Προς το περιεχόμενο

Επεξεργασία εικόνας ( φωτογραφίας ) How to .......


babisskg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 μήνες μετά...
  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν και δεν είμαι υπέρ της επεξεργασίας της φωτογραφίας, καταλαβαίνω  ότι είναι αρκετές οι φορές που χρειάζεται , για να βελτιωθούν κάποια ελαττώματα / παραλήψεις /υπερβάσεις σε ειδικές καταστάσεις φωτογράφισης......είναι να μην σου τύχει......μετά τρέχεις και δεν φτάνεις..

Έφτασα κι εγώ εκεί....πάνω στην τρεχάλα μου, θυμήθηκα  και το " RawTherapee ", το οποίο, ομολογουμένως αν και το είχα στον υπολογιστή, δεν είχε χρειαστεί να το αγγίξω μέχρι τώρα.

Αν και η επαφή μου μαζί του μέχρι τώρα καθαρά επιδερμική, μου αφήνει καλύτερες εντυπώσεις από άλλα παρόμοια γνωστά και εμπορικά προγράμματα, που κυκλοφορούν στην αγορά.

Τα παιδιά που το συντηρούν και το αναπτύσσουν  , όλοι τους εθελοντές και τους αξίζει ένα μπράβο για το έργο που προσφέρουν, για να έχουμε εμείς αυτό το πρόγραμμα δωρεάν, και με τόσες πολλές δυνατότητες.

Όπως δείχνει...... η γνώση της βαθύτερης υπόστασης του Pixel, δεν ανήκει πλέον μοναρχικά στους εμπορικούς κολοσσούς της αγοράς , αλλά σε ολόκληρο τον πλανήτη!

Λάτρης του Opensource, βάζω ένα λίνκ:  https://pixls.us/software/ που ασχολείται δυναμικά με αυτό και την φωτογραφία.....σίγουρα οι παλιοί λινουξάδες και φωτογράφοι του forum το γνωρίζουν αυτό, αλλά οι νεώτεροι ίσως βρουν ενδιαφέρουσες λύσεις εκεί μέσα.

Ένα είναι σίγουρο , η πληροφορία στο pixel, που έχει χαθεί εντελώς κατά την λήψη, δεν γίνεται να ανακτηθεί στην επεξεργασία......γι αυτό παίδες προσοχή πριν το κλικ.

1.Check στην σκηνη
2. Check στον φωτισμό
3.Check στα settings
4. Κλικ!

Την καλημέρα μου από Holland!

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, decentintocerberon είπε

στο rawtherapee οσο ψάχνεις ,βρίσκεις.

Κάνει πάρα πολλά ως πρόγραμμα. Αρκεί να υποστηρίζει το set up σου. Πχ canon rp δεν υποστηρίζει . Και να τρέχει στο μηχάνημα, γιατί σε μερικά του τη βαράει και δεν τρέχει . Επίσης παραδόξως, το έχω δει να λειτουργεί καλύτερα σε windows μηχανήματα και όχι σε linux !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/9/2022 στις 2:00 ΜΜ, Snorky.GR είπε

Έχουμε κάποιον εδώ, που να ασχολείται με το " RawTherapee " , και να μπορεί να μας πει κάποια πράγματα επάνω σε αυτό?

Είναι καταπληκτικό πρόγραμμα. Δοκίμασα και άλλα open source (πχ darktable) αλλά δε μου έκατσαν καλά.

Επίσης, φρόντισε να έχεις δυνατό επεξεργαστή αν το χρησιμοποιείς.

Μεταξύ άλλων και πολύ βολικό batch processing. Μπορείς να στείλεις στην ουρά για επεξεργασία πολλές διαφορετικές εκδοχές του ίδιου RAW αρχείου μαζί με τα άλλα RAW.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η τρεχουσα εκδοση (5.8) ειναι σταθερη , η προηγουμενη εκλεινε τυχαια ,κολλαγε .

Για σονυ raw εχει ως τωρα το καλύτερη διαχειριση στο θόρυβο και είναι το μονο που με επεισε οτι αν κάνει λαθος εκτίμηση η μηχανη στην ισορροπία λευκού ,μπορείς υστερα να το διορθωσεις :-)

Επίσης στη τελευταια κατηγορία οπου επιλέγεις το τρόπο που διαβαζει το Raw εχει επιλογές που θα σε βοηθήσουν σε περιπτώσεις υψηλου iso.

Eίναι εντυπωσιακό το φίλτρο dead-hot pixels.

χρησιμοποιώ συχνά τη διορθωση της γεωμετρίας είδικά στον 20mm .

Color->soft light !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, decentintocerberon είπε

η τρεχουσα εκδοση (5.8) ειναι σταθερη

Σε pc με w11 pro γνήσια φυσικά με όλα τα updates, μερικές φορές δεν ανοίγει . Με hardware που επαρκεί για τα πάντα. Την canon rp την αναγνωρίζει ως AEE SD 19 .

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με w11 καλή τύχη ,γιατι στη τύχη βγαινουν και τα updates.

Επίσης 5.8 κυκλοφορησε σχεδον ενα χρονο πριν απο τα 11. Πόσο μάλλον πριν απο τα P cores +e cores.

Οποτε δε μ κάνει εντυπωση.

Επίσης είμαι σίγουρος οτι οι ανθρωποι που εγραψαν το rawtherapee τα χουν βρει αρκετα σκουρα με τα παραπάνω δυο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

χωρις υπερβολή ,5 κλικ στο rawtherapee ,οπτικη προσεγγιση στο δικο σου απο το πιο σκοτεινο δειγμα.

είναι μη παρεμβατική επεξεργασια ,χωρις προσθηκη. Επαιξα μονο με Highlight +shadows12185537_10153741338252490_2209772308022773969_o-1-1.jpg.2254f4f960264b36d17933cd60d982ad.jpg

Επεξ/σία από decentintocerberon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, decentintocerberon είπε

χωρις υπερβολή ,5 κλικ στο rawtherapee ,οπτικη προσεγγιση στο δικο σου απο το πιο σκοτεινο δειγμα.12185537_10153741338252490_2209772308022773969_o-1-1.jpg.2254f4f960264b36d17933cd60d982ad.jpg

Ναι αλλα δεν εχει βγαλει σκουπιδακια και ουτε εχει μετακινησει το αλογο :P

 

Επισης, καλα τα αυτοματοποιημενα φιλτρα, 3-4 κλικς, αλλα για μενα πρεπει να ξερεις και πως μπορεις να τα κανεις με χειροκινητο τροπο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GoMaR είπε

Ναι αλλα δεν εχει βγαλει σκουπιδακια και ουτε εχει μετακινησει το αλογο :P

 

είναι μη παρεμβατική επεξεργασια ,χωρις προσθηκη. Επαιξα μονο με Highlight +shadows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έτοιμο φιλτρο εχει πιο εντυπωσιακό αποτέλεσμα -> 0->100 ,το βλέπεις με 1 κλικ και λες πωωωωωω αααα

αν το δεις βημα βημα δεν εντυπωσιαζει και δε πληρωνεις κιολας :-)

βλέπω τυπους που πουλάνε presets για το ενα και το αλλο και αναρωτιεμαι τα αγοράζει καποιος αυτα και γιατι ;

η απάντηση ειναι ->0->100 ,το βλέπεις με 1 κλικ και λες πωωωωωω αααα και αμεσως ενεργοποιείται η παιδική συμπεριφορά "κι εγω θέλω".

Γι αυτούς δεν είναι το rawtherapee :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...