Προς το περιεχόμενο

Επιστρέφουν τα ΤΕΙ;


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

42 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

Λες ανακριβειες. στην εκπιαδευση ειμαστε ολοι ΠΕ, εγω ειμαι ηδη ως πτυχιουχος ΤΕΙ Λογιστικης στην ειδικοτητα ΠΕ80 των οικονομολογων. Στην εκπαιδευση με το νομο του 2017, ειτε πτυχιουχος πανεπιστημιου, ειτε τει ειναι πανεπιστημιακος και μπαινει να διδαξει και σε λυκεια και σε επαλ. Ο ξαδερφος μου πτυχιουχος ΤΕΙ λογιστικης με δυο μεταπτυχιακα, ειναι σε λυκειο φετος και για την ακριβεια σε 4 λυκεια για να διδασκει στην Αθηνα, εχει και ασπαιτε και τα παντα και τον παιρνουν αναπληρωτη εδω και δυο χρονια.

Σου ειπα και σε αλλο ποστ. Υπαρχουν σχολες ΤΕΙ που υπογραφουν τα ιδια με τους πανεπιστημιακους. Οπως η δικη μου σχολη. Πτυχιουχος ΤΕΙ Λογιστικης με πανεπιστημιακο εχουμε τα ιδια επαγγελματικα δικαιωματα και την αδεια . Και ναι γραφομαστε και εμεις οι ΤΕΙ στο Οικονομικο επιμελιτηριο αρκει να εχουμε μαστερ οπως και εχω. Επισης, αυτο που λες ισχυει σε αλλες ειδικοτητες, γεωτεχνικες, μηχανικοι κλπ. Οχι στους οικονομολογους, νοσηλευτες κλπ

Στην εκπαίδευση ειμαστε ολοι ΠΕ αλλα σχεδόν αποκλειστικά οι ΤΕΙτζιδες πρεπει να περασουν ΑΣΠΑΙΤΕ γιατι καμια σχολη τους δεν δινει παιδαγωγικη επαρκεια.

Τα ΕΠΑΛ ειναι λυκεία. Από το σύνολο των επαγγελμάτων υγείας ποιυ γνωρίζω (διαιτολόγοι, νοσηλευτές, αισθητικοι, τεχνολογοι ιατρικών εργαστηριων, τεχολογοι ακτινολογοι, οδοντοτεχνιτες, λογοθεραπευτες, εργοθεραπευτες, φυσικοθεραπευτες κα) δεν μπορει κανενας να διδαξει σε ΓΕΛ ενω χημικοι, βιολογοι, φυσικοι μπορουν να διδαξουν και στα 2.

Ο κανονας ειναι οτι δεν μπορουν, ασχετα αν σε καποια μαθηματα οικονομικων, πληροφορικης γινεται (αλλα ποσες θεσεις και ποσες ωρες εχουμε αυτα τα μαθηματα στο λυκειο για να πεις οτι μπορει να απασχοληθει ικανος αριθμος).

Κανενας επαγγελματιας δεν υπογραιφει αυτο το ξερω. Ξερω επισης οτι υπαρχουν σοβαρα θεματα για μηχανικους ΤΕΙ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, Michelanjelo είπε

Στην εκπαίδευση ειμαστε ολοι ΠΕ αλλα σχεδόν αποκλειστικά οι ΤΕΙτζιδες πρεπει να περασουν ΑΣΠΑΙΤΕ γιατι καμια σχολη τους δεν δινει παιδαγωγικη επαρκεια.

Τα ΕΠΑΛ ειναι λυκεία. Από το σύνολο των επαγγελμάτων υγείας ποιυ γνωρίζω (διαιτολόγοι, νοσηλευτές, αισθητικοι, τεχνολογοι ιατρικών εργαστηριων, τεχολογοι ακτινολογοι, οδοντοτεχνιτες, λογοθεραπευτες, εργοθεραπευτες, φυσικοθεραπευτες κα) δεν μπορει κανενας να διδαξει σε ΓΕΛ ενω χημικοι, βιολογοι, φυσικοι μπορουν να διδαξουν και στα 2.

Ο κανονας ειναι οτι δεν μπορουν, ασχετα αν σε καποια μαθηματα οικονομικων, πληροφορικης γινεται (αλλα ποσες θεσεις και ποσες ωρες εχουμε αυτα τα μαθηματα στο λυκειο για να πεις οτι μπορει να απασχοληθει ικανος αριθμος).

Κανενας επαγγελματιας δεν υπογραιφει αυτο το ξερω. Ξερω επισης οτι υπαρχουν σοβαρα θεματα για μηχανικους ΤΕΙ.

 

 

ΣΥνεχίζεις τις ανακριβειες. Και οι πανεπιστημιακοι κανουν ΑΣΠΑΙΤΕ για να παρουν παιδαγωγικη επαρκεια. Στο προγραμμα παιδαγωγικης επαρκειας που ειμαι στην Αθηνα στο ΕΠΠΑΙΚ ασπαιτε αθηνων ειμαστε αρκετα ατομα. 240+. Έχουμε απόφοιτους ΑΣΟΕΕ, ΠΑΜΑΚ, ΑΠΘ, ΕΚΠΑ που ειναι απο οικονομικες σχολες και κανουν την ασπαιτε να παρουν παιδαγωγικη επαρκεια. Η ανακριβεια στο μεγαλειο σου. Πρεπει να ειχες φαει πολλα στραπατσα σαν αποφοιτος ΤΕΙ για να λες τις ανακριβειες σου. Λυπαμαι γι αυτο που σου συνεβη αλλα δεν ειναι ολες οι σχολες το ιδιο. Δοξα το θεο , οι περισσοτεροι λογιστες ακομα και αυτοι που βγαινουν στη τηλεοραση, εχουν τελειωσει ΤΕΙ. Σε οσες δουλειες εχω εργαστει αυτα τα 3,5 χρονια και συνεχιζω ν αεργαζομαι ΟΥΔΕΠΟΤΕ το τονιζω αυτο με εχει αντιμετωπισει καποιος ρατσιστικα επειδη εχω ΤΕΙ. Και για να σε προλαβω να μη πεις τη ραδιο-αρβυλα σου παλι, ως πτυχιουχος ΤΕΙ με ΜΒΑ στο χωρο εργασιας μου παιρνω 850 ευρω, και παιρνω τα ιδια λεφτα με το συναδελφο αποφοιτο Οικονομικου ΑΣΟΕΕ, με μεταπτυχιακο και εχουμε τα ιδια χρονια προυπηρεσιας.

 

Χεστηκα για τους φυσικους και τους χημικους. Έτσι και αλλιως ανεργοι ειναι και θα ειναι στην ΕΛλαδα του σημερα

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

ΣΥνεχίζεις τις ανακριβειες. Και οι πανεπιστημιακοι κανουν ΑΣΠΑΙΤΕ για να παρουν παιδαγωγικη επαρκεια. Στο προγραμμα παιδαγωγικης επαρκειας που ειμαι στην Αθηνα στο ΕΠΠΑΙΚ ασπαιτε αθηνων ειμαστε αρκετα ατομα. 240+. Έχουμε απόφοιτους ΑΣΟΕΕ, ΠΑΜΑΚ, ΑΠΘ, ΕΚΠΑ που ειναι απο οικονομικες σχολες και κανουν την ασπαιτε να παρουν παιδαγωγικη επαρκεια. Η ανακριβεια στο μεγαλειο σου. Πρεπει να ειχες φαει πολλα στραπατσα σαν αποφοιτος ΤΕΙ για να λες τις ανακριβειες σου. Λυπαμαι γι αυτο που σου συνεβη αλλα δεν ειναι ολες οι σχολες το ιδιο. Δοξα το θεο , οι περισσοτεροι λογιστες ακομα και αυτοι που βγαινουν στη τηλεοραση, εχουν τελειωσει ΤΕΙ. Σε οσες δουλειες εχω εργαστει αυτα τα 3,5 χρονια και συνεχιζω ν αεργαζομαι ΟΥΔΕΠΟΤΕ το τονιζω αυτο με εχει αντιμετωπισει καποιος ρατσιστικα επειδη εχω ΤΕΙ. Και για να σε προλαβω να μη πεις τη ραδιο-αρβυλα σου παλι, ως πτυχιουχος ΤΕΙ με ΜΒΑ στο χωρο εργασιας μου παιρνω 850 ευρω, και παιρνω τα ιδια λεφτα με το συναδελφο αποφοιτο Οικονομικου ΑΣΟΕΕ, με μεταπτυχιακο και εχουμε τα ιδια χρονια προυπηρεσιας.

 

Χεστηκα για τους φυσικους και τους χημικους. Έτσι και αλλιως ανεργοι ειναι και θα ειναι στην ΕΛλαδα του σημερα

Σου εκανα αναλυση για παρα πολλες σχολες ενώ εσύ συνεχίζεις να λες για οικονομικά και να γενικεύεις.

Σου παραθετω ενδεικτικα το λινκ που δειχνει οτι οι χημικοι (και τοσοι άλλοι εχουν επαρκεια) που κανενας απο ΤΕΙ δεν εχει

http://www.chem.uoa.gr/?p=52124&lang=el

 

όσον αφορα για την ανεργια, τι να πουν οι οικονομολογοι και ηδιοικηση επιχειρησεων; αλλα αν τελικα το επιχειρημα σου ειναι "χεστηκα" κακως που εγραψα και την απαντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Michelanjelo είπε

Σου εκανα αναλυση για παρα πολλες σχολες ενώ εσύ συνεχίζεις να λες για οικονομικά και να γενικεύεις.

Σου παραθετω ενδεικτικα το λινκ που δειχνει οτι οι χημικοι (και τοσοι άλλοι εχουν επαρκεια) που κανενας απο ΤΕΙ δεν εχει

http://www.chem.uoa.gr/?p=52124&lang=el

 

όσον αφορα για την ανεργια, τι να πουν οι οικονομολογοι και ηδιοικηση επιχειρησεων; αλλα αν τελικα το επιχειρημα σου ειναι "χεστηκα" κακως που εγραψα και την απαντηση.

Δεν το ερμηνευεσες απο πλευρα σου ετσι. Με το νομο του 2014 κανεις δεν εχει επαρκεια  απλα την παιρνεις μεσα στις σχολες.

Και το ΕΑΠ εχει ενα προγραμμα παιδαγωγικης επαρκειας για οικονομολογους και υπαρχει και ΦΕΚ. οποιος θελει 8 μηνες ειναι παει και το κανει και παιρνει την επαρκεια. Απλα εσας σας δινουν την επιλογη να παρεις μαθηματα παιδαγωγικης επαρκειας και τα κανεις ταυτοχρονα με τις σπουδες.

Δυστυχως σε σχολες οικονομικων, νομικης, μηχανικων, υγεας κλπ θελει ασπαιτε ή αν υπαρχουν μαθηματα επιλογης στις σχολες με επαρκεια ή αυτο του ΕΑΠ που ειναι μονο για οικονομολογους

 

Επισης συγνωμη που στο Εξωτερικο οι αποφοιτοι οικονομικων σχολων εχουν μεγαλυτερη απορροφηση απο τους χημικους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

Δεν το ερμηνευεσες απο πλευρα σου ετσι. Με το νομο του 2014 κανεις δεν εχει επαρκεια  απλα την παιρνεις μεσα στις σχολες.

Και το ΕΑΠ εχει ενα προγραμμα παιδαγωγικης επαρκειας για οικονομολογους και υπαρχει και ΦΕΚ. οποιος θελει 8 μηνες ειναι παει και το κανει και παιρνει την επαρκεια. Απλα εσας σας δινουν την επιλογη να παρεις μαθηματα παιδαγωγικης επαρκειας και τα κανεις ταυτοχρονα με τις σπουδες.

Δυστυχως σε σχολες οικονομικων, νομικης, μηχανικων, υγεας κλπ θελει ασπαιτε ή αν υπαρχουν μαθηματα επιλογης στις σχολες με επαρκεια ή αυτο του ΕΑΠ που ειναι μονο για οικονομολογους

 

Επισης συγνωμη που στο Εξωτερικο οι αποφοιτοι οικονομικων σχολων εχουν μεγαλυτερη απορροφηση απο τους χημικους

Σχολές ΑΕΙ και μόνο δίνουν επάρκεια με το πτυχίο, σου έστειλα και το λινκ για χημικο. Και ναι προφανως και δεν ειναι το ιδιο μαζι με το πτυχιιο να εχω και επαρκεια απο το να ψαχνομαι μ τις μαλακιες της ΑΣΠΑΙΤΕ. Και τα ΤΕΙ θα επρεπε να το ειχαν σαν επιλογη, όπως και να ειχαμε και επαρκεια σε πληροφορικη ολοι και να μην ειχαμε μαλακιες τυπου ECDL.

 

Το αν εχουν ζητηση οι χημικοι ειναι ασχετο, γιατι εδω λεμε για ΤΕΙ και ΑΕΙ οχι για την αποκατασταση των χημικων (η οποια ειναι καλη γιατι ειναι πολυ ευελκικτο επαγγελμα, αλλα ασχετο με το θεμα μας).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

ΑΕΙ=Πανεπιστημια+ΤΕΙ , νομος 2001, 20 χρόνια πάνε

20 χρονια πανε για το νομο..πηγαινε να ακουσεις συζητησεις σε ΑΕΙ πώς μιλανε για τους φοιτητες των ΤΕΙ. Κι οχι μονο οι φοιτητες αλλά και όλος ο κοσμος, που δεν καταλαβαινει. Εχω ακουσει συζητησεις "μορφωμενων" πανω στο ζητημα που θα σε εκαναν να ντρεπεσαι να πεις οτι τελειωσες ΤΕΙ. Εγω αυτο σχολιαζω. Δεν πα να υπαρχουν 125 νομοι περι αυτου, αν του Ελληνα δεν του το χωσεις μεσ στο μυαλουδακι του οτι ΑΕΙ και ΤΕΙ ειναι το ιδιο, παντα θα κανει διακρισεις.

 

5 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

αχ και να ηξερες ποσοι στο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ με πτυχιο ΤΕΙ  κανουν διεθνη καριερα σε Λονδινα, Αμερική και έχουν φοιτήσει σε μεταπτυχιακά Harvard, MIT  χωρις να τους πει κανεις τιποτα. Την πατησε φιλος μου ετσι στην Αγγλια, καθως ηταν ψαρωμενος. ΕΝω τον πηραν σε δουλεια πηγε και επε οτι τελειωσε ΤΕΙ ( μηχανικος ηταν), ο ανωτερος του γιατι εκει ειναι θεμα ιεραρχιας , τον κοιτουσε περιεργα, " σαν να λεει τι μου λεει αυτος". Ενω του εξηγησε τι συμβαινει στην ΕΛλαδα ο ανθρωπος καταλαβε αλλα οτυε που τον ενοιαξε. Του ειπε οτι το πτυχιο σου ειναι μπατσελορ καθως εκει μετρανε οι πιστωτικες μοναδες

Μια χαρα ξερω πώς διαπρεπουν και καλα κανουν τα παιδια και μπραβο τους! Γιατι οχι, στο πηγαδι κατουρησαν? Μια χαρα κανονικες 3βαθμιες σχολες εβγαλαν.

18 λεπτά πριν, Michelanjelo είπε

Σχολές ΑΕΙ και μόνο δίνουν επάρκεια με το πτυχίο, σου έστειλα και το λινκ για χημικο. Και ναι προφανως και δεν ειναι το ιδιο μαζι με το πτυχιιο να εχω και επαρκεια απο το να ψαχνομαι μ τις μαλακιες της ΑΣΠΑΙΤΕ. Και τα ΤΕΙ θα επρεπε να το ειχαν σαν επιλογη, όπως και να ειχαμε και επαρκεια σε πληροφορικη ολοι και να μην ειχαμε μαλακιες τυπου ECDL

Πόσο λάθος κανεις..Υπαρχουν ΚΑΠΟΙΕΣ σχολες ΑΕΙ που, μεσω του προγραμματος σπουδων τους δηλαδη εχοντας μαθηματα παιδαγωγικων, δινουν επαρκεια. Δε δινουν επαρκεια ΟΛΕΣ οι σχολες ΑΕΙ..Εχω πόσους φιλους/γνωστους που τελειωσαν ΑΕΙ και δεν εχουν καμια απολυτως επαρκεια! Εγω θα τελειωσω το 2023 τη Διοικηση του ΕΑΠ και δε μου δινει καμια επαρκεια (άλλο αν την εχω απ το 1ο μου πτυχιο). Μη λες ανακριβειες..καποια σχολες ναι δινουν επαρκεια εάν και εφοσον επιλεξεις να παρακολουθησεις τα μαθηματα Παιδαγωγικων που προσφερουν, δεν το κανουν ομως ολες οι σχολες ΑΕΙ αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Michelanjelo είπε

Σχολές ΑΕΙ και μόνο δίνουν επάρκεια με το πτυχίο, σου έστειλα και το λινκ για χημικο. Και ναι προφανως και δεν ειναι το ιδιο μαζι με το πτυχιιο να εχω και επαρκεια απο το να ψαχνομαι μ τις μαλακιες της ΑΣΠΑΙΤΕ. Και τα ΤΕΙ θα επρεπε να το ειχαν σαν επιλογη, όπως και να ειχαμε και επαρκεια σε πληροφορικη ολοι και να μην ειχαμε μαλακιες τυπου ECDL.

sta TEI μας έδωσαν πιστοποιηση-βεβαιωση αναγνωρισμενη απο τον ασεπ ( την εχω καταθεσει παμπολες φορες) που αν επαιρνες 6 μαθηματα πληροφορικης στο ΤΕΙ, επαιρνες επαρκεαι πληροφορικης ισοτιμη με ecdl. Προσωπικα την εχω και με τη βουλα, ασχετα αν εχω και το ECDL.

Η ΑΣΠΑΙΤΕ δεν ειναι μαλακια, αναγνωριζεται και ως επιμορφωση και για τα ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, airtrelomike13 είπε

sta TEI μας έδωσαν πιστοποιηση-βεβαιωση αναγνωρισμενη απο τον ασεπ ( την εχω καταθεσει παμπολες φορες) που αν επαιρνες 6 μαθηματα πληροφορικης στο ΤΕΙ, επαιρνες επαρκεαι πληροφορικης ισοτιμη με ecdl. Προσωπικα την εχω και με τη βουλα, ασχετα αν εχω και το ECDL.

Η ΑΣΠΑΙΤΕ δεν ειναι μαλακια, αναγνωριζεται και ως επιμορφωση και για τα ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ

Ναι σε πολλές σχολές είναι αυτό που λες, απλα για μενα δεν νοειται καποιος να παιρνει πτυχιο και να μην θεωερειται αυτονοητο οτι ξερει αυτα που ζηταει το ΕECDL

 

H ΑΣΠΑΙΤΕ ειναι μια μαλακια που υπαρχει επειδη ειμαστε στην Ελλαδα απλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Dark_panel είπε

Εγω θα τελειωσω το 2023 τη Διοικηση του ΕΑΠ και δε μου δινει καμια επαρκεια (άλλο αν την εχω απ το 1ο μου πτυχιο)

Υπάρχει επάρκεια στο ΕΑΠ που ειναι για οικονομολογους. Κανε αυτο. Αναγνωριζεται κανονικα μην ανησυχεις. Υπαρχει και ΦΕΚ. Ειχα την εντυπωση οτι δεν αναγνωριζοταν

3 λεπτά πριν, Michelanjelo είπε

Ναι σε πολλές σχολές είναι αυτό που λες, απλα για μενα δεν νοειται καποιος να παιρνει πτυχιο και να μην θεωερειται αυτονοητο οτι ξερει αυτα που ζηταει το ΕECDL

 

H ΑΣΠΑΙΤΕ ειναι μια μαλακια που υπαρχει επειδη ειμαστε στην Ελλαδα απλα.

για μενα δεν νοειται καποιςο να παιρνει παιδαγωγικη επαρκεια με 6 μαθηαμτα σχολης οταν στην ΑΣΠΑΙΤΕ ειναι πανω απο 12 και εχει πτυχιακη και διπλωματικη και ειναι ολοκληρωμενο προγραμμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

για μενα δεν νοειται καποιςο να παιρνει παιδαγωγικη επαρκεια με 6 μαθηαμτα σχολης οταν στην ΑΣΠΑΙΤΕ ειναι πανω απο 12 και εχει πτυχιακη και διπλωματικη και ειναι ολοκληρωμενο προγραμμα

η ΑΣΠΑΙΤΕ απλα λεφτα παιρνει και καπως πρεπει να δικαιολογησε την υπαρξη της. Και δεν χρειαζονται σχεδον 5 χρονια σπουδών για να κάνεις μάθημα σε λύκειο έλεος δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Michelanjelo είπε

η ΑΣΠΑΙΤΕ απλα λεφτα παιρνει και καπως πρεπει να δικαιολογησε την υπαρξη της. Και δεν χρειαζονται σχεδον 5 χρονια σπουδών για να κάνεις μάθημα σε λύκειο έλεος δηλαδή.

Απλα ειναι η πιο διαδεδομενη. Να σου δωσω να καταλβαεις και μεταπτυχιακα δινουν παιδαγωγικη επαρκεια κλπ απλα καποιοι εχουν ενδοιασμους για το αν αναγνωριζεται αυτη η επαρκεια απο το Υπουργειο. Πχ για τη παιδαγωγικη επαρκεια του ΕΑΠ μερικοι νομιζουν οτι δεν αναγνωριζεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Michelanjelo είπε

η ΑΣΠΑΙΤΕ απλα λεφτα παιρνει και καπως πρεπει να δικαιολογησε την υπαρξη της. Και δεν χρειαζονται σχεδον 5 χρονια σπουδών για να κάνεις μάθημα σε λύκειο έλεος δηλαδή.

 

Δεν έχεις ιδέα από παιδαγωγικά και λες συνεχώς ανακρίβειες. Αν δεν χρειάζονται 5 χρόνια, τότε γιατί υπάρχουν τα Παιδαγωγικά τμήματα που διαρκούν 4 χρόνια συν πρακτική (αν και αυτό είναι επιλογής);;

Τελείωσα πέρισυ την ΑΣΠΑΙΤΕ (Παιδαγωγική Επάρκεια) και εξεπλάγην από το επίπεδο των καθηγητών και από τις γνώσεις που απέκτησα. Και πάλι όμως υπάρχουν ένα σωρό πράγματα, γνώσεις και παιδαγωγικές μέθοδοι να μάθεις που δεν προλαβαίνεις να το κάνεις μέσα σε 2 εξάμηνα. 

Αλλά για σένα αυτά είναι βλακείες...

Μου θυμίζεις κάτι κομπλεξικούς εδώ μέσα στο νήμα του προγραμματισμού που λένε "έλα μωρέ τα ΑΕΙ είναι άχρηστα καθώς και τα πτυχία τους, αυτά που σου μαθαίνουν εγώ τα μαθαίνω από μόνος μου με on-line tutorials...". 😂

Επεξ/σία από _Theo_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

 

Δεν έχεις ιδέα από παιδαγωγικά και λες συνεχώς ανακρίβειες. Αν δεν χρειάζονται 5 χρόνια, τότε γιατί υπάρχουν τα Παιδαγωγικά τμήματα που διαρκούν 4 χρόνια συν πρακτική (αν και αυτό είναι επιλογής);;

Τελείωσα πέρισυ την ΑΣΠΑΙΤΕ (Παιδαγωγική Επάρκεια) και εξεπλάγην από το επίπεδο των καθηγητών και από τις γνώσεις που απέκτησα. Και πάλι όμως υπάρχουν ένα σωρό πράγματα, γνώσεις και παιδαγωγικές μέθοδοι να μάθεις που δεν προλαβαίνεις να το κάνεις μέσα σε 2 εξάμηνα. 

Αλλά για σένα αυτά είναι βλακείες...

Μου θυμίζεις κάτι κομπλεξικούς εδώ μέσα στο νήμα του προγραμματισμού που λένε "έλα μωρέ τα ΑΕΙ είναι άχρηστα καθώς και τα πτυχία τους, αυτά που σου μαθαίνουν εγώ τα μαθαίνω από μόνος μου με on-line tutorials...". 😂

Στα 10 ποστ του και τα 10 ειναι ανακριβειες και γεματο κομπλεξισμο που δεν φανταζεσαι. Φέτος κανω τη παιδαγωγικη επαρκεια της ΑΣΠΑΙΤΕ στην Αθηνα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Ενταξει δεν πιεζουν οι καθηγητες οπως στο μεταπτυχιακο αλλα εχει ενα επιπεδο ενδιαμεσο προπτυχιακου και μεταπτυχιακου. Παρουσιες κανονικα, συμμετοχη στο μαθημα, εργασιες, προοδρους, πρακτικη ασκηση κλπ. Αθηνα τελειωσες?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, _Theo_ είπε

 

Δεν έχεις ιδέα από παιδαγωγικά και λες συνεχώς ανακρίβειες. Αν δεν χρειάζονται 5 χρόνια, τότε γιατί υπάρχουν τα Παιδαγωγικά τμήματα που διαρκούν 4 χρόνια συν πρακτική (αν και αυτό είναι επιλογής);;

 Τελείωσα πέρισυ την ΑΣΠΑΙΤΕ (Παιδαγωγική Επάρκεια) και εξεπλάγην από το επίπεδο των καθηγητών και από τις γνώσεις που απέκτησα. Και πάλι όμως υπάρχουν ένα σωρό πράγματα, γνώσεις και παιδαγωγικές μέθοδοι να μάθεις που δεν προλαβαίνεις να το κάνεις μέσα σε 2 εξάμηνα. 

Αλλά για σένα αυτά είναι βλακείες...

Μου θυμίζεις κάτι κομπλεξικούς εδώ μέσα στο νήμα του προγραμματισμού που λένε "έλα μωρέ τα ΑΕΙ είναι άχρηστα καθώς και τα πτυχία τους, καθώς αυτά που σου μαθαίνουν εγώ τα μαθαίνω από μόνος μου με on-line tutorials...". 😂

Μην με κάνεις να ξαναπώ όλη την σχολή θετικών επιστημών που σε 4 χρόνια έχεις και παιδαγωγική επάρκεια.

Καλά και εγώ αν τα χα σκάσει στην ΑΣΠΑΙΤΕ τα ίδια θα έλεγα. Καλύτερα ένα μεταπτυχιακό να γνωρίσει οάλλος καλύτερα την επιστήμη που σπούδασε. Και δεν ειπα οτι η ΑΣΠΑΙΤΕ ειναι κακη, καπως πρεπει να δικαιολογιει την υπαρξη της. Τη θεωρω ομως πεταμένο χρόνο και χρήμα.

Το τι σου θυμιζω κρατα το για τον εαυτο σου όπως και τους χαρακτηρισμούς.

btw, το να διδαξεις σε πανεπιστημιο δεν χρειαζεται παιδαγωγικη επαρκεια που μου κανει λιγη εντυπωση.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Michelanjelo είπε

Μην με κάνεις να ξαναπώ όλη την σχολή θετικών επιστημών που σε 4 χρόνια έχεις και παιδαγωγική επάρκεια.

Καλά και εγώ αν τα χα σκάσει στην ΑΣΠΑΙΤΕ τα ίδια θα έλεγα. Καλύτερα ένα μεταπτυχιακό να γνωρίσει οάλλος καλύτερα την επιστήμη που σπούδασε. Και δεν ειπα οτι η ΑΣΠΑΙΤΕ ειναι κακη, καπως πρεπει να δικαιολογιει την υπαρξη της. Τη θεωρω ομως πεταμένο χρόνο και χρήμα.

Το τι σου θυμιζω κρατα το για τον εαυτο σου όπως και τους χαρακτηρισμούς.

btw, το να διδαξεις σε πανεπιστημιο δεν χρειαζεται παιδαγωγικη επαρκεια που μου κανει λιγη εντυπωση.

 

 

δεν σου ειπε να διδαξεις σε πανεπιστημιο. σου ειπε για τη δευτεροβαθμια εκπαιδευση. Δηλαδη ποσο τρολ πια. Υπαρχει και η επαρκεια των ενηλικων. Η Ασπαιτε ειναι για εκεινους που οι σχολες τους δεν εχουν παιδαγωγικη επαρκεια και ετσι δικαιολογει την υπαρξη της. Αν καποιςο θελει επαρκεια και δεν τον παρει ουτε η ΑΣΠΑΙΤΕ απλα δεν θα διδαξει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...