Προς το περιεχόμενο

Επεξεργασία εικόνας ( φωτογραφίας ) How to .......


babisskg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Distortion correction κορυφαίο κάνει το dxo photolab. Στις περισσότερες περιπτώσεις το αυτόματο διορθώνει τα πάντα. Κάτι που αφορά περισσότερο ευρυγώνιους φακούς.

Αυτή , είναι χωρίς διόρθωση . Εστιακή απόσταση 16mm σε full frame. Κλασική οπτική ευρυγώνιου. Από το ποδήλατο κάτω δεξιά στο κάδρο , ο φακός είναι λιγότερο από μισό μέτρο. 1.jpg.af0f13d6f0d43374f082a4fc6a5674ae.jpg

 

Κι εδώ η διορθωμένη με ένα click με το dxo photolab με το perspective correction. 

2.jpg.a5873a7890438a118642e853f4aaf054.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

" Υπερβολή "

Το βάζω εδώ, γιατί νομίζω ότι εδώ κουμπώνει καλύτερα.
Είναι καλό να μαθαίνουμε, και να εξελισσόμαστε, όπως είναι καλό να μεταφέρουμε την γνώση και σε άλλους.
Μαθαίνουμε να πατάμε κουμπιά και εντολές , να χρησιμοποιούμε φίλτρα και εργαλεία και ξεχνάμε ένα από τα βασικότερα
το κουμπί της υπερβολής.
Ότι πρόγραμμα και να χρησιμοποιήσουμε, photoshop/lightroom sta windows, ή Gimp/darktable στο Linux,  ή άλλο μικρότερο πρόγραμμα, που μάς δίνει την δυνατότητα να χειριστούμε μπάρες ολίσθησης, ή settings στην camera, έχουν από δίπλα και το κουμπί της υπερβολής, που έτσι και το χρησιμοποιήσεις , γίνονται τα αποτελέσματα δυσανάλογα σε σχέση με την πραγματικότητα.
Έτσι λοιπόν παραβιάζουμε τα φυσικά όρια και το κόκκινο γίνεται πιο κόκκινο, το πράσινο πιο πράσινο  το μπλε πιο μπλε η ευκρίνεια πιο  ξυράφι κ.λ.π.

Το κακό είναι ότι αυτού του είδους τις παραβιάσεις το ανθρώπινο μάτι, τις αντιλαμβάνεται πανεύκολα, και η φυσική αντίδραση σε αυτές είναι η αποστροφή και η απόρριψη.

Απόρριψη στην φωτογραφία, αλλά και μείωση τής άξιας του φωτογραφικού μας προφίλ.

Αν κάποιος δεν μας πει κάτι επάνω σε αυτό, δεν σημαίνει και ότι δεν το είδε.....

Μια κλασική συνταγή ασφάλειας γι αυτό είναι: Αν χρειαστεί να μετακινηθεί μια μπάρα για κάποιο φίλτρο/εργαλείο προς δεξιά /αριστερά για ένα  Α μήκος, επέστρεψε πίσω κατά το 1/3 της αρχικής διαδρομής, και εκεί σταθεροποίησε το.

Υπάρχουν πολλές φωτογραφίες εκεί έξω που μας βγάζουν τα μάτια...μαζί και τα μάτια του φωτογράφου όμως.

P.S. Το βάζω και στο άλλο νήμα , γιατί κι εκεί βγαίνουν μάτια...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνέχεια απο το άλλο νήμα που τα λέγαμε, μιας και ήταν επεξεργασία το θεμα κουβεντας καλύτερα το βάζω εδω, τα καλύτερα νήματα εχει ανοιξει ο Μπάμπης! 

Αυτή πάνω κάτω είναι η δική μου αλήθεια, κάπως έτσι το πηγαίνω για την ωρα και πάντα με βαση τις λιγοστές γνώσεις που εχω!

 

Εκανα απλά ενα export το raw αρχειο σε jpeg και το βαζω να φανουν καλύτερα οι οποίες επεμβάσεις εχω κάνει και μέχρι που πανω κατω ειναι τα δικα μου ορια στην αλήθεια! 

_DSC4987_copy_928x1392.jpg

_DSC4987-Edit_copy_928x1392.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφήνω και αυτό εδω!..

 

Επεξεργασία φωτογραφίας 70+ χρόνια πριν

Το how to δίπλα στα λεκανάκια..

Το αποτέλεσμα του how to λιγο πολύ ολοι το ξερουμε μέσο των φωτογραφιών (σεμιναρίων μεχρι και σήμερα) του άρχοντα της τονικότητας..

 

Anslel Adams, 1902-1984

🙂

Screenshot_20211109-210543_Instagram.jpg

Επεξ/σία από Ntinlanden
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/10/2021 στις 11:19 ΜΜ, Ntinlanden είπε

Συνέχεια απο το άλλο νήμα που τα λέγαμε, μιας και ήταν επεξεργασία το θεμα κουβεντας καλύτερα το βάζω εδω, τα καλύτερα νήματα εχει ανοιξει ο Μπάμπης! 

Αυτή πάνω κάτω είναι η δική μου αλήθεια, κάπως έτσι το πηγαίνω για την ωρα και πάντα με βαση τις λιγοστές γνώσεις που εχω!

 

Εκανα απλά ενα export το raw αρχειο σε jpeg και το βαζω να φανουν καλύτερα οι οποίες επεμβάσεις εχω κάνει και μέχρι που πανω κατω ειναι τα δικα μου ορια στην αλήθεια! 

_DSC4987_copy_928x1392.jpg

_DSC4987-Edit_copy_928x1392.jpg

    Η αρχική ιδέα ήταν να παρασυρθούν κι' άλλοι και να ξεκινήσουν νήματα με ενδιαφέρον για όλους . 

   Ένας βρέθηκε και άνοιξε το ζήτημα της ηθικής στην φωτογραφία , κάτι που πιστεύω να αποκτήσει το ενδιαφέρον που του αρμόζει με τον χρόνο .

   Ο χώρος εδώ μέσα προσφέρεται για ανάπτυξη , σε αντίθεση με τις σελίδες του εξωτερικού , όπου χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα .

   Δεν πρέπει να μείνει το ζήτημα στις καλές σελίδες που άνοιξε κάποιος , αλλά να πάει πιο πέρα .

   Το νήμα με την ματιά του φωτογράφου , ανοίχτηκε ώστε όλοι να αποκτήσουν βήμα όπου οι φωτογραφίες τους θα είναι η αφορμή για περαιτέρω συζητήσεις , πιο ουσιώδεις και εποικοδομητικές . 

   Συν το γεγονός πως , οι γνωστές επώνυμες σελίδες για παρουσίαση φωτογραφιών ....... γι' αλλού ξεκίνησαν ........ 

   Πχ κανείς μέχρι τώρα δεν άνοιξε ένα νήμα για φακούς ....... από ...... έως το πως μπορούν και σε ποιό βαθμό να αξιοποιήσουν τα μεγαπιξελ ενός αισθητήρα ....... με ποιόν τρόπο βρίσκουμε την προσωπική μας προτίμηση / δρόμο σχετικά με το εστιακό μήκος ........ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

Πολυ ωραιο νημα και αυτο και το αλλο...

Το αλλο εχει παρει φωτια κ εχει βρει τη ροη του..

Μακαρι και αυτο

      Αυτή την στιγμή , υπάρχει ένα έλλειμμα σε σελίδες όπου να κυριαρχεί η φωτογραφία αντάμα με τα απαραίτητα τεχνικά σε συζήτηση , μακριά από το κλίμα με τα ανούσια like που φορέθηκαν γενικά και αόριστα . Όσες υπάρχουν είναι , είτε κλειστές ομάδες όπου χειροκροτεί ο ένας τον άλλον και για όποιους λόγους , είτε τα γνωστά multinational στέγαστρα με τα πρωτότυπα like , αλλά με την πλήρη απουσία των dislike τα οποία θα έβλαπταν το γενικότερο αίσθημα .

   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και το εδω νημα μας(της φωτογραφίας) μια χαρά είναι!..

Μοιραζόμαστε τις προσπάθειες μας, μπαίνουμε στο κόπο πολλες φορές να σχολιάσουμε και να ανταλλάξουμε αποψεις σε αυτο που είδαμε, μαθαίνουμε, κλπ κλπ..

Ωραια ροη έχει. 

Τωρα οποιος τρέφεται με likes και καρδούλες και δε ξερω τι δεν θα το κρίνω εγω ουτε κανεις! Υπάρχουν τα πάντα ολα για ολους εκει έξω! 

Προσωπικά θα το ήθελα να γίνει εστω και λιγο πιο αληθινό (λιγο πιο hardcore 😅) αλλα πισω απο ενα πληκτρολόγιο δεν ξέρεις ουτε τον αλλον, δεν ξέρει ο αλλος οτι μπορει να πεις κατι κακοπροαιρετα, με σκοπό εννοειτε την βελτίωση του και οχι την απαξίωση..

Τα μπράβο συγχαρητήρια κλπ κλπ δε σε βοηθάνε..

Ενα εποικοδομητικό σχόλιο ομως ειναι παντα θετικο..απο όποιον και αν ειναι αυτό, μόνο και μονο που μπηκε στο κοπο να το κανει αρκει. Μετα φιλτραρει ο καθενας αναλογα αν του κανει αν τον βοήθησε.

Εγω παντως εχω ευχαριστήσει οποίον το εχει κανει αυτο για εμένα. 

Μπορεί να μην το εχω κανει εγω ομως συχνά για τον λογο ότι πως θα το πάρει..πως θα το λαβει ο αλλος...

Ξαναλεω κακοπροαιρετο!

Φαίνεται εξάλλου εαν είναι ή οχι.

Το θεμα είναι πως θα το εκλάβει ο καθένας..

🙂

 

Υπάρχουν πάντως και τετοιες σελίδες/ομαδες εκει εξω που λειτουργουν με αυτο το τροπο!

 

Πλατιασαμε και αυτα επρεπε να τα λεγαμε απο εκει!..

Επεξ/σία από Ntinlanden
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Ntinlanden είπε

Και το εδω νημα μας(της φωτογραφίας) μια χαρά είναι!..

Μοιραζόμαστε τις προσπάθειες μας, μπαίνουμε στο κόπο πολλες φορές να σχολιάσουμε και να ανταλλάξουμε αποψεις σε αυτο που είδαμε, μαθαίνουμε, κλπ κλπ..

Ωραια ροη έχει. 

Τωρα οποιος τρέφεται με likes και καρδούλες και δε ξερω τι δεν θα το κρίνω εγω ουτε κανεις! Υπάρχουν τα πάντα ολα για ολους εκει έξω! 

Προσωπικά θα το ήθελα να γίνει εστω και λιγο πιο αληθινό (λιγο πιο hardcore 😅) αλλα πισω απο ενα πληκτρολόγιο δεν ξέρεις ουτε τον αλλον, δεν ξέρει ο αλλος οτι μπορει να πεις κατι κακοπροαιρετα, με σκοπό εννοειτε την βελτίωση του και οχι την απαξίωση..

Τα μπράβο συγχαρητήρια κλπ κλπ δε σε βοηθάνε..

Ενα εποικοδομητικό σχόλιο ομως ειναι παντα θετικο..απο όποιον και αν ειναι αυτό, μόνο και μονο που μπηκε στο κοπο να το κανει αρκει. Μετα φιλτραρει ο καθενας αναλογα αν του κανει αν τον βοήθησε.

Εγω παντως εχω ευχαριστήσει οποίον το εχει κανει αυτο για εμένα. 

Μπορεί να μην το εχω κανει εγω ομως συχνά για τον λογο ότι πως θα το πάρει..πως θα το λαβει ο αλλος...

Ξαναλεω κακοπροαιρετο!

Φαίνεται εξάλλου εαν είναι ή οχι.

Το θεμα είναι πως θα το εκλάβει ο καθένας..

🙂

 

Υπάρχουν πάντως και τετοιες σελίδες/ομαδες εκει εξω που λειτουργουν με αυτο το τροπο!

 

Πλατιασαμε και αυτα επρεπε να τα λεγαμε απο εκει!..

    Το μάζεψα το σχόλιο από εδώ για να μην κακοφορμίσει το νήμα και το πήγα στην ματιά του φωτογράφου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προχθές άρχισα να πειραματίζομαι με το Silver Efex Pro που είναι μέρος του DxO Nik Collection. Θεωρείται πολύ καλή λύση για επεξεργασία ασπρόμαυρων εικόνων που πάει λίγο παραπέρα σε σχέση με τα κλασικά προγράμματα επεξεργασίας. Προσωπικά μου άρεσε πολύ και βάζω κάποιες εικόνες μιας και υπάρχει σχετικό thread. 

 

 

DSCF0115.jpg

 

DSCF0138.jpg

 

DSCF0920.jpg

 

DSCF5919_1.jpg

 

DSCF9663_2.jpg

 

DSCF6403123.jpg

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, pifilos είπε

Προχθές άρχισα να πειραματίζομαι με το Silver Efex Pro που είναι μέρος του DxO Nik Collection. Θεωρείται πολύ καλή λύση για επεξεργασία ασπρόμαυρων εικόνων που πάει λίγο παραπέρα σε σχέση με τα κλασικά προγράμματα επεξεργασίας. Προσωπικά μου άρεσε πολύ και βάζω κάποιες εικόνες μιας και υπάρχει σχετικό thread. 

 

 

DSCF0115.jpg

 

DSCF0138.jpg

 

DSCF0920.jpg

 

DSCF5919_1.jpg

 

DSCF9663_2.jpg

 

DSCF6403123.jpg

   Ψηφίζω άνετα το Kadett A ....... διότι είναι της ηλικίας μου , διότι είναι το Coupé , διότι είναι μέσα στα άμεσα ενδιαφέροντα μου , διότι είναι μία ανάσα από το Rallye , διότι είναι πολύ ωραία η γωνία λήψης ....... μπλα μπλα μπλα ......

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

Ψηφίζω άνετα το Kadett A ....... διότι είναι της ηλικίας μου , διότι είναι το Coupé , διότι είναι μέσα στα άμεσα ενδιαφέροντα μου , διότι είναι μία ανάσα από το Rallye , διότι είναι πολύ ωραία η γωνία λήψης ....... μπλα μπλα μπλα ......

..δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω.. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφήνω εδώ δύο tutorials για το lightroom 

Απο αυτα τα δυο μπορώ να πω ότι έμαθα το lightroom, τα βασικά του δηλαδή ώστε να παρω μια σειρά. 

Αξιζει να τα δει οποίος θέλει να ασχοληθεί με αυτο το πρόγραμμα, για εμένα είναι τα καλύτερα ελληνικά tutorials για το lightroom που εχω βρει.

 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος χρησιμοποιει το capture one, τι ρυθμισεις βαζετε οταν κανετε export σε jpeg?Κυμαινεστε στο 80-100%?

Δεν ξερω αν αξιζει να γινεται στο 100% γιατι δημιουργει αρχεια με μεγεθος 10mb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, harisv είπε

Καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος χρησιμοποιει το capture one, τι ρυθμισεις βαζετε οταν κανετε export σε jpeg?Κυμαινεστε στο 80-100%?

Δεν ξερω αν αξιζει να γινεται στο 100% γιατι δημιουργει αρχεια με μεγεθος 10mb.

Πάντα στο 80% το αφήνω καθώς δίνει νορμαλ μέγεθος αρχείου με καλή ποιότητα. Όντως δεν αξίζει να βάλεις κάτι διαφορετικό ειδικά δε αν μόνο τις ανεβάζεις κάπου δεν εκτυπώνεις. Αν θυμάμαι σωστά οι μεγαλύτερες τιμές παίζουν ρόλο σε μεγάλες εκτυπώσεις. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...