Προς το περιεχόμενο

Ο Firefox έχασε 46 εκατομμύρια χρήστες τα τελευταία 3 χρόνια


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Εγώ ήμουν για χρόνια χρήστης του Chrome, το πέταξα και έβαλα Mozilla. Έχω και opera ετσι απλα για να υπάρχει και το χρησιμοποιώ ελάχιστα.

Δεν υπάρχουν άλλοι browser, είναι οι βασισμένοι στο Chromium (Chrome, Edge, Brave, Opera, Vivaldi) και ο Firefox

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συνεχίζει και είναι ο αγαπημένος μου, δε βλέπω το λόγο να αλλάξω.

Στον Firefox είναι στημένη η "ψηφιακή" μου "ζωή"....

Διασκέδαση, εργασία, ενημέρωση τα πάντα όλα....

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια φορα και ενα καιρο το κρατος πηγε στα δικαστηρια την μ$ για "αθεμιτο ανταγωνισμο" με τους browsers

τελικα εφαγε τα μουτρα του γιατι δεν ηταν δουλεια του να αποφασιζει τι θα κανει ο αλλος με το λειτουργικο του και το προγραμμα του

ετσι ο ιντερνετ εχπλορερ παρεμεινει κυριαρχος για τα επομενα 10 χρονια

και ετσι ηρθε η φυσικη επιλογη να τον εκτοπισει στην 2η θεση με τον firefox να παιρνει την πρωτη θεση

γιατι?

γιατι απλουστατα 10 χρονια στην κορυφη απο ελαφρυς και ωραιος εγινε βαρυς και δυσκολος

ο φιρεφοξ πηρε την αγορα και αυτος για καμια 10 αρια χρονια μεχρις οτου εγινε και αυτος βαρυς και ασηκωτος και μια αλλη εταιρια αρχισε να παιρνει μεγαλο μεριδιο στην αγορα (κρομ)

εντωμεταξυ η μ$ τελευταια και καταιδρωμενη με ολους να την βριζουν αλλαξε 10 browsers μεχρις οτου εφτιαξε και αυτη μια απο τα ιδια με τον κρομ. (edge)

τελικα με καποια χρονια καθυστερηση ολοι μαθαινουν

 

εκτος απο το κρατος που νομιζει πως με δικαστηρια ή προστιμα μπορει να αλλαξει τη φυσικη επιλογη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Δεν υπάρχουν άλλοι browser, είναι οι βασισμένοι στο Chromium (Chrome, Edge, Brave, Opera, Vivaldi) και ο Firefox

Δεν είχα ιδέα τι ήταν το chromium, τώρα που το ανέφερες το κοίταξα και έμαθα για αυτό. Οπότε για να καταλάβω, όλοι αυτοί οι browsers βασίζονται σε ένα λογισμικό ανοιχτού κώδικα που η κάθε εταιρεία το έχει παραμετροποιήσει με βάση τα δικά της κριτήρια/προτιμήσεις και το παρέχει στους χρήστες.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο παλια εχω παντα στο win7 mozilla και chrome αλλα μολις παρω pc με win11 πιστευω θα ειμαι με edge και chrome. Σημαντικο ρολο θα παιξει και η αναβαθμιση στην εκδοση 100 (2022) οπου θα δουμε τη μεγαλη βελτιωση του καθε broswer. Chrome και edge ειναι στην εκδοση 92 ενω ο mozilla στην 90.

Επεξ/σία από AcceleRacer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Basilhs23___ είπε

Δεν είχα ιδέα τι ήταν το chromium, τώρα που το ανέφερες το κοίταξα και έμαθα για αυτό. Οπότε για να καταλάβω, όλοι αυτοί οι browsers βασίζονται σε ένα λογισμικό ανοιχτού κώδικα που η κάθε εταιρεία το έχει παραμετροποιήσει με βάση τα δικά της κριτήρια/προτιμήσεις και το παρέχει στους χρήστες.

Ακριβώς. Οπότε και τα περισσότερα features του Chromium τα έχουν όλοι (αν δεν τα έχουν αφαιρέσει), και έχουν προσθέσει και τα δικά τους.

Προσωπικά έχω όλους τους browsers εγκατεστημένους (για development), αλλά χρησιμοποιώ Firefox για καθημερινή χρήση επειδή είναι ικανοποιητικά γρήγορος, έχει ικανοποιητικά extensions, και επειδή μου αρέσει περισσότερο το UX και UI του (bookmarks, ρυθμίσεις κ.λπ.).

Πλέον με τον Chromium-based Edge βρίσκω ολοένα και λιγότερους λόγους για να χρησιμοποιώ Chrome, ακόμα και για development.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου κάνει εντύπωση που μιλάτε για αργό firefox... καλά όλοι με μηχανήματα 15ετίας είστε και HDD? γιατί εγώ με i5 4ης γενιάς και 860evo δεν μπορώ να πω ότι νιώθω lag. To experience είναι smooth. Αλλά ναι, βλέπω διαφορά vs Edge/Chrome. Φαντάζομαι όμως οι σύγχρονοι υπολογιστές με 8ης+ είναι πιο σμουθ...?

ΥΓ: Από την μια κράζουμε την Google για τα "προσωπικά" μας δεδομένα, και από την άλλη είμαστε(είστε) φαν του Chrome και δεν δίνετε την ευκαιρία σε άλλον browser πχ firefox. Τα θέλει ο τέτοιος μας νομίζω...

Επεξ/σία από NotAliki177
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Δεν είχα ιδέα τι ήταν το chromium, τώρα που το ανέφερες το κοίταξα και έμαθα για αυτό. Οπότε για να καταλάβω, όλοι αυτοί οι browsers βασίζονται σε ένα λογισμικό ανοιχτού κώδικα που η κάθε εταιρεία το έχει παραμετροποιήσει με βάση τα δικά της κριτήρια/προτιμήσεις και το παρέχει στους χρήστες.

Εν ολιγοις με ολα απο τα παραπανω δε ξεφεύγεις απο τη μαμα google

Επεξ/σία από acalm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, acalm said:

Εν ολιγοις με ολα απο τα παραπανω δε ξεφεύγεις απο τη μαμα google

Οι Chromium-based browsers δεν έχουν καμία σχέση με την Google. Ο καθένας επιλέγει τι θα κρατήσει και τι θα αφαιρέσει. Πχ αν δεν θες tracking από Google όσον αφορά τον browser (και όχι το google search) πας σε Edge 'η κάποιο άλλο browser που είναι chromium-based.

Επεξ/σία από NotAliki177
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Μου κάνει εντύπωση που μιλάτε για αργό firefox... καλά όλοι με μηχανήματα 15ετίας είστε και HDD? γιατί εγώ με i5 4ης γενιάς και 860evo δεν μπορώ να πω ότι νιώθω lag. To experience είναι smooth. Αλλά ναι, βλέπω διαφορά vs Edge/Chrome. Φαντάζομαι όμως οι σύγχρονοι υπολογιστές με 8ης+ είναι πιο σμουθ...?

ΥΓ: Από την μια κράζουμε την Google για τα "προσωπικά" μας δεδομένα, και από την άλλη είμαστε(είστε) φαν του Chrome και δεν δίνετε την ευκαιρία σε άλλον browser πχ firefox. Τα θέλει ο τέτοιος μας νομίζω...

Συγκριτικά με edge/chrome είναι αργός και έχει εκνευριστικά κολλήματα και σε σύγχρονα μηχανήματα. Συνεχίζω βέβαια να τον χρησιμοποιώ ως βασικό browser.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, nikosgalis είπε

Αφενός δεν χωνεύω την Google, αφετέρου δεν μου αρέσουν τα μονοπώλια και τα μεγαθήρια. Υποστήριζα πάντα τον Firefox από την έκδοση 1.x αλλά σταμάτησα να το κάνω όταν ανέβαζε 100% cpu στον Mac ακόμη και αν δεν τον χρησιμοποιούσα. 
 

Πλέον χρησιμοποιώ τον Brave με την κρυφή ελπίδα να ανακάμψει ο Firefox 

Σε μένα αυτή τη στιγμή είναι στο 5% ,μάλλον κάτι δεν έχεις κάνει σωστά

30 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Μου κάνει εντύπωση που μιλάτε για αργό firefox... καλά όλοι με μηχανήματα 15ετίας είστε και HDD? γιατί εγώ με i5 4ης γενιάς και 860evo δεν μπορώ να πω ότι νιώθω lag. To experience είναι smooth. Αλλά ναι, βλέπω διαφορά vs Edge/Chrome. Φαντάζομαι όμως οι σύγχρονοι υπολογιστές με 8ης+ είναι πιο σμουθ...?

ΥΓ: Από την μια κράζουμε την Google για τα "προσωπικά" μας δεδομένα, και από την άλλη είμαστε(είστε) φαν του Chrome και δεν δίνετε την ευκαιρία σε άλλον browser πχ firefox. Τα θέλει ο τέτοιος μας νομίζω...

Μου θυμίζει τον τίτλο μιας ταινίας  " Αρχίστε την επανάσταση χωρίς εμένα" .Βρίζουν ολημερίς τα μονοπώλια ,αλλά είναι κολλημένοι εκεί .Και πονάω και μ αρέσει ,ένα πραγμα δηλαδή

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά να πάθει η Mozilla. O FFox ήταν πρώτη επιλογή για πολύ συγκεκριμένα πράγματα. Το πήρε πολύ στραβά η Mozilla και σε λίγο θα τους χάσει όλους. Εδώ και τρεις major εκδόσεις υπάρχουν πολύ σοβαρά προβλήματα που αντί να τα φτιάξει εστίασε σε ένα interface χειρότερο κι από τα μούτρα τους. Σημειωτέων πως η παλιά σχολή developers της Mozilla έφυγαν ακριβώς για την αλλαγή πολιτικής της. Λίγο ακόμα και θα σβήσει από τον χάρτη των browsers.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...