Προς το περιεχόμενο

Η Τράπεζα Πειραιώς γίνεται η τρίτη συστημική τράπεζα που υποστηρίζει το Apple Pay


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Άντε παίρνει σειρά και η εθνική. 
 

ρε παιδιά στα ΑΤΜ έχει ένα σηματάκι contactless. Γιατί δε το ενεργοποιούν να μπορούμε να κάνουμε αναλήψεις με αυτό το τρόπο; Δεν υπάρχει λόγος να κουβαλάμε τις κάρτες μόνο για ανάληψη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsarouc είπε

Και είναι και το άλλο.. γιατί να περνάνε όλες οι συναλλαγές μου ΚΑΙ από την Πειραιώς ΚΑΙ από την google η την Apple? Είπαμε... ιδιωτικότητα δεν έχω κανένα απολύτως θέμα και δεν με ενοχλούν οι κάμερες στο δρόμο που λέει ο λόγος κλπ. Αλλά συναλλαγές και χρήμα? Γιατί να ξέρει ΚΑΙ η google και η Apple τον τζίρο των συναλλαγών μου των ανέπαφων? 

vs

Στις 19/7/2021 στις 7:12 ΜΜ, tsarouc είπε

Καταρχάς προσωπικά με έχει βοηθήσει άπειρες φορές το tracking activity των εφαρμογών.
[...]
Προσωπικά προτιμώ να με παρακολουθεί ο γίγαντας γιατί φαίνεται ξεκάθαρα παρά κάποιος που δεν φαίνεται και κρύβεται όπου γουστάρει... σκεφτείτε το λοιπόν...

Αστείο το ότι πιστεύεις πως οι τράπεζες ή οι Visa/Mastercard κρατάνε για πάρτη τους τις πληροφορίες των αγορών σου.
Παραδέξου πως απλά ήθελες να πας το θέμα στην "κακιά" Apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως στην επιλογή τραπεζών στο wallet δεν βλεπω πουθενα επιλογη για τραπεζα πειραιως. Alpha εχει , Eurobank εχει...  Πειραιως τσου !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, tsarouc said:

Παιδιά το άρθρο γενικά δεν το κατάλαβα. Ποια η σημασία να παίζει από την εφαρμογή η από το pay της κάθε εταιρίας. Έχει σημασία? Δίνει λέει στην αρχή το άρθρο την δυνατότητα να πληρώνουν ανέπαφα με το κινητό τους. Γιατί αυτό ας πούμε δεν γινόταν παλιότερα? ¨Οχι με το apple pay αλλά με την εφαρμογή της winbank πειραιώς... 

Να το πούμε επιπλέον δυνατότητα για τους Χ λόγους ότι μπορείς και μέσα από το pay να πω οκ... 

 

Πάλι λάθος..

Πρόσεξε... έχω rog 5. 

Βγάζω το κινητό από την τσέπη μου. Κλειδωμένη και σβηστή οθόνη. Πλησιάζω στο POS και ανοίγει η εφαρμογή. Βάζω δαχτυλικό πατάω πληρωμή πλησιάζω δεύτερη φορά το POS και τέλος. 

3-4 δευτερόλεπτα διαδικασία στην κυριολεξία όμως. Ενώ με την κάρτα ΦΕΞΕ μου και γλύστρισα. Πάνω από 50 ευρώ πρέπει να βάλεις ΚΑΙ pin. Μην πω για το θέμα ασφάλειας η χάσιμο κάρτας κλπ κλπ... 

Γτ μπορείς να έχεις πολλές κάρτες και άρα να χρειάζεσαι πολλές εφαρμογές.... Επίσης η κάθε εφαρμογή έχει και τα δικά της bugs. Δεν λέμε ότι είναι το ίδιο με το να μην υπήρχε εφαρμογή. Λέμε ότι είναι καλύτερο να υποστηρίζονται και από το google pay. Τουλάχιστον από την μεριά του καταναλωτή.

Προσωπικά χρησιμοποιώ gpay μια 3ετία και είμαι full ευχαριστημένος

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsarouc είπε

Ασφαλέστερα δεν το ξέρω αν είναι (πιστεύω προσωπικά το αντίθετο γιατί η google έχει τρύπες η τράπεζα ΟΧΙ) αλλά το γεγονός ότι δεν σας ενοχλεί ρε παιδιά πόσα λεφτά ξοδεύετε σε ανέπαφες συναλλαγές είτε μιλάμε για 7 ευρώ καπνό είτε για 1000 ευρώ για μια τηλεόραση να το ξέρει και να αποθηκεύονται στους σέρβερ τους με ξεπερνά πολύ όμως.

Η καθυστέρηση ίσως να οφείλεται για αυτό το λόγο ακριβώς. Σκέψου έναν επιχειρηματία που κάνει 100κ συναλλαγές ημερησίως με την κάρτα του την χρυσή την επαγγελματική να του πεις ξέρεις ότι μπορείς και μέσα από Google να το κάνεις? Ο άσχετος κατά τα άλλα επιχειρηματίας ΙΣΩΣ να απομακρυνθεί η να μειώσει την συγκεκριμένη τράπεζα την χρήση της μόνο και μόνο για αυτό. 

Θέλει. Γιατί πως αλλιώς θα ενημερώσει η θα δει τον λογαριασμό / επικοινωνήσει με την τράπεζα ότι μπορεί να τραβήξει χρήματα. Εννοείται αυτό. Και επειδή και εγώ δεν το λέω με σιγουριά κάνω επιτόπου μια δοκιμή στο δικό μου pos να δω αν γίνεται γιατί άλλο να λες και άλλο να ξέρεις... ;)

 

Έχει το pos internet, το κινητό δεν χρειάζεται. Είναι σαν την κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, patentas11 said:

Η ευκολία της καρτας δεν υπάρχει, αλλά και η σωτήρια επιλογή του κινητού σε περίπτωση που έχεις ξεχάσει το πορτοφόλι σε αποζημιώνει. Πάντως σε κάτι lidl η εθνική που έχω στο android δεν περνούσε την συναλλαγή! Οπότε θα πω ότι θέλουν δουλειά ακόμη με την αξιοπιστία. Στο ios τι γίνεται αυτή η Εθνική ρε παιδιά;; Το Τοοοοσο δύσκολο είναι;

Πιο εύκολο είναι το κινητό. Βασικά δεν χρειάζεται να κουβαλάς πορτοφόλι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
36 minutes ago, AlexPc said:

Άντε παίρνει σειρά και η εθνική. 
 

ρε παιδιά στα ΑΤΜ έχει ένα σηματάκι contactless. Γιατί δε το ενεργοποιούν να μπορούμε να κάνουμε αναλήψεις με αυτό το τρόπο; Δεν υπάρχει λόγος να κουβαλάμε τις κάρτες μόνο για ανάληψη. 

Τα ATMs της Eurobank το κάνουν ηδη. Βγάζω χρήματα πλησιάζοντας απλά το Apple Watch μου στην περιοχή που εχει το σήμα του nfc χωρίς να βάλω κάρτα κλπ! Σε πολλά μηχανήματα επειδή είχαν τη φαεινή ιδεα το σηματάκι να ειναι αυτοκόλλητο τα έχουν ξεκολλήσει, όποτε πρεπει να προσέξεις για να βρεις την περιοχή του nfc κάτω απο τα leds. :) 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tsarouc είπε

Η εφαρμογή τους σε Android όπως είπα εδώ και χρόνια ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΤΕΛΕΙΑ. Φυσικά δεν ξέρω τι κάνουν οι άλλες τράπεζες. Μιλάω αποκλειστικά και μόνο για την Πειραιώς και για κινητά ANDROID 10 και πάνω. 

Το σύστημα της Πειραιώς (όλο, όχι μόνο η εφαρμογή) απέχει μακράν του τέλειου. Ειδικά τον Αύγουστο, με κρέμασε 4-5 φορές και άλλες 2 το Σεπτέμβρη γιατί το σύστημα της δεν αποφάσιζε να δουλέψει (οι 3 από αυτές ήταν σε βενζινάδικο). Δοκιμασμένο και με NFC και με την κάρτα και με προσπάθεια σύνδεσης στο web banking. Και όταν ρωτούσα τον εκάστοτε καταστηματάρχη έπαιρνα την ίδια απάντηση "το κάνει συχνά τον τελευταίο καιρό". Καμία άλλη τράπεζα δε μου έβγαλε τέτοιο πρόβλημα. Όταν έχεις το εκάστοτε ***Pay σαν κεντρικό hub και έχεις όλες τις κάρτες εκεί, είναι ευκολότερη η γρήγορη εναλλαγή όταν αντιμετωπίζεις τέτοια θέματα.

Επεξ/σία από MikeKata
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα μου αρνήθηκε πιστωτική το Wallet αλλα υποπτεύομαι πως η καλή Τράπεζα Πειραιώς μου την έχει μπλοκάρει εν αγνοία μου για το καλό μου επειδή έχω καιρό να τη χρησιμοποιήσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, wired_1 είπε

Πάντως στην επιλογή τραπεζών στο wallet δεν βλεπω πουθενα επιλογη για τραπεζα πειραιως. Alpha εχει , Eurobank εχει...  Πειραιως τσου !

Νομίζω δεν την έχει σαν επιλογή αλλά μπορείς να τη βάλεις αν βάλεις προσθήκη κάρτας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, ea6gka είπε

Μπήκα να κάνω προσθήκη αλλά δεν υπάρχει πουθενά η Πειραιως στο wallet . iOS 15 και iPhone 8 Plus 

 

3 λεπτά πριν, koutsis είπε

Νομίζω δεν την έχει σαν επιλογή αλλά μπορείς να τη βάλεις αν βάλεις προσθήκη κάρτας.

Αυτό. Αν βάλεις τον αριθμό της κάρτας την αναγνωρίζει κανονικά. Κάτω κάτω, μετά τη λίστα των τραπεζών, έχει επιλογή "Add a different card".

Επεξ/σία από apos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως μολις πρόσθεσα και την κάρτα της Πειραιώς στο apple wallet χωρίς κολλήματα η προβλήματα

Buy buy curve

Επεξ/σία από zourman1981
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...