Προς το περιεχόμενο

Επικεφαλής WhatsApp: Η σάρωση φωτογραφιών της Apple για παιδική κακοποίηση είναι σύστημα παρακολούθησης


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, vs_skg είπε

στο τελευταιο πανευρωπαικο προγραμματιστων παντως η Apple δεν πηγε καλα, ουτε ενα μετάλλιο. Ενω το Netflix, σαρωσε

Τι'ν'τούτο; Ένα λινκάκι ρε παιδιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Κάνε τον κόπο να δεις τα σχόλιά μου στο προηγούμενο topic πριν με χαρακτηρίσεις και μένα λοιπόν ή αν σε ενδιαφέρει να βελτιώσεις τις γνώσεις και την αντίληψή σου επί κάποιων θεμάτων.

Δεν σε είπα και καμπούρη επειδή έκανα ένα δηκτικό σχόλιο. Είτε σου αρέσει είτε όχι, αυτά που έγραψες είναι τελείως ανακριβή όσον αφορά το iOS, οπότε είχε και μια δόση ειλικρινούς απορίας η ερώτησή μου (κάποιος απάντησε κιόλας, μη ειρωνικά νομίζω...)

Συγνώμη πάντως, δεν ήταν προσωπική "επίθεση" αυτό. Σε όλα τα σχετικά topics οι πρώτες σελίδες γεμίζουν με ακριβώς αυτό: ανεκπαίδευτα σχόλια από κόσμο που κάτι θέλει να πει αλλά δεν έχει ιδέα για τι πράγμα μιλάει. Φιλτράκι εκεί, όχι;

Ούτε εσύ έβαλες Φιλτράκι σε όλα μου τα λεγόμενα. Προσωπικές επιθέσεις γίνονται, και καλό είναι να γίνονται, από κοντά, και γνωρίζοντας τον άλλον. Μόνο και μόνο που άνοιξες τη συζήτηση αυτή επαναλαμβάνοντας επίθεση σε ατομικό επίπεδο και προωθώντας το διαδικτυακό bullying, μπορώ να καταλάβω μία πτυχή του δικού σου χαρακτήρα.

Επίσης, το συγκεκριμένο ζήτημα είναι το αντικείμενο σχολιασμού. Τις γνώμες που έχεις σε προηγούμενα topics είναι παντελώς άσχετα και κακώς τα αναφέρεις. Κάνεις ακριβώς αυτό που ανεβάζουν κάποιοι λέγοντας σε μία αγγελία "εγγύηση οι Χ αξιολογήσεις μου". Προσπαθείς να προκαταβάλεις την εμπιστοσύνη του άλλου και να μειώσεις την κριτική του ικανότητα...

Σταματάω εδώ γιατί θέλω να δώσω τόπο στην οργή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Alexis_dim είπε

Από τη μία θα βοηθήσει στο έργο αυτό από την άλλη δεν το λες και το πιο απλό για τα προσωπικά δεδομένα....

Δεν είναι τόσο θέμα προσωπικών δεδομένων (έχεις έναν σχετικό έλεγχο άλλωστε επί αυτού) κι αν διαβάσεις τα τεχνικά είναι καλοφτιαγμένο, περισσότερο από όσο όλες οι τοπ εταιρίες προασπίζουν τα προσωπικά δεδομένα μας. Είναι θέμα πολιτικής και κατεύθυνσης που παίρνεται στον έλεγχο για την πρόληψη παρόμοιων εγκλημάτων.

Για το WhatsApp εν τω μεταξύ μην εκπλαγείτε αν σε λίγο καιρό κάνει κάτι παρόμοιο, χρησιμοποιώντας μάλιστα API's της Apple στα λειτουργικά της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να απενεργοποιεί κάποιος το icloud δεν είναι λύση καθώς σημαίνει πως γίνεται αυτόματα ύποπτος. Αυτό είναι πονηρή αναδίπλωση έμμεσου, αργά ή γρήγορα, εξαναγκασμού στην χρήση και αποδοχή του νέου αυτού καθεστώτος παρακολούθησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Markos Antonoulis είπε

Ούτε εσύ έβαλες Φιλτράκι σε όλα μου τα λεγόμενα. Προσωπικές επιθέσεις γίνονται, και καλό είναι να γίνονται, από κοντά, και γνωρίζοντας τον άλλον. Μόνο και μόνο που άνοιξες τη συζήτηση αυτή επαναλαμβάνοντας επίθεση σε ατομικό επίπεδο και προωθώντας το διαδικτυακό bullying, μπορώ να καταλάβω μία πτυχή του δικού σου χαρακτήρα.

Επίσης, το συγκεκριμένο ζήτημα είναι το αντικείμενο σχολιασμού. Τις γνώμες που έχεις σε προηγούμενα topics είναι παντελώς άσχετα και κακώς τα αναφέρεις. Κάνεις ακριβώς αυτό που ανεβάζουν κάποιοι λέγοντας σε μία αγγελία "εγγύηση οι Χ αξιολογήσεις μου". Προσπαθείς να προκαταβάλεις την εμπιστοσύνη του άλλου και να μειώσεις την κριτική του ικανότητα...

Σταματάω εδώ γιατί θέλω να δώσω τόπο στην οργή.

Εμ γράφεις άσχετα με το θέμα και ανακριβή, εμ πας να βγεις κι από πάνω.

Προφανώς δεν σου είπα να διαβάσεις τα σχόλιά μου γενικώς αλλά για το ίδιο ακριβώς θέμα που συζητούσαμε χτες στο ίδιο forum. Δεν θα κάνω copy/paste αυτά που έγραφα χτες επειδή δεν θες να κάνεις κλικ στο χτεσινό τόπικ.

Είναι bullying λοιπόν το ότι έκανα μια ελαφρώς ειρωνική ερώτηση κάνοντας quote τις ανακρίβειές σου;
Ο καθένας με τις εμπειρίες του...

Xiaomi έχεις τελικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δρομος για την κολαση ειναι στρωμενος με καλες προθεσεις , οσο και αν ο σκοπος ειναι ευγενης , το να εχεις προσβαση σε δισεκατομμυρια συσκευες ανα πασα ωρα και στιγμη ειναι μεγαλος πειρασμος 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο Εκτός θέματος Αλλά σχετικό.. η apple και τα Android δίνουν την επιλογή για το εάν η κάθε εφαρμογή θα έχει πρόσβαση σε Χ στοιχεία της συσκευής, από την εμπειρία μου όλοι πατάνε "Ναι" σε όλα.

Εάν ο κόσμος δεν καταλάβει σε τι δίνει πρόσβαση και τι είναι αυτά τα "pop ups" εφόσον δεν τα διαβάζει καν δυστυχώς δεν πρόκειται να αλλάξει ποτέ κάτι προς το "καλύτερο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vkot είπε

Φαντάσου να φωτογραφίσεις την μελανιά του παιδιού σου όταν έπεσε με το ποδήλατο, θα νομίζουν ότι το χτύπησες!
Φαντάσου να φωτογραφίσεις όταν κάνει πιρουέτα και τύχει να φανεί λίγο το βρακάκι, θα νομίζουν ότι κάνεις παιδική πορνογραφία!
Φαντάσου να φωτογραφίζεις το παιδί σου όταν τρώει μακαρόνια, πασαλειμμένο με κέτσαπ, θα νομίζουν ότι το σκότωσες!

Φαντάσου τί ωραία που θα ήταν αν ασχολούμασταν 5 λεπτά να διαβάσουμε και να κατανοήσουμε μια είδηση αντί να λέμε ότι μας έρθει στο κεφάλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, abAeterno είπε

Σύντομα έρχεται και στα Ipad. Και αργά η γρήγορα θα είναι μόνιμα ενεργό θέλετε δεν θέλετε. Good Luck. Full scan φωτογραφιών, αρχείον, ιστορικού. Μια χαρά θα περάσουν όσοι έχουν apple συσκευές. Όλα θα είναι φανερά πλέον ακόμα και στην sd card σας. Tragic🤑 αλλά αφού αγαπάτε τόσο το μήλο καλα κάνει. Τα καλύτερα έρχονται. 

Ναι γιατί οι Κινέζοι πάνε πίσω .. με τα φθηνά κινητά και τις cloud κάμερες ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς δεν πρόλαβα να αγοράσω iPhone για πρώτη φορά όπως σκόπευα, με σκοπό την προστασία της ιδιωτικότητας που δεν μου παρείχε το Android. Τώρα τα iPhone πάνε ένα σκαλί κάτω ακόμη και από το Android. Δυστυχώς όσο εξαρτώμαστε από τις εταιρίες και τα κλειστά οικοσυστήματα τους αυτά θα συμβαίνουν. Πρέπει όπως το software γίνεται σιγά σιγά όλο και περισσότερο open source και free το ίδιο να γίνει σιγά σιγά και με τις πλατφόρμες και τις υποδομές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, DanielRGr είπε

Το χειροτερο πραγμα ειναι η ημιμαθεια και η παραπληροφορηση. Πριν πεταξεις αυτες τις μπουρδες απλα για να πεις κατι, πηγαινε διαβασε τη διαδικασια-τροπο με τον οποιο θα γινεται αυτο το scan που λες. Δεν προκειται να στο εξηγησω εγω, θελω να κατσεις να το ψαξεις ο ιδιος, ατομα σαν κι εσενα απλα αναπαραγουν σκεψεις τους και οτιδηποτε πεταχτει στο fb, χωρις να δουν αν ειναι εγκυρα.

 

Το πρόβλημα φίλε είναι ότι όσο τεχνικά "ανώδυνα"  και να  το κάνει πάλι πρόκειται για παραβίαση της ιδιωτικότητας από την οποίαν η Apple θα βγάλει λεφτά ερευνώντας και κατηγοριοποιώντας τις συνήθειές σου ενώ θα δημιουργήσει και προβλήματα σε ανθρώπους που ούτε καν τα είχαν φανταστεί. Σου θυμίζω το περιστατικό που δημοσιεύτηκε πριν λίγα χρόνια στις εφημερίδες με την ελληνική οικογένεια που συνελήφθη στην Γερμανία και της πείραν το παιδί γιατί είχαν φωτογραφίες μαζί τους από τις καλοκαιρινές διακοπές στις οποίες είχαν φωτογραφήσει το δύο ετών μωρό τους τελείως γυμνό στην παραλία. Καλά ξεμπερδέματα στοyς φίλους της Apple. Όχι ότι η Google δεν το κάνει ήδη στο Android, απλά δεν το ανακοινώνει και δεν το παίζει ηθικός τεχνομπάτσος μπαμπούλας όπως το κάνει τώρα η "άσπιλη" Apple. O τεχνοφασισμός έρχεται με 1000 φίλε και σε λίγο καιρό εάν δεν δίνεις την συγκατάθεσή σου να ξέρει τα πάντα για σένα ο μεγάλος αδελφός θα σου αποκλείεται η πρόσβαση από κάθε ψηφιακή υπηρεσία. 

Επεξ/σία από anax111
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, MetroStar είπε

Ευτυχώς δεν πρόλαβα να αγοράσω iPhone για πρώτη φορά όπως σκόπευα, με σκοπό την προστασία της ιδιωτικότητας που δεν μου παρείχε το Android. Τώρα τα iPhone πάνε ένα σκαλί κάτω ακόμη και από το Android. Δυστυχώς όσο εξαρτώμαστε από τις εταιρίες και τα κλειστά οικοσυστήματα τους αυτά θα συμβαίνουν. Πρέπει όπως το software γίνεται σιγά σιγά όλο και περισσότερο open source και free το ίδιο να γίνει σιγά σιγά και με τις πλατφόρμες και τις υποδομές.

Ποιά ιδιωτικότητα στις υπηρεσίες του άλλου θες να έχεις ακριβώς; και τα 2 λειτουργικά έχουν μια χαρά ιδιωτικότητα αν ξέρεις που πατάς ναι.

Ο λόγος που Apple είναι αυτή που είναι, είναι για το οικοσύστημα της. Το software δεν γίνεται τόσο "free" όσο νομίζεις και το open source είναι διαφορετικό πράγμα.

την πλατφόρμα και την υποδομή δεν την έφτιαξες εσύ για να την έχεις δωρεάν. είναι φτηνή γιατί την χρησιμοποιεί πολύ κόσμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...