Προς το περιεχόμενο

Aύξηση τιμών Eλίν Electricon


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, prototypegr είπε

Δεν μίλησα για πρόβλημα, απλώς ότι ενώ είχανε εκδόσει ήδη τελικό, μετά από μερικές μέρες τον ξαναεκδόσανε και έχουν βάλει και την επιδότηση του κράτους. Περισσότερο για ενημέρωση. Λάθος μου που δεν το ανέφερα πριν.

ΟΚ εγώ νόμιζα πως εννοούσες άλλο. Πχ στα ΚΟΤ που δεν έστειλαν λογαριασμό τον Οκτώβρη (γιατί δεν είχε λήξει η ημερομηνία πληρωμής του Σεπτέμβρη), και δεν έστειλαν ούτε το Νοέμβρη (λόγω αναβάθμισης της μηχανογράφισης) έστειλαν διπλό λογαριασμό στα καπάκια... ο 1ος μέχρι τη καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ τον Σεπτέμβρη και ο 2ος μέχρι την αποχώρηση (με υπολογισμένο το ανεξόφλητο του 1ου).

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 412
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 3/12/2021 στις 6:06 ΜΜ, ekrepali είπε

Δεν το ανέλυσα περαιτέρω, συμφωνώ απόλυτα μ'αυτό που λες. Βασικά αυτό που προσπαθούν να κάνουν τόσο καιρό είναι να καταργήσουν το electricon, ουσιαστικά κάνοντας το συγχώνευση με το ON! ή με το Next!

Aν τον Οκτώβρη που έστειλαν ειδοποίηση για αλλαγή των γενικών όρων (με εφαρμογή από 16/12), έβαζαν ίδιες τιμές και όρια με τα εμπορικά ρητροπρογράμματα... θα έφευγαν όλοι. Οπότε τι έκαναν, έβαλαν 0.12 + 12πάγιο + ρήτρα 120 από Δεκέμβρη... οπότε αρκετοί σκέφτηκαν να παραμείνουν. Ελάχιστοι βέβαια... τα έχουμε δει τα νούμερα.... γύρω στις 5000 ήμασταν σύνολο με το ζόρι πριν τη μαζική φυγή.

Τώρα που θα πάνε και τα ΚΟΤ υποχρεωτικά στο On! από 16/12... θα μείνουν στο electricon τρεις κι ο κούκος... δε θα έχει νόημα ύπαρξης.

 

Καλημέρα, είμαι πελάτης στην ελίν στο πρόγραμμα electricon Οικιακό και είδα τον λογαριασμό μού λίγο φουσκωμένο. Αξίζει να παραμείνω στην ελίν και να πάω σε κάποιο άλλο πρόγραμμα, η να πάω σε κάποια άλλη εταιρία.;  

Γενικά έχω χαμηλή κατανάλωση ρεύματος. 

4 λεπτά πριν, george0030 είπε

Καλημέρα, είμαι πελάτης στην ελίν στο πρόγραμμα electricon Οικιακό και είδα τον λογαριασμό μού λίγο φουσκωμένο. Αξίζει να παραμείνω στην ελίν και να πάω σε κάποιο άλλο πρόγραμμα, η να πάω σε κάποια άλλη εταιρία.;  

Γενικά έχω χαμηλή κατανάλωση ρεύματος. Ποιος είναι ο καλύτερος παροχος αυτήν την στιγμή; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, george0030 είπε

Καλημέρα, είμαι πελάτης στην ελίν στο πρόγραμμα electricon Οικιακό και είδα τον λογαριασμό μού λίγο φουσκωμένο. Αξίζει να παραμείνω στην ελίν και να πάω σε κάποιο άλλο πρόγραμμα, η να πάω σε κάποια άλλη εταιρία.;  

Γενικά έχω χαμηλή κατανάλωση ρεύματος. 

κατέβασε το excel της υπογραφής μου , άργησες δυστυχώς, αν έχει ρήτρες το πρόγραμμα που είσαι ενημέρωσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, george0030 είπε

Καλημέρα, είμαι πελάτης στην ελίν στο πρόγραμμα electricon Οικιακό και είδα τον λογαριασμό μού λίγο φουσκωμένο. Αξίζει να παραμείνω στην ελίν και να πάω σε κάποιο άλλο πρόγραμμα, η να πάω σε κάποια άλλη εταιρία.;  

Γενικά έχω χαμηλή κατανάλωση ρεύματος. 

 

Έχουν αλλάξει τιμές και όρους τρεις φορές, δε διαβάζεις τις ανακοινώσεις; Από 16/12 θα φουσκώσει κι άλλο... μπαίνει ρήτρα αναπροσαρμογής. Κρίμα έχασες κάποιες καλές εναλλακτικές τώρα έχουν μείνει κάποια ακριβά περισεύματα. Κοίτα το excel του κοράκιου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/12/2021 στις 2:35 ΜΜ, ekrepali είπε

Οι αλλαγές αφορούσαν τα προγράμματα Electricon.

Το Fixed είναι πιο πρόσφατο εμπορικό πρόγραμμα και ίσως δεν έχεις κλείσει ακόμα το 6μηνο;

Μετά το 6μηνο έχει δικαίωμα ο πάροχος να σου βάλει παραπάνω χρέωση και μάλιστα μπορούν να σε ενημερώσουν στο λογαριασμό που ακουλουθεί τη τροποποίηση. Σε μερικούς έστειλαν ενημέρωση τέλη Σεπτεμβρίου με αναδρομική χρέωση από 1/9. Μπορούν να το κάνουν βάσει κώδικα προμήθειας.

Επίσης μπορούν μετά το 6μηνο να αλλάξουν και τους όρους του προγράμματος και να εφαρμόσουν ρήτρα αναπροσαρμογής (με ενημέρωση 60μέρες νωρίτερα)

To Εlectricon αυτή τη στιγμή είναι 0.12 τελική (συμπεριλαμβάνεται συνέπεια), 12 ευρώ πάγιο και σε λίγες μέρες ξεκινάει ρήτρα αναπροσαρμογής με όριο 120. Λογικά εκεί θα καταλήξεις κι εσύ τους προσεχείς μήνες. Και το όριο πιστεύω κάποια στιγμή θα το κατεβάσουν στο 52 ή 58.

Διάβασα όλο το θέμα και έχω μπερδευτεί γιατί σε άλλους που έχουν Fixed Οικιακό έχει γίνει αλλαγή στις χρεώσεις και του παγίου, ενω σε εμένα ακόμα τίποτα. 

Είμαι στην Ελιν και στο Fixed Οικιακό Νυχτερινό απο τις 24 Μαίου οπότε έχω κλείσει πρόσφατα το 6μηνο. Βλέπω ότι στο email που έχουν στείλει για την αλλαγή στους όρους (για την προσθήκη ΟΤΣ αν καταλαβαίνω καλα) , δεν υπάρχει στην λίστα το Fixed Οικιακό. Δεν έχω πάρει αυτο το email. Το μόνο που εχω πάρει είναι αυτό για την καθυστέρηση του λογαριασμού του Οκτωβρίου.

Μπήκα να δώ το ΔΕΗ MyHome Online και βλέπω ότι μάλλον έχασα την ευκαρία να μπω στο πρόγραμμα μέχρι πριν λίγες μέρες, οταν και θα είχε καλλές τιμες, τώρα έχει 0.17 μερας και 0.13 νύχτας....

Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση; Περιμένουμε να δούμε πως θα εξελιχθεί το Fixed; Ακόμα και 12/μηνα να πάει το πάγιο και οι τιμές να φτάσουν εκείνες του Electricon μετα τις αυξήσεις, πάλι συμφέρει σε σχέση με το ΔΕΗ MyHome Online. Χάνω κάτι εδω ή όντως έτσι είναι; 

Επίσης βλέπω έχουν αλλάξει τα προγράμματα της Ελιν; Δεν βρίσκω κάπου στο site τους το Fixed.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, epir21 είπε

Δεν βρίσκω κάπου στο site τους το Fixed.

εδώ και αρκετούς μήνες

13 λεπτά πριν, epir21 είπε

έχω κλείσει πρόσφατα το 6μηνο.

γιαυτό , να τσεκάρεις τον επόμενο λογαριασμό προσεχτικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

γιαυτό , να τσεκάρεις τον επόμενο λογαριασμό προσεχτικά

Αυτό περιμένω να κάνω για να δω ποια θα ειναι η κινηση μου μετά. 

Το θεωρώ απίθανο με τις αλλαγες (όταν γίνουν) να ειναι πιο συμφέρων το πρόγραμμα μου απο τo ΔΕΗ MyHomeOnline, αλλό ποτέ δεν ξέρεις - ας περιμένω για την ώρα και βλέπουμε.

Υπάρει κάποιος τρόπος να μάθουμε εαν θα μπει ρήτρα σε αυτό το πρόγραμμα της Elin; Βασίκα δεν υπάρχει πρόγραμμα της Elin χωρίς ρήτρα οπότε θεωρώ είναι θέμα χρόνου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, epir21 είπε

Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση; Περιμένουμε να δούμε πως θα εξελιχθεί το Fixed; Ακόμα και 12/μηνα να πάει το πάγιο και οι τιμές να φτάσουν εκείνες του Electricon μετα τις αυξήσεις, πάλι συμφέρει σε σχέση με το ΔΕΗ MyHome Online. Χάνω κάτι εδω ή όντως έτσι είναι; 

Επίσης βλέπω έχουν αλλάξει τα προγράμματα της Ελιν; Δεν βρίσκω κάπου στο site τους το Fixed.

Στο Electricon εκτός από 0.12 +12 πάγιο μπήκε ρήτρα αναπροσαρμογής με όριο 120... νομίζω από 6/12 ή 16/12.

Εσύ προφανώς δεν έχεις πάρει ενημέρωση γιατί ήσουν σε άλλο πρόγραμμα και εντός 6μήνου, λογικά θα πάρεις κάποια ενημέρωση για αύξηση τιμών σ'αυτό το λογαριασμό.

Τα σταθερά προγράμματα τα κατήργησε όλα η Ελίν.

Πλέον το φτηνότερο εμπορικό είναι το Next (ρητροπρόγραμμα) το οποίο έχει ίδιο κόστος με το Γ1 της ΔΕΗ.

Περιμένεις στη Ελίν προς το παρών. Να αυξήσουν τιμές μπορούν... ακόμα και με 0.17 να σε πάνε θα είσαι στα ίδια με το σταθερό της ΔΕΗ. Για να σου αλλάξουν όρους και να βάλουν ρήτρα αναπροσαρμογής θα πρέπει να σε ειδοποιήσουν 60 μέρες πριν και θα έχεις περιθώριο 30 μέρες να αλλάξεις πάροχο.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Στο Electricon εκτός από 0.12 +12 πάγιο μπήκε ρήτρα αναπροσαρμογής με όριο 120... νομίζω από 6/12 ή 16/12.

Εσύ προφανώς δεν έχεις πάρει ενημέρωση γιατί ήσουν σε άλλο πρόγραμμα και εντός 6μήνου, λογικά θα πάρεις κάποια ενημέρωση για αύξηση τιμών σ'αυτό το λογαριασμό.

Τα σταθερά προγράμματα τα κατήργησε όλα η Ελίν.

Πλέον το φτηνότερο εμπορικό είναι το Next (ρητροπρόγραμμα) το οποίο έχει ίδιο κόστος με το Γ1 της ΔΕΗ.

Περιμένεις στη Ελίν προς το παρών. Να αυξήσουν τιμές μπορούν... ακόμα και με 0.17 να σε πάνε θα είσαι στα ίδια με το σταθερό της ΔΕΗ. Για να σου αλλάξουν όρους και να βάλουν ρήτρα αναπροσαρμογής θα πρέπει να σε ειδοποιήσουν 60 μέρες πριν και θα έχεις περιθώριο 30 μέρες να αλλάξεις πάροχο.

Σε ευχαριστώ! Αναμένουμε οπότε. 

Μπάχαλο έγιναν όλα, φαντάζομαι σε λίγο καιρό θα ηρεμήσουν τα πράγματα, και μακάρι να αλλάξουν πάλι προς τα κάτω τα προγράμματα όλων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, epir21 είπε

Διάβασα όλο το θέμα και έχω μπερδευτεί γιατί σε άλλους που έχουν Fixed Οικιακό έχει γίνει αλλαγή στις χρεώσεις και του παγίου, ενω σε εμένα ακόμα τίποτα. Είμαι στην Ελιν και στο Fixed Οικιακό Νυχτερινό απο τις 24 Μαίου οπότε έχω κλείσει πρόσφατα το 6μηνο.

Ξέχασα να αναφέρω... αλλαγή τιμής προμήθειας μπορούνε να κάνουν μετά το 6μηνο και έχουν το δικαίωμα να σε ενημερώσουν στο λογαριασμό που ακολουθεί τη τροποποίηση. Αυτό έκαναν σε μερικούς στο Electricon, αύξησαν τιμές 1/9 και ειδοποίησαν τέλη Σεπτεμβρίου... ενώ άλλους μάς ενημέρωσαν τον Οκτώβρη πριν τη τροποποίηση.

Αν πήρες λογαριασμό πριν μερικές μέρες και δεν υπάρχει γραμμένο κάτι στις ειδοποιήσεις, γλύτωσες για το Νοέμβρη.

Μπορούν όμως να κάνουν αυξήσεις απόψε και να ενημερώσουν τέλη Δεκέμβρη... η ακόμα χειρότερα να παραλείψουν την τιμολόγηση του Δεκέμβρη και να βγάλουν λογαριασμό τέλη Γενάρη.

Θέλει προσοχή πώς θα το χειριστείς... πχ να στέλνεις email μια φορά τη βδομάδα και να ρωτάς αν οι τιμές έχουν παραμείνει ίδιες. Αυτό όμως είναι δίκοπο μαχαίρι γιατί αν τους ζαλίσεις τα @@ μπορεί να σου αυξήσουν τις τιμές για να ησυχάσουν απ'τις οχλήσεις.

Στην ίδια φάση με σένα θα είμαι σε 1.5 μήνα στο επαγγελματικό του ΗΡΩΝ. Εφόσον δεν υπάρχουν καλές εναλλακτικές μάλλον θα κρατήσω στο στόμα μου κλειστό μήπως και με ξεχάσουν στη χαμηλή χρέωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Αν πήρες λογαριασμό πριν μερικές μέρες και δεν υπάρχει γραμμένο κάτι στις ειδοποιήσεις, γλύτωσες για το Νοέμβρη.

Πήρα λογαριασμό στις 01/12/2021 για 25/09/2021 - 25/11/2021 και δεν υπάρχει κάτι στις ειδοποιήσεις, παρά μόνο περί μη εμπρόθεσμης εξόφλησης κλπ.

17 λεπτά πριν, ekrepali είπε

η ακόμα χειρότερα να παραλείψουν την τιμολόγηση του Δεκέμβρη και να βγάλουν λογαριασμό τέλη Γενάρη.

Ικανούς τους έχω για να βγάλουν τα σπασμένα.

17 λεπτά πριν, ekrepali είπε

μάλλον θα κρατήσω στο στόμα μου κλειστό μήπως και με ξεχάσουν στη χαμηλή χρέωση

Αυτό θα κάνω και εγώ μάλλον και ότι γίνει. Δεν νομίζω να μας ξεχάσουν για πάντα στην χαμηλή χρέωση άλλα όσο κρατήσει καλά θα είναι αφου δεν υπάρχει κάποια εναλλακτική για την ώρα. 

7 ώρες πριν, ekrepali είπε

ακόμα και με 0.17 να σε πάνε θα είσαι στα ίδια με το σταθερό της ΔΕΗ

με την μόνη διαφορά ότι στην ΔΕΗ δεν θα έχει 12 ευρώ πάγιο το οποίο μπορεί να βάλουν οι φίλοι μας στην Ελιν στο Fixed. Είδομεν.

Επεξ/σία από epir21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε ο τελικός της ΕΛΙΝ (έχω πάει ΔΕΗ online εδώ και ένα μήνα). Μου βγήκε ένα υπόλοιπο 40€. (100 - 60 εγγύηση = 40€).

Δε πρόκειται να δώσω φράγκο στους απατεώνες. Δεν έχω φεσωσει ούτε 1€ κανέναν άνθρωπο και καμιά εταιρεία. Αλλά αυτοί οι άνθρωποι είναι απαράδεκτοι. Ουστ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, fotodv7 είπε

Ήρθε ο τελικός της ΕΛΙΝ (έχω πάει ΔΕΗ online εδώ και ένα μήνα). Μου βγήκε ένα υπόλοιπο 40€. (100 - 60 εγγύηση = 40€).

Δε πρόκειται να δώσω φράγκο στους απατεώνες. Δεν έχω φεσωσει ούτε 1€ κανέναν άνθρωπο και καμιά εταιρεία. Αλλά αυτοί οι άνθρωποι είναι απαράδεκτοι. Ουστ. 

καλή φάση αλλά μπορούν να δώσουν εντολή διακοπής στο ΔΕΔΔΗΕ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ,  κατάθεσαν σε κάποιον τα χρήματα από την διαφορά ή τσάμπα έστειλα λογαριασμό και ασχολήθηκα με αυτούς τους καραγκιοζάκους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, george1551 είπε

Καλησπέρα ,  κατάθεσαν σε κάποιον τα χρήματα από την διαφορά ή τσάμπα έστειλα λογαριασμό και ασχολήθηκα με αυτούς τους καραγκιοζάκους.

8μέρες μετά το email πίστωσης με iban και επισυναπτόμενο τον τελικό δεν είχα κάποια επιστροφή.

τους κάλεσα ξανά τηλέφωνο πριν καμιά ώρα, εκ νέου το email και αναμένω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...