Προς το περιεχόμενο

Aύξηση τιμών Eλίν Electricon


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Στις 25/3/2022 στις 9:35 ΜΜ, pannarab είπε

Δεν έχω λάβει καμία άλλη ειδοποίηση, έχω τσεκάρει τους 2 προηγούμενους λογαριασμούς. Ούτε κάποιο ξεχωριστό mail. Δεν έχω μπει σε άλλο πρόγραμμα, αυτό που έχω λήγει τον Οκτώβριο.

Είχα διαβάσει τους όρους του συμβολαίου αρκετό καιρό πριν, όταν είχε ξεσπάσει όλη αυτή η κατάσταση. Παραθέτω τον όρο του συμβολαίου που είναι όλη η ουσία... "Γ17.3. Ο Προμηθευτής διατηρεί το δικαίωμα της μονομερούς τροποποίησης των όρων της παρούσας, υπό την προϋπόθεση της ατομικής γνωστοποίησης (κατά τον τρόπο επικοινωνίας που έχει επιλέξει ο Πελάτης) της τροποποίησης προς τον Πελάτη εξήντα (60) ημέρες πριν την έναρξη ισχύος των τροποποιούμενων όρων."

Και εγώ Δευτέρα πρωί θα τους καλέσω, έχω κάποιες λίγες ελπίδες να μην με αφορά εφόσον μιλάει για μεταβλητά προγράμματα. Ειδάλλως, για να στέλνουν αυτοί ειδοποίηση για τόσο σύντομη εφαρμογή νέων όρων, κάποιο παραθυράκι θα έχουν βρει και πατάνε εκεί. Επειδή έχω μεγάλες καταναλώσεις τον χειμώνα (για τον 4μηνο Οκτ - Ιαν 6000 kWh), δεν θέλω να μπλέξω με μεταβλητά προγράμματα και με βλέπω για ΔΕΗ myHome Online

Καλημέρα, μόλις επικοινώνησα με την Elin, η συγκεκριμένη ειδοποίηση αφορά πελάτες οι οποίοι έχουν ρήτρα αναπροσαρμογής και όχι έμας. Απλώς επειδή οι λογαριασμοί βγαίνουν όλοι μαζί συμπεριληφθηκε και στους δικούς μας.

Έστειλα βέβαια και γραπτά το ερώτημα μου προκειμένου να λάβω και γραπτή απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 412
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ρίξτε όλοι μια ματιά στην ανακοίνωηση της ΡΑΕ:

https://www.lawspot.gr/nomika-nea/rae-ti-ishyei-gia-tin-tropopoiisi-symvaseon-promitheias-ilektrikis-energeias-kai

 

Αναφορά σε κείμενο

 

  1. Χρόνος ειδοποίησης: Το άρθρο 30 ΚΠΗΕ ρητώς επιτάσσει την προηγούμενη ειδοποίηση του καταναλωτή κατ’ ελάχιστον 60 μέρες πριν την επικείμενη τροποποίηση. Η εν λόγω γενικού χαρακτήρα υποχρέωση καλύπτει όλες τις μείζονος σημασίας τροποποιήσεις της σύμβασης. Ως τέτοιες αναντίρρητα θεωρούνται οι τροποποιήσεις ως προς την τιμολόγηση (τροποποίηση του τιμολογίου από σταθερό σε κυμαινόμενο, τροποποίηση της μεθοδολογίας τιμολόγησης κλπ.).

Η εξαίρεση που προβλέπεται αναφορικά με τον ταυτοχρονισμό της ενημέρωσης και της τροποποίησης με τον πρώτο λογαριασμό κατανάλωσης αφορά σε ήσσονος σημασίας και επίπτωσης τροποποιήσεις. Ήσσονος σημασίας όροι θεωρούνται όσοι εκφεύγουν του ελάχιστου υποχρεωτικού περιεχομένου των Συμβάσεων Προμήθειας, το οποίο δεσμευτικά καθορίζεται στο άρθρο 18 ΚΠΗΕ. Σε κάθε περίπτωση, ο εν λόγω ταυτοχρονισμός ουδέποτε θα μπορούσε να ισχύσει για τροποποίηση τιμολογίου / μεθόδου τιμολόγησης, καθώς θα παραβίαζε ευθέως την Οδηγία, η οποία επιβάλλει στους Προμηθευτές να ειδοποιούν τους πελάτες τους «με διαφανή και κατανοητό τρόπο απευθείας για οποιαδήποτε προσαρμογή της τιμής προμήθειας και για τους λόγους και τις προϋποθέσεις της προσαρμογής, καθώς και το πεδίο εφαρμογής της προσαρμογής, την κατάλληλη χρονική στιγμή και το αργότερο δύο εβδομάδες, και όταν πρόκειται για οικιακούς καταναλωτές, έναν μήνα, πριν τη χρονική στιγμή κατά την οποία η προσαρμογή τίθεται σε ισχύ» (άρθρο 10 παρ. 4 Οδηγίας 2019/944). Άλλωστε, λαμβάνοντας υπόψη και την πάγια αρχή του δικαίου ότι οι εξαιρέσεις ερμηνεύονται κατά τρόπο συσταλτικό, αναπόδραστα συνάγεται ότι τροποποιήσεις που έχουν επίπτωση στην τιμολόγηση του καταναλωτή έχουν χωρήσει νομίμως και εγκύρως, εφόσον ο καταναλωτής ειδοποιήθηκε 60 μέρες πριν την εφαρμογή τους.

 

Σύμφωνα με τα παραπάνω ήταν παράνομες οι τροποποιήσεις το Electricon και σε αυτούς που έγινε με αναδρομική ισχύ, και σε αυτούς που ενημερώθηκαν στις 6/10 για εφαρμογή νέων τιμών από τις 10/10.

Εγώ δεν ασχολούμαι καθώς η μεταφορά στη ΔΕΗ έγινε με τη δική μου μέτρηση, οπότε πλήρωσα μόνο 3 ευρώ με τις νέες τιμές, αλλά αν πληρώσατε πολλά μπορείτε ακόμα και τώρα να κάνετε αμφισβήτηση καθώς ο ΚΠΗΕ υποχρεώνει τους παρόχους να διορθώνουν λογαριασμούς έως και 2 χρόνια αναδρομικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπερα παιδια, Απο τον Δεκεμβριο ειμαι πελατης της Electricon (Μετακομισα σε νεο σπιτι και το ρευμα ειναι της ιδιοκτητριας φανηκε φθηνο οποτε ειπα να μην το αλλαξω) 

Μεχρι τις 16/04 ( δεν θυμαμαι ακριβης ημερομηνια) με ειχανε στο πακετο Fixed Οικιακο Γ1 και χωρις καμια ειδοποιηση με αλλαξανε στο πακετο Flexy Οικιακο για το οποιο δεν μπορω να βρω καμια πληροφορια online τι τιμες εχει αυτο το προγραμμα.

Το προγραμμα αυτο συμπεριλαμβανει και ρητρα αναπροσαρμογης που μου ηρθε 20€ (Αυτη η ρητρα ομως ειναι απο της 16/04 μεχρι 05/05 διοτι μεχρι τις 16/04 ημουν στο προηγουμενο προγραμμα και μετα τις 16/04 χρεωθηκε  η ρητρα μεχρι τις 05/05)

Γνωριζει καποιος αλλος για αυτο το προγραμμα(Flexy οικιακο) τι ειναι και αμα συμφερει? Με εχει ποιασει τρομερο αγχος μηπως μου ερθει και μενα επιτελους η καμπανα κανενα 1000ρικο απο το πουθενα και θα τραβαω τα μαλλια μου. Συμφερει να παω ΔΕΗ home online ή και αυτη ειναι καμμενο χαρτι? 
(για ενα χρονο το χρειαζομαι μεχρι να ληξει το συμβολαιο του σπιτου). Ο εκκαθαριστικος που ηρθε τωρα ειχα ξοδεψει στις 115 μερες 680kwh, ειναι φυσιολογικο αυτο? 

Μονος μενω σε σπιτι 40 τμ εχει παλιο ψυγειο  φουρνο και κλιματιστικο, το κλιματιστικο το αναβω μια φορα την εβδομαδα για καμια ωρα το μαξ.


Σας ευχαριστω για τον χρονο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Prasino Mantarinh είπε

Καλησπερα παιδια, Απο τον Δεκεμβριο ειμαι πελατης της Electricon (Μετακομισα σε νεο σπιτι και το ρευμα ειναι της ιδιοκτητριας φανηκε φθηνο οποτε ειπα να μην το αλλαξω) 

Μεχρι τις 16/04 ( δεν θυμαμαι ακριβης ημερομηνια) με ειχανε στο πακετο Fixed Οικιακο Γ1 και χωρις καμια ειδοποιηση με αλλαξανε στο πακετο Flexy Οικιακο για το οποιο δεν μπορω να βρω καμια πληροφορια online τι τιμες εχει αυτο το προγραμμα.

Το προγραμμα αυτο συμπεριλαμβανει και ρητρα αναπροσαρμογης που μου ηρθε 20€ (Αυτη η ρητρα ομως ειναι απο της 16/04 μεχρι 05/05 διοτι μεχρι τις 16/04 ημουν στο προηγουμενο προγραμμα και μετα τις 16/04 χρεωθηκε  η ρητρα μεχρι τις 05/05)

Γνωριζει καποιος αλλος για αυτο το προγραμμα(Flexy οικιακο) τι ειναι και αμα συμφερει? Με εχει ποιασει τρομερο αγχος μηπως μου ερθει και μενα επιτελους η καμπανα κανενα 1000ρικο απο το πουθενα και θα τραβαω τα μαλλια μου. Συμφερει να παω ΔΕΗ home online ή και αυτη ειναι καμμενο χαρτι? 
(για ενα χρονο το χρειαζομαι μεχρι να ληξει το συμβολαιο του σπιτου). Ο εκκαθαριστικος που ηρθε τωρα ειχα ξοδεψει στις 115 μερες 680kwh, ειναι φυσιολογικο αυτο? 

Μονος μενω σε σπιτι 40 τμ εχει παλιο ψυγειο  φουρνο και κλιματιστικο, το κλιματιστικο το αναβω μια φορα την εβδομαδα για καμια ωρα το μαξ.


Σας ευχαριστω για τον χρονο σας

Καλησπερα... Διαβασε ενα διπλανο thread  για να καταλαβεις..Κοιταξε τις πισω σελιδες 10-12...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/7/2022 στις 9:24 ΜΜ, takoulou είπε

Καλησπερα... Διαβασε ενα διπλανο thread  για να καταλαβεις..Κοιταξε τις πισω σελιδες 10-12...

Απο οτι διαβασα αμα καταλαβα καλα ολοι ειμαστε απογοητευμενοι απο την εταιρεια και ειναι μονοδρομος το myHome Online

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Prasino Mantarinh είπε

Απο οτι διαβασα αμα καταλαβα καλα ολοι ειμαστε απογοητευμενοι απο την εταιρεια και ειναι μονοδρομος το myHome Online

μπα, είναι πολλά παραπάνω τα δεδομένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Prasino Mantarinh είπε

Δηλαδη?

το online έχει αλλάξει 3 φορές τιμές ,

την τωρινή πρέπει να τη συγκρίνεις με τα νέα τιμολόγια που θα ανακοινωθούν σύντομα και θα έχουνε ανα μήνα και άλλη άγνωστη τιμή ,

το αν θα πας στο online εξαρτάται απο το τι νομίζεις θα είναι οι μελλοντικές τιμές των νέων κυμαινόμενων ,

ερωτήσεις του στυλ :

Στις 9/7/2022 στις 9:17 ΜΜ, Prasino Mantarinh είπε

Ο εκκαθαριστικος που ηρθε τωρα ειχα ξοδεψει στις 115 μερες 680kwh, ειναι φυσιολογικο αυτο? 

δεν έχουν νόημα , αν νομίζεις οτι κάποια συσκευή τραβά ρεύμα πάρε πριζάκι που μετρά κατανάλωση

αν νομίζεις οτι σου κλέβουν ρεύμα πάρε μέτρηση ρολογιού , ρίξε ασφάλεια σπιτιού και κατέβα μετά απο καμια δυο ώρες να δεις το ρολόι πάλι

Στις 9/7/2022 στις 9:17 ΜΜ, Prasino Mantarinh είπε

Μεχρι τις 16/04 ( δεν θυμαμαι ακριβης ημερομηνια) με ειχανε στο πακετο Fixed Οικιακο Γ1 και χωρις καμια ειδοποιηση με αλλαξανε στο πακετο Flexy Οικιακο για το οποιο δεν μπορω να βρω καμια πληροφορια online τι τιμες εχει αυτο το προγραμμα.

και εδώ μπέρδεμα . Μπορεί και να σε σύμφερε η αλλαγή  (μέχρι να αλλάξουν τα τιμολόγια 1/8)

εξαρτάται απο το

- άγνωστο σταθερό που είχες (ποιες χρεώσεις δλδ) ωστε να γίνει σύγκριση

- απο τον άγνωστο τύπο υπολογισμού ρήτρας του προγράμματος μιας και δεν είναι εμπορικό και ούτε καν τη βασική χρέωση δεν ανέφερες

- απο το αν φαίνεται το σπίτι σαν κύρια κατοικία ή όχι και απο πότε (βλέπεις τις επιδοτήσεις που διαφέρουν ανα μήνα και στο αν είναι κύρια ή όχι η κατοικία στο 4ο φύλλο του excel) . Βέβαια απο Μάιο μπαίνουν κάποιες επιδοτήσεις σε μη κύριες και Ιούλιο σε όλες (και Αύγουστο καταργούνται όλα τα κυμαινόμενα)

 

Άρα είναι άγνωστο το αν είχες σταθερό που σύμφερε και θα μπορούσες να το παλέψεις να το κρατήσεις συγκριτικά με το άγνωστο κυμαινόμενο που μπήκες (στο οποίο θα πάρεις άγνωστες επιδοτήσεις ανάλογα την άγνωστη κύρια η μη κατοικία που έχεις για το διάστημα που μπήκες σε κυμαινόμενο μέχρι 30/6, απο 1/7 είναι 0,20€/kw η επιδότηση)

το οποίο ομως άγνωστο κυμαινόμενο που είσαι θα καταργηθεί 1/8 όπου και 20/7 θα ανακοινωθούν οι τιμές Αυγούστου και τέλος του μήνα οι τιμές Σεπτεμβρίου όπου και θα μπορείς να κάνεις πιο εύκολα σύγκριση

αυτά

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...