Προς το περιεχόμενο

Baseus BC10 Bone Conduction Headset €29,90


9-11

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο CrazySundays του e-shop.gr - Είχε ξαναμπεί στην ίδια τιμή πριν 3-4 βδομάδες και εξαντλήθηκε σε λιγότερο από 24 ώρες (το θυμάμαι γιατί το ζαχάρωνα αλλά δεν το πρόλαβα).
https://www.e-shop.gr/baseus-covo-tws-wireless-bone-conduction-headset-bc10-black-p-TEL.072795
Οι τιμές στο Skroutz ξεκινούν από €50 αλλά εκτιμώ πως στο μέλλον θα αυξηθεί ο αριθμός των καταστημάτων που το εισάγουν και θα υπάρξει πτώση.

Το παρήγγειλα γιατί χρειαζόμουν ένα δεύτερο, χαμηλότερου κόστους, headset για τις περιπτώσεις όπου εξαντλείται η μπαταρία του Aftershokz Openmove
(κοινώς επειδή βαριέμαι να περιμένω να φορτίσει - δυστυχώς δεν υπάρχει ακριβής ένδειξη παρά μόνο Battery: High/Medium/Low με τη σήμανση "Medium" να ακούγεται στο 80% του χρόνου λειτουργίας και συχνά ξεμένω)

Συνιστώ προσοχή καθώς η αγορά έχει γεμίσει από ακουστικά που είναι "Bone Conduction" μόνο κατ’ όνομα. ⚠
Αν κάνετε μια βόλτα από το Banggood, θα βρείτε αρκετά αρνητικά σχόλια για ανάλογα προϊόντα μερικά εκ των οποίων επώνυμα (π.χ. Lenovo), όχι μόνο άγνωστες κινεζικές μάρκες των €20.
Θα επανέλθω με σύντομη κριτική/σχόλια όταν παραλάβω.

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί να πάρει κάποιος κάτι τέτοιο πέρα από τη μόστρα, και όχι τα παλιά καλά ενσύρματα ακουστικά;

Έστω ότι θέλει ασύρματα και θυσιάζει την ποιότητα ήχου και την υγεία του που προσφέρουν τα ενσύρματα, πόσο ασφαλές είναι κάτι τέτοιο για την υγεία;

Εδώ δεν είναι ασφαλή τα ασύρματα που κυκλοφορούν ήδη, δεν ξέρουμε καν τις μακροχρόνιες συνέπειες που θα έχουν, και μερικοί τεχνολάτρεις θέλετε να πάμε στα "Bone Conduction" 

Προσωπικά δεν το έπαιρνα ποτέ, όπως δεν πήρα και ασύρματα, από εκεί και πέρα ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει τις επιλογές του. 

Επεξ/σία από 1nsom-n1k
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, 1nsom-n1k είπε

Εδώ δεν είναι ασφαλή τα ασύρματα που κυκλοφορούν ήδη

Μα γι αυτο θα αγοράσει κάποιος αυτά τα "ακουστικά"... 

Γιατί τα συμβατικά μπορούν να σου προκαλέσουν βλάβες στα αυτιά απο τον δυνατό ήχο μέχρι και απο μύκητες.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να το βρεις ειρωνικό φίλε 1nsom-n1k, αλλά η πλειοψηφία των κατόχων στράφηκε σε αυτή τη λύση για λόγους υγείας.
Τα bone conduction headphones επιτρέπουν στον χρήστη να διατηρεί επαφή με το περιβάλλον κατά τις ακροάσεις σε εξωτερικούς χώρους (στο σπίτι προφανώς αυτό δεν θεωρείται προσόν).
Ας το θέσω διαφορετικά: αν κυκλοφορείς στο δρόμο ακούγοντας μουσική κινδυνεύεις πολύ λιγότερο να σε κόψει κάνα αμάξι σε σχέση με τα κλασικά ακουστικά που απομονώνουν τους εξωτερικούς θορύβους.
Γι αυτό και βρήκε μεγάλη ανταπόκριση στους κύκλους των αθλητών (δρομέων, ποδηλατών κ.λπ.).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/9/2021 στις 5:52 ΜΜ, andreas1gr είπε

Μα γι αυτο θα αγοράσει κάποιος αυτά τα "ακουστικά"... 

Γιατί τα συμβατικά μπορούν να σου προκαλέσουν βλάβες στα αυτιά απο τον δυνατό ήχο μέχρι και απο μύκητες.... 

Δυνατό ήχο; Γιατί είναι ανάγκη να έχεις τον ήχο τέρμα;  Δεν έχω ακούσει κανένα να κολλήσει μύκητες από τα ακουστικά, βέβαια είναι και θέμα υγιεινής του καθενός. 

Στις 26/9/2021 στις 5:56 ΜΜ, 9-11 είπε

Μπορεί να το βρεις ειρωνικό φίλε 1nsom-n1k, αλλά η πλειοψηφία των κατόχων στράφηκε σε αυτή τη λύση για λόγους υγείας.
Τα bone conduction headphones επιτρέπουν στον χρήστη να διατηρεί επαφή με το περιβάλλον κατά τις ακροάσεις σε εξωτερικούς χώρους (στο σπίτι προφανώς αυτό δεν θεωρείται προσόν).
Ας το θέσω διαφορετικά: αν κυκλοφορείς στο δρόμο ακούγοντας μουσική κινδυνεύεις πολύ λιγότερο να σε κόψει κάνα αμάξι σε σχέση με τα κλασικά ακουστικά που απομονώνουν τους εξωτερικούς θορύβους.
Γι αυτό και βρήκε μεγάλη ανταπόκριση στους κύκλους των αθλητών (δρομέων, ποδηλατών κ.λπ.).

Προφανώς έχουμε διαφορετική αντίληψη και για το που πρέπει να ακούει κανείς μουσική με ακουστικά. Η άθληση, η ποδηλασία, η μοτοσυκλέτα δεν είναι δραστηριότητες για μουσική ψυχαγωγία και ειδικά με ακουστικά κατ' εμέ, παρότι οι κατασκευαστές ακουστικών διαφημίζουν αυτό το τρέντ. Το αυτοκίνητο διαφέρει γιατί ακούς από ηχείο. Και μη νομίζεις ακόμα και το ηχείο του αυτοκινήτου αλλά και ακουστικά όπως τα παραπάνω που επιτρέπουν να ακούς στο δρόμο, σου αποσπούν την προσοχή έστω και σε λιγότερο βαθμό. 

Επεξ/σία από 1nsom-n1k
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτώντας τα «φρούτα νέας εσοδείας» παρατήρησα πως ανέβηκε και η πιστοποίηση στεγανότητας.
Τούτα δω π.χ. είναι IPX5 και θεωρούνται αδιάβροχα στον ιδρώτα, ψιλόβροχο κ.λπ. αλλά θα χαλάσουν αν πέσουν σε μια λακούβα με νερό. Κάποια άλλα μοντέλα που κοιτούσα προ ολίγου ήταν IPX7. Στη φωτογραφία δε, είχαν επιλέξει να τα φοράει μία κολυμβήτρια. Όπως το ακούς, κολυμβήτρια.
Ενδεικτικό του target group στο οποίο απευθύνεται. Οι υπόλοιποι απλώς δεν θέλουν να καταπονούν την ακοή τους.
Εξυπακούεται πως αν κάποιος αναζητά μουσική πιστότητα δεν ασχολείται με αυτό τον τύπο και κοιτάει αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από την κουβέντα που έχετε, έψαχνα τέτοια ακουστικά να δοκιμάσω πριν μπω σε πολύ μεγάλο κόστος και χτυπήσω τα AfterShokz πχ - Μια χαρά τιμή, θα τα προχωρήσω, ευχαριστώ ts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, 1nsom-n1k said:

Εδώ δεν είναι ασφαλή τα ασύρματα που κυκλοφορούν ήδη, δεν ξέρουμε καν τις μακροχρόνιες συνέπειες που θα έχουν,

Αν δεν ξέρουμε τις συνέπειες πως ξέρουμε ότι δεν είναι ασφαλή? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα πάρει τα Dudao U2 στα 18€ και δεν ηταν bone conductive αλλά κανονικά bluetooth ακουστικά 

9-11 πώς είναι τα Aftershockz στη μουσική; 

Επεξ/σία από cray
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cray είπε

Είχα πάρει τα Dudao U2 στα 18€ και δεν ηταν bone conductive αλλά κανονικά bluetooth ακουστικά 

9-11 πώς είναι τα Aftershockz στη μουσική; 

Μέτρια πράγματα. Καλύτερα από τις φτηνές «ψείρες», αλλά καμία σύγκριση με κλειστού τύπου (on ear ή over ear) ακουστικά ακόμα και χαμηλομεσαίας κατηγορίας.
Υπ’ όψιν, ο ήχος παρουσιάζει αισθητές μεταβολές αν μετακινήσεις το σημείο επαφής (γιατί είπαμε, δεν είναι ηχείο) ή τα πιέσεις.

Είναι δύσκολο να το περιγράψω, θα πρέπει να τα δοκιμάσεις ο ίδιος. Τα έχω μαζί μου συχνά και σε μία συνάντηση με φίλο που είναι, ή τέλος πάντων θεωρεί εαυτόν audiophile (τέτοιο ισχυρισμοί αποδεικνύονται ΜΟΝΟ με blind test) και ο οποίος τα δοκίμασε, εκδήλωσε ενδιαφέρον. Όχι επειδή ενθουσιάστηκε από τον ήχο, αλλά γιατί με τα κλασικά bluetooth που έχει (δεν θυμάμαι μάρκα, iPhone κινητό έχει, μάλλον AirPods πρέπει να είναι) είχε αρχίσει να έχει ενοχλήσεις.

Θα σου πρότεινα να τα δοκιμάσεις πριν επενδύσεις γιατί εδώ δεν μιλάμε για €30 όπως τα Baseus.
Προσωπικά, δεν έχω μετανιώσει ούτε στιγμή για την αγορά τους (όταν τα πήρα είχαν €89), αλλά δεν έχουμε όλοι τις ίδιες ανάγκες/προτεραιότητες.
Και υπάρχουν πάντα περιθώρια βελτίωσης: μικρότερο latency (για τις περιπτώσεις όπου παρακολουθείς videos), μεγαλύτερη αυτονομία, ταχύτερη φόρτιση.
Τα υλικά κατασκευής και η εργονομία πάντως είναι υψηλού επιπέδου, δεν με κουράζουν καθόλου. Σε αντίθεση με το αισθητικό κομμάτι - κάνουν τα αυτιά σου να φαίνονται πεταχτά για αυτό και αν παρατηρήσεις, όλες οι φωτογραφίες είναι πάντα τραβηγμένες υπό συγκεκριμένες γωνίες. Αυτό νομίζω ισχύει για όλα τα headphones της κατηγορίας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη φορά ακούω για τέτοιoυ είδους ακουστικά...!

Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα τον τρόπο λειτουργίας τους. Μεταφέρουν τον ήχο με δονήσεις χωρίς να ακούγεται τίποτα έξω; Θα μου ήταν χρήσιμα με αυτά που περιγράφετε, αφού τα θέλω για να κυκλοφορώ σε ήσυχο μέρος, που όμως θέλω να ακούω εξωτερικούς θορύβους και χωρίς απαιτήσεις σε ποιότητα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τα Aftershokz Trekz Titanium. Για οποιαδήποτε εξωτερική δραστηριότητα (τρεξιμο, ποδήλατο) είναι πλεόν μονόδρομος για μένα. Νιώθω περίεργα πλεον με in ear ακουστικα γιατι χανω την επαφή με το περιβάλλον. Ακόμα και στο σπίτι βολεύουν αν έχεις μικρά παιδιά και θέλεις να έχεις επαφή με το τι γίνεται γύρω σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τα σκέφτομαι και εγώ , έχουν επιπτώσεις στην υγεία , υπάρχει περίπτωση να εμφανιστεί καποιο πρόβλημα μετά από χρόνια ή είναι εντελώς ακίνδυνα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι υπάρχει οτιδήποτε εντελώς ακίνδυνο. Ούτε καν το νερό και ο αέρας.

 

Το Bone Conducting είναι μια τεχνολογία που ξεκίνησε για να βοηθήσει συγκεκριμένη κατηγορία κωφών ανθρώπων, την πήρε ο στρατός για τους δικούς του λόγους και τώρα κυκλοφορεί και ως gadget :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...