Προς το περιεχόμενο

Η 9η γενιά του iPad με A13 Bionic ξεπερνά σε επιδόσεις την πλειονότητα των Android tablets


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, kostasfalcon είπε

Ομαλά δεν πάει και για αυτο δεν φταίει το HW του tablet σου αλλα το OS που κουβαλάει. 

 

11 ώρες πριν, Vagus. είπε

Άνοιξε τη σελίδα kotsovolos.gr.

Σε καμία συσκευή android δε φορτωνει με άνεση, παρα μόνο στο ταπεινο iPad. Το οποίο εχει τα μικρα lag του εδώ κι εκει μέσα στις υπόλοιπες λειτουργίες του αλλα η γενικη εμπειρία είναι πολύ θετική.

Μια χαρά πάει το kotsovolos.gr και στο Chrome και στον browser της Samsung. Το βράδυ θα δω και απο iOS πως πάει αλλά δεν περιμένω διαφορά.

11 ώρες πριν, nemo1971 είπε

Το tab s7 στο Σκρουτζ έχει από 630€ και το iPad έχει από 340€…

Δε θα συγκρίνουμε μήλα με γαλότσες. Πες μας για minimum 128G συσκευή με pen (και μη σου πω και πληκτρολόγιο γιατί το δικό μου ήρθε και με πληκτρολόγιο στα 620). Που πας με iPad των 32GB?????

Επεξ/σία από sv398
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, sv398 είπε

 

Μια χαρά πάει το kotsovolos.gr και στο Chrome και στον browser της Samsung. Το βράδυ θα δω και απο iOS πως πάει αλλά δεν περιμένω διαφορά.

Δε θα συγκρίνουμε μήλα με γαλότσες. Πες μας για minimum 128G συσκευή με pen (και μη σου πω και πληκτρολόγιο γιατί το δικό μου ήρθε και με πληκτρολόγιο στα 620). Που πας με iPad των 32GB?????

Έχω iPad Pro του 2016 . Φαντάζομαι το αντίστοιχο iPad με τιμή ίδια με το δικό σου Tab θα είναι ανώτερο από το δικό μου.

Βαζω στοίχημα ότι θέλεις ότι το Samsung όσο παίρνει ο χρόνος και μετά την πενταετία θα είναι όλο και χειρότερο . Το iPad Pro του 2016 όχι μόνο δεν έπεσε σε απόδοση αλλά αναβαθμίστηκε λειτουργικά όλο αυτό το διάστημα.

Να το χαρείς όσο είναι νωρίς γιατί δεν νομίζω μετά την πενταετία να εχεις την ίδια άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, korakios είπε

καλά δεν έχει ακόμα αντικαταστήσει λάπτοπ

πλην render (που δε γίνεται ακόμα), σε πλατφόρμα ταμπλέτας δεν υπάρχει εναλλακτική . Σε music υπερτερεί ακόμα το Surface Pro λόγω DAW μέχρι να έρθει το Logic σε M1 ipad. Android φυσικά ούτε για αστείο

τα android ? Ναι , μια χαρά την κάνουν τη δουλειά τους και φθηνά

Surface pro εχω, αλλα αυτα που λες δεν στεκουν. Ποιος χρήστης με απαιτησεις παιρνει.... Ipad? Η και tablet γενικότερα. Συσκευες καταναλωσης περιεχομενου ειναι. Αντε και content creation του τυπου να γραψεις κανα ποστ στο facebook. Δεν υπαρχει χρηστης με απαιτησεις να κανει δουλεια σε ipad. Αν νομιζεις οτι έχεις απαιτησεις οντας με ένα ipad τοτε απλα οι απαιτησεις σου είναι χαμηλές 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Herald είπε

Surface pro εχω, αλλα αυτα που λες δεν στεκουν. Ποιος χρήστης με απαιτησεις παιρνει.... Ipad? Η και tablet γενικότερα. Συσκευες καταναλωσης περιεχομενου ειναι. Αντε και content creation του τυπου να γραψεις κανα ποστ στο facebook. Δεν υπαρχει χρηστης με απαιτησεις να κανει δουλεια σε ipad. Αν νομιζεις οτι έχεις απαιτησεις οντας με ένα ipad τοτε απλα οι απαιτησεις σου είναι χαμηλές 

Το iPad Pro με τον M1 έχει τα ίδια τεχνικά χαρακτηρίστηκα περίπου με το MacBook M1 . Πιστεύεις αυτα που λες και γράφεις θα ισχύουν και στο μέλλον? 
Μιλάς έχοντας γνώση και εμπειρία του αντικειμένου η απλά τρολαρεις?

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, sv398 είπε

 

Μια χαρά πάει το kotsovolos.gr και στο Chrome και στον browser της Samsung. Το βράδυ θα δω και απο iOS πως πάει αλλά δεν περιμένω διαφορά.

Δε θα συγκρίνουμε μήλα με γαλότσες. Πες μας για minimum 128G συσκευή με pen (και μη σου πω και πληκτρολόγιο γιατί το δικό μου ήρθε και με πληκτρολόγιο στα 620). Που πας με iPad των 32GB?????

Ipad Air 2019 με πληκτρολόγιο κλπ, Ipad Air 2020 χωρίς πληκτρολόγιο.

Για πες μας τώρα για ενημερώσεις ασφαλείας πόσο σε καλύπτει η samsung? Γιατί ψάχνω να βρω συσκευή της από το 2014 που λειτουργεί ενημερωμένη μέχρι το 2021 και δεν βρίσκω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, atheatos είπε

Το iPad Pro με τον M1 έχει τα ίδια τεχνικά χαρακτηρίστηκα περίπου με το MacBook M1 . Πιστεύεις αυτα που λες και γράφεις θα ισχύουν και στο μέλλον? 
Μιλάς έχοντας γνώση και εμπειρία του αντικειμένου η απλά τρολαρεις?

Αρα το λειτουργικό δεν εχει σημασια. Θα πάρω ας πουμε dos και θα τα βαλω σε εναν 5950x και θα έχω ενα τρομερο εργαλείο για απαιτητικους χρηστες. 

Επιπλεον λειψο connectivity. Πως θα συνδεσεις keyboard ποντίκια εξωτερικές οθονες; ακουστικά ηχεια σκληρους και οτι αλλο χρειαζεται ενας απαιτητικος χρηστης στο ipad? 

Για consumption στον καναπέ είναι το ipad, αντε και στη τουαλετα. Εδω το surface pro που ειναι και ανωτερο και πολλες φορες δε με καλυπτει, που πας με το ipad 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Herald είπε

Surface pro εχω, αλλα αυτα που λες δεν στεκουν. Ποιος χρήστης με απαιτησεις παιρνει.... Ipad? Η και tablet γενικότερα.

άσχετα με το M1 , χρήστης που θέλει ταμπλέτα έγραψα . Σε αυτό είναι μονόδρομος το ipad

Φυσικά υπάρχουν πολλοί καλλιτέχνες που το χρησιμοποιούν αποκλειστικά για δημιουργία μουσικής και επεξεργασίας εικόνας και βίντεο χρόνια τώρα

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Επιπλεον λειψο connectivity. Πως θα συνδεσεις keyboard ποντίκια εξωτερικές οθονες; ακουστικά ηχεια σκληρους και οτι αλλο χρειαζεται ενας απαιτητικος χρηστης στο ipad?

όλα αυτά που λες γίνονται ήδη εδώ και καιρό και έχεις λάθος νοοτροπία που το συγκρίνεις με Surface και λαπτοπ γενικότερα .

Το οτι δε σε βολεύει εσένα , οκ , πάσο :) (και εγώ είχα surface και το μετάνιωσα μιας και καμία σχέση δεν έχει στη λειτουργία και εμπειρία αφής, το πούλησα γιατί δε με βόλεψε ,δε σημαίνει οτι είναι κακό)

Το θέμα μας ήταν αν σε Android υπήρχαν λύσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Αρα το λειτουργικό δεν εχει σημασια. Θα πάρω ας πουμε dos και θα τα βαλω σε εναν 5950x και θα έχω ενα τρομερο εργαλείο για απαιτητικους χρηστες. 

Επιπλεον λειψο connectivity. Πως θα συνδεσεις keyboard ποντίκια εξωτερικές οθονες; ακουστικά ηχεια σκληρους και οτι αλλο χρειαζεται ενας απαιτητικος χρηστης στο ipad? 

Για consumption στον καναπέ είναι το ipad, αντε και στη τουαλετα. Εδω το surface pro που ειναι και ανωτερο και πολλες φορες δε με καλυπτει, που πας με το ipad 

Διαβάζεις τι γράφεις? 
Το λειτουργικό αναβαθμίζεται στα iPad . Αυτή είναι η μεγάλη διαφορά με τα Android tablets.

Τώρα αν δεν μπορείς να συνδέσεις σκληρούς και πληκτρολόγιο σε ένα iPad δεν σημαίνει ότι είσαι λιγότερο παραγωγικός. Η ασύρματη τεχνολογια έχει εξελιχτεί αρκετά. Είναι λίγο τραγικό να γράφουμε εν έτη 2021 με λογική 2001.

Ολα είναι θέμα software . Ένας απαιτητικός χρήστης με το κατάλληλο software μπορεί να κάνει την διπλάσια δουλειά από έναν που κάνει με περισσότερο hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, atheatos είπε

Διαβάζεις τι γράφεις? 
Το λειτουργικό αναβαθμίζεται στα iPad . Αυτή είναι η μεγάλη διαφορά με τα Android tablets.

Τώρα αν δεν μπορείς να συνδέσεις σκληρούς και πληκτρολόγιο σε ένα iPad δεν σημαίνει ότι είσαι λιγότερο παραγωγικός. Η ασύρματη τεχνολογια έχει εξελιχτεί αρκετά. Είναι λίγο τραγικό να γράφουμε εν έτη 2021 με λογική 2001.

Ολα είναι θέμα software . Ένας απαιτητικός χρήστης με το κατάλληλο software μπορεί να κάνει την διπλάσια δουλειά από έναν που κάνει με περισσότερο hardware.

Νταξει αλλο μηκος κυματος τελειως. Απαιτητικος χρηστης και ασύρματα στην ιδια προταση δεν παει. Δηλαδη θα συνδεσεις ενα nas με raid ssds μεσω wifi στο router και μετα θα συνδεσεις το ipad μεσω wifi. Επειδη εχεις απαιτησεις ολα αυτα, την στιγμη που θα χάνεις το 90% της ταχυτητας του raid.

Προφανώς εχουμε διαφορετικό ορισμο του τι σημαινει απαιτητικος χρήστης. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Herald είπε

Νταξει αλλο μηκος κυματος τελειως. Απαιτητικος χρηστης και ασύρματα στην ιδια προταση δεν παει. Δηλαδη θα συνδεσεις ενα nas με raid ssds μεσω wifi στο router και μετα θα συνδεσεις με το ipad μεσω wifi. Επειδη εχεις απαιτησεις ολα αυτα, την στιγμη που θα χάνεις το 90% της ταχυτητας του raid.

 

Να σου υπενθυμίσω ότι τα iPad τώρα πια έχουν και usb c . Όποτε αυτά που γράφεις δείχνουν έλλειψη γνώσης και εμπειρίας .

Επρεπε να φανταστώ από την στιγμή που δεν μου απαντησες αν έχεις γνωση και εμπειρία επι του θέματος οτι τρολαρεις….

Δεν είμαστε στο ίδιο μήκος κύματος λυπάμαι. Απαιτητικός χρήστης μπορεί να είναι και κάποιος που διαχειρίζεται τον server του στην οθόνη του iPad αλλά ναι 2021 και γράφουμε με λογική 2001. Κόλλημα σε όλα. 

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, korakios είπε

άσχετα με το M1 , χρήστης που θέλει ταμπλέτα έγραψα . Σε αυτό είναι μονόδρομος το ipad

Φυσικά υπάρχουν πολλοί καλλιτέχνες που το χρησιμοποιούν αποκλειστικά για δημιουργία μουσικής και επεξεργασίας εικόνας και βίντεο χρόνια τώρα

όλα αυτά που λες γίνονται ήδη εδώ και καιρό και έχεις λάθος νοοτροπία που το συγκρίνεις με Surface και λαπτοπ γενικότερα .

Το οτι δε σε βολεύει εσένα , οκ , πάσο :) (και εγώ είχα surface και το μετάνιωσα μιας και καμία σχέση δεν έχει στη λειτουργία και εμπειρία αφής, το πούλησα γιατί δε με βόλεψε ,δε σημαίνει οτι είναι κακό)

Το θέμα μας ήταν αν σε Android υπήρχαν λύσεις

Μα δεν υπαρχει χρηστης που θελει ταμπλετα. Υπάρχει χρήστης που θελει φορητοτητα. Ε απο αυτους οι απαιτητικοι δεν θα πάνε σε ipad ουτε με σφαιρες. 

Πως θα συνδέσεις ολες αυτές τις συσκευές σε ipad? Μη μου πεις για bt ακουστικά ας πουμε γιατι χωρίς ldac (δεν εχουν τα iphone και φανταζομαι ουτε τα ipad) δεν.. Αλλα ακομα και με ldac, bluetooth ακουστικα και απαιτησεις δεν πάνε μαζι. 

2 λεπτά πριν, atheatos είπε

Να σου υπενθυμίσω ότι τα iPad τώρα πια έχουν και usb c . Όποτε αυτά που γράφεις δείχνουν έλλειψη γνώσης και εμπειρίας .

Επρεπε να φανταστώ από την στιγμή που δεν μου απαντησες αν έχεις γνωση και εμπειρία επι του θέματος οτι τρολαρεις….

Δεν είμαστε στο ίδιο μήκος κύματος λυπάμαι. Απαιτητικός χρήστης μπορεί να είναι και κάποιος που διαχειρίζεται τον server του στην οθόνη του iPad αλλά ναι 2021 και γράφουμε με λογική 2001. Κόλλημα σε όλα. 

Ε ναι ρε συ, οι network administrators με ipad ειναι ολοι.... 

Εγω τρολλαρω ομως 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Μα δεν υπαρχει χρηστης που θελει ταμπλετα. Υπάρχει χρήστης που θελει φορητοτητα. Ε απο αυτους οι απαιτητικοι δεν θα πάνε σε ipad ουτε με σφαιρες. 

Πως θα συνδέσεις ολες αυτές τις συσκευές σε ipad? Μη μου πεις για bt ακουστικά ας πουμε γιατι χωρίς ldac (δεν εχουν τα iphone και φανταζομαι ουτε τα ipad) δεν.. Αλλα ακομα και με ldac, bluetooth ακουστικα και απαιτησεις δεν πάνε μαζι. 

Ε ναι ρε συ, οι network administrators με ipad ειναι ολοι.... 

Εγω τρολλαρω ομως 😂

Δεν έγραψα όλοι…Άρα τρολαρεις….

Γιατι συνεχίζεις να ξεφτιλίζεις με υπερβολές αυτά που σου γράφει ο άλλος. Συγνώμη επειδή δεν έχω όρεξη να τρέχω στην κερκίδα πάλι για να φανείς εσυ έξυπνος συνέχισε την συζήτηση με κάποιον που έχει όρεξη….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Herald είπε

Μα δεν υπαρχει χρηστης που θελει ταμπλετα.

σιιιιιιιιγουρα 😁

15 λεπτά πριν, Herald είπε

δεν θα πάνε σε ipad ουτε με σφαιρες. 

βεβαιόοοοοοτατα 🤣

15 λεπτά πριν, Herald είπε

Πως θα συνδέσεις ολες αυτές τις συσκευές σε ipad?

με το γιουεσμπιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι σεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

ή παίρνεις αντάπτορα αστραπήηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηης

Καλή συνέχεια :)

Διόρθωση : Ξέχασα και το μπλε δοοοοοοοοοοοοόοοοοντιιιιιιιιιι

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

σιιιιιιιιγουρα 😁

βεβαιόοοοοοτατα 🤣

με το γιουεσμπιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι σεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

ή παίρνεις αντάπτορα αστραπήηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηης

Καλή συνέχεια :)

Θα συνδεσω ολες αυτρς τις συσκευες στο type c με ανταπτορα? Πως, αυτο ρωταω. Στο surface εχεις το dock που τα πετας ολα πάνω, στο pad πως γινεται? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Herald είπε

Surface pro εχω, αλλα αυτα που λες δεν στεκουν. Ποιος χρήστης με απαιτησεις παιρνει.... Ipad? Η και tablet γενικότερα. Συσκευες καταναλωσης περιεχομενου ειναι. Αντε και content creation του τυπου να γραψεις κανα ποστ στο facebook. Δεν υπαρχει χρηστης με απαιτησεις να κανει δουλεια σε ipad. Αν νομιζεις οτι έχεις απαιτησεις οντας με ένα ipad τοτε απλα οι απαιτησεις σου είναι χαμηλές 

Εν τέλη θα πάρει(ς) τα Windows 11?

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...