Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με το active directory


Melissa_virus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Melissa_virus είπε

Ντροπή μου αλλά δεν σκέφτηκα καν να το δοκιμάσω με Ip! και ναι μπαίνει με IP !!!
Σου έρχεται καμιά εξήγηση γιατί δεν μπαίνει με το host name?
Ευχαριστώ. 

Στα 10άρια πάντως αυτό συμβαίνει ΣΥΧΝΟΤΑΤΑ, δηλαδή από 10άρια να συνδεθείς σε άλλο PC/Server. Δεν βρίσκει το Hostname / δεν συνδέεται. Εδώ και χρόνια η λύση είναι σύνδεση με καρφωτή IP, οπότε και συνδέεται πάντα χωρίς πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Στα 10άρια πάντως αυτό συμβαίνει ΣΥΧΝΟΤΑΤΑ, δηλαδή από 10άρια να συνδεθείς σε άλλο PC/Server. Δεν βρίσκει το Hostname / δεν συνδέεται. Εδώ και χρόνια η λύση είναι σύνδεση με καρφωτή IP, οπότε και συνδέεται πάντα χωρίς πρόβλημα.

Δεν το ήξερα. Μου ξέφυγε αυτό το στραβό τους...
Εδώ βέβαια το κάνει σε άλλη φάση. εντός του server με windows 2003 στο να βρω το τερματικό μου. είτε απο run είτε από network places στον συγκεκριμένο τομέα αν μπω να βρω το πισι μου. βγάζει το ίδιο σφάλμα. αλλά με την ip μπήκε κανονικότατα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Melissa_virus είπε

αν ναι που θα μπορούσα να κοιτάξω? στο pc του δημιουργού του αρχείου να υποθέσω ε?

Αυτά τα αρχεία βρίσκονται στον ίδιο φάκελο με το αρχικό αρχείο. Δε νομίζω όμως να ισχύει και σε pdf. Αυτό το κάνει το office για να αποφευχθεί η παράλληλη επεξεργασία ενώ τα pdf δεν επεξεργάζονται. Τα pdf που είναι μπλοκαρισμένα ίσως να μην αποθηκεύτηκαν σωστά.

 

1 ώρα πριν, Melissa_virus είπε

Σου έρχεται καμιά εξήγηση γιατί δεν μπαίνει με το host name?

Σε αυτό μπορεί να φταίνε αρκετά πράγματα όπως ίδιο όνομα host, αλλαγή του ονόματος του pc, κάποιο μπέρδεμα στον domain controller κτλ

Για αρχή πήγαινε Πίνακας Ελέγχου\Δίκτυο και Internet\Κέντρο δικτύου και κοινής χρήσης\Ρυθμίσεις κοινής χρήσης για προχωρημένους και δες αν είναι ενεργοποιημένος ο εντοπισμός δικτύου τόσο για τα ιδιωτικά δίκτυα όσο και για το guest.

Επίσης, άνοιξε μια γραμμή εντολών και δώσε ipconfig /all τόσο στο δικό σου pc όσο και σε ένα pc που δεν μπορείς να συνδεθείς. Δες αν στον συνδεμένο ethernet adapter έχει ενεργό το netbios over tcpip.

Δες και στο παρακάτω λινκ την απάντηση.

https://social.technet.microsoft.com/Forums/ie/en-US/f82b747e-6711-418b-9b6f-317223daa2dc/access-computers-by-ip-addresses-but-not-by-computer-name?forum=w7itpronetworking

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Melissa_virus είπε

Ντροπή μου αλλά δεν σκέφτηκα καν να το δοκιμάσω με Ip! και ναι μπαίνει με IP !!!
Σου έρχεται καμιά εξήγηση γιατί δεν μπαίνει με το host name?
Ευχαριστώ. 

Πάλι καλά. Δεν κάνει σωστό dns resolution. Δες μήπως δεν υπάρχει record για τον fileserver στον dns ή τα workstations έχουν κανα οτι να ναι dns καρφωμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...