Προς το περιεχόμενο

Η Samsung αφαιρεί τις διαφημίσεις από τις προεγκατεστημένες εφαρμογές της


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο επικεφαλής κινητής τηλεφωνίας, Tae Moon Roh, ανακοίνωσε τα νέα σε συνάντηση εργαζομένων.

Μία από τις πιο ενοχλητικές πρακτικές στα smartphones σήμερα είναι ότι ορισμένες εταιρείες προσθέτουν διαφημίσεις εντός του λογισμικού τους στο Android. Κάτι που κάνουν κατασκευαστές όπως οι Realme, Xiaomi και Samsung. Τώρα όμως, η τελευταία εκ των προηγούμενων τριών, ανακοίνωσε μία μεγάλη αλλαγή.

Ο επικεφαλής κινητής τηλεφωνίας της Samsung, TM Roh, ανέφερε στους εργαζόμενους ότι η εταιρεία αποφάσισε να αφαιρέσει τις διαφημίσεις από τις προεγκατεστημένες εφαρμογές της.

Αποφασίσαμε να διαγράψουμε διαφημίσεις από βασικές εφαρμογές όπως το Samsung Weather, το Samsung Pay και το Samsung Themes. Η ενημέρωση θα είναι έτοιμη αργότερα φέτος.

Ο TM Roh ανέφερε ότι οι διαφημίσεις θα καταργηθούν μέσω ενημερώσεων του λογισμικού One UI. Αλλά δεν είναι σαφές αν αυτό θα συμβεί στην επόμενη μεγάλη ενημέρωση ή ακόμη αργότερα. Δεν υπάρχει επίσης καμία ενημέρωση σχετικά με το αν αυτή η αλλαγή θα περιοριστεί στην Κορέα ή αν ισχύει και για τις άλλες αγορές.

Αυτό είναι σίγουρα ένα βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση για την εταιρεία. Σύμφωνα με μία δημοσκόπηση της ιστοσελίδας Android Authority όταν και πρωτοεμφανίστηκαν οι διαφημίσεις πριν ένα χρόνο, πάνω από το 90% των ερωτηθέντων δήλωσε ότι δεν θα αγόραζε ένα τηλέφωνο Samsung εάν είχε «ενσωματωμένες» διαφημίσεις. Αυτό μπορεί να μην αντιπροσωπεύει τον μέσο καταναλωτή, αλλά εξακολουθεί να δείχνει ότι ένας αξιοσημείωτος αριθμός ανθρώπων δεν αρέσκεται σε αυτήν την πρακτική.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αφού αφαίρεσε φορτιστή απο συσκευασία, είπε να κάνει την χάρη στους καταναλωτές να αφαιρέσει και τις διαφημίσεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"...Κάτι που κάνουν κατασκευαστές όπως οι Realme, Xiaomi και Samsung"
Την Apple ξεχάσατε να αναφέρετε.

Spoiler

psKOk6O.jpg

 

Επεξ/σία από Cell_7
  • Like 5
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι δεν πρέπει βρε @λητες ; 

Δεν το πληρώσαμε το κινητό ; 

πως γίνεται να πετανε διαφημίσεις εφαρμογές του oem ; 

δεν ειναι καποιο site δεν ειναι καποιο δωρεαν app απο το store . 

@λητες !!!

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τώρα οι καταναλωτές πρέπει να χαίρονται για τα αυτονόητα? από την στιγμή που αγοράζω κάτι το θέλω 100% δικό μου όχι να έχει  ένα κάρο bloatware που πρέπει να πάρω δικαιώματα root για να απεγκαταστήσω

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα Samsung τα σιχαίνομαι για 1000 λόγους, ίσως οι διαφημίσεις να είναι το μικρότερο κακό. Φυσικά το ότι εγώ τα σιχαίνομαι δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλά, ας είναι η αφαίρεση των ενοχλητικών διαφημίσεων ένα βήμα προς τα εμπρός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Nemo1776 είπε

και τώρα οι καταναλωτές πρέπει να χαίρονται για τα αυτονόητα? από την στιγμή που αγοράζω κάτι το θέλω 100% δικό μου όχι να έχει  ένα κάρο bloatware που πρέπει να πάρω δικαιώματα root για να απεγκαταστήσω

Το υλικό σου ανήκει. Το λογισμικό είτε προεγκατεστημένο είτε το εγκατέστησες εσύ ΠΟΤΕ δε σου ανήκει ακόμα και αν έδωσες χρήματα γι' αυτό (*ας αφήσουμε λίγο το open source εκτός, ακόμα και σε αυτή την περίπτωση υπάρχουν υποχρεώσεις). Είτε χωρίς χρήματα είτε επί πληρωμή, αυτό που παίρνεις είναι μία άδεια χρήσης. Δεσμεύεσαι από την άδεια χρήσης που μπορεί να σου επιβάλλει διάφορους περιορισμούς, μεταξύ των οποίων και προβολή διαφημίσεων. Αλλά και επεξεργασία των δεδομένων σου και πολλά.

Όχι ότι συμφωνώ φυσικά με τις διαφημίσεις, απλώς εξηγώ δύο πράγματα.

Ερώτηση για όσους έχετε Adguard στο κινητό: αυτές τις διαφημίσεις τις κόβει ή περνάνε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, georgerapp είπε

Ετσι δεν πρέπει βρε @λητες ; 

Δεν το πληρώσαμε το κινητό ; 

πως γίνεται να πετανε διαφημίσεις εφαρμογές του oem ; 

δεν ειναι καποιο site δεν ειναι καποιο δωρεαν app απο το store . 

@λητες !!!

https://m.youtube.com/watch?v=0kM7Sz2QAgs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ τόσα χρόνια σε s8, s10+ s20+ s21 ultra γιατί δεν έχω δει ποτέ διαφήμιση στις βασικές εφαρμογές?

Επεξ/σία από andreas443
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Nemo1776 είπε

και τώρα οι καταναλωτές πρέπει να χαίρονται για τα αυτονόητα? από την στιγμή που αγοράζω κάτι το θέλω 100% δικό μου όχι να έχει  ένα κάρο bloatware που πρέπει να πάρω δικαιώματα root για να απεγκαταστήσω

Δεν είναι απαραίτητο να root-άρεις τη συσκευή για να αφαιρέσεις το bloat. Μπορείς και μέσω adb, με ενεργοποιημένο το USB debugging.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...