Προς το περιεχόμενο

Τιμές καυσίμων


papoys1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, john1987 είπε

Αν έχει κανείς πρόταση για καλο καύσιμο προς Νέα Ερυθραία ας πει!

Εμείς βάζουμε στην ΒΡ Χελμού στον Άγιο Στέφανο...

Εταιρικό είναι...

 

Υ.γ. Αν και τελευταία που κατεβαίνω κέντρο βάζω στην ΒΡ εταιρικό απέναντι από τον Σταθμό Λαρίσσης... 9-10λεπτά φτηνότερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει ενα πολυ οικονομικό Aegean στην ανοδο της κηφισίας μετα το ΕΚΟ CNG στην κηφισιά, αλλα δε το εχω δοκιμασει βαζω σταθερά απο το εταιρικο Shell στη γειτονιά μου που εχει αποδεκτη τιμή, και σπανιως απο αλλα 2 εταιρικά επι της κηφισιας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
8 λεπτά πριν, imr είπε

Τι γίνετε με το ντιζελ και πέρασε την αμόλυβδη? 

Οκ κόπηκε η επιδότηση αλλά η διαφορά ήταν πάνω από 15 επτά μέχρι πριν λίγες μερες

Ο πατέρας μου γύρισε απο Ιταλία που είχε πάει για τουρ με την μάνα μου πριν 2 ημέρες

Τιμή αμόλυβδης : 1.85

Τιμή Diesel : 2.30 (έχει το renault clio diesel)

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ντιζελ κατα πως φαινεται εκει θα μεινει πλεον (πανω απο τη βενζίνη), ουσιαστικα εναν ατυπο πόλεμο θελουν να του κάνουν ωστε στη πορεια να μειωθουν τα πετρελαια...

Ιταλια που λες θωμα χρονια τωρα θυμαμαι το πετρελαιο ακριβότερο απο τη βενζίνη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πετρέλαιο είχες την χαμηλότερη τιμή, αλλά συνεχίζεις να έχεις πολλά καλά...

Χαμηλότερη κατανάλωση -25% άρα και μεγαλύτερη αυτονομία με ίδιο τεπόζιτο, μικρότερη ετήσια συντήρηση, υψηλότερη ροπή (σε σχέση με όταν το αγόρασες γιατί τώρα και τα βενζινοκίνητα είναι κοντά) και χαμηλότερα τέλη κυκλοφορίας...

Στις δικές μου συγκρίσεις, με τα δικά μου δεδομένα 25+χιλχλμ/έτος, συνεχίζει να συμφέρει ένα πετρελαιοκίνητο.

 

 

Υ.Γ. Άλλο θετικό με το πετρέλαιο είναι ότι έχω σταματήσει τις εκκινήσεις στα φανάρια...🤪

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πηρα πετρέλαιο το 15 που ήταν της μόδας. Το μετανοιωσα. Ήταν σαν να μπαίνω σε ταξί. Εγω ούτε ροπές είδα ( οκ 90 άλογα ). Πιο πολυ ροπή είχα με το σουιφτακι βενζίνη στα ίδια άλογα.  Δεν θέλω να ακούω για πετρέλαιο . Οκ έχεις οικονομία. Να την βράσω. Παίρνω ένα με βενζίνη κσι ένα φτηνό παπί με 1500 και κάνω απόσβεση.

Μονο και μόνο ο ήχος με ξενερώνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/10/2022 στις 10:40 ΠΜ, mp123 είπε

Εγω πηρα πετρέλαιο το 15 που ήταν της μόδας. Το μετανοιωσα. Ήταν σαν να μπαίνω σε ταξί. Εγω ούτε ροπές είδα ( οκ 90 άλογα ). Πιο πολυ ροπή είχα με το σουιφτακι βενζίνη στα ίδια άλογα.  Δεν θέλω να ακούω για πετρέλαιο . Οκ έχεις οικονομία. Να την βράσω. Παίρνω ένα με βενζίνη κσι ένα φτηνό παπί με 1500 και κάνω απόσβεση.

Μονο και μόνο ο ήχος με ξενερώνει. 

Από περιέργεια ποιό πήρες; Γιατί έχω ακριβώς την αντίθετη άποψη κι εγώ κι ο πάτερας μου που άφηνε το δικό του για να πάρει το punto 85 1.2d και να πάει ταξίδι...

Μάλιστα ως προς την αμεσότητα και τα ρεμπρίζ, σε φυσιολογικές ταχύτητες μπορούσα να κάνω άμεση σύγκριση με το 1,2 110 ίππων C3 του αδερφού μου. (ίδια κυβικά πετρέλαιο το ένα βενζίνη το άλλο, ίδια ρποή αλλά 85 vs 110 ίππους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, filarhos είπε

Από περιέργεια ποιό πήρες; Γιατί έχω ακριβώς την αντίθετη άποψη κι εγώ κι ο πάτερας μου που άφηνε το δικό του για να πάρει το punto 85 1.2d και να πάει ταξίδι...

Μάλιστα ως προς την αμεσότητα και τα ρεμπρίζ, σε φυσιολογικές ταχύτητες μπορούσα να κάνω άμεση σύγκριση με το 1,2 110 ίππων C3 του αδερφού μου. (ίδια κυβικά πετρέλαιο το ένα βενζίνη το άλλο, ίδια ρποή αλλά 85 vs 110 ίππους)

Το ρενω καπτουρ 2015 .Ο γνωστοσ κινητήρας 1.5d   90  άλογα.που όλοι λένε τα καλύτερα. Το σκάφος είναι ελαφρύ πάρα που είναι μικρο ψευτοσουβ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mp123 είπε

Το ρενω καπτουρ 2015 .Ο γνωστοσ κινητήρας 1.5d   90  άλογα.που όλοι λένε τα καλύτερα. Το σκάφος είναι ελαφρύ πάρα που είναι μικρο ψευτοσουβ.

Έλα και μου αρέσει πολύ το καπιρ... Είχα νοικιάσει του 2021 με τον μικρό βενζίνης και μου φάνηκε πολύ καλό...

Συνεχίζει να μου κάνει εντύπωση ειδικά σε σύγκριση με το swift που σε τράβηγμα ούτε το 125hp δεν έχει τόσο καλό (προφανώς είναι πιο γρήγορο το swift με τα 125)...

Εγώ είμαι καταευχαριστημένος και μάλιστα κάποια σιγμή έλεγα ότι όταν θα πάρω καινούριο αυτοκίνητο θα το πάρω με έναν μεγαλύτερο κινητηρα πετρελαίου 1,5-1,6 ή και 2,0-2,2... Είχα οδηγήσει μια c με τον 2,2d και στα 130 είχε περίπου την ίδια κατανάλωση με το punto 1,2d, εντάξει 10-20% παραπάνω αλλά άξιζε...

Ειδικά αυτό το 5η 1300στρ/λεπτό και 60 και πατάς και τραβάει μέχρι τα 130, δεν πάω παραπάνω γενικά, είναι απόλαυση... Με το βενζινοκίνητο 1,6 δεν μπορώ να το κάνω αυτό...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, filarhos είπε

Έλα και μου αρέσει πολύ το καπιρ... Είχα νοικιάσει του 2021 με τον μικρό βενζίνης και μου φάνηκε πολύ καλό...

Συνεχίζει να μου κάνει εντύπωση ειδικά σε σύγκριση με το swift που σε τράβηγμα ούτε το 125hp δεν έχει τόσο καλό (προφανώς είναι πιο γρήγορο το swift με τα 125)...

Εγώ είμαι καταευχαριστημένος και μάλιστα κάποια σιγμή έλεγα ότι όταν θα πάρω καινούριο αυτοκίνητο θα το πάρω με έναν μεγαλύτερο κινητηρα πετρελαίου 1,5-1,6 ή και 2,0-2,2... Είχα οδηγήσει μια c με τον 2,2d και στα 130 είχε περίπου την ίδια κατανάλωση με το punto 1,2d, εντάξει 10-20% παραπάνω αλλά άξιζε...

Ειδικά αυτό το 5η 1300στρ/λεπτό και 60 και πατάς και τραβάει μέχρι τα 130, δεν πάω παραπάνω γενικά, είναι απόλαυση... Με το βενζινοκίνητο 1,6 δεν μπορώ να το κάνω αυτό...

 

Συγνώμη αλλά το καπτιρ είναι άθλιο. Μετά τα 140 πολύ θόρυβος, και σε ανοιχτές στροφές πλέει.Και το καλό για το τέλος....πίσω έχει ταμπουρά.Το έχω ξαναπεί η πιο άθλια επιλογή μου σε αμάξι. Είδα και τα ρενω και γενικά τα γαλλικά αυτοκίνητα δεν ξανασχολουμε.Αθλια. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...