Προς το περιεχόμενο

Ξερουμε καναν φθηνο ταπετσερη που να ντυνει τιμονια;


stavros kalaitzakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, phanispal είπε

Πάντως 30€ ο ένας, 100€ ο άλλος, σαν μεγάλη μου φαίνεται η διαφορά.

Ότι πληρώνεις παίρνεις. Άμα όμως βρήκες με 30 ευρώ και να γίνει επαγγελματική δουλειά και με ποιοτικό υλικό βάλε εκεί. 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλαδελφείας 14, Nikaia, Greece  2104976930 Νικος , εκει το εκανα εγω με 30€ πολυ καλη εφαρμογη 

image.png.be4854bd07be6a1e10b803e150f3d7c3.png

Επεξ/σία από villasg
  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Ότι πληρώνεις παίρνεις. Άμα όμως βρήκες με 30 ευρώ και να γίνει επαγγελματική δουλειά και με ποιοτικό υλικό βάλε εκεί. 🙂

Για τον meletis_m λέω που έγραψε ότι έβαλε ραφτό στα 30€.

Κοντά είναι και οι δύο, θα περάσω να δω από κοντά τι παίζει.

9 λεπτά πριν, villasg είπε

Φιλαδελφείας 14, Nikaia, Greece  2104976930 Νικος , εκει το εκανα εγω με 30€ πολυ καλη εφαρμογη 

image.png.be4854bd07be6a1e10b803e150f3d7c3.png

Μπορεί το ράψιμο να είναι καλό και σαν αίσθηση ωραία, δε θα πω όχι, αλλά το «σβήσιμο» με τις ακτίνες είναι κάπως πρόχειρο. 

Θα μου πεις, 30€ έδωσες.

Αυτό θέλω βασικά, να καταλάβω τι παίρνεις ανάλογα με το πόσα θα δώσεις.

Το δικό μου είναι ακριβώς αυτό και θα ήθελα κάτι όσο πιο κοντινό γίνεται:

646b47d1e1d48.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, villasg είπε

πολυ καλη εφαρμογη 

Συγνώμη αλλά στη φωτό δεν βλέπω καμία καλή εφαρμογή. Σα να ναι αγορασμένο έτοιμο από Κίνα και ραμμένο με προχειρότητα φαίνεται.

IMG_20240408_213323.jpg.fe2f75ab1b178e67f60b8e048471b0a6.jpg

 

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, Nabuko said:

Συγνώμη αλλά στη φωτό δεν βλέπω καμία καλή εφαρμογή. Σα να ναι αγορασμένο έτοιμο από Κίνα και ραμμένο με προχειρότητα φαίνεται.

IMG_20240408_213323.jpg.fe2f75ab1b178e67f60b8e048471b0a6.jpg

Όχι σαν, ΕΙΝΑΙ αγορασμένο από Κίνα με 5€ - 10€ και φυσικά universal γι'αυτό δεν κάθεται στις ακτίνες κάτω από τα πλαστικά. Το συγκεκριμένο στο ράβω σε 20 λεπτά χωρίς να βγει καν το τιμόνι. Αυτό που έβαλα στο παλιό μου Yaris (προηγούμενη σελίδα) ήταν κομμένο για το συγκεκριμένο τιμόνι και μου πήρε μισή μέσα να το ράψω, αλλά έγινε 'εργοστασιακό' ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι παιδιά, "εργοστασιακό" θέλω, και μάλιστα δε θέλω τη soft αίσθηση που βλέπω σε κάποιες δερματίνες που παίζει να γλιστράνε τα χέρια σου κιόλας, αλλά αυτό το γυαλιστερό του φυσικού δέρματος που είναι σκληρό στην αφή και έχει ένα ιδιαίτερο grip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update: Σήμερα μίλησα με δύο ταπετσέρηδες στους οποίους με έστειλαν από Κουρσάρο επειδή  ο τελευταίος κάνει μόνο το πρόχειρο ντύσιμο των 30€.

Και οι δύο μου είπαν αυτό που μου είπε και ο πρώτος με τον οποίο μίλησα τηλεφωνικά, δηλαδή προτείνουν δερματίνη η οποία είναι τύπου ναυτική, ειδικής επεξεργασίας και μεγάλης αντοχής, και ότι το γνήσιο δέρμα δεν κρατάει και χαλάει γρήγορα.

100€ ο ένας, 120€ ο άλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 13/04/2024 at 13:14, phanispal said:

Update: Σήμερα μίλησα με δύο ταπετσέρηδες στους οποίους με έστειλαν από Κουρσάρο επειδή  ο τελευταίος κάνει μόνο το πρόχειρο ντύσιμο των 30€.

Και οι δύο μου είπαν αυτό που μου είπε και ο πρώτος με τον οποίο μίλησα τηλεφωνικά, δηλαδή προτείνουν δερματίνη η οποία είναι τύπου ναυτική, ειδικής επεξεργασίας και μεγάλης αντοχής, και ότι το γνήσιο δέρμα δεν κρατάει και χαλάει γρήγορα.

100€ ο ένας, 120€ ο άλλος.

τρεχα μακρυα απο ασχετους..

Το δερμα αντεχει περισσοτερο απλως θελει περιοδικη συντηρηση π.χ 1 φορα το χρονο (χειμωνα) με ειδικη αλοιφη..

Στοιχηματιζω οτι κατι τετοιοι ζητας πραγματικα δερμα και σε πειθουν οτι εβαλαν (με τη τιμη δερματος) αλλα στη πραξη βαλαν δερματινη απο...κρουαζιεροπλοιο που αντεχει

Επεξ/σία από vamvakoolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται οτι το συνθετικο δερμα εχει καλυτερη αντοχη στον χρονο απο το φυσικο. Το θεμα ειναι η ποιοτητα του συνθετικου δερματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί εννοείται ότι το συνθετικό δέρμα έχει καλύτερη/μεγαλύτερη αντοχή στο χρόνο από το γνήσιο.

Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά αν κρίνω από μπουφάν, καναπέδες, καρέκλες κ.λπ., το γνήσιο δέρμα πάντα υπερτερεί της δερματίνης σε αντοχή. Η δερματίνη και να μην τη χρησιμοποιείς μετά από κάποια χρόνια (7-10) αρχίζει να τρίβεται και να διαλύεται.

Κι όμως μου είπαν ότι άλλη η δερματίνη που χρησιμοποιούν αυτοί για τα τιμόνια, και άλλη για τους καναπέδες και τις καρέκλες. Προσωπικά δυσκολεύομαι να αντιληφθώ γιατί στο τιμόνι που απλά το πιάνεις να χρησιμοποιούν μεγάλης αντοχής υλικά, και στους καναπέδες και τις καρέκλες που κάθεσαι κιόλας με όλο το βάρος του καθενός, να είναι λογικό (;) να χρησιμοποιούν υποδεέστερης ποιότητας δερματίνη η οποία θα αρχίσει να τρίβεται όταν περάσουν μερικά χρόνια, ακόμα κι αν τα έχεις να κάθονται σε αποθήκη.

Θα ξαναπώ όμως ότι δεν είμαι γνώστης του αντικειμένου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, phanispal said:

Εγώ εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί εννοείται ότι το συνθετικό δέρμα έχει καλύτερη/μεγαλύτερη αντοχή στο χρόνο από το γνήσιο.

Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά αν κρίνω από μπουφάν, καναπέδες, καρέκλες κ.λπ., το γνήσιο δέρμα πάντα υπερτερεί της δερματίνης σε αντοχή. Η δερματίνη και να μην τη χρησιμοποιείς μετά από κάποια χρόνια (7-10) αρχίζει να τρίβεται και να διαλύεται.

Κι όμως μου είπαν ότι άλλη η δερματίνη που χρησιμοποιούν αυτοί για τα τιμόνια, και άλλη για τους καναπέδες και τις καρέκλες. Προσωπικά δυσκολεύομαι να αντιληφθώ γιατί στο τιμόνι που απλά το πιάνεις να χρησιμοποιούν μεγάλης αντοχής υλικά, και στους καναπέδες και τις καρέκλες που κάθεσαι κιόλας με όλο το βάρος του καθενός, να είναι λογικό (;) να χρησιμοποιούν υποδεέστερης ποιότητας δερματίνη η οποία θα αρχίσει να τρίβεται όταν περάσουν μερικά χρόνια, ακόμα κι αν τα έχεις να κάθονται σε αποθήκη.

Θα ξαναπώ όμως ότι δεν είμαι γνώστης του αντικειμένου.

Το "δέρμα" που έχει το τιμόνι σου πάντως, συνθετικό δέρμα ειναι.

Δοκίμασε στον Βασιλόπουλο στο Ίλιον. 

Για εμένα πολύ καλός και μπελαλης ταπετσερης. 120-150 κινούνται οι τιμές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δερμα στο τιμονι ταλαιπωρείται λογω θερμοκρασιων και χεριων (ιδρωτας, λιπος, βρωμια, κ.α.). Επισης, με τον καιρο, τεντωνει, σκληραινει και κανει γυαλαδα με αποτελεσμα να χανει τις ιδιοτητες της επιφανειας και να θελει φροντιδα. Στο Ε34 μας που εχω Μ τιμονι, το εχουμε αλλαξει μια φορα παλι με δερμα αλλα δεν κρατησε οσο το γνησιο που ειχε απο το εργοστασιο…

Οι δερματινες που χρησιμοποιουν γενικα εχουν αντοχη μιας και ειναι σχεδιασμενες για πιο αντιξοες συνθηκες, οπως επισης και για χρηση σε σελες μοτο, κ.α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...