Προς το περιεχόμενο

Περισσότερες πωλήσεις για την Nvidia GeForce RTX 3090 από όλη τη σειρά AMD Radeon RX 6000


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, Herald είπε

Bεβαίως, το mindfactory γεμάτο με κάρτες είναι. Το ίδιο και το caseking , alternate de , alternate nl κλπα κλπα. 

Σε εξωφρενικές τιμές, πολλοί έχουν.

Πρακτικά είναι σαν να ΜΗΝ έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

51 λεπτά πριν, john_dr είπε

Σε εξωφρενικές τιμές, πολλοί έχουν.

Πρακτικά είναι σαν να ΜΗΝ έχουν.

Ο άνθρωπος ειπε οτι δεν υπαρχουν στα ραφια,πραγμα που ειναι λαθος. Σιγα τις εξωφρενικές τιμες, για την εποχη μια χαρά ειναι οι τιμες. 

1 λεπτό πριν, mkp είπε

Ποσά παιχνίδια υποστηρίζουν ray tracing με dlss? oh wait

Δεν χρειαζεται να ειναι πολλα

Αλλωστε καρτα δεν αγοραζεις για ΟΛΑ τα παιχνιδια. Πολλα απο τα παιχνιδια που θα παιξεις με την καινούργια σου καρτα παιζανε αψογα και με την παλια. Για 5-10 βαρια ΑΑΑ αγοραζεις καρτα, και απο αυτα πολλα έχουν dlss και rt. Για παραδειγμα εγώ αλλαξα την 1080ti για να παιξω metro / rdr 2 / cp2077. Απο αυτα τα 2 έχουν rt και dlss, και πλεον εχει και το rdr2. Τα υπολοιπα παιχνιδια που παίζω παιζανε και με την 1080ti που ειχα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν χρειαζεται να ειναι πολλα

Αλλωστε καρτα δεν αγοραζεις για ΟΛΑ τα παιχνιδια. Πολλα απο τα παιχνιδια που θα παιξεις με την καινούργια σου καρτα παιζανε αψογα και με την παλια. Για 5-10 βαρια ΑΑΑ αγοραζεις καρτα, και απο αυτα πολλα έχουν dlss και rt. Για παραδειγμα εγώ αλλαξα την 1080ti για να παιξω metro / rdr 2 / cp2077. Απο αυτα τα 2 έχουν rt και dlss, και πλεον εχει και το rdr2. Τα υπολοιπα παιχνιδια που παίζω παιζανε και με την 1080ti που ειχα. 

Μπορεί εσύ να αγοράζεις κάρτα για 2-3 παιχνίδια άλλα εγώ αγοράζω κάρτα για ΟΛΑ τα παιχνίδια, για παράδειγμα κάρτες σαν τις RTX3080/6800XT άπλα μόλις που καταφέρανε να τρέξουνε παιχνίδια τριετίας σε 1440p/144fps/max settings, ενώ με παλιες κάρτες σαν την 1080ti ήταν άπλα αδύνατον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, mkp είπε

Μπορεί εσύ να αγοράζεις κάρτα για 2-3 παιχνίδια άλλα εγώ αγοράζω κάρτα για ΟΛΑ τα παιχνίδια, για παράδειγμα κάρτες σαν τις RTX3080/6800XT άπλα μόλις που καταφέρανε να τρέξουνε παιχνίδια τριετίας σε 1440p/144fps/max settings, ενώ με παλιες κάρτες σαν την 1080ti ήταν άπλα αδύνατον.

Αν αγοράζεις κάρτα για ΟΛΑ τα παιχνίδια τότε θα αγοράζεις και γιαυτα που έχουν dlss και RT :) Αν δεν πάρεις κάρτα με καλές επιδόσεις σε RT και DLSS τοτε δεν αγοράζεις κάρτα για ΟΛΑ τα παιχνίδια. Άρα αναγκαστικά nvidia αγοράζεις εσύ, χαίρομε που συμφωνήσαμε

Τα περισσότερα παιχνίδια δεν πιάνουν 144 fps λόγω του CPU, ότι κάρτα και να έχεις, οπότε δεν ξέρω ακριβώς σε τι αναφέρεσαι.Δεν υπάρχουν πολλά single player που ο επεξεργαστης να μπορει να βγαλει 144 fps

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mkp είπε

Ποσά παιχνίδια υποστηρίζουν ray tracing με dlss? oh wait

Ποιες κάρτες δυσκολεύονται σε rasterization μου λες ? Ακόμα και η ρχ580 τα πάει περίφημα , το rt και το deep learning κάνουν παπάδες και εκεί η amd είναι πολύ πισω

1 ώρα πριν, mkp είπε

Μπορεί εσύ να αγοράζεις κάρτα για 2-3 παιχνίδια άλλα εγώ αγοράζω κάρτα για ΟΛΑ τα παιχνίδια, για παράδειγμα κάρτες σαν τις RTX3080/6800XT άπλα μόλις που καταφέρανε να τρέξουνε παιχνίδια τριετίας σε 1440p/144fps/max settings, ενώ με παλιες κάρτες σαν την 1080ti ήταν άπλα αδύνατον.

Χαχαχα δηλαδή σε rt games που η amd κάρτες σέρνονται κλείνεις το μάτι και δεν παίζεις ? Άμα θες καλό performance σε όλα τα παιχνίδια αγοράζεις χωρίς δεύτερη σκέψη Nvidia 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Αν αγοράζεις κάρτα για ΟΛΑ τα παιχνίδια τότε θα αγοράζεις και γιαυτα που έχουν dlss και RT :) Αν δεν πάρεις κάρτα με καλές επιδόσεις σε RT και DLSS τοτε δεν αγοράζεις κάρτα για ΟΛΑ τα παιχνίδια. Άρα αναγκαστικά nvidia αγοράζεις εσύ, χαίρομε που συμφωνήσαμε

Τα περισσότερα παιχνίδια δεν πιάνουν 144 fps λόγω του CPU, ότι κάρτα και να έχεις, οπότε δεν ξέρω ακριβώς σε τι αναφέρεσαι.Δεν υπάρχουν πολλά single player που ο επεξεργαστης να μπορει να βγαλει 144 fps

Εφόσον είπα για παιχνίδια τριετίας που ήταν αδύνατον να παιχτούν με μια 1080ti σε 1440p/144fps/max settings ενώ με RTX3080/6800XT είναι εφικτό, τότε είναι προφανές ότι δεν μιλάω για αυτά τα παιχνίδια που θα είχαν CPU bottleneck, άλλα ακόμα και για αυτά μπορείς να πεις το ίδιο για 4Κ/60fps/max settings. Το θέμα είναι ότι μια high-end σύγχρονη κάρτα θα έχει σημαντικές βελτιώσεις σε σχέση με παλαιότερες κάρτες ακόμα και σε παιχνίδια πενταετίας, οπότε ναι όταν αγοράζεις κάρτα, αγοράζεις για να βελτιώσεις την εμπειρία σου σε ΟΛΑ τα παιχνίδια και δεν ασχολείσαι για το 0,01% που έχουν RT & DLSS (Άλλα ακόμα και σε αυτά τα παιχνίδια τα fps με RT & DLSS εξακολουθούν είναι λίγα ακόμα και με RΤΧ3080).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mkp είπε

Εφόσον είπα για παιχνίδια τριετίας που ήταν αδύνατον να παιχτούν με μια 1080ti σε 1440p/144fps/max settings ενώ με RTX3080/6800XT είναι εφικτό, τότε είναι προφανές ότι δεν μιλάω για αυτά τα παιχνίδια που θα είχαν CPU bottleneck, άλλα ακόμα και για αυτά μπορείς να πεις το ίδιο για 4Κ/60fps/max settings. Το θέμα είναι ότι μια high-end σύγχρονη κάρτα θα έχει σημαντικές βελτιώσεις σε σχέση με παλαιότερες κάρτες ακόμα και σε παιχνίδια πενταετίας, οπότε ναι όταν αγοράζεις κάρτα, αγοράζεις για να βελτιώσεις την εμπειρία σου σε ΟΛΑ τα παιχνίδια και δεν ασχολείσαι για το 0,01% που έχουν RT & DLSS (Άλλα ακόμα και σε αυτά τα παιχνίδια τα fps με RT & DLSS εξακολουθούν είναι λίγα ακόμα και με RΤΧ3080).

Δηλαδή θα πιάσεις όλη την βιβλιοθηκή σου από τα 5 τελευταία χρόνια να ξαναπαίξεις παιχνίδια αυτή τη φορά σε 144 αντί σε 80 frames ας πούμε? 

Προσωπικά επειδή πήγα από 1080ti σε 3090, σου είπα τα μοναδικά παιχνίδια που άφησα για όταν αγοράσω καλύτερη κάρτα. Τα υπόλοιπα πηγαίνανε ήδη αέρα. 

Εγώ πάντως ξέρω ο κόσμος παίρνει κάρτα για να παίξει σε υψηλά settings αυτά τα 5-10 ΑΑΑ κάθε γενιάς. Δεν παίρνει κάρτα για να ξαναπαίξει cs go και dota 2 σε μεγαλυτέρα framerates. Ε από αυτά τα 5 - 10 ΑΑΑ μεγάλη μερίδα θα έχει DLSS και RT. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nikos5800 είπε

 

Χαχαχα δηλαδή σε rt games που η amd κάρτες σέρνονται κλείνεις το μάτι και δεν παίζεις ? 

Mας λέτε ότι όλοι με κάρτες Turing δεν παίζουν πλέον παιχνίδια με RT ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Mας λέτε ότι όλοι με κάρτες Turing δεν παίζουν πλέον παιχνίδια με RT ??

Παίζεις με απαιτήσεις αντίστοιχες. Όταν έχεις μια 2060, mid range κάρτα 3 ετίας, έχεις άλλες απαιτήσεις από ότι όταν έχεις μια ολόφρεσκια high end 6800xt. 

Φυσικά αυτά τα ξέρεις, είναι αυτονόητα, αλλά το παίζεις ανήξερος για να κάνεις πλάτες πάλι. Το ότι συγκρίνεις ολόφρεσκες πανάκριβες κάρτες με κάρτες 3ετίας (οι οποίες btw γενικά ήταν αποτυχία κιόλας σε απόδοση) τα λέει όλα από μόνο του. 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Παίζεις με απαιτήσεις αντίστοιχες. Όταν έχεις μια 2060, mid range κάρτα 3 ετίας, έχεις άλλες απαιτήσεις από ότι όταν έχεις μια ολόφρεσκια high end 6800xt. 

Φυσικά αυτά τα ξέρεις, είναι αυτονόητα, αλλά το παίζεις ανήξερος για να κάνεις πλάτες πάλι. Το ότι συγκρίνεις ολόφρεσκες πανάκριβες κάρτες με κάρτες 3ετίας (οι οποίες btw γενικά ήταν αποτυχία κιόλας σε απόδοση) τα λέει όλα από μόνο του. 

Τώρα είναι αποτυχία οι Turing μάλιστα.

Εγώ ξέρω πως για 2-3 παιχνίδια αν κάποιος που έχει πάρει πχ την 6700XT , μπορεί να παίξει και με RT απλά θα έχει μικρότερες επιδόσεις από την αντίστοιχη NVIDIA κάρτα που είναι η 3070.  

Εσείς μιλάτε απόλυτα και βλέπετε μόνο κόκκινο και πράσινο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Τώρα είναι αποτυχία οι Turing μάλιστα.

Εγώ ξέρω πως για 2-3 παιχνίδια αν κάποιος που έχει πάρει πχ την 6700XT , μπορεί να παίξει και με RT απλά θα έχει μικρότερες επιδόσεις από την αντίστοιχη NVIDIA κάρτα που είναι η 3070.  

Εσείς μιλάτε απόλυτα και βλέπετε μόνο κόκκινο και πράσινο.

Tι εννοείς τώρα? Από πάντα αποτυχία τις έλεγα, γιαυτό και δεν πήρα. 

Δεν διαφωνώ ότι αν κάποιος πάρει 6700xt θα έχει μικρότερες επιδόσεις σε 2-3 παιχνίδια, απλά όταν αλλάζεις κάρτα για 5-10 παιχνίδια, τα 2-3-4 παιχνίδια είναι μεγάλο ποσοστό. Αν πας ας πούμε από 2070 σε 3070, ποιά παιχνίδια είναι αυτά που δεν μπορούσες να παίξεις ικανοποιητικά και ώθησαν σε αναβάθμιση? RDR 2 - cyberpunk 2077, metro exodus, ίσως το control αν ηθελες RT, watchdogs legion. Τα περισσότερα από αυτά έχουν είτε DLSS, είτε RT είτε και τα 2. 

Δεν πιστευώ ότι αγοράζει κανείς καινούργια κάρτα για να παίζει ελάφρια games που θα έπαιζε έτσι και αλλιώς η παλιά του κάρτα. Ας πούμε και το death stranding έχει DLSS, δεν με απασχόλησε ποτέ γιατί έπαιζε και στην παλιά μου κάρτα, χωρίς DLSS. Zero dawn επίσης ελαφρύ παιχνίδι, πήγαινε αέρα έτσι και αλλιώς. 

Και ναι, προφανώς υπάρχει μόνο κόκκινο ή πράσινο. Όταν 2 κάρτες έχουν ίδιο performance per $ αλλά η μία έχει καλύτερο RT και DLSS είναι ξεκάθαρα η μόνη επιλογή. Την άλλη με το χειρότερο RT θα την αγοράσεις απλά από οπαδισμό και τίποτα άλλο. Ευτυχώς δεν είναι πολλοί οι οπαδοί που διατίθενται να βάλουν και το χέρι στην τσέπη για υποδεέστερο προιόν, εξου και τα αποτελεσμάτα πωλήσεων. Πίστεψε με, και ανάποδα να ήταν τα πράγματα και να είχε η AMD το πάνω χέρι, τα ίδια θα έγραφα απτην ανάποδη. 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Herald είπε

Tι εννοείς τώρα? Από πάντα αποτυχία τις έλεγα, γιαυτό και δεν πήρα.

Σε σχέση με τους Βέγγους που είχε τότε η AMD μια χαρά καρτάρες ήταν οι Turing πάντως :P Μόνο μετά η 5700ΧΤ άξιζε σε σχέση με τις αντίστοιχες Turing αν την έβρισκες κάτω από 400 και δεν είχες black screens. Τώρα μόνο η 6700ΧΤ αξίζει κατά τη γνώμη μου αν θέλεις ultrawide και δεν σε νοιάζει το RT (βέβαια όλοι αυτοί που λένε ότι δεν τους νοιάζει δεν θα το έλεγαν αν οι AMD είχαν αντίστοιχες επιδόσεις αλλά δεν πειράζει)..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Σε σχέση με τους Βέγγους που είχε τότε η AMD μια χαρά καρτάρες ήταν οι Turing πάντως :P Μόνο μετά η 5700ΧΤ άξιζε σε σχέση με τις αντίστοιχες Turing αν την έβρισκες κάτω από 400 και δεν είχες black screens. Τώρα μόνο η 6700ΧΤ αξίζει κατά τη γνώμη μου αν θέλεις ultrawide και δεν σε νοιάζει το RT (βέβαια όλοι αυτοί που λένε ότι δεν τους νοιάζει δεν θα το έλεγαν αν οι AMD είχαν αντίστοιχες επιδόσεις αλλά δεν πειράζει). Άντε και καλή Μπαναγία..

Εντάξει, λέω σε σχέση με κάποιον που είχε pascal και αν άξιζε η αναβάθμιση. 

Τώρα κοίταγα ένα συγκριτικό στο computer base de, η 6700xt αποδίδει σε RT στα ίδια με 3060 και κάτω από 2070s, η 6800 ελάχιστα πάνω από 2080S. Ρε φίλε ξέρω γω, δεν είναι νούμερα αυτά. 

ΑΜD θα αγόραζα στη κοπέλα μου ας πούμε που δεν την νοιάζει ούτε το τρελο eye candy ούτε το framerate, αρκεί να παίζει ικανοποιητικά το game με τα δικά της standards. Βάζει τα γραφικά στο preset high και παίζει. Κομπλέ, εκεί η 6700xt θα είναι μπόμπα. Να την πάρει όμως ΑΑΑ gamer δεν ξέρω, είναι αρκετά meh. Σε βλέπω ψήνεσαι και στο λέω, θα τραβάς τα βυζιά σου

ΥΓ1. Αν δεν σε νοιάζει το RT φαντάζομαι δεν σε νοιάζει και το ultra settings. Ας πούμε στο very high ακόμα και κάρτες προηγούμενης και προπροηγούμενης γενιάς όπλα είναι ακόμα και σε 1440p (2070 - 2070s - 2080 -2080s - 5700xt - 1080ti). Οπότε τι αναβαθμίζεις τότε?

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

ΑΜD θα αγόραζα στη κοπέλα μου ας πούμε που δεν την νοιάζει ούτε το τρελο eye candy ούτε το framerate, αρκεί να παίζει ικανοποιητικά το game με τα δικά της standards. Βάζει τα γραφικά στο preset high και παίζει. Κομπλέ, εκεί η 6700xt θα είναι μπόμπα. Να την πάρει όμως ΑΑΑ gamer δεν ξέρω, είναι αρκετά meh. Σε βλέπω ψήνεσαι και στο λέω, θα τραβάς τα βυζιά σου

Όχι τελείωσε το θέμα, σε 3060Ti θα πάω και σε 1440p. To σκέφτηκα αρκετά και δεν είναι μόνο το RT/DLSS. Είναι και ο nvenc που χρησιμοποιώ συνεχώς, είναι και το nvidia profile inspector που το χρησιμοποιώ σε κάποια games επίσης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...