Προς το περιεχόμενο

Επεξεργασία εικόνας ( φωτογραφίας ) How to .......


babisskg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικά αυτά που δίνονται τσάμπα, δεν τα εκτιμά κανείς. Ωστόσο και το Nikon NX Studio και το Canon Digital Photo Professional , είναι πολύ καλά για επεξεργασία  raw !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για να ανακεφαλαιώσουμε , να δούμε που πάμε.......λοιπόν...

από επεξεργαστή έχουμε 8πυρηνο με 32GB μνήμες και λειτουργεικα 1. Linux 64bito se  SSD kai   2. Windows 10 64bito σε ξεχωριστό SSD........ένταξη παλιό είναι, αλλά τραβάει ακόμα γερά στην ανηφόρα, αρκετά φορτωμένο, και σφυρίζει και στις στροφές...με τρεις οθόνες αμφιθεατρικά παρατεταγμένες.......δεν έχω παράπονο, την δουλειά μου την κάνω.

Το RawTherapee δεν ξέρω για τα windows πως θα τα πάει, αλλά στο Linux που το τρέχω τώρα το πηγαίνει μαρούλι.
Δουλεύει στο ρελαντί και το πρόγραμμα αλλά και το pc.......άσε που στην μια οθόνη έχει μια αρμαθιά από RawTherapευτές ( Youtube videos), στην μεσαία το RawTherapee μαζί με τον RawTherapευόμενο, και στην 3η το RawPedia με το φοβερό documentation.......που τα βρίσκουνε  και τα γράφουνε τόσα?
Και να σκεφτεί κανείς ότι στην επόμενη version v5.9, θα βάλουνε λένε πιο πολλά καλούδια....τι άλλο να βάλουνε πια?...μόνο καφέ που δεν ψήνει 😄

Ακόμα και αν δεν το μάθει κάποιος να το χειρίζεται τέλεια, σίγουρα η τριβή μαζί του αφήνει πίσω την γνώση των λαθών, ώστε να βελτιώσει την τεχνική στις επόμενες λήψεις !!! ....που αυτό από μόνο του είναι μεγάλο κέρδος.

Για την ώρα πάντως, είμαστε στην φάση της περισυλλογής Youtubers RawTherapeυτές( είναι και πολλοί, ...αλλά όχι όλοι τους καλοί).

Σίγουρα κάτι καλό θα βγει και από αυτό 😊

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενική ερώτηση με κυρίως αισθητικό περιεχόμενο. Πιστεύετε πως η προσθήκη κόκκου (grain) σε μια φωτογραφία είτε έγχρωμη είτε ασπρόμαυρη στην ψηφιακή πάντα εκδοχή της είναι δήθεν - επιδηκτική ; Έχει δηλαδή αρνητικό πρόσημο ή αναλόγως του τι απεικονίζει μια φωτογραφία ;  Δεν αναφέρομαι στον θόρυβο που μπορεί να υπάρχει λόγω υψηλού ISO ή εν πάση περιπτώσει κακής έκθεσης αλλά στην τεχνητή προσθήκη κόκκου μέσω προγράμματος. 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, pifilos είπε

Γενική ερώτηση με κυρίως αισθητικό περιεχόμενο. Πιστεύετε πως η προσθήκη κόκκου (grain) σε μια φωτογραφία είτε έγχρωμη είτε ασπρόμαυρη στην ψηφιακή πάντα εκδοχή της είναι δήθεν - επιδηκτική ; Έχει δηλαδή αρνητικό πρόσημο ή αναλόγως του τι απεικονίζει μια φωτογραφία ;  Δεν αναφέρομαι στον θόρυβο που μπορεί να υπάρχει λόγω υψηλού ISO ή εν πάση περιπτώσει κακής έκθεσης αλλά στην τεχνητή προσθήκη κόκκου μέσω προγράμματος. 

     Είναι γνωστές οι θέσεις μου για το post processing , θέλω όμως να δώ τις απαντήσεις .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, pifilos είπε

Γενική ερώτηση με κυρίως αισθητικό περιεχόμενο. Πιστεύετε πως η προσθήκη κόκκου (grain) σε μια φωτογραφία είτε έγχρωμη είτε ασπρόμαυρη στην ψηφιακή πάντα εκδοχή της είναι δήθεν - επιδηκτική ; Έχει δηλαδή αρνητικό πρόσημο ή αναλόγως του τι απεικονίζει μια φωτογραφία ;  Δεν αναφέρομαι στον θόρυβο που μπορεί να υπάρχει λόγω υψηλού ISO ή εν πάση περιπτώσει κακής έκθεσης αλλά στην τεχνητή προσθήκη κόκκου μέσω προγράμματος. 

Η προσθήκη κόκκου είναι καθαρά για artistic αποτέλεσμα μιας φωτογραφίας και εκεί μιλάμε για καλλιτεχνικής φύσεως φώτο. Οπότε όχι. Αν ο καλλιτέχνης θέλει να αποδώσει έτσι το έργο του, όλα καλά. Θα έλεγες σε έναν ποιητή τι λέξεις να χρησιμοποιήσει στο ποίημα του;

Το αν θα μου αρέσει όμως είναι τελείως υποκειμενικό. Οπως και η τέχνη άλλωστε

Για όλους τους υπόλοιπους λόγους όμως (πλην καλλιτεχνικής φώτο) θεωρώ τον κόκκο ως κάτι μη επιθυμητό. 

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pifilos είπε

Δεν αναφέρομαι στον θόρυβο που μπορεί να υπάρχει λόγω υψηλού ISO ή εν πάση περιπτώσει κακής έκθεσης αλλά στην τεχνητή προσθήκη κόκκου μέσω προγράμματος. 

Φαίνεται . Δύσκολο να μην είναι χτυπητό το αποτέλεσμα. Καλύτερα αν θέλει κάποιος να πάρει γεύση , να το κάνει με φυσικό τρόπο . Αυξάνει ταχύτητα , κάτι που δεν χαλάει το αποτέλεσμα πλην συγκεκριμένων περιπτώσεων και αφήνει τη φωτογραφική να ανεβάσει iso . Ο ψηφιακός θόρυβος πάντως είναι αντιαισθητικός γενικά. Από την άλλη σε φίλμ και ειδικά σε μαυρόασπρο , είχε κάποιο χαρακτήρα και έδινε δυνατότητες για φωτογραφίες που δεν έβγαιναν με άλλο τρόπο . Εδώ , ένας βγάζει γάμους με παλιές κάμερες και μαυρόασπρα φιλμ 3200 asa . Το αποτέλεσμα μου αρέσει . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

     Είναι γνωστές οι θέσεις μου για το post processing , θέλω όμως να δώ τις απαντήσεις .

Ναι και εγώ περισσότερο για στατιστικούς λόγους. 

 

1 ώρα πριν, highpriest είπε

Η προσθήκη κόκκου είναι καθαρά για artistic αποτέλεσμα μιας φωτογραφίας και εκεί μιλάμε για καλλιτεχνικής φύσεως φώτο. Οπότε όχι. Αν ο καλλιτέχνης θέλει να αποδώσει έτσι το έργο του, όλα καλά. Θα έλεγες σε έναν ποιητή τι λέξεις να χρησιμοποιήσει στο ποίημα του;

Το αν θα μου αρέσει όμως είναι τελείως υποκειμενικό. Οπως και η τέχνη άλλωστε

Για όλους τους υπόλοιπους λόγους όμως (πλην καλλιτεχνικής φώτο) θεωρώ τον κόκκο ως κάτι μη επιθυμητό. 

Ναι εννοείται υποκειμενικό για αυτό ήθελα να δω γνώμες. Χάριν συζήτησης επίσης τι θεωρείται καλλιτεχνική φωτογραφία ; Είναι κάτι συγκεκριμένο ή και αυτό παραμένει υποκειμενικό ; 

39 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Φαίνεται . Δύσκολο να μην είναι χτυπητό το αποτέλεσμα. Καλύτερα αν θέλει κάποιος να πάρει γεύση , να το κάνει με φυσικό τρόπο . Αυξάνει ταχύτητα , κάτι που δεν χαλάει το αποτέλεσμα πλην συγκεκριμένων περιπτώσεων και αφήνει τη φωτογραφική να ανεβάσει iso . Ο ψηφιακός θόρυβος πάντως είναι αντιαισθητικός γενικά. Από την άλλη σε φίλμ και ειδικά σε μαυρόασπρο , είχε κάποιο χαρακτήρα και έδινε δυνατότητες για φωτογραφίες που δεν έβγαιναν με άλλο τρόπο . Εδώ , ένας βγάζει γάμους με παλιές κάμερες και μαυρόασπρα φιλμ 3200 asa . Το αποτέλεσμα μου αρέσει . 

Ισχύει ο ψηφιακός θόρυβος δεν είναι ευχάριστος τουλάχιστον για για μένα. Όσες φορές προσπάθησα επίτηδες να βγει δεν ήταν ωραίο το αποτέλεσμα. Ενδιαφέρων σύνδεσμος. Μου κάνει εντύπωση όχι το ότι υπάρχει κόσμος που βγάζει ακόμα εκδηλώσεις με φιλμ (ίσα ίσα γενναίο και διαφορετικό) αλλά ότι υπάρχει κόσμος που θέλει τέτοιο αποτέλεσμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, pifilos είπε

Χάριν συζήτησης επίσης τι θεωρείται καλλιτεχνική φωτογραφία ; Είναι κάτι συγκεκριμένο ή και αυτό παραμένει υποκειμενικό ; 

 

Μισό να πιάσω τα ποπ κορν μου...🍿🍿🍿

Συνεχίστε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, pifilos είπε

Ναι και εγώ περισσότερο για στατιστικούς λόγους. 

 

Ναι εννοείται υποκειμενικό για αυτό ήθελα να δω γνώμες. Χάριν συζήτησης επίσης τι θεωρείται καλλιτεχνική φωτογραφία ; Είναι κάτι συγκεκριμένο ή και αυτό παραμένει υποκειμενικό ; 

Ισχύει ο ψηφιακός θόρυβος δεν είναι ευχάριστος τουλάχιστον για για μένα. Όσες φορές προσπάθησα επίτηδες να βγει δεν ήταν ωραίο το αποτέλεσμα. Ενδιαφέρων σύνδεσμος. Μου κάνει εντύπωση όχι το ότι υπάρχει κόσμος που βγάζει ακόμα εκδηλώσεις με φιλμ (ίσα ίσα γενναίο και διαφορετικό) αλλά ότι υπάρχει κόσμος που θέλει τέτοιο αποτέλεσμα. 

    Σωστή ερώτηση , τι θα πει καλλιτεχνική φωτογραφία λοιπόν . Απλό παράδειγμα όπου αν βάλεις εμένα να τραγουδήσω θα ανακαλύψεις τον καλύτερο τρόπο για να φύγουν αμέσως από το σπίτι σου τυχόν ανεπιθύμητοι ! Ενώ αν έβαζες έναν πραγματικό καλλιτέχνη με σπουδές φωνητικής , με προϋπηρεσία , με συμμετοχή σε εκδηλώσεις , με δισκογραφικό έργο κλπ , οι ανεπιθύμητοι σίγουρα θα έμεναν και δεν θα είχαν και ξεκολλημό κιόλας .

   Τι θεωρείται λοιπόν καλλιτεχνική φωτογραφία ? 

2 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Σωστή ερώτηση , τι θα πει καλλιτεχνική φωτογραφία λοιπόν . Απλό παράδειγμα όπου αν βάλεις εμένα να τραγουδήσω θα ανακαλύψεις τον καλύτερο τρόπο για να φύγουν αμέσως από το σπίτι σου τυχόν ανεπιθύμητοι ! Ενώ αν έβαζες έναν πραγματικό καλλιτέχνη με σπουδές φωνητικής , με προϋπηρεσία , με συμμετοχή σε εκδηλώσεις , με δισκογραφικό έργο κλπ , οι ανεπιθύμητοι σίγουρα θα έμεναν και δεν θα είχαν και ξεκολλημό κιόλας .

   Τι θεωρείται λοιπόν καλλιτεχνική φωτογραφία ? 

    Τι θα πει σωστή έκθεση στην φωτογραφία ? Σωστή όσον αφορά ποιό μέρος , το αριθμητικό όπου διορθώνοντας διάφορες παραμέτρους πετυχαίνεις μια έκθεση φέρνοντας την μπάρα εξισορρόπησης ακριβώς στην μέση ? 

   Είναι αυτό αρκετό η μήπως χρειάζεται κάτι άλλο ?

7 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Σωστή ερώτηση , τι θα πει καλλιτεχνική φωτογραφία λοιπόν . Απλό παράδειγμα όπου αν βάλεις εμένα να τραγουδήσω θα ανακαλύψεις τον καλύτερο τρόπο για να φύγουν αμέσως από το σπίτι σου τυχόν ανεπιθύμητοι ! Ενώ αν έβαζες έναν πραγματικό καλλιτέχνη με σπουδές φωνητικής , με προϋπηρεσία , με συμμετοχή σε εκδηλώσεις , με δισκογραφικό έργο κλπ , οι ανεπιθύμητοι σίγουρα θα έμεναν και δεν θα είχαν και ξεκολλημό κιόλας .

   Τι θεωρείται λοιπόν καλλιτεχνική φωτογραφία ? 

    Τι θα πει σωστή έκθεση στην φωτογραφία ? Σωστή όσον αφορά ποιό μέρος , το αριθμητικό όπου διορθώνοντας διάφορες παραμέτρους πετυχαίνεις μια έκθεση φέρνοντας την μπάρα εξισορρόπησης ακριβώς στην μέση ? 

   Είναι αυτό αρκετό η μήπως χρειάζεται κάτι άλλο ?

    Κι' αν τα παραπάνω δεν είναι αρκετά τότε ποιές είναι οι παράμετροι που πρέπει να επέμβει κάποιος κατά την χρήση post processing ώστε να πετύχει την δημιουργία μιάς καλλιτεχνικής φωτογραφίας ? 

    Εύχομαι να έχετε μεγάλες σακούλες με pop corn ! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου έστειλε ένας φίλος κάποια RAW αρχεία από πρόσφατο ταξίδι του στη Σλοβενία για επεξεργασία και πειραματισμό. Μιας και ο ίδιος ξεκίνησε πρόσφατα να χρησιμοποιεί manual ρυθμίσεις (και γενικά φωτογραφική μηχανή) διάλεξα επίτηδες μια λήψη που ενώ είναι σε ιδανική τοποθεσία το αρχικό αρχείο είναι σχετικά ταλαιπωρημένο. Σίγουρα έπαιξαν ρόλο και οι συνθήκες κατά τη λήψη η οποία έγινε με μια Canon M200 και τον 15-45mm kit. 

Χρησιμοποίησα το Capture One και το Color Efex του Nik Collection από το DXO. 

301797376_IMG_20791.jpg.1e7b4d841e2c80ba79d1b4c88dd63dfb.jpg
 

 

 

IMG_2079.jpg.2468f199d153518f9c693fa4a50ed956.jpg

Η εικόνα είναι κομμένη σίγουρα στο 50% καθώς τα 45mm δεν ήταν αρκετά για να απομονώσουν το νησάκι συν το γεγονός πως ο ουρανός ήταν άδειος. 

Σα γενικές αλλαγές για να μη βάζω διαδοχικές εικόνες όπως έκανα σε παλιότερο post έκανα τα παρακάτω

Αφαίρεση κλαδιών και οτιδήποτε θεωρούσα πως αποσπά την προσοχή

- αύξησα τη θερμότητα
- μείωσα τα highlights
- αύξησα τα shadows 
- μείωσα το black
- αύξησα το dehaze
- ελάχιστη αύξηση σε αντίθεση και κορεσμό 

Τοπικά επεξεργάστηκα χωριστά τα χρώματα σε δέντρα - γη και σε ουρανό - θάλασσα και στη συνέχεια έκανα τις παρακάτω τοπικές αλλαγές. 

1323343523_.jpg.d0d128ac16ab0b1825498e634f878e9e.jpg

 

Τα παραπάνω έγιναν στο Capture One. Στη συνέχεια το έκανα export στο Color Efex και χρησιμοποίησα ένα recipe που έχω φτιάξει που έχει τα παρακάτω "φίλτρα" τα οποία τα αλλάζω ανάλογα με τη λήψη απλώς το recipe βοηθάει για να είναι μαζεμένα. Συνήθως τα χρησιμοποιώ σε opacity 1% - 35%. Δεν αλλάζουν ιδιαίτερα την εικόνα αλλά προσθέτουν έναν πιο ήπιο χαρακτήρα και  "μαλακώνουν" κάπως το φως. 

image.png.f657222edcfb7ec97775a219eeea0d36.png


Υ.Γ.  έκανα το post περισσότερο για να μένει ζεστό το thread :P  και για να μοιραστεί και κάποιος άλλος τον τρόπο που επεξεργάζεται τα αρχεία του. 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, pifilos είπε

Μου έστειλε ένας φίλος κάποια RAW αρχεία από πρόσφατο ταξίδι του στη Σλοβενία για επεξεργασία και πειραματισμό. Μιας και ο ίδιος ξεκίνησε πρόσφατα να χρησιμοποιεί manual ρυθμίσεις (και γενικά φωτογραφική μηχανή) διάλεξα επίτηδες μια λήψη που ενώ είναι σε ιδανική τοποθεσία το αρχικό αρχείο είναι σχετικά ταλαιπωρημένο. Σίγουρα έπαιξαν ρόλο και οι συνθήκες κατά τη λήψη η οποία έγινε με μια Canon M200 και τον 15-45mm kit. 

Χρησιμοποίησα το Capture One και το Color Efex του Nik Collection από το DXO. 

301797376_IMG_20791.jpg.1e7b4d841e2c80ba79d1b4c88dd63dfb.jpg
 

 

 

IMG_2079.jpg.2468f199d153518f9c693fa4a50ed956.jpg


Σα γενικές αλλαγές για να μη βάζω διαδοχικές εικόνες όπως έκανα σε παλιότερο post έκανα τα παρακάτω

Αφαίρεση κλαδιών και οτιδήποτε θεωρούσα πως αποσπά την προσοχή

- αύξησα τη θερμότητα
- μείωσα τα highlights
- αύξησα τα shadows 
- μείωσα το black
- αύξησα το dehaze
- ελάχιστη αύξηση σε αντίθεση και κορεσμό 

Τοπικά επεξεργάστηκα χωριστά τα χρώματα σε δέντρα - γη και σε ουρανό - θάλασσα και στη συνέχεια έκανα τις παρακάτω τοπικές αλλαγές. 

1323343523_.jpg.d0d128ac16ab0b1825498e634f878e9e.jpg

 

Τα παραπάνω έγιναν στο Capture One. Στη συνέχεια το έκανα export στο Color Efex και χρησιμοποίησα ένα recipe που έχω φτιάξει που έχει τα παρακάτω "φίλτρα" τα οποία τα αλλάζω ανάλογα με τη λήψη απλώς το recipe βοηθάει για να είναι μαζεμένα. Συνήθως τα χρησιμοποιώ σε opacity 1% - 35%. Δεν αλλάζουν ιδιαίτερα την εικόνα αλλά προσθέτουν έναν πιο ήπιο χαρακτήρα και  "μαλακώνουν" κάπως το φως. 

image.png.f657222edcfb7ec97775a219eeea0d36.png


Υ.Γ.  έκανα το post περισσότερο για να μένει ζεστό το thread :P  και για να μοιραστεί και κάποιος άλλος τον τρόπο που επεξεργάζεται τα αρχεία του. 

Απο το τίποτα έβγαλες μια ενδιαφερουσα και ώραια σύνθεση. Ωραίος!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, decentintocerberon είπε

ο φίλος για τον οποίο επεξεργάστηκες το παραπάνω τι είπε οταν είδε το αποτέλεσμα ;

Ότι θα ήθελε πιο μπλε τον ουρανό και το νερό της λίμνης κάτι που εγώ τουλάχιστον δεν κατάφερα στη συγκεκριμένη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, pifilos είπε

Ότι θα ήθελε πιο μπλε τον ουρανό και το νερό της λίμνης κάτι που εγώ τουλάχιστον δεν κατάφερα στη συγκεκριμένη. 

Για να αλλάξεις τον ουρανό στην συγκεκριμένη φωτογραφία είναι αρκετά δύσκολο και οι 2 λόφοι πίσω πίσω θα σε προβληματίσουν ιδιαίτερα. Εάν τους αφαιρέσεις η δουλειά γίνεται ευκολότερα. Άλλαξα μόνο τον ουρανό, λίγο contrast και κατέβασμα λίγο τη θερμοκρασία να φαίνεται περισσότερο μπλε η εικόνα. Προτιμώ τη δική σου επεξεργασία απλά δείχνω την πρόχειρη αλλαγή του ουρανού (θέλει κατέβασμα ο κορεσμός) μιας και τη ζήτησε ο φίλος σου.
36463.jpg.5b8ad3bf5295e237f154aa65de725e1e.jpg 

Επεξ/σία από GQPhDFBI
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pifilos είπε

Ότι θα ήθελε πιο μπλε τον ουρανό και το νερό της λίμνης κάτι που εγώ τουλάχιστον δεν κατάφερα στη συγκεκριμένη. 

Στην φώτο αυτή όσο και να παίξεις με το exposure του ουρανού, την θερμοκρασία και το κοντράστ, δεν θα πάρεις κάτι που να δείχνει φυσικό. Πολλές φορές όταν "αλλάζουμε τα φώτα" σε μια φωτογραφία, πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας και πως δένει το σύνολο της εικόνας στα επιμέρους σημεία του.

Θεωρώ πως η προσέγγιση σου ήταν μια απο τις σωστές λύσεις. Θα μπορούσε να περάσει ως φυσική εικόνα και τελικά αυτό είναι που κάνει μια εικόνα αληθοφανή και όχι επεξεργασμένη.

Πρέπει πάντα να έχουμε την αντίληψη, απο που έρχεται το φως, που χτυπάει, που αντανακλάει και πως. Αλλιώς πάντα μια κακώς επεξεργασμένη εικόνα θα δείχνει "φάλτσα".

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...