Προς το περιεχόμενο

Επιστρέφουν τα ΤΕΙ;


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

Κανεις δεν ειναι ετοιμος. Απλα αρχίζει και διαμορφωνει μια προσωπικοτητα

είσαι υπεύθυνος και έχεις καλό μέταλλο χαρακτήρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, EVMENHS είπε

Όσον αφορά γενικώς την μελέτη προς λήψη του όποιου πτυχίου, προπτυχιακών ή μεταπτυχιακών σπουδών:

Απλώς έχω την γνώμη ότι η μελέτη για να κριθώ από τον δάσκαλο μου ως ικανός-επιτυχών ενέχει πολύ λιγότερους κινδύνους από την μελέτη με την οποία προετοιμάζομαι ως επαγγελματίας να δώσω απάντηση-λύση σε ένα θέμα που θα κοστίσει κάποιες δεκάδες, εκατοντάδες ή εκατομμύρια ευρώ . Στην πρώτη περίπτωση το χειρότερο που θα πάθω στην αποτυχία είναι να απορριφθώ. Ενώ στην δεύτερη περίπτωση μπορεί να είμαι υπεύθυνος για την απώλεια κεφαλαίων στην αποτυχημένη επένδυση την μελέτη της οποίας διεξήγον  και να βρεθώ κατηγορούμενος και χρεωμένος. Με άλλα λόγια αν ασχοληθώ επαγγελματικώς (παρακαλώ προσέξατε -επαγγελματικώς), με έναν γνωστικό τομέα, η "τριβή"και  ενασχόληση μου με αυτόν, θα μου δώσει την ευκαιρία, το κίνητρο, τον σκοπό να αποκτήσω στην πραγματικότητα γνώσεις. Συνεπώς πολύ ωφέλιμο (και απολύτως απαραίτητο) το  πτυχίο και αν  καταφέρει κάποιος να αξιωθεί και πτυχίο επιπέδου ΜΒΑ, ακόμα καλύτερα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνεται με την Επαγγελματική Προετοιμασία.

Πάντως αν κρίνω από την απάντηση σου, μάλλον είσαι ένας συνειδητοποιημένος και υπεύθυνος άνθρωπος

Μονο τον ορισμο της "Επιχειρηματικοτητας" να παρεις, σου λεει ξεκαθαρα οτι προκειται για αναληψη ρισκου του επιχειρηματια, με σκοπο το κερδος..φυσικα και παιρνεις ρισκο και μαλιστα μεγαλο και προφανως ΚΑΝΕΝΑ πτυχιο δε θα σου εκμηδενισει την πιθανοτητα ρισκου που αναλαμβανεις, δεν πα να κανεις και 15 μεταπτυχιακα και 5 διδακτορικα.

Επισης, προφανως και δε συγκρινεται με το "ρισκο" του περναω-κοβομαι σε μαθημα! 😁😁

4 ώρες πριν, MiKe-Dee είπε

Sorry που παρεμβαίνω, αλλά γενικά η συζήτηση είναι εκτός topic. Τελικά επιστρέφουν τα ΤΕΙ;

Δε νομιζω φιλε, η ταση γενικα ειναι ολες οι 3βαθμιες δημοσιες σχολες να θεωρουνται ΑΕΙ απο δω κ περα, αφου στην τελικη ειναι ΑΕΙ. Αυτος ο διαχωρισμος ΑΕΙ-ΤΕΙ τοσων χρονων ειναι απλα γελοιος και επρεπε καποια στιγμη να σταματησει..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Dark_panel είπε

Μονο τον ορισμο της "Επιχειρηματικοτητας" να παρεις, σου λεει ξεκαθαρα οτι προκειται για αναληψη ρισκου του επιχειρηματια, με σκοπο το κερδος..φυσικα και παιρνεις ρισκο και μαλιστα μεγαλο και προφανως ΚΑΝΕΝΑ πτυχιο δε θα σου εκμηδενισει την πιθανοτητα ρισκου που αναλαμβανεις, δεν πα να κανεις και 15 μεταπτυχιακα και 5 διδακτορικα.

Επισης, προφανως και δε συγκρινεται με το "ρισκο" του περναω-κοβομαι σε μαθημα! 😁😁

 

Εκεί ακριβώς θέλω να καταλήξω.

Συνεπώς μετά το πτυχίο και ενδεχομένως το μεταπτυχιακό, ο πτυχιούχος πλέον έχει δύο επιλογές ή να γίνει επαγγελματίας ή να φύγει - να παραιτηθεί. Αν αποφασίσει να γίνει επαγγελματίας και αφού πρώτα συνειδητοποιήσει με ποιο τομέα των οικονομικών -διοίκησης θέλει να ασχοληθεί, ας ετοιμαστεί να ρίξει την μελέτη της ζωή του. Δηλαδή να ανοίξει ξανά τα βιβλία της σχολής του, να ανοίξει και άλλα (ασχέτως αν εδιδάχθη ή όχι την ύλη τους) γιατί κάθε του ενέργεια (είτε πράξη , είτε λόγος) θα έχει οικονομικές συνέπειες. Αυτό είναι το στάδιο της Επαγγελματικής Προετοιμασίας όπως το λέω εγώ.  Πάντως μου έκανε μεγάλη εντύπωση η  απάντηση σου στην οποία είπες <<Σαφως κανεις δεν εχει επαρκη γνωση ωστε να διοικησει ολοκληρη επιχειρηση μονος του, ωστοσο παιρνεις μια ιδεα βασικων εννοιων και διαδικασιων, δεν πας γυμνος στ αγκαθια!>>  και  <<Μην πας με το σκεπτικο οτι ενα ακαδημαικο πτυχιο θα σου δωσει πληρη γνωση για ενα αντικειμενο γιατι αυτο δε θα γινει ποτέ.>> Σε αυτά συμφωνώ 100%

Δεν συμφωνώ εν μέρει με την διατύπωση σου, όσον αφορά την πρακτικότητα της ακαδημαϊκής γνώσης. (είπες δεν είναι ΙΕΚ)

Και εξηγούμε... πολλοί από σύνδρομο κατωτερότητος λένε ότι οι πτυχιούχοι δεν γνωρίζουν τόποτα και όλα τα μαθαίνουν στην πράξη. (αυτά τα λένε συνήθως υπάλληλοι που δεν σπούδασαν και που είναι εκτελεστικά όργανα). ή φοιτητές που πήραν πτυχίο με αντιγραφές. Στην πραγματικότητα οι απαιτούμενες γνώσεις του επαγγέλματος είναι τόσες πολλές που εκ των πραγμάτων οι σπουδές δεν δίνουν παρά  μόνο τις βασικές γνωσεις, οι οποίες ακριβώς είναι η βάση – η αρχή πάνω στην οποία με ατομική προσπάθεια και μελέτη θα χτιστεί το οικοδόμημα του επαγγελματισμού. Αλλά για να λάβει κάποιος τις βασικές γνώσεις της Οικονομίας και Διοικήσεως απαιτούνται κάποια χρόνια σπουδών.

Επεξ/σία από EVMENHS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πρέπει να συνειδητοποιήσετε όσοι είστε οικονομικών σπουδών, διοίκησης και πληροφορικής ότι τα ΤΕΙ έχουν και άλλες σχολές. Βλέπω διαρκώς αναρτήσεις κάθε φορά που λεει κάποιος για προγραμματισμό να του λένε διαρκώς μάθε μόνος σου και κανείς δεν κοιτάει το πτυχίο, λένε ακόμα και ότι μπορέις και χωρίς πτυχίο. Δεν ξέρω πως έχει η κατάσταση εκει,αλλά σε πολλές άλλες σχολές δεν είναι έτσι και βασικά είσαι τίποτα. Αυτό αφορά κυρίως τους επαγγελματίες υγείας που είναι από τις μεγαλύτερες σχολές σε κάθε πανεπιστήμιο.

Διαιτολόγοι ΤΕ: κατά βάση δεν μπορούν να έχουν δικό τους γραφείο γιατί έχουν φάει μπλόκοαπό το Χαροκόπειο. Όχι ότι και το χαροκόπειο έχει άδικο. Αν τελικά είναι επιστήμονες και οι άλλοι "τειτζίδες" δεν θα έπρεπε όντως να υπάρχει διαφορά; Διαιτολογία δεν υπάιριχει στο ΠΑΔα οπότε δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι στον κλάδο. Αναφέρομαι στη διάκριση ΤΕΙ ΑΕΙ η οποία πάει να επανέλθει (όχι ότι έφυγε και ποτέ).

Νοσηλευτές ΤΕ: οι δε ΠΕ νομίζουν ότι είναι γιατροί, ενώ οι ΤΕ αντιμετωπιζονται σαν βοηθοί ενώ στην πράξη είναι το ίδιο. Υπαρχει και βιβλιο επαγγ προσανατολισμού που γράφει ότι οι ΠΕ δεν έρχονται σε επαφη με ασθενη (αν ειναι δυνατον τι εγραψε ο τυπος). Οι ΠΕ γινονται και καλα πιο εύκολα προισταμενοι. Γιατι ομως; Τετραετείς σχολές δεν είναι και οι 2; Είναι δυνατόν; Αν θελουν μια βαθμια πιο κατω ας την κανουν τριετη, μην αρχιζουν παπαρολογιες οτι α εκανα καλυτερα το ταδε απο εσενα, εσυ δεν εμαθες τιποτα

Τεχνολόγοι ιατρικών εργαστηρίων (που κανεις δεν ξερει τι ειναι και αν πεις βοηθοί μικροβιολόγοι θίγονται). Anyway, κανουν εργαστηριακες αναλυσεις τις οποίες δεν μπορούν να υπογράψουν, σαν καθε βοηθος ποιυ σεβεται τον εαυτο του. Ναι κανουν μεταπτυχιακα και διδακτορικα αν θελουν. So what? Μπορει να κανουν προηγμενες τεχνικες μοριακης διαγνωστικής, συνεχιζοντας να μην μπορουν να τις υπογραψουν.

θα μπορουσα να συνεχισω μια μια μεολες τις υπολοιπες σχολες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, EVMENHS είπε

Και εξηγούμε... πολλοί από σύνδρομο κατωτερότητος λένε ότι οι πτυχιούχοι δεν γνωρίζουν τόποτα και όλα τα μαθαίνουν στην πράξη. (αυτά τα λένε συνήθως υπάλληλοι που δεν σπούδασαν και που είναι εκτελεστικά όργανα). ή φοιτητές που πήραν πτυχίο με αντιγραφές. Στην πραγματικότητα οι απαιτούμενες γνώσεις του επαγγέλματος είναι τόσες πολλές που εκ των πραγμάτων οι σπουδές δεν δίνουν παρά  μόνο τις βασικές γνωσεις, οι οποίες ακριβώς είναι η βάση – η αρχή πάνω στην οποία με ατομική προσπάθεια και μελέτη θα χτιστεί το οικοδόμημα του επαγγελματισμού. Αλλά για να λάβει κάποιος τις βασικές γνώσεις της Οικονομίας και Διοικήσεως απαιτούνται κάποια χρόνια σπουδών.

Δεν ηταν σκοπος μου να υποβαθμισω το ρολο των ανωτατων σπουδων, εάν αυτο καταλαβες, ισως κατα λαθος, απ τα λεγομενα μου. Απλα ηθελα να τονισω οτι ενα πτυχιο δε σε προετοιμαζει ΠΟΤΕ για κανενα επαγγελμα στο 100%! Παραδειγμα, η Λογιστικη. Μαθαινεις σωστα προτυπα, σωστη διαχειριση και βγαινεις στο επαγγελμα και παθαινεις πολιτισμικο σοκ!

Αν ηταν αχρηστες οι σπουδες, δε θα "χαραμιζα" τοσα χρονια να σπουδαζω και να πηγαινω για 2ο πτυχιο στα 32 μου. Θα εβρισκα εκει κανα γνωστο να με χωσει καπου και θα το επαιζα και ειδικος στον τομεα..

"πολλοί από σύνδρομο κατωτερότητος λένε ότι οι πτυχιούχοι δεν γνωρίζουν τίποτα και όλα τα μαθαίνουν στην πράξη." - Απλα γελαω με αυτους..ολοι αυτοι ειναι αξιοι της μοιρας τους, τιποτα περισσοτερο τιποτα λιγοτερο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Michelanjelo είπε

Και πρέπει να συνειδητοποιήσετε όσοι είστε οικονομικών σπουδών, διοίκησης και πληροφορικής ότι τα ΤΕΙ έχουν και άλλες σχολές. Βλέπω διαρκώς αναρτήσεις κάθε φορά που λεει κάποιος για προγραμματισμό να του λένε διαρκώς μάθε μόνος σου και κανείς δεν κοιτάει το πτυχίο, λένε ακόμα και ότι μπορέις και χωρίς πτυχίο. Δεν ξέρω πως έχει η κατάσταση εκει,αλλά σε πολλές άλλες σχολές δεν είναι έτσι και βασικά είσαι τίποτα. Αυτό αφορά κυρίως τους επαγγελματίες υγείας που είναι από τις μεγαλύτερες σχολές σε κάθε πανεπιστήμιο.

Διαιτολόγοι ΤΕ: κατά βάση δεν μπορούν να έχουν δικό τους γραφείο γιατί έχουν φάει μπλόκοαπό το Χαροκόπειο. Όχι ότι και το χαροκόπειο έχει άδικο. Αν τελικά είναι επιστήμονες και οι άλλοι "τειτζίδες" δεν θα έπρεπε όντως να υπάρχει διαφορά; Διαιτολογία δεν υπάιριχει στο ΠΑΔα οπότε δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι στον κλάδο. Αναφέρομαι στη διάκριση ΤΕΙ ΑΕΙ η οποία πάει να επανέλθει (όχι ότι έφυγε και ποτέ).

Νοσηλευτές ΤΕ: οι δε ΠΕ νομίζουν ότι είναι γιατροί, ενώ οι ΤΕ αντιμετωπιζονται σαν βοηθοί ενώ στην πράξη είναι το ίδιο. Υπαρχει και βιβλιο επαγγ προσανατολισμού που γράφει ότι οι ΠΕ δεν έρχονται σε επαφη με ασθενη (αν ειναι δυνατον τι εγραψε ο τυπος). Οι ΠΕ γινονται και καλα πιο εύκολα προισταμενοι. Γιατι ομως; Τετραετείς σχολές δεν είναι και οι 2; Είναι δυνατόν; Αν θελουν μια βαθμια πιο κατω ας την κανουν τριετη, μην αρχιζουν παπαρολογιες οτι α εκανα καλυτερα το ταδε απο εσενα, εσυ δεν εμαθες τιποτα

Τεχνολόγοι ιατρικών εργαστηρίων (που κανεις δεν ξερει τι ειναι και αν πεις βοηθοί μικροβιολόγοι θίγονται). Anyway, κανουν εργαστηριακες αναλυσεις τις οποίες δεν μπορούν να υπογράψουν, σαν καθε βοηθος ποιυ σεβεται τον εαυτο του. Ναι κανουν μεταπτυχιακα και διδακτορικα αν θελουν. So what? Μπορει να κανουν προηγμενες τεχνικες μοριακης διαγνωστικής, συνεχιζοντας να μην μπορουν να τις υπογραψουν.

θα μπορουσα να συνεχισω μια μια μεολες τις υπολοιπες σχολες..

Τα ΚΑΤΕ , είχαν διάρκεια σπουδών 2,5 έτη μετέπειτα έγιναν ΚΑΤΕΕ, μετέπειτα ΤΕΙ,  με 3 έτη σπουδών και 1/2 έτος πρακ ασκηση, και μετέπειτα ΑΤΕΙ και μετέπειτα απορροφήθηκαν από τα Πανεπιστήμια.  Κάποιες σχολές ΤΕΙ ήταν από παλαιά πριν την ανωτατοποήση 4 χρόνια. Από τον καιρό των ΚΑΤΕ  δηλαδή πάντοτε τα ΤΕΙ ανήκαν στην Τριτοβάθμια εκπαίδευση, δηλαδή για την εισαγωγή τους σε αυτά προϋπόθεση ήταν πάντα το απολυτήριο Λυκείου και η επιτυχία σε πανελλαδικές εξετάσεις,  όπως τα ΑΕΙ.  Τα ΤΕΙ ποτέ δεν ήταν μέσες τεχνικές σχολές, όπως πχ οι σχολές κομμωτικής, ούτε ποτέ ήταν σαν τα ΙΕΚ (μεταδευτεροβάθμια εκπαίδευση) διότι ο σκοπός τους ήταν ο ρόλος της γέφυρας μεταξύ μέσης τεχνικής εκπαιδεύσεως και ΑΕΙ και γιατί η εισαγωγή σε αυτά γινόταν πάντοτε με εξετάσεις, (την αυτή ημέρα και με τα αυτά θέματα και την αυτήν εξεταστέα ύλη με τα ΑΕΙ).  Και έχε υπόψη σου, ότι όσο πηγαίνουμε στα πιο παλιά χρόνια , τόσο πιο μικρός ήταν  ο αριθμός εισακτέων και πιο υψηλό το επίπεδο.

Επεξ/σία από EVMENHS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Michelanjelo είπε

Και πρέπει να συνειδητοποιήσετε όσοι είστε οικονομικών σπουδών, διοίκησης και πληροφορικής ότι τα ΤΕΙ έχουν και άλλες σχολές. Βλέπω διαρκώς αναρτήσεις κάθε φορά που λεει κάποιος για προγραμματισμό να του λένε διαρκώς μάθε μόνος σου και κανείς δεν κοιτάει το πτυχίο, λένε ακόμα και ότι μπορέις και χωρίς πτυχίο. Δεν ξέρω πως έχει η κατάσταση εκει,αλλά σε πολλές άλλες σχολές δεν είναι έτσι και βασικά είσαι τίποτα. Αυτό αφορά κυρίως τους επαγγελματίες υγείας που είναι από τις μεγαλύτερες σχολές σε κάθε πανεπιστήμιο.

Διαιτολόγοι ΤΕ: κατά βάση δεν μπορούν να έχουν δικό τους γραφείο γιατί έχουν φάει μπλόκοαπό το Χαροκόπειο. Όχι ότι και το χαροκόπειο έχει άδικο. Αν τελικά είναι επιστήμονες και οι άλλοι "τειτζίδες" δεν θα έπρεπε όντως να υπάρχει διαφορά; Διαιτολογία δεν υπάιριχει στο ΠΑΔα οπότε δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι στον κλάδο. Αναφέρομαι στη διάκριση ΤΕΙ ΑΕΙ η οποία πάει να επανέλθει (όχι ότι έφυγε και ποτέ).

Νοσηλευτές ΤΕ: οι δε ΠΕ νομίζουν ότι είναι γιατροί, ενώ οι ΤΕ αντιμετωπιζονται σαν βοηθοί ενώ στην πράξη είναι το ίδιο. Υπαρχει και βιβλιο επαγγ προσανατολισμού που γράφει ότι οι ΠΕ δεν έρχονται σε επαφη με ασθενη (αν ειναι δυνατον τι εγραψε ο τυπος). Οι ΠΕ γινονται και καλα πιο εύκολα προισταμενοι. Γιατι ομως; Τετραετείς σχολές δεν είναι και οι 2; Είναι δυνατόν; Αν θελουν μια βαθμια πιο κατω ας την κανουν τριετη, μην αρχιζουν παπαρολογιες οτι α εκανα καλυτερα το ταδε απο εσενα, εσυ δεν εμαθες τιποτα

Τεχνολόγοι ιατρικών εργαστηρίων (που κανεις δεν ξερει τι ειναι και αν πεις βοηθοί μικροβιολόγοι θίγονται). Anyway, κανουν εργαστηριακες αναλυσεις τις οποίες δεν μπορούν να υπογράψουν, σαν καθε βοηθος ποιυ σεβεται τον εαυτο του. Ναι κανουν μεταπτυχιακα και διδακτορικα αν θελουν. So what? Μπορει να κανουν προηγμενες τεχνικες μοριακης διαγνωστικής, συνεχιζοντας να μην μπορουν να τις υπογραψουν.

θα μπορουσα να συνεχισω μια μια μεολες τις υπολοιπες σχολες..

Το καθε ΑΕΙ και το καθε πρωην ΤΕΙ μπορει να λενε το μακρυ τους και το κοντο τους..η ουσια ειναι μια: μόνο εδω στην Ελλαδα υπαρχει διαχωρισμος σπουδων απο ΑΕΙ και ΤΕΙ! Στο εξωτερικο ειναι ολα πανεπιστημια και κανενας δεν υποβαθμιζει την 3βαθμια εκπαιδευση, παρα μονο κατι κομπλεξικα που μπηκαν Harvard, ΜΙΤ, Yale κλπ κλπ..Ετσι επρεπε να ειναι και εδω, χρονια τωρα! Κι οχι να υποβαθμιζονται ετσι οι αποφοιτοι ΤΕΙ λες και ειναι παιδια ενος κατωτερου Θεου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dark_panel είπε

Το καθε ΑΕΙ και το καθε πρωην ΤΕΙ μπορει να λενε το μακρυ τους και το κοντο τους..η ουσια ειναι μια: μόνο εδω στην Ελλαδα υπαρχει διαχωρισμος σπουδων απο ΑΕΙ και ΤΕΙ! Στο εξωτερικο ειναι ολα πανεπιστημια και κανενας δεν υποβαθμιζει την 3βαθμια εκπαιδευση, παρα μονο κατι κομπλεξικα που μπηκαν Harvard, ΜΙΤ, Yale κλπ κλπ..Ετσι επρεπε να ειναι και εδω, χρονια τωρα! Κι οχι να υποβαθμιζονται ετσι οι αποφοιτοι ΤΕΙ λες και ειναι παιδια ενος κατωτερου Θεου.

Έχεις δίκιο και έτσι είναι. Το πιο τραγικό είναι άτομα που μην "αντεχοντας" ολο αυτο τελειώνουν νοσηλευτικη στο ΤΕΙ και μπαίνουν νοσηλευτική στο ΕΚΠΑ. Δεν ξερω τι τους αναγνωριζουν και τι οχι, αλλα να φας τοσα χρονια (4+4) για να γινεις νοσηλευτης και ο γιατρος να εχει πτυχιο στα 6 ειναι παραλογο. Προσωπικα μην εχοντας καμια ορεξη να αποδεικνύω ότι ξέρω έδωσα κατατακτήριες για χημικό και έκλεισα αυτο το κεφαλαιο. Ακουμε διαφορες παπατζες οτι θα δειξεις στη δουλεια την αξια σου η το κλασικο μπορεις να τα ξερεις καλυτερα απο τον γιατρο κτλ. Ακομα και να ξερω καλυτερα το κομματι απο το γιατρο, who cares? η δουλεια σου ειναι πχ να κανεις εγχυση σκιαγραφικου. Να τοποθετεις σωστα τον ασθενη και να προφυλασσεις/προφυλάσσεσαι από την ακτινοβολια. The end. To αν ξερεις να κανεις διαγνωση  σε MRI πιασαρικο δε λεω, δεν νοιαζει κανεναν, δεν εχεις καν δικαιωμα λογου. Οποτε απο το να αντιμετωπιζομαι ετσι (και ο καθε ενας) εκανα κατι αλλο. Μιλαω για επαγγελματα υγειας οπου το πτυχιο εινναι αρκετα  καθοριστικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, Dark_panel είπε

Δεν ηταν σκοπος μου να υποβαθμισω το ρολο των ανωτατων σπουδων, εάν αυτο καταλαβες, ισως κατα λαθος, απ τα λεγομενα μου. Απλα ηθελα να τονισω οτι ενα πτυχιο δε σε προετοιμαζει ΠΟΤΕ για κανενα επαγγελμα στο 100%! Παραδειγμα, η Λογιστικη. Μαθαινεις σωστα προτυπα, σωστη διαχειριση και βγαινεις στο επαγγελμα και παθαινεις πολιτισμικο σοκ!

Αν ηταν αχρηστες οι σπουδες, δε θα "χαραμιζα" τοσα χρονια να σπουδαζω και να πηγαινω για 2ο πτυχιο στα 32 μου. Θα εβρισκα εκει κανα γνωστο να με χωσει καπου και θα το επαιζα και ειδικος στον τομεα..

"πολλοί από σύνδρομο κατωτερότητος λένε ότι οι πτυχιούχοι δεν γνωρίζουν τίποτα και όλα τα μαθαίνουν στην πράξη." - Απλα γελαω με αυτους..ολοι αυτοι ειναι αξιοι της μοιρας τους, τιποτα περισσοτερο τιποτα λιγοτερο.

Εγώ έχω αντιμετωπίσει τέτοιους, οι περισσότεροι απλά ακολουθούν οδηγίες, χωρίς να γνωρίζουν το περίφημο ΓΙΑΤΙ κάνουν αυτό που κάνουν και το χειρότερο χωρίς καν να φτάσουν στο επίπεδο σκέψεως να αναρωτηθούν το ΓΙΑΤΙ. Και αυτοί κάνουν και τους έξυπνους...

Την γνώμη μου για σένα προσωπικώς στην είπα ήδη. Είσαι υπεύθυνος , πατάς καλά στα πόδια σου και έχεις μεγάλες προοπτικές σταδιοδρομίας.

Επεξ/σία από EVMENHS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Michelanjelo είπε

Έχεις δίκιο και έτσι είναι. Το πιο τραγικό είναι άτομα που μην "αντεχοντας" ολο αυτο τελειώνουν νοσηλευτικη στο ΤΕΙ και μπαίνουν νοσηλευτική στο ΕΚΠΑ. Δεν ξερω τι τους αναγνωριζουν και τι οχι, αλλα να φας τοσα χρονια (4+4) για να γινεις νοσηλευτης και ο γιατρος να εχει πτυχιο στα 6 ειναι παραλογο. Προσωπικα μην εχοντας καμια ορεξη να αποδεικνύω ότι ξέρω έδωσα κατατακτήριες για χημικό και έκλεισα αυτο το κεφαλαιο. Ακουμε διαφορες παπατζες οτι θα δειξεις στη δουλεια την αξια σου η το κλασικο μπορεις να τα ξερεις καλυτερα απο τον γιατρο κτλ. Ακομα και να ξερω καλυτερα το κομματι απο το γιατρο, who cares? η δουλεια σου ειναι πχ να κανεις εγχυση σκιαγραφικου. Να τοποθετεις σωστα τον ασθενη και να προφυλασσεις/προφυλάσσεσαι από την ακτινοβολια. The end. To αν ξερεις να κανεις διαγνωση  σε MRI πιασαρικο δε λεω, δεν νοιαζει κανεναν, δεν εχεις καν δικαιωμα λογου. Οποτε απο το να αντιμετωπιζομαι ετσι (και ο καθε ενας) εκανα κατι αλλο. Μιλαω για επαγγελματα υγειας οπου το πτυχιο εινναι αρκετα  καθοριστικο.

Δυστυχως, αυτη η νοοτροπια (εισαι του ΤΕΙ αρα εισαι κατωτερος) εχει περαστει εδω και χρονια στο ελληνικο DNA.. "τελειωνω πχ νοσηλευτικη ΤΕΙ, θα παω Νοσηλευτικη ΑΕΙ" και κουραφεξαλα. Παθογενειες παλαιων συστηματων και τροπων σκεψης ανθρωπων. 

ΥΓ. Επειδη θα υπαρξουν ¨καλοθελητες" να πουν οτι αισθανομαι κι εγω αδικημενη, γι αυτο τα λεω ολα αυτα, απλα να ενημερωσω οτι οσα πτυχια εχω, τα εχω απο σχολες ΑΕΙ..

27 λεπτά πριν, EVMENHS είπε

Εγώ έχω αντιμετωπίσει τέτοιους, οι περισσότεροι απλά ακολουθούν οδηγίες, χωρίς να γνωρίζουν το περίφημο ΓΙΑΤΙ κάνουν αυτό που κάνουν και το χειρότερο χωρίς καν να φτάσουν στο επίπεδο σκέψεως να αναρωτηθούν το ΓΙΑΤΙ. Και αυτοί κάνουν και τους έξυπνους...

Την γνώμη μου για σένα προσωπικώς στην είπα ήδη. Είσαι υπεύθυνος , πατάς καλά στα πόδια σου και έχεις μεγάλες προοπτικές σταδιοδρομίας.

Αυτη η χωρα γουσταρει να βγαζει στην κοινωνια "ρομποτακια" που απλα θα εκτελουν εντολες, χωρις να γνωριζουν καν το περιφημο know-how..

Να σαι καλα αδερφε, σ ευχαριστω! 🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Michelanjelo είπε

Και πρέπει να συνειδητοποιήσετε όσοι είστε οικονομικών σπουδών, διοίκησης και πληροφορικής ότι τα ΤΕΙ έχουν και άλλες σχολές. Βλέπω διαρκώς αναρτήσεις κάθε φορά που λεει κάποιος για προγραμματισμό να του λένε διαρκώς μάθε μόνος σου και κανείς δεν κοιτάει το πτυχίο, λένε ακόμα και ότι μπορέις και χωρίς πτυχίο. Δεν ξέρω πως έχει η κατάσταση εκει,αλλά σε πολλές άλλες σχολές δεν είναι έτσι και βασικά είσαι τίποτα. Αυτό αφορά κυρίως τους επαγγελματίες υγείας που είναι από τις μεγαλύτερες σχολές σε κάθε πανεπιστήμιο.

Διαιτολόγοι ΤΕ: κατά βάση δεν μπορούν να έχουν δικό τους γραφείο γιατί έχουν φάει μπλόκοαπό το Χαροκόπειο. Όχι ότι και το χαροκόπειο έχει άδικο. Αν τελικά είναι επιστήμονες και οι άλλοι "τειτζίδες" δεν θα έπρεπε όντως να υπάρχει διαφορά; Διαιτολογία δεν υπάιριχει στο ΠΑΔα οπότε δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι στον κλάδο. Αναφέρομαι στη διάκριση ΤΕΙ ΑΕΙ η οποία πάει να επανέλθει (όχι ότι έφυγε και ποτέ).

Νοσηλευτές ΤΕ: οι δε ΠΕ νομίζουν ότι είναι γιατροί, ενώ οι ΤΕ αντιμετωπιζονται σαν βοηθοί ενώ στην πράξη είναι το ίδιο. Υπαρχει και βιβλιο επαγγ προσανατολισμού που γράφει ότι οι ΠΕ δεν έρχονται σε επαφη με ασθενη (αν ειναι δυνατον τι εγραψε ο τυπος). Οι ΠΕ γινονται και καλα πιο εύκολα προισταμενοι. Γιατι ομως; Τετραετείς σχολές δεν είναι και οι 2; Είναι δυνατόν; Αν θελουν μια βαθμια πιο κατω ας την κανουν τριετη, μην αρχιζουν παπαρολογιες οτι α εκανα καλυτερα το ταδε απο εσενα, εσυ δεν εμαθες τιποτα

Τεχνολόγοι ιατρικών εργαστηρίων (που κανεις δεν ξερει τι ειναι και αν πεις βοηθοί μικροβιολόγοι θίγονται). Anyway, κανουν εργαστηριακες αναλυσεις τις οποίες δεν μπορούν να υπογράψουν, σαν καθε βοηθος ποιυ σεβεται τον εαυτο του. Ναι κανουν μεταπτυχιακα και διδακτορικα αν θελουν. So what? Μπορει να κανουν προηγμενες τεχνικες μοριακης διαγνωστικής, συνεχιζοντας να μην μπορουν να τις υπογραψουν.

θα μπορουσα να συνεχισω μια μια μεολες τις υπολοιπες σχολες..

Λογιστές ΤΕ- Λογιστές ΠΕ: Έχουν ακριβώς τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με το που αποφοιτήσουν, και παίρνουν και οι δυο την άδεια λογιστή. ΜΠορούν να ανοίξουν λογιστικά γραφεία, να δουλεψουν σε τράπεζες κλπ. η ΜΟΝΗ τους διαφορα ειναι στις προκηρυξεις του ΔΗμοσιου που ο ενας ειναι ΠΕ και ο αλλος ΤΕ

3 ώρες πριν, EVMENHS είπε

Τα ΚΑΤΕ , είχαν διάρκεια σπουδών 2,5 έτη μετέπειτα έγιναν ΚΑΤΕΕ, μετέπειτα ΤΕΙ,  με 3 έτη σπουδών και 1/2 έτος πρακ ασκηση, και μετέπειτα ΑΤΕΙ και μετέπειτα απορροφήθηκαν από τα Πανεπιστήμια.  Κάποιες σχολές ΤΕΙ ήταν από παλαιά πριν την ανωτατοποήση 4 χρόνια. Από τον καιρό των ΚΑΤΕ  δηλαδή πάντοτε τα ΤΕΙ ανήκαν στην Τριτοβάθμια εκπαίδευση, δηλαδή για την εισαγωγή τους σε αυτά προϋπόθεση ήταν πάντα το απολυτήριο Λυκείου και η επιτυχία σε πανελλαδικές εξετάσεις,  όπως τα ΑΕΙ.  Τα ΤΕΙ ποτέ δεν ήταν μέσες τεχνικές σχολές, όπως πχ οι σχολές κομμωτικής, ούτε ποτέ ήταν σαν τα ΙΕΚ (μεταδευτεροβάθμια εκπαίδευση) διότι ο σκοπός τους ήταν ο ρόλος της γέφυρας μεταξύ μέσης τεχνικής εκπαιδεύσεως και ΑΕΙ και γιατί η εισαγωγή σε αυτά γινόταν πάντοτε με εξετάσεις, (την αυτή ημέρα και με τα αυτά θέματα και την αυτήν εξεταστέα ύλη με τα ΑΕΙ).  Και έχε υπόψη σου, ότι όσο πηγαίνουμε στα πιο παλιά χρόνια , τόσο πιο μικρός ήταν  ο αριθμός εισακτέων και πιο υψηλό το επίπεδο.

Η θεια μου τελειωσε ΚΑΤΕΕ νοσηλευτικής το 1985. Έφυγε στο Λονδινο για μεταπτυχιακο. Το πτυχιο της τοτε που ηταν ΚΑΤΕΕ στη Πάτρα σπουδασε, στην Αγγλια της το αναγνωρισαν κανονικα και μπορεσε και εκανε κανονικοκατατα μεταπτυχιακο. Στο Εξωτερικο παντα τα ΚΑΤΕΕ ηταν ανωτατα. στην Ελλαδα ΔΕΝ ήταν και εγιναν το 2001, γιατι η Ευρωπη μας ειχε βαλει προστιματα οτι πρεπει να ενταχθουν εκει. Έτσι ακολουθησαμε το Γερμανικο συστημα με Universitat- Fachonschule. Μάλιστα στη Γερμανια οσοι πανε στα ΤΕΙ ( Fachonschule ) πληρωνονται και καλυτερα και γρηγοροτερα καθως ειναι πανεπιστημαι εφαρμοσμενων επιστημων, ενω οι περισσοτεροι πανε εκει να σπουδασουν.

 

Επειδη εχω φοιτησει και σε ΤΕΙ ( Πρωην ΤΕΙ Πειραια) και στην ΑΣΟΕΕ ( ΜΒΑ Ιnternational), ΣΟΥ ΛΕΩ οτι αλλη φιλοσοφια εχει το ΤΕΙ αλλη το πανεπιστημιο. Δεν υπαρχει ανωτατο και κατωτατο

3 ώρες πριν, Dark_panel είπε

Το καθε ΑΕΙ και το καθε πρωην ΤΕΙ μπορει να λενε το μακρυ τους και το κοντο τους..η ουσια ειναι μια: μόνο εδω στην Ελλαδα υπαρχει διαχωρισμος σπουδων απο ΑΕΙ και ΤΕΙ! Στο εξωτερικο ειναι ολα πανεπιστημια και κανενας δεν υποβαθμιζει την 3βαθμια εκπαιδευση, παρα μονο κατι κομπλεξικα που μπηκαν Harvard, ΜΙΤ, Yale κλπ κλπ..Ετσι επρεπε να ειναι και εδω, χρονια τωρα! Κι οχι να υποβαθμιζονται ετσι οι αποφοιτοι ΤΕΙ λες και ειναι παιδια ενος κατωτερου Θεου.

ΑΕΙ=Πανεπιστημια+ΤΕΙ , νομος 2001, 20 χρόνια πάνε

2 ώρες πριν, Dark_panel είπε

Δυστυχως, αυτη η νοοτροπια (εισαι του ΤΕΙ αρα εισαι κατωτερος) εχει περαστει εδω και χρονια στο ελληνικο DNA.. "τελειωνω πχ νοσηλευτικη ΤΕΙ, θα παω Νοσηλευτικη ΑΕΙ" και κουραφεξαλα. Παθογενειες παλαιων συστηματων και τροπων σκεψης ανθρωπων. 

ΥΓ. Επειδη θα υπαρξουν ¨καλοθελητες" να πουν οτι αισθανομαι κι εγω αδικημενη, γι αυτο τα λεω ολα αυτα, απλα να ενημερωσω οτι οσα πτυχια εχω, τα εχω απο σχολες ΑΕΙ..

Αυτη η χωρα γουσταρει να βγαζει στην κοινωνια "ρομποτακια" που απλα θα εκτελουν εντολες, χωρις να γνωριζουν καν το περιφημο know-how..

Να σαι καλα αδερφε, σ ευχαριστω! 🙂

αχ και να ηξερες ποσοι στο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ με πτυχιο ΤΕΙ  κανουν διεθνη καριερα σε Λονδινα, Αμερική και έχουν φοιτήσει σε μεταπτυχιακά Harvard, MIT  χωρις να τους πει κανεις τιποτα. Την πατησε φιλος μου ετσι στην Αγγλια, καθως ηταν ψαρωμενος. ΕΝω τον πηραν σε δουλεια πηγε και επε οτι τελειωσε ΤΕΙ ( μηχανικος ηταν), ο ανωτερος του γιατι εκει ειναι θεμα ιεραρχιας , τον κοιτουσε περιεργα, " σαν να λεει τι μου λεει αυτος". Ενω του εξηγησε τι συμβαινει στην ΕΛλαδα ο ανθρωπος καταλαβε αλλα οτυε που τον ενοιαξε. Του ειπε οτι το πτυχιο σου ειναι μπατσελορ καθως εκει μετρανε οι πιστωτικες μοναδες

Στις 27/10/2021 στις 10:52 ΠΜ, EVMENHS είπε

Δεν έχω φοιτήσει ούτε κατέχω κάποιο μεταπτυχιακό τίτλο και δη ΜΒΑ, συνεπώς δεν έχω προσωπική άποψη. Όμως έχω διαβάσει ότι σε ένα πρόγραμμα ΜΒΑ, ο καθηγητής ασφαλώς και δεν περιμένει από τον μεταπτυχιακό φοιτητή, να γίνει ειδικός στην Στατιστική Επιχειρήσεων, την Επιχειρησιακή Έρευνα, την Λογιστική, ή τα Χρηματοοικονομικά . Αλλά αυτό που οπωσδήποτε περιμένει από τον φοιτητή, μετά την απόκτηση του τίτλου,  είναι να μπορεί να αναγνωρίσει ένα επιχειρησιακό πρόβλημα και να καθορίσει σε ποιον ειδικό πρέπει να απευθυνθεί, αλλά και να μπορεί να συνεννοηθεί μαζί του γιατί τον χρειάζεται. Επιπλέον οι εργασίες που εκπονούν, είναι μια προσομοίωση του πως πρέπει να εργάζεται ένας επαγγελματίας και να δίνει λύσεις. Ποια είναι η άποψη σου?

Και μια ερώτηση ακόμα. Δεν γνωρίζω το πρώτο πτυχίο σου, αλλά κάνω μια σκέψη, τι παραπάνω να δώσει ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα ΜΒΑ στα χρηματοοικονομικά σε κάποιον που έχει ήδη πρώτο πτυχίο Λογιστική και Χρηματοοικονομική Διοίκηση? ή τι παραπάνω να δώσει στην διοίκηση επιχειρήσεων σε κάποιον που έχει ήδη πρώτο πτυχίο στην Διοίκηση Επιχειρήσεων? Λαμβανομένου υπόψη ότι ένα πρόγραμμα ΜΒΑ μπορεί να το σπουδάσει και ένας που δεν έχει πρώτο πτυχίο στα Οικονομικά, τα Χρηματοοικονομικά ή την Διοίκηση.

Εγώ όταν έκανα το ΜΒΑ είχα ήδη 3 χρόνια προυπηρεσία. Αν με ρώτας για ποιο λόγο έκανα το ΜΒΑ, αυτοί είναι:

1) Είναι ένα βαρύ χαρτί μεταπτυχιακού

2) Μου αρέσει το μανατζμεντ περισσοτερο απο τη λογιστική

3) Είναι ένα πολύ καλό combination 

4) Ήθελα να αλλαξω θεσεις στην αγορα εργασιας

5) Μπορω να το αξιοποιησω και να το πληρωθω οταν φυγω στο Εξωτερικο , καθω ενα ΜΒΑ εκει εχει μεγαλυτερο κυρος

6) Προκηρυξεις του Δημοσιου- μοριοδοτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

ΑΕΙ=Πανεπιστημια+ΤΕΙ , νομος 2001, 20 χρόνια πάνε

3 ώρες πριν, Dark_panel είπε

νομικά ναι, πρακτικά συνεχίζει να είναι έτσι όμως αυτο ειναι το κακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Michelanjelo είπε

νομικά ναι, πρακτικά συνεχίζει να είναι έτσι όμως αυτο ειναι το κακο.

στο Δημοσιο ναι. Αλλου οχι. Κανω την ΑΣΠΑΙΤΕ τωρα τη παιδαγωγικη επαρκεια να παρω τη πιστοποιηση εδω στην Αθήνα και στη προκηρυξη ελεγε οτι ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ ΑΕΙ=ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ+ΤΕΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, airtrelomike13 είπε

στο Δημοσιο ναι. Αλλου οχι. Κανω την ΑΣΠΑΙΤΕ τωρα τη παιδαγωγικη επαρκεια να παρω τη πιστοποιηση εδω στην Αθήνα και στη προκηρυξη ελεγε οτι ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ ΑΕΙ=ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ+ΤΕΙ

Παντού είναι με τον έναν ή τον άλλον τρόπο. Ακόμα και η ίδια η παιδαγωγική επάρκεια που στις κλασικές σχολές που βγάζουν καθηγητές (χημικο, φυσικο, μαθηματικο, φιλολογιες) είναι μέρος του πτυχίου εσύ πρεπει να κανεις σε ΑΣΠΑΙΤΕ και για των επιστημων υγειας (δεν ξερω για τα αλλα) μπορεις να διδαξεις μονο σε ΕΠΑΛ καιοχι σε ΓΕΛ. Επίσης λογίζεσαι για πολλα ως τεχνικός. Πχ εγω δεν θα μπορουσα με μεταπτυχιακο στην πυρηνικη φυσικη να λεγομαι πυρηνικος φυσικος, ενω ως χημικος μπορω να λεγομαι πυρηνικος χημικος για παραδειγμα. Οτι ΑΕΙ = ΠΑΝ + ΤΕΙ το ξερουμε αλλα δεν το βλεπουμε. Μπορουννα υπογραψουν τα ιδια πραγματα; Να γραφτουν στα επιμελητηρια; Για αυτο για μενα τα ΤΕΙ ειναι καμμενο χαρτι. Θα βρεις μια δουλιτσα απο καποια και αυτο ηταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Michelanjelo είπε

Παντού είναι με τον έναν ή τον άλλον τρόπο. Ακόμα και η ίδια η παιδαγωγική επάρκεια που στις κλασικές σχολές που βγάζουν καθηγητές (χημικο, φυσικο, μαθηματικο, φιλολογιες) είναι μέρος του πτυχίου εσύ πρεπει να κανεις σε ΑΣΠΑΙΤΕ και για των επιστημων υγειας (δεν ξερω για τα αλλα) μπορεις να διδαξεις μονο σε ΕΠΑΛ καιοχι σε ΓΕΛ. Επίσης λογίζεσαι για πολλα ως τεχνικός. Πχ εγω δεν θα μπορουσα με μεταπτυχιακο στην πυρηνικη φυσικη να λεγομαι πυρηνικος φυσικος, ενω ως χημικος μπορω να λεγομαι πυρηνικος χημικος για παραδειγμα. Οτι ΑΕΙ = ΠΑΝ + ΤΕΙ το ξερουμε αλλα δεν το βλεπουμε. Μπορουννα υπογραψουν τα ιδια πραγματα; Να γραφτουν στα επιμελητηρια; Για αυτο για μενα τα ΤΕΙ ειναι καμμενο χαρτι. Θα βρεις μια δουλιτσα απο καποια και αυτο ηταν.

Λες ανακριβειες. στην εκπιαδευση ειμαστε ολοι ΠΕ, εγω ειμαι ηδη ως πτυχιουχος ΤΕΙ Λογιστικης στην ειδικοτητα ΠΕ80 των οικονομολογων. Στην εκπαιδευση με το νομο του 2017, ειτε πτυχιουχος πανεπιστημιου, ειτε τει ειναι πανεπιστημιακος και μπαινει να διδαξει και σε λυκεια και σε επαλ. Ο ξαδερφος μου πτυχιουχος ΤΕΙ λογιστικης με δυο μεταπτυχιακα, ειναι σε λυκειο φετος και για την ακριβεια σε 4 λυκεια για να διδασκει στην Αθηνα, εχει και ασπαιτε και τα παντα και τον παιρνουν αναπληρωτη εδω και δυο χρονια.

Σου ειπα και σε αλλο ποστ. Υπαρχουν σχολες ΤΕΙ που υπογραφουν τα ιδια με τους πανεπιστημιακους. Οπως η δικη μου σχολη. Πτυχιουχος ΤΕΙ Λογιστικης με πανεπιστημιακο εχουμε τα ιδια επαγγελματικα δικαιωματα και την αδεια . Και ναι γραφομαστε και εμεις οι ΤΕΙ στο Οικονομικο επιμελιτηριο αρκει να εχουμε μαστερ οπως και εχω. Επισης, αυτο που λες ισχυει σε αλλες ειδικοτητες, γεωτεχνικες, μηχανικοι κλπ. Οχι στους οικονομολογους, νοσηλευτες κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...