Προς το περιεχόμενο

Οικονομικά Νέα της Βιομηχανίας


mansa2k

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, mansa2k είπε

.

Προφανώς και δεν θεωρώ ότι οι πωλήσεις του Deck είναι αυτή τη στιγμή ένα νούμερο που συγκρίνεται άμεσα με τις πωλήσεις του Switch. Το Deck το ανέφερα πιο πολύ ως μια εναλλακτική στο φορητό gaming που έρχεται από έναν κολοσσό όπως η Valve και το οποίο ήδη έχει δώσει ώθηση σε ακόμα περισσότερους μιμητές. Μια εναλλακτική, με κατάλογο χιλιάδες φορές μεγαλύτερο από αυτόν του Switch (δικιά μου εκτίμηση), που παίζει την μεγάλη πλειοψηφία των παιχνιδιών που κυκλοφορούν και στις δύο κονσόλες σε καλύτερη απόδοση σε σχέση με το Switch (βλέπε π.χ. witcher 3 ή μόνο και μόνο παρουσία παιχνιδιών σαν το Elden Ring στο Deck), το οποίο και είχε ουσιαστικά μονοπώλιο σε αυτό το κομμάτι.

Με αυτή τη λογική δηλαδή εξέφρασα αυτή την απορία. Ότι από τη στιγμή που δεν μπορεί να συναγωνιστεί στις 3rd party κυκλοφορίες, μήπως δώσει ακόμα μεγαλύτερη έμφαση από την ήδη υπάρχουσα, στις 1st party κυκλοφορίες. Αναφέρω και πάλι ότι αναγνωρίζω τη διαφορά της τιμής των κονσολών, όσο και του χάσματος των πωλήσεων. To λέω ως κάτι μακροπρόθεσμό, αν το μοντέλο των φορητών κονσολών με steam βρει επιτυχία και σημειώσει μεγαλύτερη άνοδο στις πωλήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/11/2022 στις 10:39 ΠΜ, stevenfins είπε

Ότι από τη στιγμή που δεν μπορεί να συναγωνιστεί στις 3rd party κυκλοφορίες, μήπως δώσει ακόμα μεγαλύτερη έμφαση από την ήδη υπάρχουσα, στις 1st party κυκλοφορίες.

Για άλλη μια φορά τα φορητά pc θεωρώ πως ενισχύουν το μοντέλο του NSW, δεν το παραγκωνίζουν.

Η Ν από εποχής Ν64 δεν μπορούσε να ανταγωνιστεί τα 3rd party. Δεν είναι κάτι που συνέβη τώρα. Αν είχες διαβάσει τους συνδέσμους από το προηγούμενο μήνυμα θα το είχες αντιληφθεί αυτό και πολλά περισσότερα. Μέσα σε αυτά είχα γράψει και ένα κείμενο σχετικά με την οικονομική πορεία της εταιρίας και πως συνδέεται με τις επιχειρηματικές αλλαγές ανά περίοδο.

Με την ευκαιρία να γράψω πως κουράζει αρκετά όταν παραθέτονται συνδέσμοι για περισσότερες πληροφορίες αλλά δεν υπάρχει ενδιαφέρον με αποτέλεσμα να επαναλαμβάνονται τα ίδια. Η επανάληψη κουράζει. Γενικά είναι ένα αποτέλεσμα των social media όπου η πληροφορία δίνεται απευθείας χωρίς πολύ ψάξιμο. Όμως κάπως έτσι αυξήθηκαν και οι τίτλοι Clickbait και σχετικά δολώματα. Επίσης μειώθηκε το ενδιαφέρον για περαιτέρω πληροφορία.

Επιστροφή στο θέμα. Επομένως το ουσιαστικό ερώτημα είναι γιατί τώρα επέλεξαν να αυξήσουν μελλοντικά το προσωπικό τους; Η απάντηση -κατά προσωπική εκτίμηση με βάση την οπτική της Ν- είναι επειδή η χρονική περίοδος για αυτούς είναι η καλύτερη από ποτέ.Με βάση την δική μου έχουν αργήσει κάποια χρόνια.

Τέλος ακόμα και αυτή η αύξηση δεν ξέρουμε τι ακριβώς σημαίνει. Μπορεί να  καλύψουν απλά τις απαιτήσεις σε παραπάνω προσωπικό που θα έχει ένα μελλοντικό σύστημα. Μπορεί πάλι να  στοχεύουν σε περαιτέρω ομάδες ανάπτυξης. Δεν γνωρίζω, αναμένουμε περισσότερες πληροφορίες. 

Επεξ/σία από mansa2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, mansa2k είπε

Αν είχες διαβάσει τους συνδέσμους από το προηγούμενο μήνυμα θα το είχες αντιληφθεί αυτό και πολλά περισσότερα

Δεν καταλαβαίνω ούτε πως προκύπτει η βεβαιότητα ότι δεν είδα τους συνδέσμους, ούτε το ειρωνικό ύφος. Ομολογώ πως την ανάλυση του οικονομικού τριμήνου δεν τη διάβασα ολόκληρη, τόσο γιατί έχω μια μικρή εικόνα από δικά σου προηγούμενα ποστ εδώ μέσα, όσο και γιατί η απορία μου επαναλαμβάνω πως έχει να κάνει με ένα μακροπρόθεσμο υποθετικό σενάριο. Δεν είναι ότι είδα τις αυξήσεις του προσωπικού στη Nintendo και είπα μήπως έγινε λόγω της ύπαρξης του deck. Είπα σε ένα υποθετικό σενάριο όπου το μοντέλο του deck βρίσκει τρομερή επιτυχία, ποια θα είναι η αντίδραση της Ν. (Σαν να έλεγα για παράδειγμα τι θα έκανε η Sony αν κατάφερνε η MS σε κάνα δυο χρόνια να κάνει το xlcoud να λειτουργεί τελειως απροβληματιστα, με ελάχιστες απαιτήσεις.)

Δεν είπα ούτε ότι αυτό γίνεται τώρα, ούτε ότι θα γίνει σε κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα και για αυτό δεν θεώρησα απαραίτητο να εντρυφησω ακόμα περισσότερο σε αριθμούς και λεπτομέρειες. Πολύ πιθανόν να φταίω στο πως εξέφρασα την απορία μου στο μύνημα και να μην ήταν το κατάλληλο θέμα για κάτι τόσο αόριστο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, stevenfins είπε

Δεν καταλαβαίνω ούτε πως προκύπτει η βεβαιότητα ότι δεν είδα τους συνδέσμους, ούτε το ειρωνικό ύφος. 

Δεν υπάρχει ειρωνικό ύφος, δεν είχα τέτοια διάθεση.

Επειδή φαίνεται να σε ενδιαφέρει τότε σε παραπέμπω -για άλλη μια φορά- στα παρακάτω κείμενα που είχα γράψει παλιότερα για να υπάρχουν ώστε να λύνουν απορίες, να προσφέρουν πληροφορίες και να καταρρίπτουν λανθασμένες πεποιθήσεις.

NINTENDO SOFTWARE: ΟΙ ΟΜΑΔΕΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ

NINTENDO SOFTWARE: ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΔΙΑΜΟΙΡΑΣΜΟΥ ΤΕΧΝΟΓΝΩΣΙΑΣ

NINTENDO SOFTWARE: ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΤΗΤΩΝ

NINTENDO IS DOOMED: Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ NINTENDO

Το επίσημο επιχειρηματικό πλάνο της εταιρίας. *Τα πλάνα αύξησης προσωπικού στις σελίδες 49 - 50.

Αυτά σε περίπτωση που ενδιαφέρεσαι για περαιτέρω πληροφορίες και μια πληρέστερη εικόνα.

Τέλος ένα υποθετικό σενάριο παραμένει υποθετικό και οι απαντήσεις εξίσου. Η δική μου είναι πως -για άλλη μια φορά- τα φορητά pc ενισχύουν το μοντέλο του NSW. Αυτό σημαίνει ότι δεν περιμένω ότι θα υπάρξει αντίδραση από την Ν. Και για το πάω ένα βήμα παραπέρα δεν νομίζω καν ότι θα ακολουθήσουν το μοντέλο του NSW στο επόμενο τους σύστημα. Ανεξαρτήτως αν ακολουθήσει Pro/NSW2 θα έχει ρόλο να διατηρήσει την δυναμική του συστήματος μερικά χρόνια ακόμα. Τουλάχιστον αυτό το συμπέρασμα μου με βάση τις απαντήσεις #5 -Miyamoto και #7 - Shiota. Επίσης ο Furukawa σε παλιότερη δήλωση του είχε αναφέρει ότι δεν μπορεί μια ιδέα να πουλάει για πάντα. Κάπως έτσι δηλαδή, δεν θυμάμαι ακριβώς τα λόγια.

Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, mansa2k είπε

Δεν υπάρχει ειρωνικό ύφος, δεν είχα τέτοια διάθεση.

Επειδή φαίνεται να σε ενδιαφέρει τότε σε παραπέμπω -για άλλη μια φορά- στα παρακάτω κείμενα που είχα γράψει παλιότερα για να υπάρχουν ώστε να λύνουν απορίες, να προσφέρουν πληροφορίες και να καταρρίπτουν λανθασμένες πεποιθήσεις.

NINTENDO SOFTWARE: ΟΙ ΟΜΑΔΕΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ

NINTENDO SOFTWARE: ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΔΙΑΜΟΙΡΑΣΜΟΥ ΤΕΧΝΟΓΝΩΣΙΑΣ

NINTENDO SOFTWARE: ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΤΗΤΩΝ

NINTENDO IS DOOMED: Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ NINTENDO

Το επίσημο επιχειρηματικό πλάνο της εταιρίας. *Τα πλάνα αύξησης προσωπικού στις σελίδες 49 - 50.

Αυτά σε περίπτωση που ενδιαφέρεσαι για περαιτέρω πληροφορίες και μια πληρέστερη εικόνα.

Τέλος ένα υποθετικό σενάριο παραμένει υποθετικό και οι απαντήσεις εξίσου. Η δική μου είναι πως -για άλλη μια φορά- τα φορητά pc ενισχύουν το μοντέλο του NSW. Αυτό σημαίνει ότι δεν περιμένω ότι θα υπάρξει αντίδραση από την Ν. Και για το πάω ένα βήμα παραπέρα δεν νομίζω καν ότι θα ακολουθήσουν το μοντέλο του NSW στο επόμενο τους σύστημα. Ανεξαρτήτως αν ακολουθήσει Pro/NSW2 θα έχει ρόλο να διατηρήσει την δυναμική του συστήματος μερικά χρόνια ακόμα. Τουλάχιστον αυτό το συμπέρασμα μου με βάση τις απαντήσεις #5 -Miyamoto και #7 - Shiota. Επίσης ο Furukawa σε παλιότερη δήλωση του είχε αναφέρει ότι δεν μπορεί μια ιδέα να πουλάει για πάντα. Κάπως έτσι δηλαδή, δεν θυμάμαι ακριβώς τα λόγια.

Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο.

Ευχαριστώ για τα λινκς. Ξέρω ότι εδώ μέσα είσαι πιθανότατα αυτός που γνωρίζει τα περισσότερα σε σχέση με την Ν και μιας και συζητάγαμε και αναφέρθηκες σε αυτήν είπα να κάνω αυτή την υποθετική ερώτηση στο πλαίσιο χαλαρής κουβέντας. Όχι για κάποια σίγουρη απάντηση, όσο για μια πρόβλεψη σύμφωνα με τα έως τώρα δεδομένα.

Πάντως για να απαντήσω και στον εαυτό μου, συμφωνώ και εγώ πως η ιστορία έχει δείξει ότι δύσκολα θα επέλεγε να ανταγωνιστεί τα όποια μελλοντικά Decks βγάζοντας όλο και δυνατότερα switch, αλλά θα ακολουθούσε την έως τώρα πορεία της επικεντρωμένη ακόμη περισσότερο απ' ότι τώρα σε αποκλειστικά παιχνίδια, καθώς και με κάποιο νέο ίσως "gimmick" σε επόμενη κονσόλα. Καλό βράδυ.

Επεξ/σία από stevenfins
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, stevenfins είπε

Ευχαριστώ για τα λινκς. Ξέρω ότι εδώ μέσα είσαι πιθανότατα αυτός που γνωρίζει τα περισσότερα σε σχέση με την Ν και μιας και συζητάγαμε και αναφέρθηκες σε αυτήν είπα να κάνω αυτή την υποθετική ερώτηση στο πλαίσιο χαλαρής κουβέντας. Όχι για κάποια σίγουρη απάντηση, όσο για μια πρόβλεψη σύμφωνα με τα έως τώρα δεδομένα.

Πάντως για να απαντήσω και στον εαυτό μου, συμφωνώ και εγώ πως η ιστορία έχει δείξει ότι δύσκολα θα επέλεγε να ανταγωνιστεί τα όποια μελλοντικά Decks βγάζοντας όλο και δυνατότερα switch, αλλά θα ακολουθούσε την έως τώρα πορεία της επικεντρωμένη ακόμη περισσότερο απ' ότι τώρα σε αποκλειστικά παιχνίδια, καθώς και με κάποιο νέο ίσως "gimmick" σε επόμενη κονσόλα. Καλό βράδυ.

Υπάρχουν και άλλα άτομα που και γνωρίζουν αρκετά και αντιλαμβάνονται αρκετά.

Προσωπικά σε προβλέψεις δεν είμαι καθόλου καλός. Αλλά το gimmick το θεωρώ σίγουρο. Αν θα είναι γενικότερο σε ένα νέο σύστημα gimmick hardware ή επιπρόσθετο gimmick σ'ένα ενισχυμένο NSW θα το δείξει ο χρόνος.

Επιπλέον παλιότερη απάντηση Shiota: 

nswpro.png

Επιπλέον ίσως να μπορούσε να αντικαταστήσουν το dock station με usb adaptor.

Επεξ/σία από mansa2k
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι Κινέζοι συνεχίζουν, αυτήν την φορά δεν περιορίζονται σε επενδύσεις σε στούντιο αλλά στοχεύουν σε προσωπικό. Όταν δεν έχει τεχνογνωσία την αγοράζει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Δεν περίμενα να είχε τέτοια αποτελέσματα το NSW κατά την διάρκεια του 6ου χρόνου ζωής του. Έκπληξη και το xbox series s γενικότερα, φαίνεται πως ψυχολόγησαν σωστά την αγορά.

Επεξ/σία από mansa2k
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με τα δεδομένα του vgchartz:

Nintendo Switch Outsells PS4 Worldwide - Sales

To περιμέναμε και θα επαληθευτεί επίσημα με την ανακοίνωση των οικονομικών αποτελεσμάτων. Σύντομα θα ξεπεράσει και το Game Boy. 

 

Το προσθέτω και εδώ για τυπικούς λόγους:
Microsoft Enters 10-Year Commitment to Bring Call of Duty to Nintendo Platforms - News

Gabe Newell Says He Trusts Microsoft's Intentions and Did Not Sign Call of Duty Agreement - News

Σαν μπηχτή μοιάζει η δήλωση του GN.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mansa2k είπε

Σύμφωνα με τα δεδομένα του vgchartz:

Nintendo Switch Outsells PS4 Worldwide - Sales

To περιμέναμε και θα επαληθευτεί επίσημα με την ανακοίνωση των οικονομικών αποτελεσμάτων. Σύντομα θα ξεπεράσει και το Game Boy. 

 

Το προσθέτω και εδώ για τυπικούς λόγους:
Microsoft Enters 10-Year Commitment to Bring Call of Duty to Nintendo Platforms - News

Gabe Newell Says He Trusts Microsoft's Intentions and Did Not Sign Call of Duty Agreement - News

Σαν μπηχτή μοιάζει η δήλωση του GN.

Spoiler

Και τι δεν διαβάσαμε στο λανσάρισμα. Έπρεπε να είχαμε κρατήσει log 🍿

Και με το Switch Pro θα στρογγυλοκαθίσει στην πρώτη θέση 💪

Επεξ/σία από Lotof
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Lotof είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Και τι δεν διαβάσαμε στο λανσάρισμα. Έπρεπε να είχαμε κρατήσει log 🍿

Και με το Switch Pro θα στρογγυλοκαθίσει στην πρώτη θέση 💪

Ισχύει για το αρχείο. Όσο για την πρώτη θέση δεν περιμένω να είναι στόχος της Ν γενικότερα. Σχετικά με νέο hardware φημολογούνται πολλά σενάρια επομένως ο χρόνος θα δείξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ενδιαφέρον thread σχετικά με τις αμφιβολίες του FTC για την εξαγορά της Activision. Δεν το βάζω στο θεμα του xbox για να μην γίνει πάλι της Κορέας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, stevenfins είπε

Ένα ενδιαφέρον thread σχετικά με τις αμφιβολίες του FTC για την εξαγορά της Activision. Δεν το βάζω στο θεμα του xbox για να μην γίνει πάλι της Κορέας..

Απ' ότι φαίνεται η ευρωπαϊκή επιτροπή  διαφωνεί με το FTC. Σίγουρα η όλη υπόθεση μόνο αδιάφορη δεν είναι.

Spoiler

Microsoft didn't mislead EU over ZeniMax deal, watchdog says in response to US concerns

 

Microsoft didn't make any "commitments" to EU regulators not to release Xbox-exclusive content following its takeover of ZeniMax Media, the European Commission has said.

 

US enforcers yesterday suggested that the US tech giant had misled the regulator in 2021 and cited that as a reason to challenge its proposed acquisition of Activision Blizzard.

 

"The commission cleared the Microsoft/ZeniMax transaction unconditionally as it concluded that the transaction would not raise competition concerns," the EU watchdog said in an emailed statement.

 

The absence of competition concerns "did not rely on any statements made by Microsoft about the future distribution strategy concerning ZeniMax's games," said the commission, which itself has opened an in-depth probe into the Activision Blizzard deal and appears keen to clarify what happened in the previous acquisition.

 

The EU agency found that even if Microsoft were to restrict access to ZeniMax titles, it wouldn't have a significant impact on competition because rivals wouldn't be denied access to an "essential input," and other consoles would still have a "large array" of attractive content.

https://wccftech.com/microsoft-didnt-lie-on-zenimax-deal-like-the-ftc-said-according-to-eu-sources/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...