Προς το περιεχόμενο

Arcane | Netflix


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

αν και ειναι προφανες το reference

 

γενικοτερα για τη σειρα τωρα που τελειωσε η σεζον, μου εκανε εξαιρετικη εντυπωση ο silco σαν villain. πολυ καλογραμμενος, για οποιοδηποτε genre.

Επεξ/σία από xavier
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σειρά κατάφερε και κράτησε στο ύψος των περιστάσεων των προηγούμενων επεισοδίων.

Ναι μεν υπήρχαν κάποιες κλασσικές σεναριακές τρύπες/ρυθμός με χαρακτήρες να τους βλέπεις στο ξεκάρφωτο μιας και κάνει συχνή εναλλαγή ,πιθανώς κάποιοι να απογοητεύτηκαν από κάποιους χαρακτήρες που περίμεναν να δουν περισσότερα πράγματα(Caitlyn,Victor πχ),και κλασσικά cliffhanger τέλος που πάντα ειναι εκνευριστικό, αλλά όπως έγραψα παραπάνω και μαρτυρούν και οι βαθμολογίες στο Θεό,η σειρά είναι παράδειγμα προς μίμηση για μελλοντικές σειρές βασισμένες σε παιχνίδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/11/2021 στις 11:42 ΠΜ, xavier είπε

η 2η σεζον λετε να συνεχισει την ιστορια του piltover ή να μεταφερθεί προς bilgewater, demacia/noxus μερια?

ελπιζω να καταλαβε η blizzard τι θελει ο κοσμος και να μας δωσει μια wow σειρα σε αυτα τα επιπεδα παραγωγης.

Η δεύτερη σεζόν που ανακοινώθηκε θα είναι σίγουρα τουλάχιστον μισό Piltover καθώς υπάρχουν αναπάντητα ερωτήματα. Δεν είδαμε την glorious evolution του Viktor, Caitlyn ως Σερίφης, Vi ως επίσημο Enforcer, Warwick, Blitzcrank, Ekko με το Z-Drive, και άλλα. Υπάρχουν περιθώρια με βάση τα 3 τελευταία επεισόδια να γίνουν αναφορές ή και να γίνει εισαγωγή προς

Spoiler

Noxus λόγω της μητέρας της Μελ. Στα υπόλοιπα δεν έχει ανακοινωθεί κάτι, αλλά αν μπλεχτεί το Noxus, υπάρχει σύνδεση με Demacia/Ionia. Ανέφεραν πάντως πως θέλουν να φτιάξουν και άλλες ιστορίες.

Στις 14/11/2021 στις 6:20 ΠΜ, Fulgore είπε

Εξακολουθώ να είμαι υπέρ του να βγαίνουν με το καλημέρα όλα τα επεισόδια για να έχεις  ολοκληρωμένη εικόνα του τι θα δεις, γιατί 3 3 έχουν το κλασσικό σπαστικό του cliffhanger(ειδικά αν η σειρά είναι πολύ καλή όπως αυτή).

Τώρα στα της ιδιας της σειράς,παρόλο που το Netflix φημίζεται τα τελευταία χρόνια για πολλές σειρές κάτω του μετρίου,και παραδόξως παρόλη τηην κακή φήμη του ίδιου του παιχνιδιού, η σειρά αυτή(6 επεισόδια ως τώρα),είναι κυριολεκτικά εξαιρετική με μόνο από μένα παράπονο στον ρυθμό που πάσχει λίγο σε κάποια σημεία(πχ undercity).

Κυριολεκτικά απο τις καλύτερες παραγωγές ever που βασίζονται σε παιχνίδι. Απόλυτα δίκαιες οι υψηλές κριτικές για αυτήν.

Το παιχνίδι δεν έχει κακή φήμη ως παιχνίδι αυτό καθαυτό αλλά λόγω του community. Σαν παιχνίδι είναι άρτιο (με μείον το Balancing team, εδώ και χρόνια).

Όσον αφορά τη σειρά, ήταν εκπληκτική. Για μένα που είμαι φαν του lore αλλά και ως παίκτης εδώ και χρόνια, χαμογελούσα σε κάθε φάση όταν κάποιος χαρακτήρας εμφανιζόταν και την απόλαυσα. Τι να πω, το voice acting? Η μουσική επένδυση? Η πλοκή? Φοβερή δουλειά από την Riot, 6 χρόνια τους πήρε για την σεζον και άξιζε κάθε λεπτό που αφιέρωσαν. Περιμένω την δεύτερη σεζόν και ό,τι άλλο έχουν σχεδιασμένο. 

Ό,τι δεν κατάφερε η Blizzard με τόσα χρόνια παρουσίας και τόσο ανεπτυγμένο lore, το πέτυχε η Riot. Έρχεται το Runeterra Cinematic Universe?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κομμάτι της κακής φήμης είναι και η ίδια η εταιρεία και δεν είναι μόνο το κομμάτι του balancing των ομάδων,αλλά δεν αυτά είναι άχετα με το εδώ θέμα.

Από εκεί και πέρα γενικά όπως αναφέρθηκε υπάρχει μπόλικο lore/χαρακτήρες,για να βγάλουν τουλάχιστον 5 season ξέρω γω(μην πώ και παραπάνω),αρκεί βέβαια να συνεχίσουν στο ίδιο μοτίβο με την πρώτη από πλευράς παραγωγής,γιατί δεν είναι λίγες οι σειρές που ξεκινάνε δυνατά και στην πορεία πέφτουν αρκετά σε ποιότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου έκανε πολύ εντύπωση η ποιότητα του animation, ότι καλύτερο έχω δει στιλιστικά.

Η ιστορία είναι οκ για το target group που απευθύνεται, αν και γέροντας συγκριτικά η ώρα πέρασε ευχάριστα. 

Well done...  

Επεξ/σία από Nomedor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σειρά είναι, κατά τη γνώμη μου πάντα, πραγματικά εξαιρετική. Ειδικά για το art style και το animation δεν έχω λόγια.

Από στιγμές άξιες αναφοράς υπάρχουν αρκετές. Και ο Silco γενικά σαν χαρακτήρας... *chef's kiss*.

Αλλά ειδική μνεία νομίζω ότι αξίζει το

Spoiler

 

Ekko Vs. Jinx


 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κι έχω χάσει πάσα επαφή με το παιχνίδι, εδώ και κάνα χρόνο (τελευταίος champ που θυμάμαι είναι ο Sett), και δεν είμαι εξοικειωμένος και τόσο με το lore (το μόνο που ξέρω είναι ότι Freljord, Demacia κλπ είναι περιοχές και κάποιες σχέσεις ηρώων πχ. Rakan - Xayah), βλέπω ότι γίνεται χαμούλης με δαύτο.

Διαβάζω ότι στέκεται και βλέπεται ανετότατα κι από αυτούς που δεν έχουν καν ιδέα για το σύμπαν. Ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, kosmsamo είπε

Αν κι έχω χάσει πάσα επαφή με το παιχνίδι, εδώ και κάνα χρόνο (τελευταίος champ που θυμάμαι είναι ο Sett), και δεν είμαι εξοικειωμένος και τόσο με το lore (το μόνο που ξέρω είναι ότι Freljord, Demacia κλπ είναι περιοχές και κάποιες σχέσεις ηρώων πχ. Rakan - Xayah), βλέπω ότι γίνεται χαμούλης με δαύτο.

Διαβάζω ότι στέκεται και βλέπεται ανετότατα κι από αυτούς που δεν έχουν καν ιδέα για το σύμπαν. Ισχύει;

Αν κρίνω από εμένα που δεν έχω ιδέα για το παιχνίδι πέραν του να γνωρίζω απλά την ύπαρξή του, θα έλεγα πως ισχύει, ναι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμιά σχέση με το παιχνίδι, αλλά θέλω και άλλο.

Πριν μερικούς μήνες είχα πάθει πλάκα με το Castlevania. Τώρα αυτό εδώ.

Αν συνεχίσουν με τέτοιο επίπεδο παραγωγής και σε μελλοντικά animes, ποιος τις χ ζει τις live action movies.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/11/2021 στις 12:19 ΜΜ, kosmsamo είπε

Αν κι έχω χάσει πάσα επαφή με το παιχνίδι, εδώ και κάνα χρόνο (τελευταίος champ που θυμάμαι είναι ο Sett), και δεν είμαι εξοικειωμένος και τόσο με το lore (το μόνο που ξέρω είναι ότι Freljord, Demacia κλπ είναι περιοχές και κάποιες σχέσεις ηρώων πχ. Rakan - Xayah), βλέπω ότι γίνεται χαμούλης με δαύτο.

Διαβάζω ότι στέκεται και βλέπεται ανετότατα κι από αυτούς που δεν έχουν καν ιδέα για το σύμπαν. Ισχύει;

Ισχύει ναι, δεν χρειάζεται να ξέρεις κάτι για το lore. Απλά αν ήξερες, το μόνο που θα άλλαζε είναι μερικά fanservice που έδωσαν οι δημιουργοί στους παίκτες - γνώστες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα δύο επεισόδια και απογοητεύτηκα.

Δεν σε κρατάει καθόλου και μου φάνηκε πολύ teen. Καμία σχέση με castlevania. Κορυφαία βέβαια η ποιότητα παραγωγής, αλλά νομίζω είναι μόνο για fanboys και όχι για όσους δεν γνωρίζουν το σύμπαν που διαδραματίζεται.

ΥΓ. Δεν έχω παίξει το παιχνίδι.

Ανεβαίνει μετά ή να το παρατήσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ότι καλύτερο έχει το NETFLIX

Τι να πρωτοαναφέρω;

Πλοκή ; μουσική ; γραφικά ; σκηνοθεσία ;

άρτιο σε όλους τους τομεις

Δεν χρειάζεται να γνωρίζει κανεις το παιχνίδι για να το δει (...Ακους BLIZZARD?...)

Δεν ξέρεις ποιόν χαρακτήρα συμπαθείς περισσότερο (ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΚΟΥΣ) , παρόλα αυτά βγάζει δυνατές συγκινήσεις, χωρίς τον κακό του στυλ: "ΧΕ ΧΕ ΧΕ ΘΑ ΣΕ ΣΚΩΤΩΣΩ ΣΚΟΥΛΙΚΙ" 

Σκηνοθετικά έμεινα άναυδος. Δοκιμάζει απίστευτες γωνίες λήψης με κινηματογράφηση κουνημένης κάμερας που δεν έχουμε συνηθίσει σε καρτουν. Πως κατάφεραν να βγάλουν τόση φυσικότητα σε ένα τοσο καρτουνιστικό κόσμο. Οι εκφράσεις των προσώπων βγάζουν τόσο συναίσθημα και φυσικότητα που έψαχνα να επιβεβαιώσω στο ιντερνετ αν έγιναν με motion capture αληθινού ηθοποιού (δεν ηταν δυνατόν να έχουν τόσο ταλέντο στον σχεδιασμό) ΚΙ ΟΜΩΣ! Είναι να τρελένεσαι . Η σειρά δεν σε λυπάται καθόλου , σου πετάει εικαστικά διαμάντια στα μάτια σε κάθε καρέ. Μετά απο το πρώτο σοκ βέβαια συνηθίζεις στην τεχνική τελειότητα και αρχίζεις να βυθίζεσαι στην απίστευτη ιστορία του.

Όποιος χάσει αυτή τη σειρά κρίμα

Όποιος την είδε και δεν του άρεσε να την ξαναδεί , ή να πάει σε οφθαλμίατρο 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...