Προς το περιεχόμενο

Frp factory reset protection


Killbill125

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, GATE123 είπε

Αν είναι το μοντέλο που λες εδώ το λέει https://www.hardreset.info/devices/samsung/samsung-t285-galaxy-tab-a-70-lte-2016/download-mode/

Αυτό θα μας το πει ο TS.

Αυτό που έχω εγώ λέει από πίσω ce0890

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, Killbill125 είπε

Αυτό που έχω εγώ λέει από πίσω ce0890

Καμία σχέση.

Δες αν γράφει πουθενά IMEI.

Αυτόν τον αριθμό θα τον πληκτρολόγησης εδώ https://www.imei.info/ και θα δεις πιο μοντέλο είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GATE123 είπε

 

 

Είσαι σίγουρος ότι γίνεται η θα του ζητήσει πάλι email και κωδικό?

@Tsilitheo2 εσύ μανάρι δεν λες τίποτα?

Εγω λεω οτι ο φακελος frp ΔΕΝ ειναι μερος της ρομ και ΔΕΝ φλασαρεται μαζι της. Αρα,και ρομ να φλασαρει μεσω odin που λεει ο φιλος πανω, το frp θα υπαρχει. Για να γινει μεσω odin πρεπει να "πειραξει" την original rom  ,να την συμπιεσει σε ενα νεο αρχειο και αυτο να φλασαρει... Πολυ δουλεια για ειδημονες ,οχι για μη γνωστες σαν τον φιλο t.s.

Εγω θα ρωτησω τον t.s αν εχει otg καλωδιο

1 ώρα πριν, Killbill125 είπε

Αυτό που έχω εγώ λέει από πίσω ce0890

Ενημερωτικα ,το μοντελο το γραφει στο ανοιγμα για λιγα δευτερόλεπτα πριν μπει στο ανδροιδ... Π.χ Samsung Galaxy gt905.... Το gt905 ειναι το μοντελο σου... Παράδειγμα ειναι ο κωδικος που ανεφερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, Tsilitheo2 είπε

Εγω λεω οτι ο φακελος frp ΔΕΝ ειναι μερος της ρομ και ΔΕΝ φλασαρεται μαζι της. Αρα,και ρομ να φλασαρει μεσω odin που λεει ο φιλος πανω, το frp θα υπαρχει. Για να γινει μεσω odin πρεπει να "πειραξει" την original rom  ,να την συμπιεσει σε ενα νεο αρχειο και αυτο να φλασαρει... Πολυ δουλεια για ειδημονες ,οχι για μη γνωστες σαν τον φιλο t.s.

Εγω θα ρωτησω τον t.s αν εχει otg καλωδιο

Ενημερωτικα ,το μοντελο το γραφει στο ανοιγμα για λιγα δευτερόλεπτα πριν μπει στο ανδροιδ... Π.χ Samsung Galaxy gt905.... Το gt905 ειναι το μοντελο σου... Παράδειγμα ειναι ο κωδικος που ανεφερα

Μία χαρά θα φύγει με odin. Το να κάνει flash με odin ούτε 10 λεπτά δουλειά δεν είναι. Και σε τεχνικό να πάει flash με odin θα του κάνει. Το frp είναι lock του bootloader μόλις κάνεις ξανά flash τον bootloader εξαφανίζετε. Εφόσον δεν έχει root πρέπει να βάλει την rom ξανά μαζί θα μπει και ο νέος bootloader και θα είναι όλα οκ. Απλά θέλω το ακριβές μοντέλο γιατί είναι πολλές rom. Είναι συχνό φαινόμενο στο xda. Το είχα πάθει στο note9 όταν έβγαλα off το OEM Unlock. 

Επεξ/σία από abAeterno
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, abAeterno είπε

Μία χαρά θα φύγει με odin. Το να κάνει flash με odin ούτε 10 λεπτά δουλειά δεν είναι. Και σε τεχνικό να πάει flash με odin θα του κάνει. Το frp είναι lock του bootloader μόλις κάνεις ξανά flash τον bootloader εξαφανίζετε. Εφόσον δεν έχει root πρέπει να βάλει την rom ξανά μαζί θα μπει και ο νέος bootloader και θα είναι όλα οκ. Απλά θέλω το ακριβές μοντέλο γιατί είναι πολλές rom. Είναι συχνό φαινόμενο στο xda. Το είχα πάθει στο note9 όταν έβγαλα off το OEM Unlock. 

Ειλικρινά,τι σε κανει τοσο σιγουρο;;;. Το εχεις αντιμετωπισει ξανα και με ενα φλασαρισμα της ρομ λυθηκε;;. Ποιο ειναι συχνο φαινομενο στο xda??. Το να φλασαρονται λαθος ρομς και να μπρικαρουν;;;. Το frp unlock by flashing a new rom;;;. Και τι σχεση εχει το oem unlock με την περισταση;;;. Αυτο το κανεις οταν θες να ξεκλειδώσει ο bootloader..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Tsilitheo2 είπε

Ειλικρινά,τι σε κανει τοσο σιγουρο;;;. Το εχεις αντιμετωπισει ξανα και με ενα φλασαρισμα της ρομ λυθηκε;;. Ποιο ειναι συχνο φαινομενο στο xda??. Το να φλασαρονται λαθος ρομς και να μπρικαρουν;;;. Το frp unlock by flashing a new rom;;;. Και τι σχεση εχει το oem unlock με την περισταση;;;. Αυτο το κανεις οταν θες να ξεκλειδώσει ο bootloader..

Ο μόνος τρόπος είναι αυτός που ξέρω πως εχει 100% επιτυχία. Δεν θα πάθει κανένα brick. Αν έχεις κάποιον καλύτερο τρόπο πες μας. Αλλα δεν νομίζω γιατί δεν υπάρχει αλλος. Και σε τεχνικό να πάει θα του πάρει 50 euro και θα του κάνει απλά flash με odin. Αμα βρει πιο μοντέλο έχει ας μου πει να του πω τα βήματα. Άλλο τρόπο δεν ξέρω. 

8 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Toσο ευκολα φευγει το κλείδωμα δηλαδή;

Ακριβός απλά κάνεις flash την rom. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ημιμαθεια χειρων εστι και αυτης ταυτης της αμαθειας... Ταδε εφησαν αρχαιοι ημων προγονοι. Συγγνώμη φιλε ,αλλα δεν μπορω να μην το αναφερω... Αν και πιστευω οτι ολη αυτη η συζήτηση σε εκανε να ψαξεις λιγο και να διευρυνεις τους οριζοντες σου σχετικα με το θεμα και να πειστεις οτι δεν λυνεται απλα με ενα φλας της ρομ... Εγω το κοβω εδω.... Ο t.s αν θελει μπορει σε p.m να ρωτησει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Tsilitheo2 είπε

Η ημιμαθεια χειρων εστι και αυτης ταυτης της αμαθειας... Ταδε εφησαν αρχαιοι ημων προγονοι. Συγγνώμη φιλε ,αλλα δεν μπορω να μην το αναφερω... Αν και πιστευω οτι ολη αυτη η συζήτηση σε εκανε να ψαξεις λιγο και να διευρυνεις τους οριζοντες σου σχετικα με το θεμα και να πειστεις οτι δεν λυνεται απλα με ενα φλας της ρομ... Εγω το κοβω εδω.... Ο t.s αν θελει μπορει σε p.m να ρωτησει. 

Αντί να μας λες αρλούμπες γιατί δεν λες και πως να κάνει remove το frp lock? Με flash rom έχει 100% επιτυχία. Ακόμα και ένα search στο Google και στο xda να κάνεις όλοι αυτό λένε. Ακόμα και με adb στο βγάζω. Ούτε καν flash rom. Κόψε τα narcos bro. Όταν κάποιος θέλει βοήθεια ή προτείνεις τρόπους η άστο. Μας αραδιάζεις κοτσάνες και δεν λες ούτε ένα τρόπο να βοηθήσεις... Narcos off plz.. 

adb devices #
adb shell
su
cd data/system
rm *.key #και κάνεις delete όλα τα .key files που ειναι Το frp lock

Reboot και έτοιμο. 

 

Επεξ/σία από abAeterno
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ηταν και ο Δαιδαλος,και ειχε ενα γιο τον Ικαρο. Φυλακισμενοι του Μινωα. Και φτιαχνει που λες ο Δαιδαλος σαν καλος εφευρετης που ήταν (σαν τον Κυρο Γραναζη) κατι φτερα με κερι και του λεει του παπαρα "μην πετας ψηλα γιατι θα λιωσουν", αλλα αυτος ο Ικαρος σαν παπαρας που ηταν ,και με την πολυ σιγουρια που διακατεχει ολους τους παπαρες ,πεταξε ψηλα και λιωσαν τα φτερα και βρεθηκαμε εμεις με Ικαριο πελαγος σημερα..... Εχασα επισοδεια;;;. Τι εγινε,αγχωθηκε κανεις;;;. Ξερω και μυθους του Αισωπου να σου πω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 16/9/2021 στις 5:33 ΠΜ, abAeterno είπε

Αντί να μας λες αρλούμπες γιατί δεν λες και πως να κάνει remove το frp lock? Με flash rom έχει 100% επιτυχία. Ακόμα και ένα search στο Google και στο xda να κάνεις όλοι αυτό λένε. Ακόμα και με adb στο βγάζω. Ούτε καν flash rom. Κόψε τα narcos bro. Όταν κάποιος θέλει βοήθεια ή προτείνεις τρόπους η άστο. Μας αραδιάζεις κοτσάνες και δεν λες ούτε ένα τρόπο να βοηθήσεις... Narcos off plz.. 

adb devices #
adb shell
su
cd data/system
rm *.key #και κάνεις delete όλα τα .key files που ειναι Το frp lock

Reboot και έτοιμο. 

 

Κάνω τη συγκεκριμένη δουλειά αρκετά χρόνια. Αυτό που λες δεν ισχύει, αυτό το αρχείο *.key κάποτε μπορούσες να το σβήσεις για να φύγουν password lock, pattern κ.λπ. όχι το frp. Σε κανένα κινητό και tablet τα τελευταία χρόνια δεν φεύγει το frp μόνο με flash μιας rom μέσω odin, και ειδικά σε samsung.

Επίσης καλό θα ήταν να βάλεις όλο το αποτέλεσμα από το πρώτο post που βρήκες στο xda και να το διαβάσεις καλύτερα.

Το αρχικό πρόβλημα του ατόμου στο xda ήταν:

Αναφορά σε κείμενο

Remove pattern successfully by adb command rm *.key but now unable to set password or pattern into nexus 5. It's shows unfortunately setting has stopped whenever i tried to enter into device lock setting. I think i remove some class also by using rm *.key

Και η απάντηση ήταν:

Αναφορά σε κείμενο

These commands i used in adb
adb devices
adb shell
cd data/system
su
rm *.key

But now i fixed it by deleting database files in same folder which starts something like lock.db ...

Thanks for your help

Μάλλον έχεις μπερδέψει το frp με το screen lock.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, dkmaster είπε

Κάνω τη συγκεκριμένη δουλειά αρκετά χρόνια. Αυτό που λες δεν ισχύει, αυτό το αρχείο *.key κάποτε μπορούσες να το σβήσεις για να φύγουν password lock, pattern κ.λπ. όχι το frp. Σε κανένα κινητό και tablet τα τελευταία χρόνια δεν φεύγει το frp μόνο με flash μιας rom μέσω odin, και ειδικά σε samsung.

Επίσης καλό θα ήταν να βάλεις όλο το αποτέλεσμα από το πρώτο post που βρήκες στο xda και να το διαβάσεις καλύτερα.

Το αρχικό πρόβλημα του ατόμου στο xda ήταν:

Και η απάντηση ήταν:

Μάλλον έχεις μπερδέψει το frp με το screen lock.

Μαλλον να κοψεις και συ καλε μου φιλε τα narcos ,γιατι κατα τα λεγόμενα του φιλου ,οποιος τον αντικρουει, παιρνει narcos.... Σοβαρο επιχειρημα για να αντικρουσει τα μη αντικρουόμενα... (P.s. το μονο narcos μου ειναι το τσιγαρο... Το απλο... Οχι το "special")

Επεξ/σία από Tsilitheo2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Samsung account Manager+quick shortcut maker.

Εάν ξέρεις να τα λειτουργείς.

Και εάν σε αφήνει το τάμπλετ μέσο ASSISTANT MANAGER.

Να λειτουργήσει η εντολή μέσο

Adb πρέπει στο τάμπλετ να έχει ενεργοποιηθεί πρώτα fastboot OEM unlock που σε κλειδωμένο δεν υπάρχει περίπτωση να το κάνεις.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με odin φεύγει το frp lock το έχω πάθει 4 φορές σε 4 διαφορετικά samsung κινητά. Αυτο που λέει ο abaeterno ειναι πολυ σωστό. Ξανά κάνεις flash την stock rom και φεύγει το frp lock. Sorry αλλα όντος είστε άσχετοι. Καλό ειναι αμα δεν ξέρετε να μην λέτε απλά θεωρίες και οτι σας βγαζει το google search γιατι μπερδεύεται τον κόσμο. Οταν κάποιος ρωτάει θέλει κατι να λειτουργεί. Ουτε θεωρίες θελει ουτε απόψεις. Καλα σας έκανε και σας έκραξε γιατι ο καθένας σας λέει το κοντό του και το μακρι του και απο πράξη τίποτα. Εκτος τον saruman και τον abaeterno οι άλλοι δεν είπατε ουτε κατι να λειτουργεί αλλα ισα ισα τρολαρετε αυτους που ξερουν πως να φύγει το frp lock . Πραγματικα εισται για ban. Κλασικοί Ελληνες πανε στο google search και οτι τους βγάλει για απάντηση το υποστηρίζουν ακομα και αν δεν ξέρουν καν αν όντος λειτουργεί. Στο τελος μπερδεύεται αυτον που ρώτησε και εχει πρόβλημα και θέλει help.

Επεξ/σία από johnydre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, johnydre είπε

Με odin φεύγει το frp lock το έχω πάθει 4 φορές σε 4 διαφορετικά samsung κινητά. Αυτο που λέει ο abaeterno ειναι πολυ σωστό. Ξανά κάνεις flash την stock rom και φεύγει το frp lock. Sorry αλλα όντος είστε άσχετοι. Καλό ειναι αμα δεν ξέρετε να μην λέτε απλά θεωρίες και οτι σας βγαζει το google search γιατι μπερδεύεται τον κόσμο. Οταν κάποιος ρωτάει θέλει κατι να λειτουργεί. Ουτε θεωρίες θελει ουτε απόψεις. Καλα σας έκανε και σας έκραξε γιατι ο καθένας σας λέει το κοντό του και το μακρι του και απο πράξη τίποτα. Εκτος τον saruman και τον abaeterno οι άλλοι δεν είπατε ουτε κατι να λειτουργεί αλλα ισα ισα τρολαρετε αυτους που ξερουν πως να φύγει το frp lock . Πραγματικα εισται για ban. Κλασικοί Ελληνες πανε στο google search και οτι τους βγάλει για απάντηση το υποστηρίζουν ακομα και αν δεν ξέρουν καν αν όντος λειτουργεί. Στο τελος μπερδεύεται αυτον που ρώτησε και εχει πρόβλημα και θέλει help.

Είναι ολοφάνερο ότι δεν έχεις ιδέα τι είναι το frp lock, αλλά δεν πειράζει. Με flash stock rom δεν φεύγει το frp lock με τα security patches των τελευταίων ετών. Πρέπει, ανάλογα το μοντέλο, να κάνεις είτε αυτό που είπε ο kremenarasi, είτε να περάσεις combination firmware για να κάνεις άλλη διαδικασία μετά, είτε να έχεις boxακι. Οι λόγοι που δεν προτείναμε κάτι εμείς οι πραγματικοί γνώστες όπως και ο @saruman123 είναι πως ο φίλος που έκανε την ερώτηση δεν είπε καν το μοντέλο που τον απασχολεί. Από εκεί και πέρα όσοι λένε πως με ένα απλό flash της stock rom φεύγει το frp πραγματικά δεν ξέρουν τι τους γίνεται και καλό είναι να μην εκτίθενται. Αυτά περί google search κράτα τα για τον abAeterno που κάνει μπαμ ότι λειτουργεί με αυτόν τον τρόπο. Καλό είναι λοιπόν να σταματήσετε να σχολιάζετε όντως όσοι δεν ξέρετε γιατί όντως μπερδεύετε τον άνθρωπο που έχει το πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...