Προς το περιεχόμενο

Νέο gaming pc με υπάρχουσα gtx 1080


Nick91

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, triplex1 είπε

Δε βλεπω να ερχεται ο 11400f, ουτε σε Αγγλικα μαγαζια που κοιταζω ειναι διαθεσιμος. Εγω εχω παραγγειλει εδω και 2 βδομαδες τον 11400 απο πλαισιο αλλα αν δεν εχει ερθει μεχρι την αλλη βδομαδα θα ακυρωσω και θα παω κι εγω σε 10400f.

 

2 ώρες πριν, triplex1 είπε

11400f στα 240 ευρω δεν ειναι καλο deal.

Yπαρχει ετοιμοπαραδοτος 11600 με γραφικα στα 237 ευρω.

https://www.terrabytenet.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=16032&ref=bestprice.gr&__bpgid=eklZWGlSc2BzSCxJbzVYV01CWCFT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα και καλή χρονια να έχουμε! 

Επαναφέρω το θέμα μιας και θα ήθελα τα φώτα σας αλλή μία φορά. Αρχικά να αναφέρω τα κωμάτια που κατέληξα είναι 

Cpu: 11400f 

Mobo: b560m Aorus pro

Ram: crucial ballistix 3600

Cooler:  Arctic 34 duo

Ssd: samsung 980

Psu: Coolermaster v850

Case: TD500 mesh

Cpu, Mobo, Ram αγοράστηκαν τέλη οκτωβρίου και για κανα μήνα ήταν σε παλιό σύστημα. τα υπόλοιπα στο BF, οπότε χοντρικά το πσ είναι στημένο ένα μήνα. Και εδώ είναι που θα χρειαστώ την βοήθεια σας σε δύο ακόμη θέματα.

1ον) Πέραν του χάους με τα rgb, (ακόμη δεν μπορώ να καταλάβω αν έχω συνδέσει κάτι λάθος ή είναι χαλασμένo το power on led) όλα ήταν μια χαρά, μέχρι τις τελευταίες 3 μέρες, όπου 2 φορές έκανε κάτι που δεν θυμάμαι να έχω ξαναδεί. Πατάω shut down, ξεκινάει την διαδικασία,  σβήνει η οθόνη (δεν στέλνει σήμα) αλλά το πσ συνεχίζει να λειτουργεί κανονικά. Όχι μόνο τα rgb αλλά και τα fans στροφάρουν και γενικά σαν να είναι on μόνο που δεν στέλνει σήμα στην οθόνη, το παρακολούθησα κανα τέταρτο και δεν άλλαξε κάτι.

2ον) Για οθόνη είχα στο μυαλό μου την lg 27gn800 που είναι αναβάθμιση σε μέγεθος, ανάλυση και hertz εν συγκρίσει με τις τωρινές μου 24 1080p 60 hz. Αλλά τώρα με όμικρον κτλ. φοβάμαι πως θα μείνω με την gtx 1080 πολύ περισσότερο απ'όσο υπολόγιζα. Συζητώντας με έναν φίλο ο οποίος είχε gtx 1080 σε 1440p, μου έκοψε την φόρα  λέγοντας μου πως στα 1440p η 1080 γονάτιζε σε πολλά παιχνίδια τον τελευταίο καιρό και θα ήταν καλύτερα να πάω σε 1080p 144+hz αν θέλω να δω fps. Από την μία θέλω να ανέβω σε μέγεθος, χερτς, ανάλυση από την άλλη με φόβισε για την ανάλυση (και σε λίγα πρόσφατα video που βρήκα στο youtube στα 1440, μάλλον έχει ένα ποιντ ο φίλος μου).  Ιδανική  λύση φάνταζε να έπερνα 1440π και αν κάπου ζορίζονταν πολύ να κατέβαζα ανάλυση, αλλα ψάχνοντας λίγο είδα πως χαλάει αρκετά το 1080π σε 1440π μονιτορ. Από την άλλη για 1080π στις 27 inc διαβάζω για πιξελιασμα (σε 27αρα 1080π 1-2 φορές που έκατσα δεν θυμάμαι να μ ενόχλησε κάτι) και για 24αρα δεν τρελαίνομαι. Έπαιζα κυρίως λ2 άντε και κανα λολ και γιαυτο δεν με πείραζε το 60hz στις 24αρες, τώρα που το έκοψα είπα να παίξω κανα fps αλλά και διάφορα που "έχασα" τα τελευταία χρόνια όπως anno1800, rdr2. Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω.... κάθε γνώμη-βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά την οθόνη ήμουν στην ίδια θέση που είσαι τώρα. Επειδή βλέπω να κρατάει για καιρό η φάση με τις κάρτες γραφικών, πηγα στην παρακάτω οθόνη και δεν θα μπορούσα να είμαι πιο ευχαριστημένος.

https://www.skroutz.gr/s/21109984/LG-27GL650F-B-Gaming-Monitor-27-FHD-1920x1080-144Hz.html

Εγω την πήρα στα 240 αλλά είχε πέσει και στα 190 πριν κάτι μέρες. 

Κανένα πιξελιασμα και με το image sharpening της nvidia φαίνεται super. Στο 40% το εχω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gothrylos είπε

Όσον αφορά την οθόνη ήμουν στην ίδια θέση που είσαι τώρα. Επειδή βλέπω να κρατάει για καιρό η φάση με τις κάρτες γραφικών, πηγα στην παρακάτω οθόνη και δεν θα μπορούσα να είμαι πιο ευχαριστημένος.

https://www.skroutz.gr/s/21109984/LG-27GL650F-B-Gaming-Monitor-27-FHD-1920x1080-144Hz.html

Εγω την πήρα στα 240 αλλά είχε πέσει και στα 190 πριν κάτι μέρες. 

Κανένα πιξελιασμα και με το image sharpening της nvidia φαίνεται super. Στο 40% το εχω. 

Και εγώ νομίζω πως σε 27 1080π θα καταλήξω, τώρα το σε ποιο μοντέλο.... Σε μια 1η ματιά είμαι ανάμεσα στο AOC 27g2 vs LG 27GN650.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να τρέξεις 1440p με την 1080, απλά θα ρίξεις τα settings και φυσικά μην περιμένεις 144 fps. Εδώ το έκανα μέχρι ένα χρονο πριν περίπου με gtx 1060...

Η διαφορά σε ποιότητα του 1440p με τα 1080p είναι σημαντική. Δεν αξίζει να αγοράσεις 1080p οθόνη σήμερα για gaming εκτός και αν σε νοιάζουν μονο τα fps και πας για esports (αλλά τότε θες 5800Χ ή 12700Κ και πάνω για επεξεργαστή.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, hln3 είπε

Μπορείς να τρέξεις 1440p με την 1080, απλά θα ρίξεις τα settings και φυσικά μην περιμένεις 144 fps. Εδώ το έκανα μέχρι ένα χρονο πριν περίπου με gtx 1060...

Η διαφορά σε ποιότητα του 1440p με τα 1080p είναι σημαντική. Δεν αξίζει να αγοράσεις 1080p οθόνη σήμερα για gaming εκτός και αν σε νοιάζουν μονο τα fps και πας για esports (αλλά τότε θες 5800Χ ή 12700Κ και πάνω για επεξεργαστή.)

Τα τρελά fps δεν με νοιάζουν, τόσα χρόνια 60 βλέπω, ειδάλλως δεν θα αγόραζα τον 11400f αλλά κάτι καλύτερο. Αυτό που φοβάμαι είναι πως με κορόνα, mining κτλ θα μείνω με την 1080 για κανα χρόνο + και οτι δεν θα βλέπω ούτε το 60αρι :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όταν πάρεις νέα κάρτα σε 1-2 χρόνια θα πάρεις πάλι οθόνη; Ή θα έχεις δώσει πόσα λεφτά για να αναβαθμισεις όλο το pc επεξεργαστή, κάρτα γραφικών κλπ για να παίζεις σε μικρότερη ανάλυση από ότι έπαιζες στην 24 ιντσών 1080p σου;

Για μένα μείνε εκεί που είσαι, κράτα στην άκρη τα χρήματα της οθόνης και όταν πάρεις κάρτα πάρε και οθόνη 1440p 144hz για να πεις ότι έκανες αναβάθμιση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον θα πάω στο αρχικό μου πλάνο για 1440π και αν κάπου τα βρει σκούρα κατεβάζω ανάλυση μέχρι να πάρω νέα κάρτα. Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/1/2022 στις 10:48 ΜΜ, Nick91 είπε

Cooler:  Arctic 34 duo

ΑΧΡΗΣΤΟ , μην πάρεις cooler για 65W ιντελ για την περίπτωση σου είναι από άχρηστο έως σαν να καις ευρώ στο τζάκι.

της μαμας του είναι υπεραρκετο και μπορείς να του κόψεις και καμιά φτερούγα χωρίς να σου στοιχίσει.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στις 9/10/2021 στις 10:29 ΜΜ, Nick91 είπε

Cooler: Arctic Freezer 34 eSports Duo

Στις 9/10/2021 στις 10:29 ΜΜ, Nick91 είπε

Χρήση υπολογιστή : g a m i n g

Στις 9/10/2021 στις 10:29 ΜΜ, Nick91 είπε

Από το παλιό σύστημα το μόνο που θα κρατήσω θα είναι η gtx1080

Στις 9/10/2021 στις 10:29 ΜΜ, Nick91 είπε

Monitor: Σκέφτομαι την αγορά μια οθόνης 1440p 144hz

33 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

ΑΧΡΗΣΤΟ , μην πάρεις cooler για 65W ιντελ για την περίπτωση σου είναι από άχρηστο έως σαν να καις ευρώ στο τζάκι.

της μαμας του είναι υπεραρκετο και μπορείς να του κόψεις και καμιά φτερούγα χωρίς να σου στοιχίσει.

 Αξιότιμε jgeorgiou,

 

μήπως θα ήταν εύκολο να ξαναδιάβαζες τι έχει γράψει ο Nick91, αλλά και οι υπόλοιποι σε αυτό το νήμα; Συζητάνε για χρήση gaming και όχι απλή χρήση γραφείου σε αυτό το νήμα.

Για τέτοια χρήση με τέτοιο σύστημα, η Freezer 34 eSports Duo είναι (οριακά) κατάλληλη για 5600x (80-85 πραγματικά watt), αλλά ακατάλληλη για 11400f (120-125 πραγματικά watt). Αν ήταν αρκετό το να στηριζόμαστε στα προσπέκτους των εταιριών, δε θα δημιουργούνταν τόσα προβλήματα στα builds και οι reviewers θα είχαν μείνει χωρίς δουλειά. Αντί να του προτείνεις μία ακόμα μεγαλύτερη αερόψυξη (ή υδρόψυξη που θα του αρέσει και αισθητικά) του λες να βάλει stock cooler και να κόψει και καμιά φτερούγα (sic).

Ο nick91 δείχνει ότι ξέρει αρκετά πράγματα από gaming συστήματα και δε θα σε άκουγε ούτως ή άλλως, είμαι σίγουρος. Το insomnia όμως είναι ένα δημόσιο φόρουμ και το διαβάζουν περισσότεροι από αυτούς που γράφουν. Δεν είναι κακό να αναλαμβάνουμε και την ευθύνη των λεγομένων μας ή τουλάχιστον να προσπαθούμε στοιχειωδώς να τα υποστηρίξουμε, jgeorgiou.

Αφού είσαι σίγουρος ότι ο 11400f είναι 65 watt και δε θέλει άλλη ψύκτρα πέραν της αρχικής, μήπως θα ήθελες να σου τον στείλει εσένα ο Nick91 στην περίπτωση ατυχήματος; Γιατί άμα δει τα τρανζίστορ του 11400f κολλημένα στο καπάκι χειμωνιάτικα η intel, να είσαι σίγουρος ότι δε θα τον καλύψει...

 

Φιλικά και ελπίζοντας να μου έχει διαφύγει κάτι και να σε έχω αδικήσει,

PC_Science

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Αφού είσαι σίγουρος ότι ο 11400f είναι 65 watt και δε θέλει άλλη ψύκτρα πέραν της αρχικής, μήπως θα ήθελες να σου τον στείλει εσένα ο Nick91 στην περίπτωση ατυχήματος; Γιατί άμα δει τα τρανζίστορ του 11400f κολλημένα στο καπάκι χειμωνιάτικα η intel, να είσαι σίγουρος ότι δε θα τον καλύψει...

Με τέτοιες κουταμάρες και φοβίες , δεν αξίζει καν να σου απαντήσω. Μια χαρα ΑΠΟΛΥΤΩΣ ασφαλής είναι ο intel I5 65W με την μαμά ψύκτρα. Πεστα σε κανένα μικρό παιδάκι αυτά αλλά να προσθέσεις και δράκο για το τρομάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Με τέτοιες κουταμάρες και φοβίες , δεν αξίζει καν να σου απαντήσω.

Λογικό και αναμενόμενο.

15 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Μια χαρα ΑΠΟΛΥΤΩΣ ασφαλής είναι ο intel I5 65W με την μαμά ψύκτρα. Πεστα σε κανένα μικρό παιδάκι αυτά αλλά να προσθέσεις και δράκο για το τρομάξεις.

Το να σκαρώνω παραμύθια μου είναι λίγο κουραστικό είναι η αλήθεια, λόγω της έλλειψης φαντασίας που χαρακτηρίζει την τεχνοκρατική μου σκέψη. Σε παιδάκια, ειδικά σε αυτά που τους αρέσει να ανοίγουν τα παιχνίδια δύο δύο για να μην περιμένουν ούτε δευτερόλεπτο μεταξύ δύο online match, εφαρμόζω άλλες τεχνικές για να ρυθμίσω επεξεργαστές που η κατανάλωσή τους ξεπερνά τις ικανότητες της ψύκτρας τους και ως ώρας, κανένα τους δεν έχει τρομάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Με τέτοιες κουταμάρες και φοβίες , δεν αξίζει καν να σου απαντήσω. Μια χαρα ΑΠΟΛΥΤΩΣ ασφαλής είναι ο intel I5 65W με την μαμά ψύκτρα. Πεστα σε κανένα μικρό παιδάκι αυτά αλλά να προσθέσεις και δράκο για το τρομάξεις.

Συμφωνώ ότι είναι μια χαρά. 

Απλά δεν θα ακούει ούτε την σκέψη του όταν παίζει :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

Συμφωνώ ότι είναι μια χαρά. 

Απλά δεν θα ακούει ούτε την σκέψη του όταν παίζει :P 

Οταν κάτι δεν το έχετε δοκιμάσει , μην λέτε φαντασιοπληξίες. Σας διαβάζουν πάρα πολλοί που το έχουν δοκιμάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το σχόλιο του @Sakiz105 είναι και ο λόγος που έβαλα aftermarket ψήκτρα, προτίμησα την Arctic μιας και η χρηματική διαφορά με μία κατώτερη ήταν μικρή. Έδωσα ~15 ευρώ πάνω για κάτι καλύτερο, ας είναι και αχρείαστο προς το παρόν, αλλά και κάτι που μου αρέσει αισθητικά, νομίζω δεν ήταν μεγάλη υπερβολή. Και το τροφοδοτικό είναι overkill στα 850, αλλά όταν bf είχε 10 ευρώ διαφορά με το 750, δεν το σκέφτηκα και πολύ. Το μόνο που "μετάνιωσα" είναι ο ssd, ήθελα τον 970 evo plus αλλά δεν τον είχε ετοιμοπαράδοτο και με έπιασε ανυπομονησία :D

Πληροφοριακά, για οθόνη παρήγγελλα την  LG 27gn800, ελπίζω να μην κλάψω με τα fps :P 

Επεξ/σία από Nick91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...