτ κομματικες βλακειες και να αναπαραγονται.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Dharma108 είπε

Δεν διαφωνω σε τιποτα απο αυτα πουλες γιαυτο και μιλαω για ανθεωρηση του συστηματος. Αλλα οσο ζω θυμαμαι πυρκαγιες, καθε φορα ακουμε για αλλαγες και καθε φορα εχουμε τα ιδια, αλλος παει με πυροσβεστικο αλλος φερνει υδροφορα και αλλος ερχεται με μπουλντοζα. Αλλος ειναι υπευθυνος πυροπροστασιας στα δαση αλλος διπλα απο οικισμους αλλο διπλα απο την εθνικη.  Μπαχαλο δεκαετιων + οικονομικη κριση που λιγοστευσε τα μεσα αντι να τα αυξησει.

Αν δεν ειχε γινει το ματι, ειμαι απολυτα σιγουρος οτι θα ειχαμε και απωλειες ζωων, απλα τωρα το φυσανε και δεν κρυωνει.

Το θεμα μου ειναι οτι απο τις εποχες του ορθοδοξου πασοκ, οσοι το προλαβαμε εστω και λιγο, καθε χρονο αναλογως της εντασεις του καυσωνα και πολλων αλλων παραγοντων εχουμε μικρες ή πολυ μεγαλες πυρκαγιες και εχουν περασει στην κυριολεξια ολοι απο την εξουσια. Το θεμα ειναι να πιεσουμε για ενα σαφες νομοθετικο πλαισιο που θαα διευκολυνει την προετοιμασια και την κατασβεση και οχι να γραφουμε στα σαιτ κομματικες βλακειες και να αναπαραγονται.

έχεις δίκιο είναι διαχρονικό το πρόβλημα

δεν ξέρω αν θα αλλάξει κάτι...δεν το πιστεύω ειλικρινά

καθώς πρέπει να αλλάξουν πολλά πράγματα για να έχουμε σωστή αντιμετώπιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ikorolis είπε

εδώ έχω την ένσταση μου

όταν δίνεις χρήματα (...μύρια ευρώ ή δις ευρώ) σε λάθος προτεραίοτητες τότε δεν κάνεις σωστό διαμοιρασμό οικονομικών πόρων

καλώς ή κακώς είσαι μια χώρα που το καλοκαίρι έχεις φαινόμενα πυρκαγιών άρα θα πρέπει να είσαι πάρα πολύ καλά προστατευμένος

αυτό σημαίνει ότι πρέπει να έχεις επενδύσει στην πρόληψη - καταστολή

άρα πρέπει να έχεις δασική υπηρεσία (εργαζόμενους που ξέρουν τι πρέπει να κάνουν στις δασικές εκτάσεις και να χειριστούν μηχανήματα) - δασοπυροσβέστες - πυροσβέστες και τον ανάλογο εξοπλισμό/μηχανήματα.

Σωστό να υπάρχει σωστά οργανωμένο και εξοπλισμένο σύστημα προστασίας των δασών, αλλά πρέπει και οι πολίτες να είναι ευαισθητοποιημένοι, ενημερωμένοι και φυσικά να κάνουν ό,τι πρέπει για να προστατεύσουν την κοινότητά τους και το σπίτι τους!

7 λεπτά πριν, ikorolis είπε

αλλά το μυστικό ξέρεις ποιο είναι και δυστυχώς στην ελλάδα δεν έχει εφαρμοστεί?

ο διαχωρισμός της δασικής έκτασης (φυσική αντιπυρική ζώνη) από τους οικισμούς/σπίτια

όταν υπάρχουν οικισμοί και σπίτια μέσα σε δασικές εκτάσεις δεν υπάρχει καμία σωτηρία.

Οικισμοί και σπίτια μέσα σε δασικές εκτάσεις υπάρχουν σε όλο τον κόσμο. Δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, AntiCambeR said:

μείωση οξυγόνου-αύξηση του διοξειδίου του άνθρακα γιατί τα δέντρα το απορροφούν

Δεν νομίζω ότι παίζει κάτι τέτοιο. Αν ίσχυε τι θα γινόταν πχ σε περιοχές σαν την Σαχάρα ή χώρες σαν την Σαουδική Αραβία που τα δέντρα είναι ελάχιστα λόγω ερήμου?

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Georgram είπε

Γιατί σήμερα ασχολούνται όλα τα κανάλια με την Εύβοια ενώ μέχρι χθες μόνο 1! Η κατάσταση είναι τραγική εδώ και μέρες!

Συγνώμη αλλά αυτό που λες δεν ισχύει. Όλα τα κανάλια ασχολήθηκαν και με την Εύβοια τις προηγούμενες ημέρες. Σήμερα ασχολούνται αποκλειστικά με την Εύβοια γιατί από ότι φαίνεται στην Αττική περιοριστικαν τα μέτωπα. Παντού υπάρχει κίνδυνος για αναζοπυρωσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AntiCambeR είπε

μείωση οξυγόνου-αύξηση του διοξειδίου του άνθρακα γιατί τα δέντρα το απορροφούν,

Ισχυει αυτό, αλλά όχι σε βαθμό που νομίζουν οι περισσότεροι. 

Θα ξανά αναφέρω ότι η θάλασσα απορροφά πιο πολύ διοξείδιο και θερμοκρασία και παράγει πιο πολύ οξυγόνο. Τα σκουπίδια που έχουν μαζευτεί κυρίως σε Ειρηνικό, το εμποδίζει όμως αυτό. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Thresh είπε

Δεν νομίζω ότι παίζει κάτι τέτοιο. Αν ίσχυε τι θα γινόταν πχ σε περιοχές σαν την Σαχάρα ή χώρες σαν την Σαουδική Αραβία που τα δέντρα είναι ελάχιστα λόγω ερήμου?

 

Η θαλασσα παραγει μακράν το περισσότερο οξυγόνο στο πλανητη, ανέκαθεν. Αυτο δεν σημαινει βεβαια οτι εκτεταμενες πυρκαγιες δεν προκαλουν πρόβλημα, αλλα σε παγκόσμιο επιπεδο οι πληγείσες περιοχες ειναι μια κουκιδα σφο χαρτη αναξια λόγου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Σωστό να υπάρχει σωστά οργανωμένο και εξοπλισμένο σύστημα προστασίας των δασών, αλλά πρέπει και οι πολίτες να είναι ευαισθητοποιημένοι, ενημερωμένοι και φυσικά να κάνουν ό,τι πρέπει για να προστατεύσουν την κοινότητά τους και το σπίτι τους!

Οικισμοί και σπίτια μέσα σε δασικές εκτάσεις υπάρχουν σε όλο τον κόσμο. Δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο!

 

όταν υπάρχει σωστή και οργανωμένη δόμηση ναι δεν υπάρχει πρόβλημα

όταν υπάρχει όμως άναρχη δόμηση όπως συμβαίνει στην χώρα μας

τότε δεν μπορείς να έχεις σωστή πυροπροστασία

πυροπροστασία έχεις όταν υπάρχουν σωστές αντιπυρικές ζώνες τις οποίες διατηρείς και χωρίζουν την δασική έκταση με την αστική δόμηση (οικισμούς/σπίτια) έτσι εξασφαλίζεις ότι δεν θα καούν σπίτια και θα χαθούν ανθρώπινες ζωές

καθώς η όποια πυρκαγιά θα φτάσει στην αντιπυρική ζώνη και μη έχοντας κάτι να κάψει θα σβήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μεταξύ για να πάρεις δ Φέρυ από Αιδηψό και να φύγεις από Εύβοια, ζητούσαν κανονικά εισιτήριο. Όχι πλέον γιατί βγήκε απόφαση και σταμάτησε.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, Herald said:

Η θαλασσα παραγει μακράν το περισσότερο οξυγόνο στο πλανητη, ανέκαθεν. Αυτο δεν σημαινει βεβαια οτι εκτεταμενες πυρκαγιες δεν προκαλουν πρόβλημα, αλλα σε παγκόσμιο επιπεδο οι πληγείσες περιοχες ειναι μια κουκιδα σφο χαρτη αναξια λόγου. 

Δεν νομίζω ότι ρώτησε για πρόβλημα από την καύση, αλλά πχ ακόμα κι αν εξαφανιζόντουσαν μαγικά τα δέντρα αν θα είχε αρνητική συνέπεια στο οξυγόνο ή στο διοξείδιο του άνθρακα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η θαλασσα παράγει το 70 του οξυγονου του πλανητη.Τα δεντρα ομως απορροφούν το διοξιδιο που ειναι και το μεγαλυτερο πρόβλημά.

Τωρα καλη η εκκένωση και επιβεβλημένη.Πανω απο ολα η ανθρωπινη ζωη.

Δεν πρεπει όμως να αποτελέσει ουτε άλλοθι ουτε κουρτινα πισω απο την οποια να κρυφτουν οι τεράστιες ευθύνες αυτων που κυβερνουν.

Καηκαν χωρια σπιτια περιουσιες που φτιαχτηκαν με κοπο και πανω απο ολα δασος που δεν θα ξαναφτιαχτει ποτε.Δεν υπαρχουν δασικο δρομοι,δεν υπαρχουν μεσα, η φωτια περναγε την εθνική  οδο και τα πυροσβεστικα κοιταγαν .Την καλύτερη αντιπυρικη ζωνη που θα μπορουσαν να εχουνε ποτε.Στην βαρυμπομπη η φωτιά τούς ξέφυγε μεσα απο τα χερια απο λάθος εκτιμηση γιατι δεν φροντισαν να δεσμευσουν εναερια μεσα για τις αναζοπυρωσεις με τις γνωστες τραγικες συνεπειεςΥπαρχουν τεράστιες ευθύνες και κάποιος πρεπει να πληρωσει.Αληθεια ποσα καναντερ πετουν αυτη την στιγμή οχι ποσα εχουμε αλλα ποσα μπορουν να πεταξουν.

Και το εγκλημα συνεχίζεται στην Ευβοια οπου ο απολογισμός δύστυχος θα ειναι τραγικοτερος

Επεξ/σία από agiannesg59
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, agiannesg59 είπε

Η θαλασσα παράγει το 70 του οξυγονου του πλανητη.

Τωρα καλη η εκκένωση και επιβεβλημένη.Πανω απο ολα η ανθρωπινη ζωη.

Δεν πρεπει όμως να αποτελέσει ουτε άλλοθι ουτε κουρτινα πισω απο την οποια να κρυφτουν οι τεράστιες ευθύνες αυτων που κυβερνουν.

Καηκαν χωρια σπιτια περιουσιες που φτιαχτηκαν με κοπο και πανω απο ολα δασος που δεν θα ξαναφτιαχτει ποτε.Δεν υπαρχουν δασικο δρομοι,δεν υπαρχουν μεσα, η φωτια περναγε την εθνική  οδο και τα πυροσβεστικα κοιταγαν .Την καλύτερη αντιπυρικη ζωνη που θα μπορουσαν να εχουνε ποτε.Στην βαρυμπομπη η φωτιά τούς ξέφυγε μεσα απο τα χερια απο λάθος εκτιμηση γιατι δεν φροντισαν να δεσμευσουν εναερια μεσα για τις αναζοπυρωσεις με τις γνωστες τραγικες συνεπειεςΥπαρχουν τεράστιες ευθύνες και κάποιος πρεπει να πληρωσει.Αληθεια ποσα καναντερ πετουν αυτη την στιγμή οχι ποσα εχουμε αλλα ποσα μπορουν να πεταξουν.

Και το εγκλημα συνεχίζεται στην Ευβοια οπου ο απολογισμός δύστυχος θα ειναι τραγικοτερος

Kαπου μπερδευεσαι.

Στη Βαρυπομπη η φωτια δεν ηταν μια αλλα ξεπηδουσαν διαρκως νεες εστιες, ασχετες με αναζοπυρωσεις. Μαλιστα η 2η φωτια στη Βαρυπομπη, ξεκινησε απο σημειο που δεν ειχε ουδεμια σχεση με αναζοπυρωση. Αλλωστε εχουν συλληφθει εμπρηστες που συνεχιζαν να βαζουν νεες εστιες, οταν ηδη η φωτια ειχε λαβει ανεξελεγκτες διαστασεις.

Για την εθνικη οδο και το πως τους περασε η φωτια, δες το παρακατω βιντεο. Ηταν live τη στιγμη ακριβως που η φωτια τους εφυγε απεναντι απο την εθνικη οδο. Θελω , αφου δεις τα πρωτα 4 λεπτα προσεκτικα, να μου πεις πώς σταματαει αυτο και με τι ειδους αντιπυρικη ζωνη.

 

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλε δεν θα το παω στην αντιπαραθεση .Πιστευε οτι θελεις .Ολοι τα ειδαμε και δεν μπερδευομαι πουθενα.Εγω ειπα την αποψη μου και την αφηνω εδω οπως και εσυ.Ας κρινουν αυτοι που διαβαζουν.

Επεξ/σία από agiannesg59
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, agiannesg59 είπε

Φιλε δεν θα το παω στην αντιπαραθεση .Πιστευε οτι θελεις .Ολοι τα ειδαμε και δεν μπερδευομαι πουθενα.Εγω ειπα την αποψη μου και την αφηνω εδω ΑΝ την αφήσεις και εσυ

Δεν κανω καμια αντιπαραθεση. Λες οτι η φωτια στη Βαρυπομπη γινοταν να ελεγχθει. Σου λεω τα γεγονοτα ως εχουν , πχ οτι συνελληφθησαν εμπρηστες που συνεχιζαν να δημιουργουν νεες εστιες ενω η φωτια ηταν ηδη ανεξελεγκτη. Οτι η δευτερη φωτια στη Βαρυπομπη, δεν ηταν αναζοπυρωση γιατι ξεκινησε απο αλλο σημειο σε σχεση με τη προηγουμενη, στο οποιο δεν φταναν ουτε καυτρες. Μιλαμε δηλαδη για διαδοχικους εμπρησμους, αποδεδειγμενα, κι εσυ υποστηριζεις οτι υπηρξε ολιγωρια στον ελεγχο της φωτιας.

Λες οτι στην εθνικη δεν φτιαξαν αντιπυρικη ζωνη και τους εφυγε και ζητας ευθυνες για το συγκεκριμενο γεγονος. Σου δειχνω σε βιντεο, live ηταν κιολας, το στιγμιοτυπο απο τη στιγμη που η φωτια περναει την εθνικη οδο και ζητω τη γνωμη σου, με ποια μεθοδο και με τι ειδους αντιπυρικη ζωνη θα μπορουσε αυτο να σταματησει.

Το αντεπιχειρημα σου στα παραπανω ειναι το "ολοι ειδαμε τι εγινε, δε θα ανοιξουμε και κουβεντα τωρα"...

Οκ, συνεχιζουμε.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, gas7777 είπε

Μια παρατήρηση εδώ διότι με ενοχλεί αυτό το πράγμα. Όχι επειδή το λες εσύ αλλά επειδή το χρησιμοποιούν ως δίκαιολογια.

Πριν 4 χρόνια κοροϊδεύαμε τη Greta Thunberg εδώ στην Ελλάδα που αναφερόταν στις καταστροφές από τη κλιματική αλλαγή.

10 χρόνια τώρα, κάθε χρόνο καίγεται όλος ο πλανήτης. Δεν είναι φετινό φαινόμενο. Καθε χρόνο αντιμετωπίζουμε 50-60 παράλληλες πυρκαγιές στην Ελλάδα. 

Η πραγματικότητα είναι ότι φέτος ξέφυγε. Όπως έχει ξεφύγει πολλές φορές ακομα. Τι επειδή έγινε στην Αθήνα και το βιωσαμε περισσότερο; Πέρσι θυμόμαστε τι έγινε με τις φωτιές; Προπερσι; Πριν 5 χρόνια;

Τα ίδια ακριβώς. 

Η τραγωδία δεν είναι τόσο στην Αθήνα. Είναι το τι έγινε στην Εύβοια.

Τραγωδία είναι και τα δύο, περισσότερο όμως στην Εύβοια προφανώς. 

Πολλοί κορόιδευαν την Γκρετα Τουνμπεργκ σε όλο τον πλανήτη μέχρι πριν ξεκινήσει η πανδημία και σταματήσει να εμφανίζεται στα μέσα, εγώ δεν ήμουν σε αυτούς που την κορόιδευαν, διότι το να κοροϊδεύει ένας 30αρης και μεγαλύτερος μια δεκαεξάχρονη που έχει διεξάγει 1000 δράσεις διεθνώς για ενημέρωση και ευαισθητοποίηση σε ένα θέμα την στιγμή που ο μέσος άνθρωπος της ηλικίας της μόνο με αυτά δεν ασχολειται, τότε αποτελεί ντροπή για τον μεγαλύτερο που κανονικά θα έπρεπε αυτός από την θέση ισχύος που έχει να αναλάβει κάτι να κάνει. Παρόλα αυτά θα της ασκήσω κριτική όχι μόνο σε αυτή αλλά σε όλους γενικά που κάνουν το ίδιο, για διαφορα πράγματα όπως το ότι επειδή όλοι κρινόμαστε επί του αποτελέσματος, τέτοιες ενέργειες είναι μεν καλές αλλά αναποτελεσματικες. Το ότι ο πλανήτης εκπέμπει SOS και υπάρχει διαφορά περιβάλλοντικα ζητήματα το έχουν μάθει μέχρι και οι πέτρες. Το θέμα είναι μπροστά στο συνήθειο, στον τρόπο ζωής, στην νοοτροπία, στο χρήμα, στον καταναλωτισμο, όλα αυτά είναι λόγια του αέρα. Αν βρεις μια χρυσή τομή μέσα από την οποία θα αλλάξουν έστω και λίγο τα παραπάνω και με την σειρά τους επιφέρουν αλλαγές και βελτιώσεις στο περιβάλλον τότε θα σου πω μπράβο και θα σου βγαλω το καπέλο. Διαφορετικά δεν κάνεις τίποτα παραπάνω και θα συνεχίσουν να σε κράζουν ως γραφικό. 

Στα του θέματος. Σκοτείνιασε ο ουρανός όλης της Αθήνας, από την Εύβοια είναι αυτή η κάπνα και όχι από την Αττική; Δεν έχω καταλάβει. Σε ένα δελτίο στο ΑΝΤ1 λένε ότι στις Αφίδνες ακόμα δεν έσβησε η φωτιά...... 

Καθηγητής του ΑΠΘ (Μουσιοπουλος νομίζω) μίλησε επίσης και είπε ότι η φωτιά είναι φυσικός μηχανισμός αναγέννησης στα δάση της Μεσογείου σε σχέση με τα υπόλοιπα, αλλά θα πάρουν χρόνια. Η αναδάσωση δεν είναι απαραίτητα καλή, ειδικά για τα πευκοδάση δεν κανει να γίνει αναδάσωση. 

Edit: Ο καθηγητής Καψωμενακης στο Star λέει ότι η αιτία των πυρκαγιών είναι η κλιματική αλλαγή. Τα περιμέναμε από το 90 αυτά, ο εμπρισμος είναι η αφορμη. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...