Προς το περιεχόμενο

Οικονομικά Νέα της Βιομηχανίας


mansa2k

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, music_lover είπε

Το gaming είναι απλά ένα χόμπι. Όπως πολύ σωστά ειπώθηκε δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης. Άρα δεν υπάρχει και υποχρέωση να είναι και φθηνό. Είναι ένας τρόπος να περνάμε τον ελεύθερο μας χρόνο. Να διασκεδάζουμε. Και η διασκέδαση πάντα ήταν ακριβή. Και ως γνωστόν υπάρχουν διάφορα είδη διασκέδασης, αλλά φθηνότερα, άλλα ακριβότερα. Διαλέγεις και παίρνεις. Δεν μπορείς όμως να απαιτείς να είναι φθηνή η κάθε διασκέδαση σου. Κάτι δλδ που κανείς για να σκοτώσεις τον χρόνο σου.

Αυτό μπορείς να το πεις για το φαγητό, το νερό, το ρεύμα κτλ που είναι είδη πρώτης ανάγκης και δεν μπορούν να αντικατασταθούν από τίποτα. Ενώ ο ελεύθερος χρόνος είναι κάτι γενικό και αόριστο και έχει ένα σωρό ωραία πράγματα να κάνεις για να τον γεμίσεις. Διάβασε ένα βιβλίο, κάνε έναν περίπατο, μαγείρεψε κτλ. Όσον αφορά το παιχνίδι γενικότερα υπάρχει και ο αθλητισμός, πολύ καλύτερο από το να κάθεσαι μπροστά σε μια τηλεόραση. Και όλα αυτά τα παραπάνω από δωρεάν μέχρι λίγα ευρώ κόστος.

Αλλά αν θέλεις να το πάμε και στα video games, υπάρχουν ένα σωρό επιλογές των 5-10-15-20-25-30 ευρώ κτλ. Ακόμη και indie διαμάντια. Ποιός ο λόγος να παίξεις day one το οτιδήποτε? Και μάλιστα ΑΑΑ τίτλο? Σκέψου πως υπήρχαν εποχές που δεν είχαμε καν την παραμικρή ιδέα στο τι κυκλοφορούσε και πότε. Απλά πηγαίναμε στο μαγαζί της περιοχής μας και αγοράζαμε ότι βρίσκαμε και μάντεψε, ήταν πανάκριβα και τότε! Και σκέψου ότι δεν κόστιζαν τα εκατομμύρια που κοστίζουν για την ανάπτυξη τους όσο τα σημερινά. Βασικά πάντα ήταν ακριβά τα video games. Δεν θυμάμαι εποχή που να ήταν προσιτή επιλογή διασκέδασης.

Αντί να γκρινιάζουμε λοιπόν προτείνω απλά να κάνουμε υπομονή και σωστό timing όσον αφορά το πώς θα ξοδέψουμε τον ελεύθερο μας χρόνο και πως. Το "άντρα θέλω, τώρα τον θέλω" έχει δυστυχώς τις επιπτώσεις του. Δεν δικαιολογώ τις τιμές τους αλλά δεν δικαιολογώ και το day 1 gaming. Ok αυτοί βρήκαν μια δικαιολογία ότι κοστίζουν πολλά για να γίνουν οπότε πλήρωνε, αν δεν σου αρέσει όμως δεν αγοράζεις. Περίμενε κάνα χρόνο και παίξε μετά πχ Ragnarok ή Spiderman 2, δεν θα πάθεις και τίποτα αν στο μεταξύ παίξεις κάτι άλλο στην πορεία ή το ρίξεις στο περπάτημα. Αν απαιτείς να γίνουν φθηνότερα τότε μπορεί να βρεθείς αντιμέτωπος με χαμηλότερης ποιότητας τίτλους. Πάντως το να μειώσουν το ποσοστό κέρδους τους εταιρίες που λειτουργούν σε καπιταλιστικού τύπου οικονομίες δεν "παίζει" με τίποτα. Και από την άλλη είναι εντελώς οξύμωρο από την μια να θέλουμε υψηλής ποιότητας τίτλους και από την άλλη να μην θέλουμε να τους πληρώσουμε ακριβά..

Υ.Γ. Τα παραπάνω αναφέρονται σε όλους μας όχι μόνο στον φίλο παραπάνω που έθεσε τους προβληματισμούς του.

Κοίταξε, συζητάμε για τα θέματα που αντιμετωπίζει η βιομηχανία, δεν παραπονιόμαστε επειδή δεν υπάρχουν παιχνίδια.

Δόξα τω Θεώ και παλιότερα διαμάντια υπάρχουν και texture packs για να τα βελτιώσουμε, άπειροι τίτλοι κυριολεκτικά. Δε γκρινιάζει κανείς για έλλειψη τίτλων λοιπόν ούτε ψάχνουμε να βρούμε τρόπους να περάσουμε τον ελεύθερο χρόνο μας, να πάμε για ψάρεμα πχ που είναι και πολύ αποτελεσματικό στο να σκοτώνεις το χρόνο σου. Παρόλα αυτά ευχαριστούμε για τις προτάσεις, θα το γυρίσω στη μαγειρική που είναι και της μόδας, αφού το gaming είναι πλέον ένα ακριβό χόμπι για τους λίγους.

Στο τέλος, για παιχνίδια μιλάμε όχι για αυτοκίνητα ή σπίτια.

Αν ένα χόμπι που εκτοξεύθηκε επειδή ήταν σχετικά οικονομικό όσον αφορά την τιμή των τίτλων και ποιοτικό όσον αφορά το τι προϊόν λάμβανες, τουλάχιστον από τις λεγόμενες μεγάλες εταιρίες, προσπάθησαν να το γυρίσουν σε χόμπι για τους λίγους ή την είδαν ξαφνικά και αποφάσισαν να αρμέξουν τον κόσμο και τελικά αυτό τους γύρισε μπούμερανγκ, το πρόβλημα το δημιούργησαν όσοι έλαβαν αυτές τις αποφάσεις.

 

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 788
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

49 λεπτά πριν, Armoral είπε

Κοίταξε, συζητάμε για τα θέματα που αντιμετωπίζει η βιομηχανία, δεν παραπονιόμαστε επειδή δεν υπάρχουν παιχνίδια.

Δόξα τω Θεώ και παλιότερα διαμάντια υπάρχουν και texture packs για να τα βελτιώσουμε, άπειροι τίτλοι κυριολεκτικά. Δε γκρινιάζει κανείς για έλλειψη τίτλων λοιπόν ούτε ψάχνουμε να βρούμε τρόπους να περάσουμε τον ελεύθερο χρόνο μας, να πάμε για ψάρεμα πχ που είναι και πολύ αποτελεσματικό στο να σκοτώνεις το χρόνο σου. Παρόλα αυτά ευχαριστούμε για τις προτάσεις, θα το γυρίσω στη μαγειρική που είναι και της μόδας, αφού το gaming είναι πλέον ένα ακριβό χόμπι για τους λίγους.

Στο τέλος, για παιχνίδια μιλάμε όχι για αυτοκίνητα ή σπίτια.

Αν ένα χόμπι που εκτοξεύθηκε επειδή ήταν σχετικά οικονομικό όσον αφορά την τιμή των τίτλων και ποιοτικό όσον αφορά το τι προϊόν λάμβανες, τουλάχιστον από τις λεγόμενες μεγάλες εταιρίες, προσπάθησαν να το γυρίσουν σε χόμπι για τους λίγους ή την είδαν ξαφνικά και αποφάσισαν να αρμέξουν τον κόσμο και τελικά αυτό τους γύρισε μπούμερανγκ, το πρόβλημα το δημιούργησαν όσοι έλαβαν αυτές τις αποφάσεις.

 

Για αυτό ακριβώς έγραψα ότι αναφερθηκα σε όλους, για να μην το πάρεις επί προσωπικού, κάτι που τελικά έκανες... nevermind.. πάμε παρακάτω. Το gaming φίλε μου πάντα ήταν ακριβό, δεν έγινε τώρα. Δεν ξέρω από πότε ασχολείσαι με αυτό αλλά από το 1990 που ξεκίνησα εγώ, πάντα το χρυσοπλήρωνα..πες μου πότε ήταν φθηνά για να καταλάβουμε σε τι αναφέρεσαι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, music_lover είπε

Για αυτό ακριβώς έγραψα ότι αναφερθηκα σε όλους, για να μην το πάρεις επί προσωπικού, κάτι που τελικά έκανες... nevermind.. πάμε παρακάτω. Το gaming φίλε μου πάντα ήταν ακριβό, δεν έγινε τώρα. Δεν ξέρω από πότε ασχολείσαι με αυτό αλλά από το 1990 που ξεκίνησα εγώ, πάντα το χρυσοπλήρωνα..πες μου πότε ήταν φθηνά για να καταλάβουμε σε τι αναφέρεσαι.

Μα δεν το πήρα επί προσωπικού. Το hardware ήταν ακριβό αλλά όχι απρόσιτο, οι τίτλοι ήταν οκ σε τιμές, η πειρατεία βοήθησε πολύ βέβαια στο να δημιουργηθεί η αγορά και ναι ξεκίνησα από τον 6128. 

Το πρόβλημα στο οποίο αναφέρεται το νήμα είναι τα οικονομικά προβλήματα της βιομηχανίας ξαναλέω. Δεν είναι το ότι δε μπορούμε να έχουμε στα χέρια μας τα παιχνίδια ακόμη και τσάμπα που λέει ο λόγος, ούτε το τι θα παίξω και το πως θα παίξω εγώ ή οι άλλοι.

Για το πως έφτασαν τα πράγματα ως εδώ λέμε και ο καθένας εκφράζοντας την άποψή του αναλύει τους λόγους που κατά τη γνώμη του έχουν οδηγήσει στη σημερινή κατάσταση.

Ε, έρχεσαι ξαφνικά και λες ασχοληθείτε με το διάβασμα ή αλλάξτε χόμπι γιατί δεν κάνει. Δεν είναι αυτό το θέμα όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το gaming ήταν πάντοτε ακριβό χόμπι. Μάλιστα παλαιότερα ήταν ακόμη ακριβότερο και όχι φθηνότερο όπως αναφέρθηκε.

Σήμερα είναι το ακριβώς αντίθετο. Πάμφθηνο και βρίσκεις ευκαιρίες κάθε τρεις και λίγο.

Αν θες να το πάρεις day one τότε ναι οι ΑΑΑ παραγωγές είναι ακριβές. Όμως μετά από μικρό σχετικά διάστημα οι τιμές πέφτουν αρκετά.

Η μόνη εξαίρεση σε αυτό είναι η Nintendo.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω γιατί το παίρνεις τόσο αρνητικά. Ναι αν η τσέπη μου δεν αντέχει ένα συγκεκριμένο χόμπυ, απλά δεν θα το κάνω, θα κάνω κάτι άλλο. Που είναι το κακό σε αυτό? Το γράψεις σαν να είναι υποβάθμιση. Ε δεν είναι και το ανώτερο ποιοτικά χόμπυ το gaming.. 

Στα περί αυτού, είναι κάποια πράγματα τα οποία δεν γίνεται να αλλάξουν. Γιατί έτσι λειτουργεί η καπιταλιστική αγορά. Οπότε ή τα αποδέχεσαι είτε όχι. Οι τιμές είναι αυτές που είναι. Τα ποσοστά κέρδους των εταιριών είναι συγκεκριμένα. Υπάρχουν μέτοχοι, υπάλληλοι που θα πληρωθούν κτλ. Ώρες ώρες ξεχνάμε ότι ζούμε σε καπιταλιστικό σύστημα. Εταιρίες που στήθηκαν με σκοπό το κέρδος εμείς δεν ξέρω τι θέλουμε να τις κάνουμε. Να βγάζουν λιγότερα? Ας είμαστε σοβαροί. Ας είμαστε ρεαλιστές.

Κινήσεις τύπου μποϊκοτάζ που είναι υποτίθεται η δύναμη του καταναλωτή υπάρχουν μόνο στην φαντασία ορισμένων, συνεπώς ή πληρώνεις 80€ ή περιμένεις πτώση τιμή ή παίρνεις μεταχειρισμένο ή παίζεις κάτι άλλο. Αν πια αγανακτήσεις τόσο πολύ κάνεις κάτι διαφορετικό. Δεν βρίσκω άλλη λύση. Το να ζητήσω από την εταιρεία να βγάλει λιγότερο κέρδος ενώ μπορεί να βγάλει περισσότερο μου φαίνεται αστείο εκτός αν ζω σε σοβιετικό σύστημα.

Προσωπικά δεν δίνω ούτε εγώ 80€. Βασικά πλέον δεν δίνω πάνω από 40€. Μου αρέσει? Όχι, προφανώς. Είμαι όμως ρεαλιστής. Και κάνω ότι μπορώ για το δικό μου συμφέρον όπως ακριβώς κάνουν οι εταιρείες για το δικό τους. Αν κάποια στιγμή γίνουν όλοι ίδιοι με εμένα και δεν δίνουν πολλά χρήματα σε ΑΑΑ τίτλους, αυτοί προφανώς θα εκλείψουν γιατί θα είναι ασύμφοροι για τις εταιρείες. Δεν θα βγαίνω μετά, ενώ οδήγησα σε αυτό με την συμπεριφορά μου, να λέω, θέλω ποιότητα όμως την θέλω φθηνά, δεν γίνεται πουθενά αυτό. Σε όλα μα όλα τα προϊόντα, την οποία ποιότητα, θέλεις δεν θέλεις θα την πληρώσεις. Μακάρι να γινόταν αλλιώς αλλά δεν γίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Το gaming ήταν πάντοτε ακριβό χόμπι. Μάλιστα παλαιότερα ήταν ακόμη ακριβότερο και όχι φθηνότερο όπως αναφέρθηκε.

Σήμερα είναι το ακριβώς αντίθετο. Πάμφθηνο και βρίσκεις ευκαιρίες κάθε τρεις και λίγο.

Αν θες να το πάρεις day one τότε ναι οι ΑΑΑ παραγωγές είναι ακριβές. Όμως μετά από μικρό σχετικά διάστημα οι τιμές πέφτουν αρκετά.

Η μόνη εξαίρεση σε αυτό είναι η Nintendo.

Η Nintendo είναι η εξαίρεση όμως και στην ποιότητα των τίτλων της. Ναι χρεώνει, αλλά δίνει και αξία στον πελάτη της. Εταιρία με στρατηγική, συγκεκριμένες αξίες και σεβασμό, με στόχους που γνωρίζει τι πουλά και σε ποιον απευθύνεται.

Η τεχνολογία πάντα ακριβή ήταν, τα κομμάτια του hardware ναι. Το gaming όχι. Οι 12500 δραχμές το 1999 (περίπου 60 ευρώ σήμερα σύμφωνα με την ΕΛΣΤΑΤ) που αναφέρει το αυτοκόλλητο τιμών στο Baldur's Gate που έχω κρατήσει από τότε δεν πονούσαν όσο τα 80 με 110 ευρώ σήμερα γιατί και καλύτερους μισθούς είχαμε τότε αλλά και σημαντικά χαμηλότερο κόστος διαβίωσης.

Και πάλι ξαναλέω, δε με απασχολούν οι τιμές προσωπικά, ας τα πάνε στα 400 ευρώ αφού η τεχνολογία είναι πανάκριβη και ας ψάχνουν μετά γιατί δεν τα βγάζουν πέρα. Δε με νοιάζει, δε διαμαρτύρομαι για τις τιμές. Απλά δε θα αγοράσω αν δε μου κάνει.

Το θέμα είναι αν με τη στρατηγική τους έχουν οδηγηθεί σε θετικά αποτελέσματα ή όχι. Και όπως οι ίδιοι λένε, όχι.

30 λεπτά πριν, music_lover είπε

Δεν ξέρω γιατί το παίρνεις τόσο αρνητικά. Ναι αν η τσέπη μου δεν αντέχει ένα συγκεκριμένο χόμπυ, απλά δεν θα το κάνω, θα κάνω κάτι άλλο. Που είναι το κακό σε αυτό? Το γράψεις σαν να είναι υποβάθμιση. Ε δεν είναι και το ανώτερο ποιοτικά χόμπυ το gaming.. 

Δεν το παίρνω καθόλου αρνητικά. Και όπως προτείνεις, αυτό κάνει ο κόσμος. Αλλάζει χόμπι. Και για αυτό σήμερα κατά τα λεγόμενά τους τρέχουν και δε φτάνουν και μας έχουν αρχίσει στις δυσοίωνες προβλέψεις και τα ξεχάστε ότι ξέρατε και τα σχετικά. Αν είναι να ξεχάσουμε ότι ξέραμε, τους ξεχνάμε και αυτούς όπως τους μάθαμε. Γιγαντώθηκαν μέσα από τον κόσμο και αυτό το ξεχνούν.

Και συμφωνώ δεν είναι και το ανώτερο ποιοτικά χόμπι το gaming, αλλά πάλι πάει αλλού η συζήτηση. Για αυτό λοιπόν πρέπει και αυτοί να καταλάβουν ότι όσο άρμεξαν άρμεξαν. Ας περιορίσουν τις παραγωγές τους, ας μειώσουν τα κόστη τους και ας χρεώνουν λιγότερα.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω γιατί δικαιολογούμε την τιμολογιακή πολιτική της Nintendo. Mario Kart 8 Deluxe. Παιχνίδι του 2014 για το Wii U. Ξανά κυκλοφόρησε ως Deluxe για το Switch το 2017. Εν έτη 2024 κοστίζει ακόμα 50€! Θέλω ένα επιχείρημα που να δικαιολογεί την τιμή του. Πόσες φορές έχει βγάλει τα λεφτά του το συγκεκριμένο? Πόσο της κόστισε η ανάπτυξη του? Και το ανέφερα ως ένα παράδειγμα, υπάρχουν και άλλοι τίτλοι. Αν βρει η MS ή η Sony και το κάνει αυτό την βρίζουμε χωρίς αύριο. Αν κάτσει και δώσει 200 εκατομμύρια για ΑΑΑ τίτλο κράζουμε γιατί κοστίζει 80€ που σε κάνα χρόνο κάνει 60€ και στα 2 χρόνια μισή τιμή στα 40€. Και η ND πουλάει τίτλους του Wii U στα 50€ δέκα χρόνια μετά! Κάπου σταθείτε δλδ. Είπαμε να είμαστε φαν αλλά μέχρι ένα όριο.

Επεξ/σία από music_lover
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, music_lover είπε

Ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω γιατί δικαιολογούμε την τιμολογιακή πολιτική της Nintendo. Mario Kart 8 Deluxe. Παιχνίδι του 2014 για το Wii U. Ξανά κυκλοφόρησε ως Deluxe για το Switch το 2017. Εν έτη 2024 κοστίζει ακόμα 50€! Θέλω ένα επιχείρημα που να δικαιολογεί την τιμή του. Πόσες φορές έχει βγάλει τα λεφτά του το συγκεκριμένο? Πόσο της κόστισε η ανάπτυξη του? Και το ανέφερα ως ένα παράδειγμα, υπάρχουν και άλλοι τίτλοι. Αν βρει η MS ή η Sony και το κάνει αυτό την βρίζουμε χωρίς αύριο. Αν κάτσει και δώσει 200 εκατομμύρια για ΑΑΑ τίτλο κράζουμε γιατί κοστίζει 80€ που σε κάνα χρόνο κάνει 60€ και στα 2 χρόνια μισή τιμή στα 40€. Και η ND πουλάει τίτλους του Wii U στα 50€ δέκα χρόνια μετά! Κάπου σταθείτε δλδ. Είπαμε να είμαστε φαν αλλά μέχρι ένα όριο.

Τη μία λες ότι το gaming είναι ακριβό χόμπι και αν δε μπορείτε αφήστε το, την άλλη ότι δε μπορεί η Nintendo να χρεώνει 50 ευρώ για remake. Αποφάσισε, με μπέρδεψες.

Καπιταλισμό έχουμε όπως είπες, όσες φορές θέλουν αυτοί και αντέχει το κοινό τους. Το θέμα είναι πως αντέχουν αυτοί και δεν αντέχουν οι άλλοι.

Edit: Συμφωνώ για την τιμολογιακή πολιτική και της Nintendo, συμπεριλαμβάνεται και αυτή στα όσα αναφέρω, έχει όμως ένα quality control και μία παραγωγή τίτλων, πραγματικών παιχνιδιών, σε άλλο επίπεδο.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Armoral είπε

Τη μία λες ότι το gaming είναι ακριβό χόμπι και αν δε μπορείτε αφήστε το, την άλλη ότι δε μπορεί η Nintendo να χρεώνει 50 ευρώ για remake. Αποφάσισε, με μπέρδεψες.

Καπιταλισμό έχουμε όπως είπες, όσες φορές θέλουν αυτοί και αντέχει το κοινό τους. Το θέμα είναι πως αντέχουν αυτοί και δεν αντέχουν οι άλλοι.

Edit: Συμφωνώ για την τιμολογιακή πολιτική και της Nintendo, συμπεριλαμβάνεται και αυτή στα όσα αναφέρω, έχει όμως ένα quality control και μία παραγωγή τίτλων, πραγματικών παιχνιδιών, σε άλλο επίπεδο.

Αυτό κάνω αγαπητέ, δεν μπορώ - δεν θέλω να πληρώσω τις τιμές της ND και δεν το κάνω, απέχω από τις κονσόλες της. Όπως και δεν δίνω 80€ για τους τίτλου της Sony. Επίσης κατέκρινα όσους από την μια κράζουν τα 80άρια και από την άλλη δικαιολογούν τα 50άρια. Ίδια καπιταλιστική κερδοσκοπία έχουν απλά στην περίπτωση της ND, αυτή χτυπάει κόκκινο.

Επεξ/σία από music_lover
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, music_lover είπε

Αυτό κάνω αγαπητέ, δεν μπορώ - δεν θέλω να πληρώσω τις τιμές της ND και δεν το κάνω, απέχω από τις κονσόλες της. Όπως και δεν δίνω 80€ για τους τίτλου της Sony. Επίσης κατέκρινα όσους από την μια κράζουν τα 80άρια και από την άλλη δικαιολογούν τα 50άρια. Ίδια καπιταλιστική κερδοσκοπία έχουν απλά στην περίπτωση της ND, αυτή χτυπάει κόκκινο.

Η διαφορά είναι ότι απλά η Nintendo δεν πουλάει τη σάρα και τη μάρα που προσπαθούν να δώσουν οι άλλοι στα 80 και τα 120  ευρώ.

Και ίσως να είναι και η μοναδική περίπτωση στην οποία να αξίζει να πληρώσεις κανονική τιμή αν υποθέσουμε ότι μία εταιρία από εκεί έχει τα έσοδά της για να παραμείνει βιώσιμη. Είδαμε και τους άλλους με τις προσφορές τι μας λένε τώρα για τα μοντέλα τους. Να ξεχάσουμε τα exclusives και τα σχετικά, να ξεχάσουμε ότι ξέραμε, να ξεχάσουμε γενικώς.

Ε η Nintendo σου λέει τα δικά μου exclusives μην τα ξεχνάς εγώ θα σου τα δίνω αποκλειστικά στο σύστημά που σου πουλώ. Άντε το πολύ να επεκταθεί και σε κανένα PC και εκεί ποιος την πιάνει πλέον.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Armoral είπε

Η διαφορά είναι ότι απλά η Nintendo δεν πουλάει τη σάρα και τη μάρα που προσπαθούν να δώσουν οι άλλοι στα 80 και τα 120  ευρώ.

Και ίσως να είναι και η μοναδική περίπτωση στην οποία να αξίζει να πληρώσεις κανονική τιμή αν υποθέσουμε ότι μία εταιρία από εκεί έχει τα έσοδά της για να παραμείνει βιώσιμη. Είδαμε και τους άλλους με τις προσφορές τι μας λένε τώρα για τα μοντέλα τους. Να ξεχάσουμε τα exclusives και τα σχετικά, να ξεχάσουμε ότι ξέραμε, να ξεχάσουμε γενικώς.

Ε η Nintendo σου λέει τα δικά μου exclusives μην τα ξεχνάς εγώ θα σου τα δίνω αποκλειστικά στο σύστημά που σου πουλώ. Άντε το πολύ να επεκταθεί και σε κανένα PC και εκεί ποιος την πιάνει πλέον.

Όταν λες η Σάρα και η Μάρα των 80€, ποιους τίτλους έχεις στα υπόψιν σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, music_lover είπε

Όταν λες η Σάρα και η Μάρα των 80€, ποιους τίτλους έχεις στα υπόψιν σου?

Έλα ξεφεύγει η συζήτηση, παραδείγματα υπάρχουν πολλά. Αν έχεις να προσθέσεις κάτι σχετικά με το θέμα σε σχέση με ότι έχει αναφερθεί έως τώρα και από άλλους και που να μην αντιπαρατίθεται συγκεκριμένα και μόνο σε ότι λέω εγώ κάνε το.

Σε έξι μέχρι ποστ τώρα απαντάς σε εμένα κατά τα άλλα χωρίς να απευθύνεσαι σε εμένα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Armoral είπε

Έλα ξεφεύγει η συζήτηση, παραδείγματα υπάρχουν πολλά. Αν έχεις να προσθέσεις κάτι σχετικά με το θέμα σε σχέση με ότι έχει αναφερθεί έως τώρα και από άλλους και που να μην αντιπαρατίθεται συγκεκριμένα και μόνο σε ότι λέω εγώ κάνε το.

Σε έξι μέχρι ποστ τώρα απαντάς σε εμένα κατά τα άλλα χωρίς να απευθύνεσαι σε εμένα.

 

Αποφεύγεις να απαντήσεις αλλά ok, δεκτό και αυτό. Σταματώ εδώ αφού θεωρείς ότι απευθύνομαι μόνο σε σένα.

8 λεπτά πριν, rodosf1 είπε

Σορρυ που γράφω κιόλας, μήπως να κουλαρετε λίγο, έτοιμοι για πορεία στο Σύνταγμα έτσι όπως πάμε, για το μέλλον του gaming! :)

Εγώ ασχολήθηκα επειδή θεώρησα ότι γράφτηκαν κάποιες υπερβολές. Δεν έχω ιδιαίτερη "σκοτουρα" για το μέλλον του gaming γιατί δεν πιστεύω ότι πάει κατά διαόλου όπως διαβάζω κατά καιρούς. Θεωρώ ότι απλά μεταβάλλεται σύμφωνα με τα δεδομένα της κάθε εποχής.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...