Προς το περιεχόμενο

Arcane | Netflix


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν έχω παίξει πολύ lol, κυρίως μερικές φορές για την παρέα. Δεν το αγάπησα σαν παιχνίδι, κυρίως για τον τρόπο χειρισμού.

Επίσης έχω προσπαθήσει να δω animation αρκετές φορές. Καμία φορά δεν κατάφερα να πάω πάνω από δεύτερο επεισόδιο. One piece, DOTA και Castelvania είναι τα τελευταία που δοκίμασα. Μπορώ να πω ότι τα animation δεν μ αρέσουν κυρίως όχι για τα γραφικά αλλά το σενάριο, στα οποία κανένα δεν με έχει κρατήσει

Είπα να δω το Arcane για να χω μία άποψη στις παρέες......

Έχω μείνει απλά με το στόμα ανοικτό. Είναι το κάτι διαφορετικό. Είναι δυνατών σε ένα animation να έχεις τόσο δυνατό σενάριο; Πλοκή με απίστευτες ανατροπές και το καλύτερο στήσιμο των χαρακτήρων που έχω δει ποτέ. Οι ήρωες, δεν είναι τα καλά παιδάκια που πάνε να σκοτώσουν τους κακούς. Έχουν αδυναμίες, πιστεύω, όνειρα, τραύματα του παρελθόντος, γενικότερα μοιάζουν πιο ανθρώπινοι. Το κερασάκι στην τούρτα είναι ότι το σενάριο δεν θα σε αφήσει να βαρεθείς ποτέ .Ανούσιες σκηνές και διάλογοι δεν υπάρχουν
 

Μόνο το παραπάνω για εμένα θα ήταν αρκετό, ωστόσο η σειρά δεν σε αφήνει εκεί. Το animation και ο ήχος ρίχνουν και αυτά σαγόνια. Ότι και να πω γι αυτά τα 2 τα λόγια δεν μπορούν να τα περιγράψουν.

Οι δημιουργοί έχουν θέσει τόσο ψηλά τον πήχη, όχι μόνο για το animation, αλλά για κάθε σειρά!

Η σειρά εννοείτε ότι βλέπετε και από εκείνους που δεν έχουν ιδέα τι είναι το league of legends. Ωστόσο για όσους ξέρουν έχει μερικά easter eggs. Σίγουρα κάποιος που είναι κανονικός fun θα αντιλήφθηκε πολλά περισσότερα από εμένα.

Δυστυχώς το 2022 δεν θα δούμε την συνέχεια, ελπίζω η αναμονή να μας ανταμείψει.

 

 

17 ώρες πριν, Witcher1st είπε

Στα Ελληνικα ή Αγγλικα ο ηχος;

Είδα 10 λεπτά περρίπου σε ελληνικά και δυστυχώς δεν έχει γίνει καθόλου καλή δουλειά. Οι άνθρωποι πίσω απ' την μεταγλώττιση δεν έχουν το ίδιο πάθος με τους original δημιουργούς και η μετάφραση είναι γραμμένη στο πόδι. Αν το βάλεις ελληνικά θα νομίζεις ότι βλέπεις στρουμφάκια.

Επί της ευκαιρία να αναφέρω ότι 2 πράγματα μετάνιωσα.

  1. Ότι δεν ξεκίνησα να βλέπω αμέσως την σειρά στην 34" ultrawide οθόνη μου και στα τίμια ηχεία που έχω στο PC. Μην την θυσιάσετε σε ένα laptop πόσο μάλλον σε ένα tablet ή κινητό
  2. Δεν την είδα με αγγλικούς υπότιτλους. Οι original διάλογοι είναι εξαιρετικοί! Μάλλον θα την ξαναδώ έτσι
Στις 2/12/2021 στις 8:27 ΠΜ, blanka είπε

.......

Δεν ξέρεις ποιόν χαρακτήρα συμπαθείς περισσότερο (ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΚΟΥΣ)

.........

Όποιος την είδε και δεν του άρεσε να την ξαναδεί , ή να πάει σε οφθαλμίατρο 

Ποιος είναι καλός ή κακός εκεί μέσα ;

Δεν γίνεται να αρέσει σε όλους. Σταματήστε να αποπαίρνεται άτομα που έχουν διαφορετική άποψη!

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manolis940 είπε
  1. Δεν την είδα με αγγλικούς υπότιτλους. Οι original διάλογοι είναι εξαιρετικοί! Μάλλον θα την ξαναδώ έτσι

Εννοεις Ελληνικους υποτιτλους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Witcher1st είπε

Εννοεις Ελληνικους υποτιτλους;

Εννοώ ότι την είδα με Ελληνικούς, αλλά οι διάλογοι είναι τόσο ωραίοι και θεωρώ ότι αξίζει να το δεις μόνο στο Αγγλικά χωρίς υπότιτλους ή αν είσαι σαν εμένα που κάτι χάνεις στο listening βάλε αγγλικούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους βαριούνται το διάβασμα στα σχόλια μία πολύ καλή περιγραφή χωρίς spoiler του τι είναι το Arcane κάνει στο παρακάτω video ο Θωμάς. Δεν συμφωνώ με το να το δεις στα ελληνικά αλλά ... απόψεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, νομίζω η σειρά έχει τα καλύτερα animations και facial expressions που έχω δει ποτε. Από εκεί και πέρα μέχρι το έκτο επεισόδιο που έχω δει είναι πολύ καλο και οι χαρακτήρες και διάλογοι είναι αρκετά καλά γραμμένοι που το female empowerment Netflix style δεν με ενόχλησε καθόλου. ’μα συνεχίζει έτσι τότε χαλαρά το προτιμώ περισσότερο και από Castlevania.

ps. δεν έχω ιδέα από LOL η γενικά MMOs, MOBAs, etc.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά το τέλος και του ένατου επεισοδίου, έχω να πω μόνο τα καλύτερα. Τελικά, καθόλου τυχαίοι οι διθύραμβοι.

Εκπληκτική δουλειά στο animation. Φοβερός αυτός ο συνδυασμός fantasy με steampunk στο εικαστικό του πράγματος.

Πολύ καλό pacing στην ιστορία (μου άρεσε αυτός ο διαχωρισμός σε acts), με καλογραμμένους χαρακτήρες και πολύ ώριμο ύφος. Όπως έγραψα παραπάνω, έχω χάσει επαφή με το παιχνίδι (λόγω του community, χωρίς να βγάζω την ουρίτσα μου από έξω), αλλά, όπως έγραψαν οι περισσότεροι, δεν είχε καμία σημασία. Κι αυτό διότι, μιας και μιλάμε για origin / prequel ιστορία, όλα "συμβαίνουν" μέσα στην σειρά. Ωστόσο, εκτίμησα παααααρα πολύ όσα θυμάμαι από το παιχνίδι και το lore. Το πώς πήραν κάποιοι χαρακτήρες τα όπλα τους, το πώς μεταφέρθηκαν κάποια abilities από το παιχνίδι στην σειρά κλπ. με έκαναν να εκτιμήσω περισσότερο ένα παιχνίδι που, μέχρι στιγμής, δεν ήθελα να το βλέπω ούτε ζωγραφιστό πλέον. Τέλειες πινελιές σε αυτό το θέμα.

Και τα μουσικά κομμάτια τα βρήκα πολύ ταιριαστά σε κάθε σκηνή (ειδικά π.χ. το κομμάτι του Woodkid). Όπως και το main theme από Imagine Dragons.

Μπράβο και μόνο μπράβο!

υγ. Να τα βλέπει αυτά η Disney που μου πετσόκοψε πριν εννιά χρόνια το Tron Uprising.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, panther_512 είπε

To είχα στο watchlist μου, αλλά εδώ διαβάζω τα καλύτερα. Δεν είχα ιδέα ότι ήταν τόσο καλό.

Από τα καλύτερα animation που έχω δει προσωπικά αλλα να έχεις υπόψιν σου ότι έχω δει λίγα.

Μάλλον το καλύτερο video game adaptation που έχω δει αλλα ξανά λέω δεν έχω παίξει το game.

Το Invincible πάντως συνεχίζει να είναι ότι καλύτερο έχω δει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δε σνομπάρω τα animation, έχω προσπαθήσει να δω κάποια διότι η παρέα μου παρακολουθεί χρόνια φανατικά, αλλά δεν κόλλησα ποτέ. LoL σταμάτησα να παίζω στη season 4 λόγω του community και λόγω της competitive φύσης του game που με έκανε να στρεσσάρομαι αντί να χαλαρώνω. Τόσα χρόνια μετά λοιπόν, το LoL στο δικό μου μυαλό είναι απλά ένα meme game, οπότε όταν έμαθα ότι βγαίνει σειρά βασισμένη σε αυτό γέλασα περιφρονητικά και συνέχισα τη ζωή μου.

Το είδα μόνο και μόνο επειδή ήθελα κάποια μπούρδα να χαζεύω σε ταξίδι που είχα προχθές με το αεροπλάνο. Θεέ μου πόσο λάθος έκανα, τί σειράρα είναι αυτή! Και δεν είχα συνειδητοποιήσει τί πάταγο έχει κάνει, μέχρι που γύρισε ο διπλανός μου, με σκούντηξε και μου έκανε νόημα ότι αυτό που βλέπω είναι τοπ. 20 λεπτά μέσα στο πρώτο επεισόδιο και του έκανα νόημα ότι συμφωνώ.

Οι λόγοι που το βρήκα εξαιρετικό, έχουν αναλυθεί παραπάνω αρκετές φορές. Προς τί όλος αυτός ο πρόλογος; Γιατί έχω πραγματικά εντυπωσιαστεί πώς κάτι που με αποστρέφει (LoL) και κάτι που δεν κατάφερε ποτέ να μου κολλήσει (animation) με έχει κάνει να λέω ότι είναι ξεκάθαρο 10/10. Το ξαναβλέπω άνετα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δεν έχω παίξει ποτέ λολ (μόνο λίγο dota είχα παίξει όταν ηταν ακόμη custom made κομμάτι του Warcraft 3 TFT). Και δεν βλέπω Ανιμε πέρα απο Dragonball Z κάθε ΣΚ πρωι πρωι όταν ήμουν πιτσιρικάς και περίμενα να γινει ο Goku Super Sayan. 

Η συγκεκριμένη σειρά είναι για όλους και είναι απίθανη. Γενικά φοβάμαι να ανεβάζω τα expectations στον κόσμο για να μην απογοητεύεται αλλά δε νομίζω ότι υπάρχει κίνδυνος με αυτή τη σειρά. Δείτε την. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 28/12/2021 στις 11:10 ΠΜ, Babis_allos είπε

Δεν έχω παίξει ποτέ λολ (μόνο λίγο dota είχα παίξει όταν ηταν ακόμη custom made κομμάτι του Warcraft 3 TFT). Και δεν βλέπω Ανιμε πέρα απο Dragonball Z κάθε ΣΚ πρωι πρωι όταν ήμουν πιτσιρικάς και περίμενα να γινει ο Goku Super Sayan. 

Η συγκεκριμένη σειρά είναι για όλους και είναι απίθανη. Γενικά φοβάμαι να ανεβάζω τα expectations στον κόσμο για να μην απογοητεύεται αλλά δε νομίζω ότι υπάρχει κίνδυνος με αυτή τη σειρά. Δείτε την. 

Πες μου τι ξενερωμα τρωγαμε οταν καποιες φορες ειχε επαναληψη; Και αντε να περιμενεις ξανα την επομενη εβδομαδα. Απιστευτες καταστασεις που οι καινουρια γενια δε προκειται να ζησει ποτε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...