Προς το περιεχόμενο

Περισσότερες πωλήσεις για την Nvidia GeForce RTX 3090 από όλη τη σειρά AMD Radeon RX 6000


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Όχι τελείωσε το θέμα, σε 3060Ti θα πάω και σε 1440p. To σκέφτηκα αρκετά και δεν είναι μόνο το RT/DLSS. Είναι και ο nvenc που χρησιμοποιώ συνεχώς, είναι και το nvidia profile inspector που το χρησιμοποιώ σε κάποια games επίσης..

Eχει στα 640 ποικιλία σε ετοιμοπαράδοτες το mindfactory

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Herald είπε

Eχει στα 640 ποικιλία σε ετοιμοπαράδοτες το mindfactory

Βλέπω πτωτική τάση στις 3060Ti LHR οπότε θα περιμένω λίγο μιας και να πάρω τώρα θα κάθεται, δεν παίζω αυτόν τον καιρό, ασχολούμαι με άλλα. Αν μου ξανάρθει όρεξη το φθινόπωρο θα πάω σε 3060Ti και τελείωσε η υπόθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Herald είπε

Tι εννοείς τώρα? Από πάντα αποτυχία τις έλεγα, γιαυτό και δεν πήρα. 

Δεν διαφωνώ ότι αν κάποιος πάρει 6700xt θα έχει μικρότερες επιδόσεις σε 2-3 παιχνίδια, απλά όταν αλλάζεις κάρτα για 5-10 παιχνίδια, τα 2-3-4 παιχνίδια είναι μεγάλο ποσοστό. Αν πας ας πούμε από 2070 σε 3070, ποιά παιχνίδια είναι αυτά που δεν μπορούσες να παίξεις ικανοποιητικά και ώθησαν σε αναβάθμιση? RDR 2 - cyberpunk 2077, metro exodus, ίσως το control αν ηθελες RT, watchdogs legion. Τα περισσότερα από αυτά έχουν είτε DLSS, είτε RT είτε και τα 2. 

Δεν πιστευώ ότι αγοράζει κανείς καινούργια κάρτα για να παίζει ελάφρια games που θα έπαιζε έτσι και αλλιώς η παλιά του κάρτα. Ας πούμε και το death stranding έχει DLSS, δεν με απασχόλησε ποτέ γιατί έπαιζε και στην παλιά μου κάρτα, χωρίς DLSS. Zero dawn επίσης ελαφρύ παιχνίδι, πήγαινε αέρα έτσι και αλλιώς. 

Και ναι, προφανώς υπάρχει μόνο κόκκινο ή πράσινο. Όταν 2 κάρτες έχουν ίδιο performance per $ αλλά η μία έχει καλύτερο RT και DLSS είναι ξεκάθαρα η μόνη επιλογή. Την άλλη με το χειρότερο RT θα την αγοράσεις απλά από οπαδισμό και τίποτα άλλο. Ευτυχώς δεν είναι πολλοί οι οπαδοί που διατίθενται να βάλουν και το χέρι στην τσέπη για υποδεέστερο προιόν, εξου και τα αποτελεσμάτα πωλήσεων. Πίστεψε με, και ανάποδα να ήταν τα πράγματα και να είχε η AMD το πάνω χέρι, τα ίδια θα έγραφα απτην ανάποδη. 

Όπως είπα και πριν μιλάτε απόλυτα, κόκκινο και πράσινο, μαύρο και άσπρο. Αν ήταν έτσι τα πράγματα θα είχαμε μόνο μια εταιρεία με μόνο μια κάρτα. Αλλά έχουμε δυο εταιρείες με πολλές κάρτες πολύ απλά γιατί δεν βλέπουν όλοι με ίδια σταθμά. Με την λογική σου κανείς δεν θα  αγόραζε Intel CPU σήμερα αφού στα ίδια λεφτά είναι και ταχύτεροι αλλά και με μικρότερη κατανάλωση οι Ryzen 3, όμως μια χαρά αγοράζει ο κόσμος Intel CPUs.

Μπορεί για εσένα να είναι μονόδρομος η 3090 αλλά για κάποιους άλλους είναι μονόδρομος η 6900ΧΤ . Το ίδιο και με την 6600ΧΤ vs 3060 και με την 6700ΧΤ vs 3070 κλπ. Αν κάποιος θέλει μόνο Raster και δεν τον ενδιαφέρει να έχει το απόλυτο σε RT τότε μέχρι τα 1440p,  η αν θέλει καλύτερες επιδόσεις με μικρότερο CPU,  η ακόμα και αν έχει μικρό PSU, η θέλει πάνω από 8GB μνήμη, η δεν βρίσκει άλλη κάρτα κλπ κλπ,  έχει την δυνατότητα να πάρει μια RDNA2.  Όπως βλέπεις ο μόνος λόγος που βάζεις σαν μονόδρομο την NVIDIA είναι το RT/DLSS, εγώ σου έδωσα άλλους λόγους για να προτιμήσει κάποιος τις RDNA2.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Όπως είπα και πριν μιλάτε απόλυτα, κόκκινο και πράσινο, μαύρο και άσπρο. Αν ήταν έτσι τα πράγματα θα είχαμε μόνο μια εταιρεία με μόνο μια κάρτα. Αλλά έχουμε δυο εταιρείες με πολλές κάρτες πολύ απλά γιατί δεν βλέπουν όλοι με ίδια σταθμά. Με την λογική σου κανείς δεν θα  αγόραζε Intel CPU σήμερα αφού στα ίδια λεφτά είναι και ταχύτεροι αλλά και με μικρότερη κατανάλωση οι Ryzen 3, όμως μια χαρά αγοράζει ο κόσμος Intel CPUs.

Μπορεί για εσένα να είναι μονόδρομος η 3090 αλλά για κάποιους άλλους είναι μονόδρομος η 6900ΧΤ . Το ίδιο και με την 6600ΧΤ vs 3060 και με την 6700ΧΤ vs 3070 κλπ. Αν κάποιος θέλει μόνο Raster και δεν τον ενδιαφέρει να έχει το απόλυτο σε RT τότε μέχρι τα 1440p,  η αν θέλει καλύτερες επιδόσεις με μικρότερο CPU,  η ακόμα και αν έχει μικρό PSU, η θέλει πάνω από 8GB μνήμη, η δεν βρίσκει άλλη κάρτα κλπ κλπ,  έχει την δυνατότητα να πάρει μια RDNA2.  Όπως βλέπεις ο μόνος λόγος που βάζεις σαν μονόδρομο την NVIDIA είναι το RT/DLSS, εγώ σου έδωσα άλλους λόγους για να προτιμήσει κάποιος τις RDNA2.

Δεν είναι έτσι όμως στα CPU. Για παράδειγμα o 5800x έχει χειρότερο performance per $ από έναν 10700 (το ίδιο και ο 5600x), ενώ δεν έχει και igpu. Ακόμα και ο 11700 έχει καλύτερο performance per $ και έρχεται και με IGPU. Oπότε κάποιος που θέλει καλό performance per dollar η igpu αναγκαστικά πάει σε intel.

Στις κάρτες δεν υπάρχει τόσο differentation. Εκεί κοιτάς το raster performance, που έχουν παρόμοιο, και από εκεί και έπειτα ΟΛΑ τα features τα έχουν οι nvidia. Μέχρι και FSR. Σαφώς υπάρχει και η μνήμη ram, αλλά το impact αυτης το βλέπεις ήδη στο performance, και από ότι φαίνεται στις αναλύσεις που προορίζονται οι κάρτες δεν κάνει διαφορά. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν είναι έτσι όμως στα CPU. Για παράδειγμα o 5800x έχει χειρότερο performance per $ από έναν 10700 (το ίδιο και ο 5600x), ενώ δεν έχει και igpu. Ακόμα και ο 11700 έχει καλύτερο performance per $ και έρχεται και με IGPU. Oπότε κάποιος που θέλει καλό performance per dollar η igpu αναγκαστικά πάει σε intel.

Στις κάρτες δεν υπάρχει τόσο differentation. Εκεί κοιτάς το raster performance, που έχουν παρόμοιο, και από εκεί και έπειτα ΟΛΑ τα features τα έχουν οι nvidia. Μέχρι και FSR. Σαφώς υπάρχει και η μνήμη ram, αλλά το impact αυτης το βλέπεις ήδη στο performance, και από ότι φαίνεται στις αναλύσεις που προορίζονται οι κάρτες δεν κάνει διαφορά. 

Μου αρέσει που στο CPU βλέπεις διαφοροποιήσεις και λόγους γιατί κάποιος να πάρει Intel αλλά στα GPU είναι μόνο RT και DLSS. Και απαξιώνεις και πράγματα που για άλλους εκτός από εσένα είναι σοβαρά, όπως το να έχεις μικρότερο CPU (CPU Overhead), η το θέμα με τα 8GB που κάνει την 3060 να είναι πιο γρήγορη από την 3060Τι η στα ισα με την 3070 κλπ.

Ps, ποια είναι όλα τα features που τα έχουν οι NVIDIA ?? το μόνο που δεν έχει η AMD είναι το DLSS και αυτό σε λίγο δεν θα είναι και τόσο μεγάλος λόγος να πάρεις μόνο NVIDIA λόγο του FSR.

DOOM-RT.png

DOOM-RT-1440p.png

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Μου αρέσει που στο CPU βλέπεις διαφοροποιήσεις και λόγους γιατί κάποιος να πάρει Intel αλλά στα GPU είναι μόνο RT και DLSS. Και απαξιώνεις και πράγματα που για άλλους εκτός από εσένα είναι σοβαρά, όπως το να έχεις μικρότερο CPU (CPU Overhead), η το θέμα με τα 8GB που κάνει την 3060 να είναι πιο γρήγορη από την 3060Τι η στα ισα με την 3070 κλπ.

Ps, ποια είναι όλα τα features που τα έχουν οι NVIDIA ?? το μόνο που δεν έχει η AMD είναι το DLSS και αυτό σε λίγο δεν θα είναι και τόσο μεγάλος λόγος να πάρεις μόνο NVIDIA λόγο του FSR.

DOOM-RT.png

DOOM-RT-1440p.png

RT - DLSS - καλύτερο encoder - nvidia broadcast - fsr. Τα έχουν όλα οι nvidia. Οι AMD είτε δεν τα έχει καθόλου είτε είναι της πλάκας σε σχέση με αντίστοιχης κατηγορίας nvidia. 

Tο πινακάκι τι το έβαλες, για να δούμε πόση διαφορά κάνει το DLSS? H ότι η 3060 αποδίδει καλύτερα από την 6700xt? 

Ποιο cpu overhead, πάλι τα ίδια. Όσα games πάνε καλύτερα οι AMD άλλα τόσα πάνε χειρότερα λόγω overhead. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο και μόνο το ότι η πανάκριβη 3090 πουλάει περισσότερο από όλες τις RDNA2, ε εντάξει κάτι λέει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Herald είπε

Δηλαδή θα πιάσεις όλη την βιβλιοθηκή σου από τα 5 τελευταία χρόνια να ξαναπαίξεις παιχνίδια αυτή τη φορά σε 144 αντί σε 80 frames ας πούμε? 

Προσωπικά επειδή πήγα από 1080ti σε 3090, σου είπα τα μοναδικά παιχνίδια που άφησα για όταν αγοράσω καλύτερη κάρτα. Τα υπόλοιπα πηγαίνανε ήδη αέρα. 

Εγώ πάντως ξέρω ο κόσμος παίρνει κάρτα για να παίξει σε υψηλά settings αυτά τα 5-10 ΑΑΑ κάθε γενιάς. Δεν παίρνει κάρτα για να ξαναπαίξει cs go και dota 2 σε μεγαλυτέρα framerates. Ε από αυτά τα 5 - 10 ΑΑΑ μεγάλη μερίδα θα έχει DLSS και RT. 

Δεν ξερό ίσος σου φανεί περίεργο, άλλα οι gamers εξακολουθούν να παίζουν και να αγοράζουν παιχνίδια που δεν κυκλοφορήσαν τον τελευταίο χρόνο.

Με μια γρήγορη ματιά στα stats στο steam account μου (+uplay, epic κτλ) από την αρχή του έτους(που έχω την 6800ΧΤ δηλαδή) έχω παίξει 33 games, μονό ένα από αυτά είχε RT & DLSS, που και nvidia κάρτα να είχα πάλι ανενεργό θα το είχα το RT επειδή έμενα μου αρέσει να παίζω με τριψήφια fps.

Που θέλω να καταλήξω, όταν αγοράζουμε κάρτα σίγουρα θα το λάβουμε υπόψιν μας το RT & DLSS, άλλα πρωτίστως κοιτάμε την συνολική εικόνα(οπός το performance στο rasterization, performance per watt, κόστος, τυχόν θέματα με drivers, vram, ποσό κάλα θα γεράσει κλτ) και δεν εστιάζουμε όλη την προσοχή μας σε μια τραγικά μικρή μειοψηφία παιχνιδιών που έχουν ένα συγκεκριμένο setting που όταν το ενεργοποιείς χάνης πολλά fps.

Επίσης να πω ότι έχω αγοράσει πολυ περισσότερες nvidia κάρτες από AMD κάρτες γιατί πολύ άπλα τις περισσότερες φορές η nvidia έχει καλύτερες κάρτες, και τώρα μια φορά μετά από τόσα χρόνια η AMD έβγαλε μια σειρά καρτών που αντικειμενικά είναι πολύ κάλες και ισάξιες με της nvidia, και βλέπω σχόλια (δεν μιλάω για σένα προσωπικά) τεχνολογικά ανύπαρκτη η AMD στις gpu, αγοράζεις χωρίς δεύτερη σκέψη Nvidia, κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, mkp είπε

Δεν ξερό ίσος σου φανεί περίεργο, άλλα οι gamers εξακολουθούν να παίζουν και να αγοράζουν παιχνίδια που δεν κυκλοφορήσαν τον τελευταίο χρόνο.

Με μια γρήγορη ματιά στα stats στο steam account μου (+uplay, epic κτλ) από την αρχή του έτους(που έχω την 6800ΧΤ δηλαδή) έχω παίξει 33 games, μονό ένα από αυτά είχε RT & DLSS, που και nvidia κάρτα να είχα πάλι ανενεργό θα το είχα το RT επειδή έμενα μου αρέσει να παίζω με τριψήφια fps.

Που θέλω να καταλήξω, όταν αγοράζουμε κάρτα σίγουρα θα το λάβουμε υπόψιν μας το RT & DLSS, άλλα πρωτίστως κοιτάμε την συνολική εικόνα(οπός το performance στο rasterization, performance per watt, κόστος, τυχόν θέματα με drivers, vram, ποσό κάλα θα γεράσει κλτ) και δεν εστιάζουμε όλη την προσοχή μας σε μια τραγικά μικρή μειοψηφία παιχνιδιών που έχουν ένα συγκεκριμένο setting που όταν το ενεργοποιείς χάνης πολλά fps.

Επίσης να πω ότι έχω αγοράσει πολυ περισσότερες nvidia κάρτες από AMD κάρτες γιατί πολύ άπλα τις περισσότερες φορές η nvidia έχει καλύτερες κάρτες, και τώρα μια φορά μετά από τόσα χρόνια η AMD έβγαλε μια σειρά καρτών που αντικειμενικά είναι πολύ κάλες και ισάξιες με της nvidia, και βλέπω σχόλια (δεν μιλάω για σένα προσωπικά) τεχνολογικά ανύπαρκτη η AMD στις gpu, αγοράζεις χωρίς δεύτερη σκέψη Nvidia, κτλ

Ναι οκ και εγώ παίζω dota 2 που κυκλοφόρησε το 2011. Δεν πήρα την 3090 όμως για να παίζω dota 2. Την πήρα για να παίζω τα φρέσκα βαριά παιχνίδια που δεν έπαιζε η παλιά κάρτα. Ε από αυτά τα περισσότερα, η τέλος πάντων μεγάλο ποσοστό έχει και DLSS και RT. 

Aς πούμε 3080 και 6800xt έχουν παρόμοιο raster, η μία είναι λίγο καλύτερη σε χαμηλές αναλύσεις η άλλη σε υψηλές, αλλά γενικά είναι στα ίδια. Αν αφήσουμε απέξω και όλα τα άλλα στα οποία είναι μπροστά η nvidia (encoder ας πούμε), έστω και ένα παιχνίδι στα 5 χρόνια να παίξεις με RT, γιατί να μην πάρεις την κάρτα που αυτό το ένα παιχνίδι θα το παίξει πολύ καλύτερα, ενώ όλα τα άλλα το ίδιο? 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πως γραφουν τετοια αρθρα  απορω..

οταν πολλοι εχουν κομπιουτερ για σοσιαλ, γραφειο, σπιτι κλπ,

παμε κ διαβαζουμε στυλ η mvidia πουλαει δεκα φορες περισσοτερες καρτες του διχιλιαρου

επι κρισης κοβιντ κλπ,

παρε κ εσυ μια πλήρης καρτα 2 χιλιαρικα φιλε ελληνοαμερικανε

ελληνοκινεζε κλπ..

δεν θα παραλειψουμε ευχαριστουμε πολυ 

buenos gracias 

μολις παω στην Ισπανια για διακοπες  θα ψαξω για τους μουτσατσος

που πουλανε καρτες πολυτελειας δεκα φορες περιοσσοτερες απο την αμδ

 

Επεξ/σία από peiraiask
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, peiraiask είπε

ποιοι γραφουν τετοια αρθρα και ποιοι τα διαβαζουμε απορω..

οταν πολλοι εχουν κομπιουτερ για σοσιαλ, γραφειο, σπιτι κλπ,

παμε κ διαβαζουμε στυλ η mvidia πουλαει δεκα φορες περισσοτερες καρτες του διχιλιαρου

επι κρισης κοβιντ κλπ,

παρε κ εσυ μια πλήρης καρτα 2 χιλιαρικα φιλε ελληνοαμερικανε

ελληνοκινεζε κλπ..

δεν θα παραλειψουμε ευχαριστουμε πολυ 

buenos gracias 

Ότι να 'ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Herald είπε

Δεν είναι έτσι όμως στα CPU. Για παράδειγμα o 5800x έχει χειρότερο performance per $ από έναν 10700 (το ίδιο και ο 5600x), ενώ δεν έχει και igpu. Ακόμα και ο 11700 έχει καλύτερο performance per $ και έρχεται και με IGPU. Oπότε κάποιος που θέλει καλό performance per dollar η igpu αναγκαστικά πάει σε intel.

Στις κάρτες δεν υπάρχει τόσο differentation. Εκεί κοιτάς το raster performance, που έχουν παρόμοιο, και από εκεί και έπειτα ΟΛΑ τα features τα έχουν οι nvidia. Μέχρι και FSR. Σαφώς υπάρχει και η μνήμη ram, αλλά το impact αυτης το βλέπεις ήδη στο performance, και από ότι φαίνεται στις αναλύσεις που προορίζονται οι κάρτες δεν κάνει διαφορά. 

Στο perf/$ στους Intel, υπολογίζεις παράλληλα την τούμπανο μητρική που απαιτείται, το τούμπανο σύστημα ψύξης που απαιτείται, το υψηλότερης ισχύος τροφοδοτικό που απαιτείται ώστε να επιτευχθούν οι συχνότητες λειτουργίας που επιτυγχάνονται στα ανοιχτά benchtables με τα τούμπανο συστήματα και το air condition να διατηρεί την θερμοκρασία δωματίου στους 21 βαθμούς; Διότι π.χ. διάβαζα για κάτι και καλά hi end μητρικές για Intel που με το ζόρι πήγαιναν τους κορυφαίους επεξεργαστές πάνω από τα 4.3-4.4GHz. Ποια 5GHz...

Επεξ/σία από john_dr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, mkp είπε

Δεν ξερό ίσος σου φανεί περίεργο, άλλα οι gamers εξακολουθούν να παίζουν και να αγοράζουν παιχνίδια που δεν κυκλοφορήσαν τον τελευταίο χρόνο.

Με μια γρήγορη ματιά στα stats στο steam account μου (+uplay, epic κτλ) από την αρχή του έτους(που έχω την 6800ΧΤ δηλαδή) έχω παίξει 33 games, μονό ένα από αυτά είχε RT & DLSS, που και nvidia κάρτα να είχα πάλι ανενεργό θα το είχα το RT επειδή έμενα μου αρέσει να παίζω με τριψήφια fps.

Που θέλω να καταλήξω, όταν αγοράζουμε κάρτα σίγουρα θα το λάβουμε υπόψιν μας το RT & DLSS, άλλα πρωτίστως κοιτάμε την συνολική εικόνα(οπός το performance στο rasterization, performance per watt, κόστος, τυχόν θέματα με drivers, vram, ποσό κάλα θα γεράσει κλτ) και δεν εστιάζουμε όλη την προσοχή μας σε μια τραγικά μικρή μειοψηφία παιχνιδιών που έχουν ένα συγκεκριμένο setting που όταν το ενεργοποιείς χάνης πολλά fps.

Επίσης να πω ότι έχω αγοράσει πολυ περισσότερες nvidia κάρτες από AMD κάρτες γιατί πολύ άπλα τις περισσότερες φορές η nvidia έχει καλύτερες κάρτες, και τώρα μια φορά μετά από τόσα χρόνια η AMD έβγαλε μια σειρά καρτών που αντικειμενικά είναι πολύ κάλες και ισάξιες με της nvidia, και βλέπω σχόλια (δεν μιλάω για σένα προσωπικά) τεχνολογικά ανύπαρκτη η AMD στις gpu, αγοράζεις χωρίς δεύτερη σκέψη Nvidia, κτλ

Αντικείμενα ισάξιες είναι μόνο στο raster και συμφωνώ 100% μαζί σου ότι είναι το σημαντικότερο κριτήριο. Αλλά αν η τιμή είναι ίδια ή πολύ κοντά (διάφορες ακόμα και 100 ευρώ στα 1000+ είναι ασήμαντες για κάποιον που δίνει τόσα πολλά) γιατί να μην πάρεις αυτήν που έχει και DLSS και πολύ καλύτερο RT τη στιγμή που το raster είναι ίδιο; Για 6800ΧΤ vs 3080 λέω. Για 6600ΧΤ vs 3060 εννοείται την 6600ΧΤ αλλά είναι και ακριβότερη. Δίνεις 15% παραπάνω για 15% παραπάνω επιδόσεις. Μια χαρά. Το θέμα με τις NVIDIA είναι τα 8GB που σε 1440p είναι εντάξει ακόμη. Τώρα αν ξαφνικά εμφανιστούν games μέσα στα επόμενα 2 χρόνια που να τα βγάλουν άχρηστα δεν ξέρω και δεν το πολύ πιστεύω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, john_dr είπε

Στο perf/$ στους Intel, υπολογίζεις παράλληλα την τούμπανο μητρική που απαιτείται, το τούμπανο σύστημα ψύξης που απαιτείται, το υψηλότερης ισχύος τροφοδοτικό που απαιτείται ώστε να επιτευχθούν οι συχνότητες λειτουργίας που επιτυγχάνονται στα ανοιχτά benchtables με τα τούμπανο συστήματα και το air condition να διατηρεί την θιερμοκρασία δωματίου στους 21 βαθμούς; Διότι π.χ. διάβαζα για κάτι και καλά hi end μητρικές για Intel που με το ζόρι πήγαιναν τους κορυφαίους επεξεργαστές πάνω από τα 4.3-4.4GHz. Ποια 5GHz...

Nαι όπως τα λές είναι. Οι 10th gen είναι πολύ ζεστοί, χρειάζονται ac ανοιχτά κλπα. 

Ρε φίλε οκ, τόσα ξέρεις τόσα λές, τόσο αγαπάς την AMD, κατανοητά όλα αυτά. Σε ποιόν όμως πας να τα πουλήσεις? Σε μένα που περάσανε και αμέτρητα ρύζια και αμέτρητα Intel? Tα 3xxx - 5xxx ρύζια είναι πιο ζεστά από τα 10th gen intel, τα οποία είναι εξαιρετικά σε θερμοκρασίες. Μόνο τα 11th gen είναι αρκετά ζεστά, αλλά ουσιαστικά στα ίδια επίπεδα με 5xxx είναι. 

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Αντικείμενα ισάξιες είναι μόνο στο raster και συμφωνώ 100% μαζί σου ότι είναι το σημαντικότερο κριτήριο. Αλλά αν η τιμή είναι ίδια ή πολύ κοντά (διάφορες ακόμα και 100 ευρώ στα 1000+ είναι ασήμαντες για κάποιον που δίνει τόσα πολλά) γιατί να μην πάρεις αυτήν που έχει και DLSS και πολύ καλύτερο RT τη στιγμή που το raster είναι ίδιο; Για 6800ΧΤ vs 3080 λέω. Για 6600ΧΤ vs 3060 εννοείται την 6600ΧΤ αλλά είναι και ακριβότερη. Δίνεις 15% παραπάνω για 15% παραπάνω επιδόσεις. Μια χαρά. Το θέμα με τις NVIDIA είναι τα 8GB που σε 1440p είναι εντάξει ακόμη. Τώρα αν ξαφνικά εμφανιστούν games μέσα στα επόμενα 2 χρόνια που να τα βγάλουν άχρηστα δεν ξέρω και δεν το πολύ πιστεύω..

Αχρηστα δεν θα βγούν τα 8gb. Ουσιαστικά στο μόνο παιχνίδι που υπάρχει διαφορά είναι στο doom, αλλά σε αυτό τα nightmare textures που ουσιαστικά προκαλούν το πρόβλημα δεν έχουν καμία διαφορά με τα ultra. Κυριολεκτικά, με zoom και τηλεφακούς δεν βλέπεις διαφορά. Δεν ξέρω τι ακριβώς γίνεται και ζητάνε extra vram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...